Entuzjasta Gier

Gry, filmy, seriale, ciekawostki

Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły

Dark okładka

Cały artykuł to gigantyczny spoiler. Jeśli jeszcze nie oglądaliście serialu, możecie popsuć sobie zabawę.

Jeśli jeszcze nie widzieliście Dark, to natychmiast rzućcie wszystko i lećcie go oglądać. Jest to jeden z najoryginalniejszych seriali ostatnich lat. Rozpoczyna się niczym rasowy thriller o porwanym dziecku (silne skojarzenia z serialem The Missing), po to, by po chwili zmienić się pokręconą opowieść o podróżach w czasie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania, które mogły się pojawić wam w głowach po obejrzeniu serialu. Oczywiście tylko niektóre, gdyż serial ma otwarte zakończenie i pewne wątki są po prostu niedokończone. Ponieważ akcja toczy się w kilku płaszczyznach czasowych, a na dodatek wydarzenia mają na siebie wpływ i ciężko znaleźć ich początek (co było pierwsze kura czy jajko?) pytania opisuje w losowej kolejności. Przy każdym staram się przypomnieć, kim jest dana postać, aby było łatwiej w tym chaosie się połapać. Oczywiście możliwe, że gdzieś popełniłem błąd, więc nie wahajcie się mi tego wytknąć w komentarzach.

1. Kto i dlaczego zabija dzieci?

W różnych liniach czasowy zostają odnalezione martwe dzieci. Mają popalone okolice oczu i uszu (patolog określa to jako stopienie). Dzieci te są używane do testowania wehikułu czasu/teleportera, który obecnie nie działa poprawnie i po prostu zabija i zrzuca je z powrotem do bunkra w innej linii czasowej. Dzieci są porywane przez Noah (księdza) i jego pomagiera Helge (dziadek z alzheimerem, sprzątacz w elektrowni, dziecko, które Urlich próbuje zabić). Helge pozbywa się ciał z bunkra, podrzucając je w różnych miejscach.bunkier dark

2. Kim jest Helge i jak został pomocnikiem Noaha (księdza)?

Helge dark

Helge w 1953 jest małym chłopcem, którego policjant Urlich próbuje zabić. Urlich od pewnego czasu podejrzewał, że stary Helge w 2019 stoi za wszystkimi zabójstwami (w tym jego syna), więc kiedy policjant cofa się w czasie, postanawia rozwiązać problem raz na zawsze, zabijając Helge. Według niego spowoduje to odwrócenie wszystkich złych wydarzeń. Ulrich łapie małego Helge, a następnie rozbija mu twarz kamieniem. Helge przeżywa, ale pozostaje mu wielka blizna na policzku i zmasakrowane ucho. Policjant myśli, że go zabił i ukrywa jego ciało w bunkrze. Kiedy stary Jonas (tajemniczy mężczyzna) uruchamia swoje urządzenie, tworząc przejście w czasie, w bunkrze otwiera się portal (ostatni odcinek). Młody Jonas i Helge widząc się w portalu, wyciągają do siebie ręce i obydwoje przenoszą się w czasie. Jonas ląduje w przyszłości (2052?) a Helge w 1986, gdzie prawdopodobnie poznaje Noaha (księdza), który w jakiś sposób namawia go do zostania swoim pomocnikiem. W 2019 Helge jest staruszkiem, cierpiącym na demencję. Kiedy przypomina mu się, że to on stoi za porwaniami (prawdopodobnie pod wpływem oskarżeń rzucanych przez Ulricha), postanawia powstrzymać samego siebie, przed porywaniem dzieci. Podróżuje więc do 1986 i najpierw próbuje przekonać swoją młodszą wersję do zaprzestania pracy dla Noah. Jednak kiedy okazuje się, że to nie działa, stary Helge powoduje wypadek samochodowy ze swoją młodszą wersją. W jego wyniku Helge z 1986 przeżywa, natomiast Helge z 2019 umiera.

Rodzice Helge
Rodzice Helge. Co do ojca nie można mieć pewności, gdyż matka podczas rozmowy z księdzem mówi że „nie jest on owocem miłości”. Być może chodzi o gwałt.

3. Kim jest tajemniczy mężczyzna?

Jonas dark
Nieznajomy jest w rzeczywistości dorosłym Jonasem Kahnwaldem. W ostatnim odcinku widzimy Jonasa przenoszącego się do zdewastowanej przyszłości. Według mitologii serialu (przejścia w czasie co 33 lata) powinien być to rok 2052. Świat wygląda na zdewastowany, jakby toczyła się w nim jakaś wojna. Być może wydarzenia z pierwszego sezonu miały taki wpływ na przyszłość i dlatego Jonas jest zdesperowany, aby zamknąć portal i odwrócić wydarzenia. Chce tego dokonać przy pomocy maszyny zbudowanej przez zegarmistrza i eksperta od czasu podróży Tannhausa. Jadnak Noah w ostatnim odcinku twierdzi, że to właśnie ta próba zamknięcia pętli czasu, tak naprawdę ją otworzyła…

4. Kim jest ksiądz (Noah)?

Jest to najbardziej tajemnicza postać z serialu. Przez jego ubranie nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego czasowego pochodzenia (ubranie księdza pasuje do każdej linii czasowej). Wiemy na pewno, że jest podróżnikiem w czasie i prowadzi jakąś rozgrywkę z Claudią Tidemann (szefowa elektrowni w 1986 oraz matka Reginy Tiedemann, czyli właścicielki podupadającego hotelu, babcia Bartosza). Według słów Noah, Claudia stoi za wieloma wydarzeniami z serialu. Możliwe, że Noah pochodzi z roku 2052, gdyż wydaje się znać rozkład wszystkich wydarzeń do 2019. Warto zwrócić też uwagę że pojawia się on w wielu czasach, zawsze wyglądając tak samo, więc albo cały czas podróżuje między liniami czasowymi…albo jest nieśmiertelny.

noah dark

5. Kim jest Claudia?

claudia dark

Chronologicznie pierwszy raz widzimy ją w 1953. Jest ona małą dziewczynką, która udziela korepetycji Helge. Jest też córką policjanta Egona, czyli oficera który zajmuje się sprawą zwłok dwóch chłopców, oraz zatrzymuje Ulricha za zabójstwo młodego Helge. Pewnego dnia, podczas spaceru pies młodej Claudii ginie w jaskini. W 1986 jest ona szefową elektrowni atomowej. Odkrywa ona wtedy tajny skład odpadów nuklearnych, ukrytych po wycieku, oraz odnajduje swojego zaginionego 33 lata wcześniej psa. Nie wiemy, co się dzieje z nią dalej. Kiedy powraca jest już staruszką i wydaje się, że korzysta z podróży w czasie regularnie. To ona daje Tannhausowi (zegarmistrzowi) plany dziwnej maszyny, która ma otworzyć portal czasowy i to ona przekonuje Jonasa, aby zniszczył (a tak naprawdę stworzył) przejście w czasie. Ona też pojawia się w odpowiednim czasie, aby nakazać Peterowi (mąż policjatki Charlotte) i Trontowi aby ukryć ciało chłopca.

6. O co walczą Claudia i Noah?

Tego nie wiemy, motywy Claudii są niejasne, nie wiemy nawet, czy jest ona dobra, czy zła. Natomiast Noah uważa się za zbawcę ludzkości, który chce okiełznać podróże w czasie i odwrócić wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia. Nie tylko te z serialu, ale w ogóle grzechy całej ludzkości. Za kogoś w rodzaju biblijnego Noe. Dzieci, które morduje podczas swoich eksperymentów, uważa za ofiarę w imię wyższego celu. Nie wiemy dokładnie jaki jest cel ich potyczki.

Claudia ściana zdjęcia Dark
Ściana pokazująca jak postacie będą na siebie wpływać została zrobiona przez Claudię. Sciana ta znajduje się w 2052, gdzie Claudia prawdopodobnie przebywa.

7. Jakie jest znaczenie policyjnego notatnika?

W policyjnym notatniku zapisane były podejrzenia odnośnie do Helge i data przesłuchania go na policji. Niestety, kiedy stary Helge powoduje wypadek, jego młodsza wersja na skutek obrażeń trafia do szpitala, przez co przesłuchanie się nie odbywa. Przesłuchanie to mogłoby doprowadzić do rozwiązania sprawy już w 1986 roku. Dzięki notatnikowi Ulrich wpada na trop Helge.

  Phantasmagoria - recenzja gry z 1995

policyjny notatnik dark

8. Kim jest Michael Kahnwald?

Michael to ojciec Jonasa, czyli człowiek, który popełnił samobójstwo w pierwszym odcinku. Tak naprawdę nazywa się on Mikkel Nielsen i jest synem policjanta Ulricha. W wieku 11 lat przypadkowo trafia na portal i przechodzi z roku 2019 do 1986. Tam trafia do szpitala i zaprzyjaźnia się z pielęgniarką Ines. Mikkel próbuje uciec ze szpitala i dostać się z powrotem do portalu, ale łamie nogę i ponownie trafia do szpitala. Tam odwiedza go Noah i opowiada mu o wszechświecie. Po jakimś czasie Ines adoptuje Mikkela i wtedy właśnie zmienia on nazwisko. Ines początkowo nie wierzy Mikkelowi na temat jego przybycia z przyszłości, ale później zmienia zdanie. Mimo to nie próbuje interweniować w ciąg wydarzeń i w 2019 pozwala mu zaginąć.

michael mikkel kanwald dark

9. Dlaczego Jonas odrzuca Marthę?

Martha jest siostrą Mikkela. Kiedy Jonas dowiaduje się, że mały Mikkel, jest tak naprawdę jego ojcem, zdaje sobie sprawę, że czyni to ją jego ciotką.

10. Kim jest Aleksander Tiedemann?

alexander dark
Jest on młodym chłopakiem, który 1986 odstrasza Urlicha (przyszłego policjanta) i Katharine (przyszłą dyrektorkę szkoły), kiedy biją Reginę (córką dyrektorki elektrowni). W podzięce rekomenduje ona go tam do pracy. Jej mama, Claudia początkowo odmawia, jednak później przyjmuje go do jakiejś sekretnej pracy w jaskiniach. Nie wiemy, skąd Aleksander pochodzi, ale widzimy w pewnej scenie, że posiada on przynajmniej dwa paszporty i broń, co sugeruje, że ucieka przed kimś/czymś. Prawdopodobnie jest przestępcą. W 2019 jest on dyrektorem elektrowni i mężem Reginy (właścicielki hotelu).

regina dark

11. Kim jest Hannah Kahnwald i czym szantażuje Alexandra?

Jest ona wdową po Michaelu (samobójcy z pierwszego odcinka) i matką Jonasa. Ma romans z policjantem Ulrichem, na którego punkcie miała obsesję od wielu lat. Kiedy 1986 widzi Ulricha, uprawiającego seks ze swoją przyszłą żoną (przyszłą dyrektorką szkoły) w zazdrości idzie na policje i składa na niego donos, twierdząc, że jest on gwałcicielem. Ulrich z Katheriną myśleli, że donos pochodził od Reginy (właścicielki hotelu) i dlatego próbowali ją pobić, czemu zapobiegł Alexander. W 2019 Ulrich ma z Hanną romans. Kiedy po latach dowiaduje się, że to ona doniosła na niego, zrywa z nią. Jednak Hannah ma plan. W 1986 była świadkiem zakopywania paszportu i broni przez Alexandra w lesie. W 2019 jest ona jego masażystką. Podczas jednej z sesji wyjmuje torbę, w które były wcześniej ukryte jego rzeczy i mówi, że zawartość ukryła w bezpiecznym miejscu, a za nieujawnienie tych przedmiotów chce, aby użył on swoich wpływów, aby zmienić życie Ulricha w piekło.

12. Determinizm czy wolna wola?

Najważniejsze pytanie będące motywem głównym serialu. Determinizm oznacza, że nasze życie jest już z góry zaplanowane. Według tej koncepcji człowiek jest czymś w rodzaju równania matematycznego, więc nasze akcje zawsze dadzą ten sam wynik. W dziedzinie podróży w czasie determinizm oznacza pytanie, czy podróżując w czasie, można zmienić przeszłość tak, aby odbiło się to na przyszłości. Przykładem jest sytuacja z serialu, gdzie Jonas, przebywając w przeszłości, ma zamiar porozmawiać z ojcem (będącym wtedy jeszcze dzieckiem), przed czym powstrzymuje go, jego własna starsza wersja, mówiąc, że jeśli spróbuje on go stąd zabrać, wymaże swoją własną egzystencję (skoro ojciec wróci do 2019, nie będzie mógł mieć jego jako syna, więc Jonas przestanie istnieć). Jednak koncepcja determinizmu mówi, że ponieważ Jonas JUŻ istnieje, to znaczy, że nawet gdyby próbował coś zmienić to i tak mu się nie uda, gdyż…istnieje. Wiem, skomplikowane. Nazywa się to paradoksem dziadka. Chodzi o to, że jeśli cofniemy się w czasie i zabijemy własnego dziadka, to się nie narodzimy…więc nie będziemy mogli się cofnąć w czasie i go zabić. Niektórzy sugerują, że podczas podróży w czasie wstecz nie można dokonać niczego, co mogłoby ją uniemożliwić, gdyż nie zrobiło się tego w przeszłości, więc Jonas nawet jakby chciał, nie mógłby zabrać ojca z powrotem, gdyż coś go na pewno powstrzymało. Bo to się już wydarzyło. Oznacza to, że wolna wola nie istnieje i jesteśmy niczym pociągi na szynach, zmierzające w jedną stronę, bez możliwości skrętu. Z drugiej strony inni uważają, że zmieniając coś w przeszłości, zmienilibyśmy przyszłość, podobnie jak podstawiając inne liczby w równaniu, zmieniamy jego wynik.

Bohaterowie serialu cały czas walczą z determinizmem i usiłują zmienić bieg przeszłości, ale jak się okazuje bezskutecznie, gdyż wszystkie ich akcje okazują się płonne. Jonas chcąc powstrzymać bieg wydarzeń, tak naprawdę nadaje im bieg. Helge chcąc powstrzymać samego siebie, powoduje wypadek, co z kolei powoduje, że jego młodsza wersja nie stawia się na przesłuchaniu. Na tę koncepcję wskazuje też notatnika Noaha, w którym wszystkie wydarzenia do 2019 są opisane bezbłędnie. Gdyby dowolny z podróżników w czasie mógł zmieniać przeszłość (a jest już tych podróżników całkiem sporo) to żadne z przewidzianych przez Noah wydarzeń nie mogłoby się odbyć.

13. Kim jest Peter Doppler?

Peter Dark
Peter w 2019. Nie poznajemy go w innych liniach czasowych (póki co). Mówi że w dzieciństwie nie mieszkał w Winden

Jest on terapeutą, który pomaga Jonasowi dojść do siebie po śmierci ojca. Jest synem Helge oraz mężem policjantki Charlotte. Wspólnie mają dwójkę dzieci, chociaż Peter jest gejem, który korzysta z usług prostytutki-transwestytki. Peter często odmawia Modlitwę o pogodę ducha (modlitwa alkoholików i innych osób na odwyku). Prawdopodobnie próbuje on skończyć z byciem gejem, albo przynajmniej skońcyć ze skokami w bok, za plecami małżonki. W noc zniknięcia Mikkela Peter modli się w bunkrze, gdy nagle przez szczelinę wpada ciało chłopca. Peter dzwoni po Tronte (byłego dziennikarza, ojca Ulricha i chłopca który pojawia się w bunkrze). Kiedy Tronte rozpacza nad ciałem syna, pojawia się Claudia, która mówi, że muszą przenieść ciało, aby mogła je odnaleźć policja. Prawdopodobnie Claudia wtedy wtajemnicza ich w podróże w czasie, jednak nie jest do końca z nimi uczciwa. Sugeruje im ona że wszystko zakończy się w chwili, w której stary Jonas uruchomi urządzenie, resetując wszystkie wydarzenia. Jednak tak naprawdę, urządzenie nie resetuje niczego, a powoduje ciąg wydarzeń, który oglądamy w serialu. Biorąc po uwagę że notatnik, który Claudia im dała ma powyrywane kartki, mozna założyć że nimi manipulowała od początku.

  Pitbull - prawdziwe sprawy z sezonu 2

14. Co oznaczają symbole na metalowych drzwiach i tatuaż na plecach Noah?

Zarówno tajemniczy napis „Sic mundus creatus est”, jak i całe wzornictwo jest kopią „Tablicy Szmaragdowej”. Jest to dokument znaleziony w grobowcu Hermesa Trismegistosa. Był to jeden z bogów pochodzący z kultury zarówno egipskiej, jak i greckiej. Bóstwo reprezentuje triadę religii, nauki i sztuki, które razem mają tworzyć wiedzę absolutną. W późniejszym czasie bóstwo to było też wyznawane przez alchemików poszukujących kamienia filozoficznego (substancja mająca zamieniać metale w złoto). Alchemicy wierzyli, że recepta na kamień filozoficzny zawarta jest w tablicy szmaragdowej.

Szmaragdowa tablica, tatuaż

A skoru już jesteśmy przy tablicy szmaragdowej, to mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Jednak jest bardzo daleki strzał i prawdopodobnie chybiony. Otóż kosciół pokazywany w kilku scenach serialu, nosi pewne znamiona podobieństwa do tego z szmaragdowej tablicy. Oczywiście gdyby miał to być ten sam kosciół, na tablicy byłby pokazany od lewej stony, względem ujęcia z serialu. Czy ma to znaczenie? Pewnie mnie już wyobraźnia ponosi…

Szmaragdowa tablica, kosciół

 

Oczywiście pozostaje wiele niewyjaśnionych pytań. Dlaczego Michael się zabił? Kto zbudował grawerowane metalowe drzwi do portalu. Kim jest Noah? Kto przypalał młodego Tronte papierosami? Dlaczego do eksperymentów Noah wybierał młodych chłopców? Czy płeć i wiek mają znaczenie? W co grają ze sobą Noah i Claudia? Co się wydarzy w ciągu najbliższych 33 lat? Dlaczego na ścianie Noah wynotował kredą pewne daty? Mamy też mnóstwo otwartych wątków, takich jak historia Claudii w latach 1986-2019 albo Ulrich podejrzewany o zabójstwo. Netflix już zamówił drugi sezon, więc być może w przyszłym roku dostaniemy te odpowiedzi. Jeśli macie jakieś własne pytanie, możecie je zostawić w komentarzach, jeśli będę w stanie to postaram się na nie odpowiedzieć.

Przy okazji omawiania serialu, warto zwrócić uwagę na świetny foreshadowing (technika, w której twórcy delikatnie sugerują przyszłe wydarzenia, bez psucia przyjemności z oglądania). Odnalazłem ich trochę, ale zachęcam do wyłapywania tego typu subtelnych aluzji samemu.

Podczas śniadania w domu Nielsenów, Mikkel pokazuje ojcu sztuczkę magiczną w której żółty ludzik przemieszcza się z jednego kubka do drugiego. Jest to nawiązanie do Jonasa i jego późniejszego przemieszczania się w czasie. Kolory kubków też mają znaczenie. Jonas do 2019 zawsze nosi żółtą kurtkę, ale po powrocie z przyszłości, nosi się na niebiesko (kubek 2).

żółta kurtka dark

Podczas rozmowy z partnerką Ulrich mówi że w ich miejscowości nawet ptaki w locie zawracają. Przy każdym otwarciu przejścia pojawia się kopuła o którą zabijają się ptaki i spadają na ziemię.

W tej samej rozmowie Ulrich mówi też że „czasami człowiek po prostu chce zniknąć” mając na myśli zaginionego chłopca, którego podejrzwa o zwykłą ucieczkę z domu. Ironicznie, to właśnie się dzieje z jego synem, który jako dorosła osoba żyje w pobliżu swojej byłej rodziny przez wiele lat, nie ujawniając się.policjant urlich dark

Intro początkowe serialu w dyskretny sposób obrazuje nam dwie siły zmagające się ze sobą.

W pierwszym odcinku, poczas sceny masażu możemy zobaczyć bliznę po kuli, na ciele Alexandra.

Podczas lekcji w szkole, słyszymy wykład o czarnych dziurach.

Błąd – w scenie w której Katharina dzwoni do radia, wykręca ona numer, zanim jest on w całości podany. Możliwe oczywiście że znała go po prostu na pamięć (małe miasteczko).

Satanizm- Egon zdaje się mieć obsesję na punkcie satanizmu. Sugerują mu to zarówno okaleczone ciała chłopców jak i Ulrich recytujący piosenkę z lat 80, mówiącą o zabijaniu. W 1986 wróci on do swoich podejrzeń wypytując o satanizm Jonasa.

Świetnie napisany wątek pętli nienawiści Ulricha i Egona. W 1986, Egon cały czas podejrzewa o coś Ulricha. Zupełnie jakby się na niego uwziął. Przez to Ulrich, zaczyna go nienawidzić. Kiedy dorosły Ulrich spotyka młodego Egona w 1953, zaczyna z niego kpić. Egon wydaje się wstrząśniety postawą i zbrodniami, które przypisuje swojemu podejrzanemu. To dlatego w późniejszych latach, ma on zawsze złe przeczucia co do młodego chłopaka. Nie wiemy jak dalej potoczą się losy Ulricha, ale widocznie samo spotkanie takiego potwora, powduje że w przyszłości nieświadomie rozpoznaje pewne cechy w młodym chłopaku.

Motywy Claudii są nieznane, ale na pewno steruje (manipuluje) ona większością wydarzeń dziejących się w serialu. Póki co nie wiemy jakie ma motywy, ale podczas rozmowy z Berndtem (dyrektor elektrowni na wózku inwalidzkim), mówi jej on przynajmniej dwa razy, że losy mieszkańców Winden zależą od niej.

Ciekawostka: aktor grający Ulricha, Oliver Masucci, jak większość aktorów niemieckich nie jest znany za granicą. Jednak jest szansa że już go widzieliście, gdyż w 2017 zagrał w popularnym także u nas serialu 4Blocks, a w 2015 w komedii Look Who’s Back, w której portretuje…Adolfa Hitlera, który po 70 latach niebecności wraca do Niemiec, co powoduje lawinę zabawnych wydarzeń. Screeny z tego filmu swego czasu były bardzo popularnym memem w którym pokazywany był jakiś aspekt obecnego życia a poniżej był obrazek z płaczącym Hitlerem.

Hitler mem

Nazwa miasteczka Winden oznacza „wiatr”, ale może pochodzić także od niemieckiego słowa verschwinden, które oznacza „zniknąć”.

Ciekawostka: Hannah odwiedza dom Ulricha pod pretekstem przyniesienia czegoś do jedzenia, kiedy tak naprawdę chce się tylko zobaczyć z Ulrichem. Jego żona ma już pewne podejrzenia co do niej. Kiedy Hannah wychodzi Katharina, nagle ją nieoczekiwanie przytula. Mogłoby się wydawać że ten nagły przypływ uczuć jest nieco bez sensu, jednak Katharina nie robi tego z czułości, a po to aby dokładnie powąchać perfumy jakich używa Hannah, gdyż w innym odcinku sprawdzała ona bluzę męża.

Dark – odpowiedzi na pytania z drugiego sezonu

Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

Dobra, to by było na tyle, jeśli jednak obejrzeliście Dark i macie ochotę na więcej, polecam świetny film „Przeznaczenie” z 2014. Porusza on dokładnie te same wątki i ma nawet podobny klimat, więc jeśli podoba się wam Dark na pewno polubicie Predestination.

Jesli artykuł cie się podobał i chcesz mi podziękować, możesz kliknąć w jedną z reklam. Zostawisz mi w ten sposób napiwek.