Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły

Cały artykuł to gigantyczny spoiler. Jeśli jeszcze nie oglądaliście serialu, możecie popsuć sobie zabawę.

Jeśli jeszcze nie widzieliście Dark, to natychmiast rzućcie wszystko i lećcie go oglądać. Jest to jeden z najoryginalniejszych seriali ostatnich lat. Rozpoczyna się niczym rasowy thriller o porwanym dziecku (silne skojarzenia z serialem The Missing), po to, by po chwili zmienić się pokręconą opowieść o podróżach w czasie. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania, które mogły się pojawić wam w głowach po obejrzeniu serialu. Oczywiście tylko niektóre, gdyż serial ma otwarte zakończenie i pewne wątki są po prostu niedokończone. Ponieważ akcja toczy się w kilku płaszczyznach czasowych, a na dodatek wydarzenia mają na siebie wpływ i ciężko znaleźć ich początek (co było pierwsze kura czy jajko?) pytania opisuje w losowej kolejności. Przy każdym staram się przypomnieć, kim jest dana postać, aby było łatwiej w tym chaosie się połapać. Oczywiście możliwe, że gdzieś popełniłem błąd, więc nie wahajcie się mi tego wytknąć w komentarzach.

1. Kto i dlaczego zabija dzieci?

W różnych liniach czasowy zostają odnalezione martwe dzieci. Mają popalone okolice oczu i uszu (patolog określa to jako stopienie). Dzieci te są używane do testowania wehikułu czasu/teleportera, który obecnie nie działa poprawnie i po prostu zabija i zrzuca je z powrotem do bunkra w innej linii czasowej. Dzieci są porywane przez Noah (księdza) i jego pomagiera Helge (dziadek z alzheimerem, sprzątacz w elektrowni, dziecko, które Urlich próbuje zabić). Helge pozbywa się ciał z bunkra, podrzucając je w różnych miejscach.bunkier dark

2. Kim jest Helge i jak został pomocnikiem Noaha (księdza)?

Helge dark

Helge w 1953 jest małym chłopcem, którego policjant Urlich próbuje zabić. Urlich od pewnego czasu podejrzewał, że stary Helge w 2019 stoi za wszystkimi zabójstwami (w tym jego syna), więc kiedy policjant cofa się w czasie, postanawia rozwiązać problem raz na zawsze, zabijając Helge. Według niego spowoduje to odwrócenie wszystkich złych wydarzeń. Ulrich łapie małego Helge, a następnie rozbija mu twarz kamieniem. Helge przeżywa, ale pozostaje mu wielka blizna na policzku i zmasakrowane ucho. Policjant myśli, że go zabił i ukrywa jego ciało w bunkrze. Kiedy stary Jonas (tajemniczy mężczyzna) uruchamia swoje urządzenie, tworząc przejście w czasie, w bunkrze otwiera się portal (ostatni odcinek). Młody Jonas i Helge widząc się w portalu, wyciągają do siebie ręce i obydwoje przenoszą się w czasie. Jonas ląduje w przyszłości (2052?) a Helge w 1986, gdzie prawdopodobnie poznaje Noaha (księdza), który w jakiś sposób namawia go do zostania swoim pomocnikiem. W 2019 Helge jest staruszkiem, cierpiącym na demencję. Kiedy przypomina mu się, że to on stoi za porwaniami (prawdopodobnie pod wpływem oskarżeń rzucanych przez Ulricha), postanawia powstrzymać samego siebie, przed porywaniem dzieci. Podróżuje więc do 1986 i najpierw próbuje przekonać swoją młodszą wersję do zaprzestania pracy dla Noah. Jednak kiedy okazuje się, że to nie działa, stary Helge powoduje wypadek samochodowy ze swoją młodszą wersją. W jego wyniku Helge z 1986 przeżywa, natomiast Helge z 2019 umiera.

Rodzice Helge
Rodzice Helge. Co do ojca nie można mieć pewności, gdyż matka podczas rozmowy z księdzem mówi że „nie jest on owocem miłości”. Być może chodzi o gwałt.

3. Kim jest tajemniczy mężczyzna?

Jonas dark
Nieznajomy jest w rzeczywistości dorosłym Jonasem Kahnwaldem. W ostatnim odcinku widzimy Jonasa przenoszącego się do zdewastowanej przyszłości. Według mitologii serialu (przejścia w czasie co 33 lata) powinien być to rok 2052. Świat wygląda na zdewastowany, jakby toczyła się w nim jakaś wojna. Być może wydarzenia z pierwszego sezonu miały taki wpływ na przyszłość i dlatego Jonas jest zdesperowany, aby zamknąć portal i odwrócić wydarzenia. Chce tego dokonać przy pomocy maszyny zbudowanej przez zegarmistrza i eksperta od czasu podróży Tannhausa. Jadnak Noah w ostatnim odcinku twierdzi, że to właśnie ta próba zamknięcia pętli czasu, tak naprawdę ją otworzyła…

4. Kim jest ksiądz (Noah)?

Jest to najbardziej tajemnicza postać z serialu. Przez jego ubranie nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego czasowego pochodzenia (ubranie księdza pasuje do każdej linii czasowej). Wiemy na pewno, że jest podróżnikiem w czasie i prowadzi jakąś rozgrywkę z Claudią Tidemann (szefowa elektrowni w 1986 oraz matka Reginy Tiedemann, czyli właścicielki podupadającego hotelu, babcia Bartosza). Według słów Noah, Claudia stoi za wieloma wydarzeniami z serialu. Możliwe, że Noah pochodzi z roku 2052, gdyż wydaje się znać rozkład wszystkich wydarzeń do 2019. Warto zwrócić też uwagę że pojawia się on w wielu czasach, zawsze wyglądając tak samo, więc albo cały czas podróżuje między liniami czasowymi…albo jest nieśmiertelny.

noah dark

5. Kim jest Claudia?

claudia dark

Chronologicznie pierwszy raz widzimy ją w 1953. Jest ona małą dziewczynką, która udziela korepetycji Helge. Jest też córką policjanta Egona, czyli oficera który zajmuje się sprawą zwłok dwóch chłopców, oraz zatrzymuje Ulricha za zabójstwo młodego Helge. Pewnego dnia, podczas spaceru pies młodej Claudii ginie w jaskini. W 1986 jest ona szefową elektrowni atomowej. Odkrywa ona wtedy tajny skład odpadów nuklearnych, ukrytych po wycieku, oraz odnajduje swojego zaginionego 33 lata wcześniej psa. Nie wiemy, co się dzieje z nią dalej. Kiedy powraca jest już staruszką i wydaje się, że korzysta z podróży w czasie regularnie. To ona daje Tannhausowi (zegarmistrzowi) plany dziwnej maszyny, która ma otworzyć portal czasowy i to ona przekonuje Jonasa, aby zniszczył (a tak naprawdę stworzył) przejście w czasie. Ona też pojawia się w odpowiednim czasie, aby nakazać Peterowi (mąż policjatki Charlotte) i Trontowi aby ukryć ciało chłopca.

6. O co walczą Claudia i Noah?

Tego nie wiemy, motywy Claudii są niejasne, nie wiemy nawet, czy jest ona dobra, czy zła. Natomiast Noah uważa się za zbawcę ludzkości, który chce okiełznać podróże w czasie i odwrócić wszystkie nieszczęśliwe wydarzenia. Nie tylko te z serialu, ale w ogóle grzechy całej ludzkości. Za kogoś w rodzaju biblijnego Noe. Dzieci, które morduje podczas swoich eksperymentów, uważa za ofiarę w imię wyższego celu. Nie wiemy dokładnie jaki jest cel ich potyczki.

Claudia ściana zdjęcia Dark
Ściana pokazująca jak postacie będą na siebie wpływać została zrobiona przez Claudię. Sciana ta znajduje się w 2052, gdzie Claudia prawdopodobnie przebywa.

7. Jakie jest znaczenie policyjnego notatnika?

W policyjnym notatniku zapisane były podejrzenia odnośnie do Helge i data przesłuchania go na policji. Niestety, kiedy stary Helge powoduje wypadek, jego młodsza wersja na skutek obrażeń trafia do szpitala, przez co przesłuchanie się nie odbywa. Przesłuchanie to mogłoby doprowadzić do rozwiązania sprawy już w 1986 roku. Dzięki notatnikowi Ulrich wpada na trop Helge.

policyjny notatnik dark

8. Kim jest Michael Kahnwald?

Michael to ojciec Jonasa, czyli człowiek, który popełnił samobójstwo w pierwszym odcinku. Tak naprawdę nazywa się on Mikkel Nielsen i jest synem policjanta Ulricha. W wieku 11 lat przypadkowo trafia na portal i przechodzi z roku 2019 do 1986. Tam trafia do szpitala i zaprzyjaźnia się z pielęgniarką Ines. Mikkel próbuje uciec ze szpitala i dostać się z powrotem do portalu, ale łamie nogę i ponownie trafia do szpitala. Tam odwiedza go Noah i opowiada mu o wszechświecie. Po jakimś czasie Ines adoptuje Mikkela i wtedy właśnie zmienia on nazwisko. Ines początkowo nie wierzy Mikkelowi na temat jego przybycia z przyszłości, ale później zmienia zdanie. Mimo to nie próbuje interweniować w ciąg wydarzeń i w 2019 pozwala mu zaginąć.

michael mikkel kanwald dark

9. Dlaczego Jonas odrzuca Marthę?

Martha jest siostrą Mikkela. Kiedy Jonas dowiaduje się, że mały Mikkel, jest tak naprawdę jego ojcem, zdaje sobie sprawę, że czyni to ją jego ciotką.

10. Kim jest Aleksander Tiedemann?

alexander dark
Jest on młodym chłopakiem, który 1986 odstrasza Urlicha (przyszłego policjanta) i Katharine (przyszłą dyrektorkę szkoły), kiedy biją Reginę (córką dyrektorki elektrowni). W podzięce rekomenduje ona go tam do pracy. Jej mama, Claudia początkowo odmawia, jednak później przyjmuje go do jakiejś sekretnej pracy w jaskiniach. Nie wiemy, skąd Aleksander pochodzi, ale widzimy w pewnej scenie, że posiada on przynajmniej dwa paszporty i broń, co sugeruje, że ucieka przed kimś/czymś. Prawdopodobnie jest przestępcą. W 2019 jest on dyrektorem elektrowni i mężem Reginy (właścicielki hotelu).

regina dark

11. Kim jest Hannah Kahnwald i czym szantażuje Alexandra?

Jest ona wdową po Michaelu (samobójcy z pierwszego odcinka) i matką Jonasa. Ma romans z policjantem Ulrichem, na którego punkcie miała obsesję od wielu lat. Kiedy 1986 widzi Ulricha, uprawiającego seks ze swoją przyszłą żoną (przyszłą dyrektorką szkoły) w zazdrości idzie na policje i składa na niego donos, twierdząc, że jest on gwałcicielem. Ulrich z Katheriną myśleli, że donos pochodził od Reginy (właścicielki hotelu) i dlatego próbowali ją pobić, czemu zapobiegł Alexander. W 2019 Ulrich ma z Hanną romans. Kiedy po latach dowiaduje się, że to ona doniosła na niego, zrywa z nią. Jednak Hannah ma plan. W 1986 była świadkiem zakopywania paszportu i broni przez Alexandra w lesie. W 2019 jest ona jego masażystką. Podczas jednej z sesji wyjmuje torbę, w które były wcześniej ukryte jego rzeczy i mówi, że zawartość ukryła w bezpiecznym miejscu, a za nieujawnienie tych przedmiotów chce, aby użył on swoich wpływów, aby zmienić życie Ulricha w piekło.

12. Determinizm czy wolna wola?

Najważniejsze pytanie będące motywem głównym serialu. Determinizm oznacza, że nasze życie jest już z góry zaplanowane. Według tej koncepcji człowiek jest czymś w rodzaju równania matematycznego, więc nasze akcje zawsze dadzą ten sam wynik. W dziedzinie podróży w czasie determinizm oznacza pytanie, czy podróżując w czasie, można zmienić przeszłość tak, aby odbiło się to na przyszłości. Przykładem jest sytuacja z serialu, gdzie Jonas, przebywając w przeszłości, ma zamiar porozmawiać z ojcem (będącym wtedy jeszcze dzieckiem), przed czym powstrzymuje go, jego własna starsza wersja, mówiąc, że jeśli spróbuje on go stąd zabrać, wymaże swoją własną egzystencję (skoro ojciec wróci do 2019, nie będzie mógł mieć jego jako syna, więc Jonas przestanie istnieć). Jednak koncepcja determinizmu mówi, że ponieważ Jonas JUŻ istnieje, to znaczy, że nawet gdyby próbował coś zmienić to i tak mu się nie uda, gdyż…istnieje. Wiem, skomplikowane. Nazywa się to paradoksem dziadka. Chodzi o to, że jeśli cofniemy się w czasie i zabijemy własnego dziadka, to się nie narodzimy…więc nie będziemy mogli się cofnąć w czasie i go zabić. Niektórzy sugerują, że podczas podróży w czasie wstecz nie można dokonać niczego, co mogłoby ją uniemożliwić, gdyż nie zrobiło się tego w przeszłości, więc Jonas nawet jakby chciał, nie mógłby zabrać ojca z powrotem, gdyż coś go na pewno powstrzymało. Bo to się już wydarzyło. Oznacza to, że wolna wola nie istnieje i jesteśmy niczym pociągi na szynach, zmierzające w jedną stronę, bez możliwości skrętu. Z drugiej strony inni uważają, że zmieniając coś w przeszłości, zmienilibyśmy przyszłość, podobnie jak podstawiając inne liczby w równaniu, zmieniamy jego wynik.

  Emily w Paryżu - recenzja

Bohaterowie serialu cały czas walczą z determinizmem i usiłują zmienić bieg przeszłości, ale jak się okazuje bezskutecznie, gdyż wszystkie ich akcje okazują się płonne. Jonas chcąc powstrzymać bieg wydarzeń, tak naprawdę nadaje im bieg. Helge chcąc powstrzymać samego siebie, powoduje wypadek, co z kolei powoduje, że jego młodsza wersja nie stawia się na przesłuchaniu. Na tę koncepcję wskazuje też notatnika Noaha, w którym wszystkie wydarzenia do 2019 są opisane bezbłędnie. Gdyby dowolny z podróżników w czasie mógł zmieniać przeszłość (a jest już tych podróżników całkiem sporo) to żadne z przewidzianych przez Noah wydarzeń nie mogłoby się odbyć.

13. Kim jest Peter Doppler?

Peter Dark
Peter w 2019. Nie poznajemy go w innych liniach czasowych (póki co). Mówi że w dzieciństwie nie mieszkał w Winden

Jest on terapeutą, który pomaga Jonasowi dojść do siebie po śmierci ojca. Jest synem Helge oraz mężem policjantki Charlotte. Wspólnie mają dwójkę dzieci, chociaż Peter jest gejem, który korzysta z usług prostytutki-transwestytki. Peter często odmawia Modlitwę o pogodę ducha (modlitwa alkoholików i innych osób na odwyku). Prawdopodobnie próbuje on skończyć z byciem gejem, albo przynajmniej skońcyć ze skokami w bok, za plecami małżonki. W noc zniknięcia Mikkela Peter modli się w bunkrze, gdy nagle przez szczelinę wpada ciało chłopca. Peter dzwoni po Tronte (byłego dziennikarza, ojca Ulricha i chłopca który pojawia się w bunkrze). Kiedy Tronte rozpacza nad ciałem syna, pojawia się Claudia, która mówi, że muszą przenieść ciało, aby mogła je odnaleźć policja. Prawdopodobnie Claudia wtedy wtajemnicza ich w podróże w czasie, jednak nie jest do końca z nimi uczciwa. Sugeruje im ona że wszystko zakończy się w chwili, w której stary Jonas uruchomi urządzenie, resetując wszystkie wydarzenia. Jednak tak naprawdę, urządzenie nie resetuje niczego, a powoduje ciąg wydarzeń, który oglądamy w serialu. Biorąc po uwagę że notatnik, który Claudia im dała ma powyrywane kartki, mozna założyć że nimi manipulowała od początku.

14. Co oznaczają symbole na metalowych drzwiach i tatuaż na plecach Noah?

Zarówno tajemniczy napis „Sic mundus creatus est”, jak i całe wzornictwo jest kopią „Tablicy Szmaragdowej”. Jest to dokument znaleziony w grobowcu Hermesa Trismegistosa. Był to jeden z bogów pochodzący z kultury zarówno egipskiej, jak i greckiej. Bóstwo reprezentuje triadę religii, nauki i sztuki, które razem mają tworzyć wiedzę absolutną. W późniejszym czasie bóstwo to było też wyznawane przez alchemików poszukujących kamienia filozoficznego (substancja mająca zamieniać metale w złoto). Alchemicy wierzyli, że recepta na kamień filozoficzny zawarta jest w tablicy szmaragdowej.

Szmaragdowa tablica, tatuaż

A skoru już jesteśmy przy tablicy szmaragdowej, to mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Jednak jest bardzo daleki strzał i prawdopodobnie chybiony. Otóż kosciół pokazywany w kilku scenach serialu, nosi pewne znamiona podobieństwa do tego z szmaragdowej tablicy. Oczywiście gdyby miał to być ten sam kosciół, na tablicy byłby pokazany od lewej stony, względem ujęcia z serialu. Czy ma to znaczenie? Pewnie mnie już wyobraźnia ponosi…

Szmaragdowa tablica, kosciół

 

Oczywiście pozostaje wiele niewyjaśnionych pytań. Dlaczego Michael się zabił? Kto zbudował grawerowane metalowe drzwi do portalu. Kim jest Noah? Kto przypalał młodego Tronte papierosami? Dlaczego do eksperymentów Noah wybierał młodych chłopców? Czy płeć i wiek mają znaczenie? W co grają ze sobą Noah i Claudia? Co się wydarzy w ciągu najbliższych 33 lat? Dlaczego na ścianie Noah wynotował kredą pewne daty? Mamy też mnóstwo otwartych wątków, takich jak historia Claudii w latach 1986-2019 albo Ulrich podejrzewany o zabójstwo. Netflix już zamówił drugi sezon, więc być może w przyszłym roku dostaniemy te odpowiedzi. Jeśli macie jakieś własne pytanie, możecie je zostawić w komentarzach, jeśli będę w stanie to postaram się na nie odpowiedzieć.

Przy okazji omawiania serialu, warto zwrócić uwagę na świetny foreshadowing (technika, w której twórcy delikatnie sugerują przyszłe wydarzenia, bez psucia przyjemności z oglądania). Odnalazłem ich trochę, ale zachęcam do wyłapywania tego typu subtelnych aluzji samemu.

Podczas śniadania w domu Nielsenów, Mikkel pokazuje ojcu sztuczkę magiczną w której żółty ludzik przemieszcza się z jednego kubka do drugiego. Jest to nawiązanie do Jonasa i jego późniejszego przemieszczania się w czasie. Kolory kubków też mają znaczenie. Jonas do 2019 zawsze nosi żółtą kurtkę, ale po powrocie z przyszłości, nosi się na niebiesko (kubek 2).

żółta kurtka dark

Podczas rozmowy z partnerką Ulrich mówi że w ich miejscowości nawet ptaki w locie zawracają. Przy każdym otwarciu przejścia pojawia się kopuła o którą zabijają się ptaki i spadają na ziemię.

W tej samej rozmowie Ulrich mówi też że „czasami człowiek po prostu chce zniknąć” mając na myśli zaginionego chłopca, którego podejrzwa o zwykłą ucieczkę z domu. Ironicznie, to właśnie się dzieje z jego synem, który jako dorosła osoba żyje w pobliżu swojej byłej rodziny przez wiele lat, nie ujawniając się.policjant urlich dark

Intro początkowe serialu w dyskretny sposób obrazuje nam dwie siły zmagające się ze sobą.

W pierwszym odcinku, poczas sceny masażu możemy zobaczyć bliznę po kuli, na ciele Alexandra.

Podczas lekcji w szkole, słyszymy wykład o czarnych dziurach.

Błąd – w scenie w której Katharina dzwoni do radia, wykręca ona numer, zanim jest on w całości podany. Możliwe oczywiście że znała go po prostu na pamięć (małe miasteczko).

Satanizm- Egon zdaje się mieć obsesję na punkcie satanizmu. Sugerują mu to zarówno okaleczone ciała chłopców jak i Ulrich recytujący piosenkę z lat 80, mówiącą o zabijaniu. W 1986 wróci on do swoich podejrzeń wypytując o satanizm Jonasa.

Świetnie napisany wątek pętli nienawiści Ulricha i Egona. W 1986, Egon cały czas podejrzewa o coś Ulricha. Zupełnie jakby się na niego uwziął. Przez to Ulrich, zaczyna go nienawidzić. Kiedy dorosły Ulrich spotyka młodego Egona w 1953, zaczyna z niego kpić. Egon wydaje się wstrząśniety postawą i zbrodniami, które przypisuje swojemu podejrzanemu. To dlatego w późniejszych latach, ma on zawsze złe przeczucia co do młodego chłopaka. Nie wiemy jak dalej potoczą się losy Ulricha, ale widocznie samo spotkanie takiego potwora, powduje że w przyszłości nieświadomie rozpoznaje pewne cechy w młodym chłopaku.

Motywy Claudii są nieznane, ale na pewno steruje (manipuluje) ona większością wydarzeń dziejących się w serialu. Póki co nie wiemy jakie ma motywy, ale podczas rozmowy z Berndtem (dyrektor elektrowni na wózku inwalidzkim), mówi jej on przynajmniej dwa razy, że losy mieszkańców Winden zależą od niej.

Ciekawostka: aktor grający Ulricha, Oliver Masucci, jak większość aktorów niemieckich nie jest znany za granicą. Jednak jest szansa że już go widzieliście, gdyż w 2017 zagrał w popularnym także u nas serialu 4Blocks, a w 2015 w komedii Look Who’s Back, w której portretuje…Adolfa Hitlera, który po 70 latach niebecności wraca do Niemiec, co powoduje lawinę zabawnych wydarzeń. Screeny z tego filmu swego czasu były bardzo popularnym memem w którym pokazywany był jakiś aspekt obecnego życia a poniżej był obrazek z płaczącym Hitlerem.

Hitler mem

Nazwa miasteczka Winden oznacza „wiatr”, ale może pochodzić także od niemieckiego słowa verschwinden, które oznacza „zniknąć”.

Ciekawostka: Hannah odwiedza dom Ulricha pod pretekstem przyniesienia czegoś do jedzenia, kiedy tak naprawdę chce się tylko zobaczyć z Ulrichem. Jego żona ma już pewne podejrzenia co do niej. Kiedy Hannah wychodzi Katharina, nagle ją nieoczekiwanie przytula. Mogłoby się wydawać że ten nagły przypływ uczuć jest nieco bez sensu, jednak Katharina nie robi tego z czułości, a po to aby dokładnie powąchać perfumy jakich używa Hannah, gdyż w innym odcinku sprawdzała ona bluzę męża.

Dark – odpowiedzi na pytania z drugiego sezonu

Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

Dobra, to by było na tyle, jeśli jednak obejrzeliście Dark i macie ochotę na więcej, polecam świetny film „Przeznaczenie” z 2014. Porusza on dokładnie te same wątki i ma nawet podobny klimat, więc jeśli podoba się wam Dark na pewno polubicie Predestination.

49 komentarzy

 1. Witam!
  Mnie nurtuje z kolei pytanie czemu Urlich przeniósł się do 1953 zamiast tak jak Jonas do 1986? Czy ich wiek ma na to wpływ?

  • Dobre pytanie. Zarówno Jonas jak i Urlich po przekroczeniu metalowych drzwi, idąc przez tunel, dochodzili do jego rozwidlenia. Cały tunel ma kształt litery Y, gdzie stopa litery to wejście w 2019, a ramiona litery prowadzą odpowiednio do 1986 i 1953. Jeśli obejrzysz scenę ich czołgania się przez tunel zobaczysz, że jeden skręcił w prawo a drugi w lewo.

  • W jakini, w ktorej było przejście, w pewnym momencie było ono rozwidlone na prawo (1986) i ja lewo (1953). Jonas miał mapę więc wiedział, że ma iść w prawo, natomiast Ulrich tego nie wiedział i w rezultacie skręcił w lewo trafiając do 1953

 2. a ja się zastanawiam, jaka rolę w tym serialu odgrywa Bartosz? dlaczego Noah się z nim spotyka i opowiada mu o przyszłosci itp? ktoś ma jakiś pomysł?

  • Niektórzy sugerują iż Bartosz jest młodą wersją Noaha. Przeciwnicy tej teorii, twierdzą że aktorzy mają inny kolor oczu. Spotkania Bartosza z Noah mogą też mieć związek z babcią Bartosza, która jak wiemy jest doświadczoną podróżniczką w czasie i kimś w rodzaju przeciwniczki Noah.

   • Masz mały błąd w podsumowaniu (o co walczą Noah i Claudia a nie Catherina) plus wszystko fajnie, ale dlaczego mlody Jonas i starszy mają inne kolory oczu?
    Zastanawia mnie tez dlaczego poeuszyli watek raka piersi u Reginy i komplernie zostawili sprawe na caly sezon? Co dokladnie znajdowalo sie w beczkach? Co ukrywa policjant z zakrytym okiem?

    • Racja, tam powinno być imię Claudia. Już poprawione – dzięki. Co do oczu to nie mam pojęcia, jednak przed nami wciąż trzeci sezon. Raczej to nie jest błąd, gdyż mogli to naprawić w drugm sezonie a jednak tego nie zrobili. Trzeba pamiętać, że pod koniec sezonu dwa pojawiły się podróże między wymiarami, więc wszystko jest możliwe.
     Wątek z rakiem został pokazany. Ulrich i Katharina przywiązali Reginę do drzewa w noc incydentu w elektrowni, co wystawiło ją na dużą dawkę promieniowania.
     W beczkach znajduje się radioktywny cez 137.
     Wątek obrażeń policjanta (Torbena) nie został jeszcze wyjaśniony.

 3. Mam pewne przemyślenia co do Helge. Jako dziecko trafia do 1986 (przejście przez portal z ostatniego odcinka) to oznaczałoby, że w jednym roku są naraz Helge jako dziecko, Helge jako racownik elektrowni i Helge z 2019. Skoro jako dziecko trafia do innego roku to jak jego ojciec może zatrudnić go w firmie? Być może uznali go za zaginionego już w 1953 i dlatego zatrudniono go tylko jako sprzątacza, poprostu nie wiedział że to jego syn.

  • Nie jest to oczywiście pokazane, ale musimy założyć, że po akcji ostatniego odcinka Helge został odesłany do 1953, gdyż Helge nigdy nie był zaginionym dzieckiem. Ojciec Helge nie mógł nie wiedzieć że to jego syn.
   Po powrocie do 1953 Helge dorastał z rodzicami jako naormalne dziecko, jednak z jakiegoś powodu nie był traktowany zbyt dobrze przez ojca, który dał mu zaledwie pozycję sprzątacza.

 4. Skoro młody Helge trafił do 1986 roku jako dziecko, dlateczego w 2019 jest staruszkiem (75 lat)? W jednym roku znajdują się Helge w różnym wieku, ale skąd wziął się tam ten pracujący w eleltrowni, skoro gdy był dzieckiem przeniósł się do innego roku.

  • Bo Helge przeżył swoje życie normalnie, tzn. jako dziecko przeniósł się do 1986 a następnie powrócił do swoich normalnych czasów. Dorastając musiał pracować dla Noaha i pomagał mu z porywaniem dzieci i budową maszyny czasu, a międzyczasie pracował w elektrowni. Nie wiemy co się z nim stało po roku 1986, gdzie miał wypadek z samym sobą. Można założyć, że będzie to pokazane w sezonie 2. Jedno jest pewne – w pewnym momencie jego drogi z Noah się rozeszły, prawdopodonie z powodu demencji. W 2019 Noah cały czas aktywnie działa a Helge leży sobie w domu opieki czekając na śmierć…

 5. A co myślicie o tym, że Agnes mówi o tym, że była żoną złego pastora od którego uciekła to rzuca troszkę nowego i innego światła na temat Noah

 6. Świetne podsumowanie. Myślę, że młody wiek porywanych był motywowany mniejszym prawdopodobieństwem komplikacji wynikających z ewentualnego spotkania z młodszymi wersjami w innych wymiarach czasowych lub z tego, że jeszcze nie założyli oni rodzin (przez jednego tylko Mikela z kilku relacji utworzyła się tam 'Moda na sukces’. Czemu chłopcy? Nie wiem, ale to odsuwa podejrzenia o porwaniach na tle seksualnym, które przychodzą od razu do głowy po uprowadzeniu dziewczyn.
  Mam jedno pytanie, bo kilka odcinków obejrzałam mało uważnie i cos mi umknęło. O co chodziło z wątkiem dwóch kobiet w 1953? W jaki sposób był on powiązany z dalszymi losami bohaterów?

  • Bardzo ciekawa teoria z młodym wiekiem.
   Co do kobiet, to nie jestem pewien, ale zapewne chodzi ci o Agnes Nielsen i Doris Tiedemann. Ta wyniosła jst matką Tronte (dziennikarza), a ta bardziej nieśmiała żoną Egona (policjanta) i matką Claudi (przyszła dyrektorka elektrowni i podróżniczka w czasie). Myślę, że wątek roku 1953 będzie rozwinięty w drugim sezonie.

 7. Mam pytanie, dlaczego porwali Erika Obendorfa skoro miał 15 lat i co się z nim potem stało. Drugie pytanie to kto stoi za tymi beczkami w jaskiniach. Ostatnie pytanie to co miał sprzątać tata Erika Obendorfa w elektrowni, bo kazał mu Aleksander Tiedemann i czemu jego tata(Erika Obendorfa) miał w domu monety a potem chłopcy je mieli na szyji.

  • Erik zginął w bunkrze w wyniku nieudanego eksperymentu, a jego ciało zostało porzucone w 1953. Nie było mowy o żadnym limicie wiekowym, więc 15 lat chyba nie ma żadnego znaczenia. Chłopców prawdopodnie było łatwiej porywać (ale może istnieje inne wyjaśnienie) Beczki w jaskini zawierają odpady nuklearne. Zostały one skradzione przez dorosłego Jonasa, który przy ich pomocy planował zniszczyć przejście. Monety zakładał na szyję Helge, gdy podrzucał ciała chłopców w różnych epokach. Nie wiadomo dlaczego. Moze to jakiś rytuał religijny? Może to ma pełnić rolę amuletu na szczęście? A może miało to w jakiś sposób oznaczać ofiary porozrzucane po różnych liniach czasowych.
   Helge nie jest ojcem Erica. Helge jest ojcem Petera Dopplera, czyli terapeuty, który modlił się w bunkrze gdy pojawiło się ciało. Helge ma prace sprzątacza, bo jego ojciec zarządza elektrownią. Czemu dostał od ojca taką kiepską posadę? Nie wiadmomo, może ojciec go nienawidzi, a może uważa za upośledzonego. Dowiemy się w drugim sezonie pewnie.

    • Jest taka możliwość, tylko po co? Noah nie chciał ich zgładzić na krześle elektrycznym, a wysłać w przeszłość/przyszłość

 8. Dobra, to jeszcze ja dorzucę od siebie pytanie. Jak to możliwe, że Hannah żyła ze swoim mężem, a obok żył mały Mikkel i nic nie wyszło na jaw? No przecież Hannah po zobaczeniu małego powinna przeżyć jakiś szok, cokolwiek.

  • Tego jeszcze nie wiemy na pewno, podobnie jak nie wiemy dlaczego Michael się powiesił. Możliwe, że zwyczajnie nie rozpoznaje swojego męża w wersji dziecięcej, gdyż mineło wiele lat, a twarze w pamięci sie zacierają. Możliwe też, że wie ona dokładnie kim jest jej mąż i wykorzystuje tą wiedze w jakiś sposób (Hanna pokazała już kiedyś, że jest zdolna do szantażu). Wreszcie możliwe, że Hannah widzi podobieństwo i uważa, że mały Mikkel jest synem Michaela. Ktoś taki jak ona by nie wybaczył zdrady…
   Musimy poczekać na drugi sezon.

 9. Bardzo dziękuje za tak obszerny artykuł. Aktualnie oglądam serial drugi raz, bo szczerze przyznaję że pogubiłam się w ogarnięciu tych bohaterów i ich wspólnych wątków 🙂 Mam pytanie … córka Charlotte daje matce zegarek, który z kolei dał jej Noe mówiąc że to należy do jej matki. Czy Charlotte ma jakis związek z Noe? wyglądała na zaskoczoną .

 10. Witam wszystkich 🙂 właśnie obejrzałam serial po raz trzeci i jest coś co nie daje mi spokoju 🙂 dom rodzinny Urlicha należał kiedyś do Egona (policjanta w 1953) i wiemy że opuszcza go potem żona bo o to pytał Urlich czy już go zostawiła 🙂 to jak rodzina Urlicha przejęła jego dom i co było tego powodem (może miała romans z babcią Urlicha 😉 ;))

 11. Nadal nie rozumiem pomimo przeczytania artykułu oraz komentarzy pod nim. Rownies mam wiele wątpliwości i przemyśleń, którymi chce się podzielić. Z góry przepraszam za potworne błędy ale wszystko zostało napisane pod wpływem chwili w notatce a następnie skopiowanie na to forum.

  1)Skoro w pierwszym odcinku Michael jeszcze żył przez kilka sekund serialu i logicznie wcześniej zanim popełnił samobójstwo TO jego młodsza postać Mikkel istniał już równocześnie w 2019, narodził się z Karheriny i Ulricha. Smierć Michaela nie wymazała, nie przeniosła w czasie, nie zabiła RÓWNOCZEŚNIE nic nie świadomego małego Mikkela

  2)Jeśli Jonas z przyszłości z 2052 chce zabić swoją młodsza wersje to tak nadal może egzystować jako ok 30 letni mężczyzna. Nie uwalnia młodszego siebie z bunkra wręcz zostawia go tam aby padł nieudanym eksperymentem Noaha.

  W porównaniu do Helge z 2019 który przenosi do 1986 i poświęca się w nadziei ze tamtejszy młodszy on zaprzestanie swoich czynów aż do 2019 co dałoby mu inna przyszłość, musiałoby skoro realny Helge z 2019 już nie powróci z 1986 bo tam umarł.

  3)Zastanawiające jest także to ze ciało Madsa podróżowało w czasie dwa razy. Pierwszy raz zostaje on znaleziony przez policję i po czasie Ulrich odkrywa ze jest to jego zaginiony brat z 1986 roku natomiast gdy Ulrich trafia do 1953 na budowie już znaleziono ponownie zwłoki Madsa ale także Erika

  4)także list. Jakim cudem on wpadł w ręce Ines która przekazała go Jonasowi. Ten sam list który Jonas wcześniej spalił.

  5)Jonas nie poznał jeszcze dobrze Noah, który najwyraźniej ma wiedzę z przyszłości ponieważ istniejąc w 2019 wie dokładnie co się stanie. Wszystko ma zapinane. Starszy Jonas nie wspomina o nim jakoś w szczególny sposób(np swojej młodszej wersji z która sie widuje) wie jedynie ze prowadzi eksperymenty z wykorzystaniem dzieci.

  Skoro starszy Jonas już to wszytko wie dlaczego cofnął się tylko po to by zniszczyć maszynę. Bo posłuchał Claudi?

  6)Zauważamy ze w dziwny sposób nakładają się na siebie podróże w czasie starszego Jonasa oraz Claudi do zegarmistrza. To wcale nie przez Jonasa zegarmistrz zbudował swoje urzadzenie tylko dzieki claudii KTÓRA W JAKI sposób już wtedy podróżowała w czasie podczas gdy to urządzenie nie istniało. W pewnym momencie zegarmistrz mówi ze to dzieki Jonasowi, ponieważ wyciąga urządzenie i nie wie ze w młodości to claudia dostarczyła mu projekt.

  7)Jeżeli starszy Jonas tak łatwo pozwala swojej młodszej wersji na utratę zycia która w takim razie nie wpłynie na tego starszego Jonasa

  To dlaczego zabranie młodego Mikkela z 1986 ma zakłócić równowagę w 2019 skoro oni obaj żyli ze sobą już i tak i co najważniejsze Jonas już istenieje

  8)Za tym chyba kryje się coś więcej niż naukowe teorie i zagadki lub opiera się to na jakiejś konkretnej o której na forach nie ma wzmianki ponieważ każdy skupia się na cyklu 33 oraz paradoksie dziadka i podróżowaniu w czasie ogólnie.

  Lub nie ma wyjaśnienia naukowego i jest tu odrobina fantazji, fikcji aby to wszystko tak wyglądało.

  Być może drugi sezon to rozwiąże. Jednak jeśli nie a nawet skończy się równie zagmatwanie bez kolejnego 3 sezonu wówczas już chyba totalnie nie zrozumiem

  9)Aha równie ważne byłoby gdyby pojawiła się dokładniejsza wzmianka na temat Michaela nie tylko to ze poznał Hannę w szpitalu ale także o jego pochodu, jeśli faktycznie również był adoptowałabyś to kto był wtedy jego biologicznymi rodzicami czy może ich nie znał

  10)prawdę mówiąc dla mnie największa zagadka i do tego przykuwam najwiecej uwagi jest istnienie dwóch Mikkelow jednocześnie obok siebie

  • Niestety twoje pytania i przemyślenia są tak głupie, że nie chce się na nie odpisywać.
   To trochę tak jakbym próbował dyskutować z 5-latkiem, szkoda czasu.
   Najpierw musisz dorosnąć i zmądrzeć.
   sorry

    • 1-pomyliłaś linie czasowe. Gdyby Mikkel popełnił samobójstwo, wymazałoby to starszego, ale odwrotnie to nie działa
     2- trochę światła ne ten wątek rzucił sezon 2. Starszy Jonas zostawił młodszego bo wie, że tak się musi stać.
     3-ciała roznosił Helge do innych linii czasowych
     4- wyjaśniło się w drugim sezonie
     5-z jakiegoś powodu Jonas stanie się stopniowo zły (Adam). Jednak wciąż nie wiemy jak na jego zachowanie wpłynie multiwersum do któredo się przeniósł pod koniec 2 sezonu
     6-wszystko toczy się w pętli czasowej nie mającej początku ani końca.
     7-starszy Jonas wie, że mu się nic nie stanie, bo już to przeżył
     8-do tej pory wszystko opierało się na pętli czasowej:
     https://en.wikipedia.org/wiki/Causal_loop
     https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielo%C5%9Bwiat
     ale od końca drugiego sezonu doszło multiversum. Coś jak w Marvelu. Nie wiemy jak to wpłynie na całość.
     9-Mikklel z tego co wiemy, miał jedynie mamę zastępczą
     10-Nie ma znaczenia, że obok siebie żyją dwie osoby. Ty sprzed roku, to zupełnie inna osoba niż ty teraz. Postarzałaś się, zmieniło się twoje ciało i poglądy. Większość atomów skaładających się na twoje ciało też została podmieniona. Tylko filmy takie jak Strażnik czasu używają tej niewidomo skąd pochodzącej teorii, że identyczne byty nie mogą przebywać w tym samym czasie.

 12. „Piosenkę” o zabijaniu z lat 80-tych wykonuje niemiecki zespół trash-metalowy Kreator, zatytułowana jest „Pleasure To Kill” i jest to równocześnie utwór tytułowy albumu z 1986 roku, jeżeli dobrze zapamiętałem

 13. Ciekawą jestem,co wyjaśni sezon 2;) jak Martha pocalowala Jonasa,to mówiła,że ma Deja ci,ten las,To światło,jakby to wszystko już kiedyś się wydarzylo;) obejrzałam 1 sezon 3x i coraz bujniejsza ta moja fantazja;) mam wrażenie,że Aleksander mógł przyjść do reginy z innego czasu I wiedział jak zostać dyrektorem elektrowni..

 14. Mnie ciekawi jak to możliwe, ze w jednym momencie Mikkel i jego dorosła wersja Michel żyli w tym samym czasie? To która jego wersja była prawdziwsza? Nie da się być jednocześnie dwiema osobami w dwóch różnych rodzinach. Przecież nie mógł mieć dwóch mózgów, dwóch par oczu i widzieć podwójnie jako syn Urlicha i mąż Hannah. Nie umiałam tego bardziej dosłownie napisać aby ktoś zrozumiał o co dokładnie mi chodzi haha. Nurtuje mnie to, może mnie ktoś oświecić? 😀

 15. Co za bzdury z próbą interpretacji nazwy miejscowości. Winden nie ma nic wspólnego z wiatrem! Wiatr po niemiecku to „Wind”, a wiatry „Winde”. Tak samo nie może mieć nic wspólnego z czasownikiem „verschwinden”, ponieważ rdzeń słowotwórczy w czasowniku to „schwinden”. Jeśli już szukać wytłumaczenia to przychodzi tu z pomocą czasownik „winden”, który oznacza „wić, nawijać itp.”.

 16. Dlaczego jesli Michael jest ojcem Jonasa ktory popełnia samobojstwo w 1 odcinku wspolistnieje jako jego żyjący brat? Fail czy cos nie kumam?

 17. W ostatnim odcinku 1. sezonu zegarmistrz mówi Jonasowi z przyszłości że nie zbudowałby tego mechanizmu gdyby Jonas mu go wcześniej nie pokazał… Kiedy to się stało?

 18. Odwiedziłam tą stronę ponieważ jestem po pierwszym sezonie i chciałam dowiedzieć się czy wszystko co widziałam dobrze zrozumiałam. Widzę jednak, że półanalfabetyzm w Polsce ma się dobrze- Wy nie tylko nie rozumiecie tego co czytacie, ale nawet nie rozumiecie tego co widzicie. Dlatego odradzam wam ludzie kryminały jak i sci-fi gdzie występuje pojęcie czasu.
  Nie widziałam drugiego sezonu, wiec moja analiza pierwszego jest następującą.
  Wszystko co widzimy w 2019 roku wydarzyło się jako pierwsze. Ton całej opowieści- przeszłości i przyszłości nadają Ulrich-Mikkel – Jonas. Wszystko co dotyczy tej trójki jest wypadkową wszystkiego. Pierwsze porwania dzieci również nastąpiły w 2019. Jeżeli chodzi o Noaha i Claudie są to postacie, które robią wszystko by wydarzyło się to co widzimy. Oni za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tego, by coś się zmieniło. Człowiek posiada wolną wolę i dlatego zawsze może coś zmienić, dlatego ta dwójka ostro działa by do tego nie doszło. Nie znamy póki co ich motywacji. Z drugiej strony ciężko jest zmienić coś co dzieje się po raz pierwszy, prawda? Ale stary Doppler mówi do tego z 86 coś z czego można wnioskować, że odwiedza go już któryś raz i mówi mu to samo i może tym razem coś zmieni. Więc każdy jest zakładnikem tych wydarzeń. By wyrwać się z tej pętli czasowej Mikkel musi wrócić do 2019 roku- Jonas nie może się nigdy urodzić. Bo z tego co widzimy głównym ale nieświadomym winnowajcą jest właśnie on. Chłopak próbuje wierzyć, że pojawił się na tej planecie po coś a prawda jest taka, że nie powinno go tu nigdy być. Dopóki tego nie zrozumie i nie przerwie tego oraz nie powstrzyma starszej wersji siebie, to wiadomo. Wniosek jeden… Gdy wasz rudy kolega schowa w lesie zioło to odpuście to sobie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *