Najlepsze gry cyberpunkowe

Cyberpunk to podgatunek science fiction, w którym rozwój technologiczny, kontrastuje z degradacją społeczną i moralną. Typowe dla tego gatunku są tematy takie jak alienacja, wolność jednostki, rozkład moralny towarzyszący postępowi technologicznemu czy granice człowieczeństwa. Przykładami dzieł z tego nurtu są powieść Neuromancer Williama Gibsona, Zamieć Neala Stephensona, czy film Blade Runner.

W niniejszym artykule przedstawiamy listę najlepszych gier cyberpunkowych.

Deus Ex

Mieszanka RPG, strzelanki FPS i przygodówki akcji, stworzona przez Ion Storm i wydana przez Eidos Interactive. Akcja gry rozgrywa się w dystopijnym świecie przyszłości, opanowanym przez śmiertelnego wirusa. Gracz wciela się w J.C. Dentona, agenta organizacji antyterrorystycznej UNATCO, który odkrywa, że jego zwierzchnicy są skorumpowani, a ruch oporu, przeciw któremu walczył, działa dla dobra ludzkości .

Oprócz znakomicie opowiedzianej historii łączącej wątki cyberpunkowe z polityką i teoriami spiskowymi, największym atutem gry jest swoboda wyboru podejścia do wykonywania misji. Szarża z karabinem w ręku niczym Rambo? Działanie z ukrycia? Odkrycie sekretnego wejścia? A może shackowanie bocznych drzwi? Zamiast walczyć z trudnym bossem, można spróbować zlikwidować go kilka rozdziałów wcześniej. Skrytobójstwo może się udać lub nie, a postacie odpowiednio zareagują na rozwój wydarzeń w dialogach. Można też zamiast walki zhackować komputer szefa i zdobyć hasło autodestrukcji przeciwnika. Gra nagradza kreatywność.

Deus Ex doczekało się trzech kontynuacji. „Deus Ex: Invisible War” nie został przyjęty zbyt dobrze z powodu licznych problemów technicznych oraz fabuły będącej kalką pierwszej części. Znacznie lepiej oceniono trzecią odsłonę, „Deus Ex: Bunt Ludzkości”, która jest prequelem serii. Ostatnia, jak dotąd, część, „Deus Ex: Rozłam Ludzkości”, to bezpośredni sequel „Buntu Ludzkości”.

Cyberpunk 2077

Nie można stworzyć listy gier cyberpunkowych, nie wspominając o tej produkcji. Sandboksowa gra oparta na planszowym systemie o tej samej nazwie to jedna z najlepszych produkcji 2020 roku. A przynajmniej byłaby nią, gdyby nie liczne problemy i bugi, które przyćmiły premierę gry.

Mimo kontrowersji, gra przyciągnęła graczy olbrzymim, otwartym światem, rozbudowanym systemem personalizacji postaci, wciągającą fabułą i gwiazdorską obsadą (Keanu Reeves). Dużym atutem był fakt, że tytuł wydało studio odpowiedzialne za „Wiedźmina 3”, uznawanego za jedną z najlepszych gier w historii.

Cyberpunk 2077 – recenzja

W 2023 roku ukazał się dodatek „Phantom Liberty”, który zebrał znakomite recenzje.

Technobabylon

Przygodówka point-and-click osadzona w futurystycznej metropolii zarządzanej przez centralną sztuczną inteligencję. Dwójka agentów organizacji CEL tropi hakera-seryjnego mordercę. Szybko okazuje się, że zabójstwa są częścią wielkiej intrygi mającej na celu obalenie panującego porządku.

Największe wrażenie robi budowa świata. Autorzy umieścili mnóstwo interesujących pomysłów: ukrywanie informacji w DNA, płynna pamięć masowa, sztuczna inteligencja oraz przenoszenie umysłów i osobowości z ciała do ciała. Niestety choć początkowo zagadki są ciekawe, z czasem stają się niedorzeczne. Nie wszystkim przypadnie do gustu pikselartowa oprawa retro, nawiązująca do gier z późnych lat 80.

Technobabylon – Recenzja cyberpunkowej gry przygodowej

System Shock

Bezimienny haker zostaje zwerbowany przez potężną korporację do shackowania sztucznej inteligencji sterującej bazą kosmiczną. Po wybudzeniu ze śpiączki dowiaduje się, że uwolniona przez niego AI wymordowała załogę, a on może być następną ofiarą.

  Najbardziej kontrowersyjne polskie gry

System Shock łączy cyberpunk z horrorem i strzelanką FPS. Mechaniki były tak innowacyjne, że gra stała się prekursorem tytułów takich jak „BioShock” czy „Deus Ex”. Oprócz tego wielokrotnie trafiała na listy najbardziej przerażających gier. W 1999 roku wydano dobrze oceniony sequel, a w 2023 remake gry.

system shock remake
Remake System Shock z 2023 roku

Ripper

Rok 2040. Seryjny zabójca naśladujący Kubę Rozpruwacza wysyła listy do reportera Jake’a Quinlana, powiadamiając go o następnych ofiarach. Gdy Rozpruwacz napada na jego dziewczynę, Quinlan postanawia rozwiązać sprawę na własną rękę.

Ripper – recenzja gry FMV

„Ripper” to przygodowa gra FMV od Take-Two Interactive z 1996 roku. Filmiki są wysokiej jakości, a aktorstwo zaskakująco dobre jak na standardy gatunku. W grze wystąpiło wiele hollywoodzkich gwiazd: Christopher Walken, John Rhys-Davies, Burgess Meredith, Paul Giamatti i Karen Allen. Główną wadą gry jest przestrzały interfejs utrudniający wykonywanie niektórych czynności, oraz wyśrubowany poziom zagadek. Pod ich względem Ripper to prawdziwe Dark Souls gier FMV.

Syndicate

Strategia czasu rzeczywistego, w której dowodzimy oddziałami korporacyjnych agentów, przejmując kontrolę nad regionami i eliminując najemników konkurencji. Zarobione pieniądze można inwestować w ulepszenia uzbrojenia.

syndicate gra 1993
Syndicate w wersji na PC

Gra doczekała się udanego sequela oraz kontynuacji w formie strzelanki FPS osadzonej w tych samych realiach.

Beneath a Steel Sky

Przygodówka point-and-click wydana w 1994 roku przez Revolution Software, twórców kultowego „Broken Sword„.

Robert Foster jest dzieckiem, które jako jedyne przeżyło katastrofę helikoptera. Bohater zostaje ocalony i wychowany przez plemię aborygenów. Pewnego dnia dorosły już Robert zostaje porwany przez służby specjalne z odległej metropolii Union city. Bohaterowi udaje się uciec, jednak musi znaleźć drogę ucieczki z miasta i dowiedzieć się, dlaczego został porwany.
Beneath a Steel Sky gra

Gra jest udaną przygodówką, która do dziś cieszy się popularnością wśród miłośników gier retro. Fabuła jest intrygująca, a rozgrywka dopracowana. Beneath a Steel Sky została wydana jako freeware, co oznacza, że można ją legalnie pobrać za darmo (np. ze sklepu GOG)

Flashback

Duchowy następca „Another World” to platformówka z elementami strzelanki i gry logicznej z 1992 roku. Gracz kontroluje agenta Conrada B. Harta, który budzi się na obcej planecie z amnezją, a jedyną wskazówką są pozostawione przez niego samego dziwne wiadomości.

Flashback gra
Flashback w wersji na konsole PlayStation 5

„Flashback” wyróżnia się grafiką w formie rotoskopowych sekwencji FMV. Z tego względu sami twórcy reklamowali swoją grę jako „grę CD-ROM na kartridżu”. Rozgrywka opiera się na pokonywaniu platform, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych i okazjonalnej walce z wrogami. Flashback do dziś cieszy się sporym uznaniem ze względu na swoją narrację, atmosferę i oryginalny styl graficzny. Gra doczekała się dobrze przyjętego sequela zatytułowanego Fade to Black z 1995 roku. Niestety wydany w 2023 Flashback 2 (choć teoretycznie powinien nazywać się Flashback 3), nie powtórzył sukcesu poprzednich odsłon.

C.D.N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *