Dark – odpowiedzi na pytania z drugiego sezonu

Dark powrócił z drugim sezonem i stopniem skomplikowania fabuły niespotykanym do tej pory w telewizji. Ten serial trzeba po prostu oglądać z zeszytem i długopisem. Oto odpowiedzi na niektóre z pytań, jakie mogły powstać w waszych głowach po obejrzeniu drugiego sezonu. Naturalnie, nie wszystkie, gdyż twórcy zostawili mnóstwo wątków celowo niewyjaśnionych i będzie trzeba poczekać na trzeci sezon, aby poznać prawdę. Jeśli nie zgadzacie się z którąś z teorii i uważacie, że macie lepszą, koniecznie podzielcie się nią w komentarzach.

Podobny artykuł dotyczący pierwszego sezonu, znajdziecie pod tym linkiem.

Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły

Cały artykuł to gigantyczny spoiler. Jeśli jeszcze nie oglądaliście serialu, możecie popsuć sobie zabawę.

Kim jest mężczyzna zabity kilofem przez młodego Noah?

Nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, jednak osoba ta wygląda podobnie do Bartosza. Serial nie ma tendencji do wprowadzania przypadkowych osób do fabuły i większość nowych postaci to starsze lub młodsze wersje tych samych bohaterów. Jesli macie inną propozycję, zostawcie ją w komentarzu.

dark bartosz

Jakie skutki miała apokalipsa?

Rozszerzająca się kopuła zabiła prawdopodobnie wszystkie żywe istoty spotkane na swojej drodze, jednak nie wiemy, jak miała zasięg. Czy była to lokalna tragedia, czy może jej skutki były bardziej globalne? Zastanawia też natura tej katastrofy. Budynki w większości stoją i są po prostu opuszczone. Powietrze w miasteczku i okolicy jest mocno zanieczyszczone a gdzieniegdzie widać nawet fruwający w powietrzu popiół. Postacie dla ochrony przed dymem zakładają na twarz prowizoryczne maski z materiału. Nikt nie nosi za to ubioru ochronnego przed promieniowaniem, które występuje jedynie w elektrowni. Prawdopodobnie katastrofa była lokalna, a okolice Winden zostały wykluczone z użytkowania, podobnie jak okolice Czarnobyla. Okazjonalnie widać latające po niebie drony co sugeruje istnienie jakiegoś rządu i armii.

Istnieją pewne nieścisłości dotyczące apokalipsy. Kiedy Jonas zwiedza swój dom w 2053, mieszkanie wyglada na porzucone. Dom jest brudny i zaniedbany, a ściany z zewnątrz są pokryte chaszczami. Jednak w ostatnim odcinku widzimy falę uderzeniową apokalipsy i widok ten w żaden sposób nie pasuje do efektów. Dodatkowo żadna z postaci nie nosi stroju chroniącego przed promieniowaniem, a zawartość beczek z substancją radioktywną powinna zostać roziesiona po okolicy. Coś tu nie pasuje.

Wrócimy do tego przy temacie wieloświatów.

Co spowodowało Apokalipsę?

Bezpośrednią przyczyną było otwarcie beczki. Jednak łańcuch zdarzeń prowadzących do tego wydarzenia zapoczątkowany został anonimowym listem, który otrzymał Clausen – szef specjalnego oddziału odpowiedzialnego za sprawę zaginionych dzieci. W 1986 brat Clausena zginał zabity przez obecnego szefa elektrowni Alexandra Tidemana. Prawdziwe imię Alexandra to Boris Niewald. Boris zabił Alexandra i przyjął jego tożsamość a brat zabitego — Clausen przez 30 lat bezskutecznie poszukiwał jakichkolwiek poszlak. Tak było do czasu otrzymania przez niego listu, w którym anonim twierdził, że zabójca brata mieszka w Wienden. Drobiazgowe śledztwo doprowadziło Clausena do uzyskania nakazu przeszukania elektrowni, rozkucia betonu i otworzenia beczki. Kto wysłał ten list? Prawdopodobnie Claudia, która jak wiemy wyszkoliła Jonasa z przyszłości i kazała mu wlać ampułkę cezu do beczki z odpadami.

Mały błąd: nie jestem ekspertem od prawa i mogę się mylić, jednak czy policjant z nakazem przeszukania obiektu, ma prawo rozwalić podłogę w elektrowni nuklearnej?

Kto przeżył apokalipsę?

Wiemy na pewno, że przeżyły ją osoby ukryte w schronie, czyli: Claudia, Regina, Peter i jego córka Elizabeth. Dołączył do nich także młody Noah (było to pierwsze spotkanie Noaha i Elizabeth, ale o tym za chwilę). Nie wiemy jednak, czy Regina pożyje długo, gdyż jest chora na raka. Jest całkiem prawdopodobne, że przeżyły także Charlotte i jej córka, które dotknęły się przez portal. Jak pamiętamy z zakończenia pierwszego sezonu, takie samo dotknięcie, posłało Jonasa i Helge do innych linii czasowych. Wiemy także, że w ostatnim momencie Jonas uciekł z Martą-2 (do innego wymiaru?). Przeżyła też matka Jonasa, która przebywa w latach 50. Magnusa, Bartosza i Franziskę zabrał ze sobą w nieznany czas dorosły Jonas. Nie wiemy co Kathariną. W ostatnim odcinku przeszła ona przez tunel w jaskiniach, więc jest szansa, że zdążyła przenieść się do innej epoki. Mieszkańcy miasteczka oraz ludzie obecni w elektrowni zapewne nie żyją. W pierwszym odcinku widzieliśmy groby Wollera (policjant z jednym okiem) i Alexandra (szefa elektrowni). Z ważniejszych postaci możemy założyć, że zginęła także Bernadette (transseksualna prostytutka).

Bunkier w Winden

Kim są ludzie dorosłej Elisabeth z 2053?

Nazywają się Sic Mundus i są wyznawcami Adama, który obiecał im ucieczkę z piekielnej przyszłości. Ich zadaniem jest strzeżenie opuszczonej elektrowni przed obcymi. Adam obiecał im, że jeśli tego dokonają, w jaskini otworzy się przejście do raju. Elisabeth jako jedyna wie o portalu znajdującym się w elektrowni, ale fakt ten ukrywa. Adam ma także swoich ludzi w innych epokach czasowych. Najbardziej znany jest oczywiście Noah, ale zaufanych ludzi w otoczeniu Adama jest więcej, czego dowodem jest pamiątkowa fotografia. Nazwa Sic Mundus pochodzi od słów Sic mundus creatus estW taki sposób powstał świat”. Cytat pochodzi ze Szmaragdowej Tablicy, o której pisałem w pierwszej części tego artykułu.

Sic mundus w 2053

Dlaczego Adam zabił Martę?

Adam jest przyszłym wcieleniem Jonasa, który jest jego całkowitym przeciwieństwem. Jonas nienawidzi wszystkiego, co próbuje osiągnąć Adam. Po wydarzeniach z drugiego sezonu Jonas wydaje się zniechęcony i chce zginąć w nadchodzącej apokalipsie. Adam nie tylko nie może do tego dopuścić, ale musi także uruchomić ciąg zdarzeń, które doprowadzą do przemiany Jonasa w Adama. Takim impulsem jest zabicie ukochanej Jonasa. Od tej pory chłopak będzie za wszelką cenę dążył do zmiany przeszłości, co jak wiemy, zapoczątkuje wszystkie wydarzenia.

Oczywiście można też założyć, że Adam kłamie na temat swojej tożsamości, jednak póki co nie podważa tego żaden z innych podróżników w czasie.

Kim są rodzice Charlotte?

Tutaj wchodzimy na stopień komplikacji fabuły, od którego może pęknąć głowa. Rodzice policjantki Charlotte byli do tej pory nieznani. Wiedzieliśmy tylko, że wychował ją Tannhaus (zegarmistrz, który zbudował maszynę, do podroży w czasie). W sezonie drugim dowiadujemy się, że jej ojcem jest nie kto inny jak Noah (ksiądz). Noah pracował dla Adama, aby ocalić swoją córkę i żonę. Kim wiec jest żona Noaha? Otóż jest nią córka Charlotte, Elizabeth (głuchoniema dziewczynka, przywódczyni z przyszłości). W ten sposób córka Charlotte jest jednocześnie jej matką a Noah, ma dziecko z własną wnuczką.

Młody Noah spotkał małą Elizabeth w bunkrze podczas apokalipsy. Na przestrzeni lat rozwinęło się między nimi uczucie, które zaowocowało dzieckiem. Noah w pewnym momencie zabrał z przyszłości swoją córkę i przeniósł do lat 50. gdzie oddał ją pod opiekę zegarmistrza.

Tego typu wydarzenia mają swoją nazwę — bootstrap paradox albo casual loop. Paradoks ten oznacza, że w wyniku podróży w czasie istnieje coś, co nie ma początku ani końca. W serialu taka sytuacja zdarzała się wielokrotnie. Weźmy na przykład książkę o podróżach w czasie autorstwa zegarmistrza Tannhausa. Dostał ją on w latach 50. od starej Claudii. Następnie przepisał ją słowo w słowo i oddał wydawcy do druku. Książka trafiła do sprzedaży. Kopię książki zdobyła Claudia, która cofnęła się do lat 50. i mu ją przekazała. W ten sposób książka nie ma autora i istnieje w pętli czasowej. Kto wie, czy tak się nie zakończy cały serial – wszystkie dramatyczne wydarzenia zamkną się w jednej wielkiej pętli i wrócimy do początku serialu.

Film Przeznaczenie (Predestination) bazuje na podobnym pomyśle, jednak jest łatwiejszy do zrozumienia, gdyż śledzimy poczynania zaledwie jednej osoby, a nie czterech wielopokoleniowych rodzin.

Kim są pomocnicy Adama?

Sezon drugi przedstawił nam dwójkę nowych bohaterów. Jest nią milcząca para towarzysząca Adamowi i wykonująca jego polecenia. Jednak nie są to nowe postacie. Mężczyzną jest Magnus Nielsen, a kobietą Franziska Doppler.

  Historia powstania Silent Hill 1

Franziska i Magnus

Warto też zwrócić uwagę na pamiątkowe zdjęcie Sic Mundus. Poznalismy już większośc osób z przedniego rzędu, ale tylny wciąż jest zagadką.

Sic mundus

Wieloświaty (multiverse).

Pod koniec sezonu, gdy Jonas trzyma ciało martwej Marthy, w pomieszczeniu pojawia sięMartha. Jednak nie pochodzi ona z innego czasu tylko z innego świata. Oznaczać to może, że twórcy serialu wprowadzają do serialu ideę wieloświatów. Teoria ta zakłada, że istnieje nieskończona liczba wszechświatów, w których wydarzenia potoczyły się inaczej niż w naszym. Istnieje wszechświat, w którym Hitler wygrał drugą wojnę światową i istnieje taki, w którym się nawet nie narodził. Istnieje wszechświat, w którym siedzicie i czytacie ten artykuł i istnieje taki, w którym poszliście spotkać się ze znajomymi. Innymi słowy, istnieją wszechświaty z każdym możliwym zdarzeniem i dokonanym wyborem oraz jego konsekwencjami. I chociaż brzmi to, jak mocne science fiction, jest to prawdziwa teoria naukowa. Poruszanie się między takimi wymiarami, jest tematem wielu filmów i seriali. Ostatnio multiverse na ekranach kin mogliśmy oglądać w filmach Spiderman: Uniwersum i Avengers: Koniec gry (tam inne wymiary były tworzone w wyniku manipulacji kamieniami nieskończoności).

Jest też całkiem możliwe, że już widzieliśmy w serialu świat alternatywny. Jak to możliwe? Kilka akapitów wyżej pisałem o pewnej nieścisłości dotyczącej apokalipsy. Dom Jonasa nie wygląda jak po przejściu fali uderzeniowej pokazanej na końcu odcinka. Istnieją także inne nieścisłości, z których największą jest kalendarz w domu Kahnwaldów. W pierwszym odcinku Jonas odwiedza swój dom w przyszłości i ogląda stary kalendarz, na którym odznaczanie dni zakończyło się w sobotę 20 czerwca 2020. Jednak kiedy pokazywane są wydarzenia z 2020, widzimy bardzo wyraźnie jak Hannah Kahnwald (matka Jonasa) zaznacza krzyżykiem datę 21 czerwca. Więc albo ludzie tworzący serial nie potrafią dopilnować drobnych detali, albo jest to wskazówka, że oglądamy dwie alternatywne rzeczywistości. Kalendarz jest też pokazany w ostanim odcinku, gdy Adam dodaje na nim kółko. Ciężko uwierzyć, że nikt z ekipy nie zwróciłby uwagi na coś co pokazywane jest na ekranie kilka razy po kilkanaście sekund.

kalendarz przyszłość dark
Po lewej ujęcie z 2053, po prawej z 2020.

Teoria multiverse jest odpowiedzią nauki na tak zwany paradoks dziadka. Jeśli cofniemy się do przeszłości i zabijemy własnego dziadka, nie spłodzi on syna, który nie spłodzi nas, więc nie istniejemy i nie możemy się cofnąć w czasie…paradoks. Wieloświat zakłada, że zabijając dziadka, tworzymy nowy wszechświat, w którym nasz dziadek nie żyje. A ponieważ my nie pochodzimy z tego nowego wszechświata, nie możemy zginąć w wyniku śmierci dziadka. Być może akcje Adama i innych podróżników w czasie doprowadziły do powstania nowych wymiarów.

Adam stawia kółko w kalendarzu. Tutaj data 21 czerwca jest także zakreślona.

Jakie są motywy Adama?

Podczas sezonu pierwszego wszystko wyglądało jak potyczka pomiędzy Claudią a Noahem. Teraz już wiemy, że Noah był tylko pionkiem w rękach Adama (stara wersja Jonasa), więc wydarzenia są skutkiem pojedynku między Adamem a Claudią. Dobro kontra zło. Pytanie tylko kto jest złym a kto dobrym. To, że jakaś postać chce dobrze, nie znaczy wcale, że jej działania przyniosą pozytywny efekt. Przykładem niech będzie Jonas, który w sezonie pierwszym chciał wszystko powstrzymać, a zamiast tego rozpoczął ciąg wydarzeń, którym pragnął zapobiec. Innymi słowy – dobrymi chęciami piekło jest wybrukowanie, a zarówna Adam, jak i Klaudia pozornie mają dobre zamiary. Zamiast analizować ich moralność, skupmy się więc na motywach. Adam uważa, że ludzkość jest więźniem Boga (za którego uważa czas) i dlatego wypowiedział mu bezpardonową walkę. Uważa on, że los ludzi da się odmienić jedynie poprzez doprowadzenie wydarzeń do końca (zamkniecie się trzech pętli czasu). Doprowadzi to w jakiś sposób do zniszczenia świata, który on odbuduje (imiona Noah i Adam nie są wybrane przypadkowo). Dwie pętle już się zakończyły. Noah jednak zaczyna mieć wątpliwości co do motywów kierujących jego przywódcą i zarzuca Adamowi kłamstwo, twierdząc, że ten nie wypowiedział wojny Bogu a ludzkości. Po przeciwnej stronie stoi Claudia, która uważa, że z pętli czasu istnieje ucieczka. Claudia układa skomplikowany plan, który wymaga zaangażowania wielu ludzi z różnych epok. W przeciwieństwie do Adama, który jeszcze jako Jonas chciał przeprowadzić ogromne zmiany (próba zniszczenia pętli w pierwszym sezonie), Claudia uważa, że czas można pokonać, dokonując małych zmian, które dzięki efektowi motyla w przyszłości odmienią los mieszkańców Winden. Nie znamy jednak szczegółów tego planu, więc nie wiemy, czy jej działania przyniosą korzyść, czy szkodę. Warto też zwrócić uwagę na metody używane przez oponentów. Adam założył całą organizację Sic Mundis, która pilnuje spełnienia się proroctwa. To jego ludzie kopią tunel pod przyszłą elektrownią i jego ludzie stoją na straży zniszczonej elektrowni w przyszłości. Tymczasem Claudia cały swój plan wykonuje w samotności, zdradzając nielicznym jedynie jego malutkie fragmenty. Co ciekawe, Claudia osobiście szkoliła Jonasa w latach 2052-2053, więc widocznie jest on także częścią jej wielkiego planu.

Co stało się z Hanną?

Wiemy tylko, że po porzuceniu Urlicha w domu wariatów, Hanna postanowiła zostać w latach 50. i rozpocząć nowe życie. Pierwszym tego objawem jej flirt z Egonem. Po Hannie nie ma śladu w latach 80. co oznacza, że albo przeniosła się w jeszcze inny czas, albo została w latach 50. i zwyczajnie nie dożyła starości. Tak czy inaczej, znając zapędy twórców do tworzenia paradoksów czasowych, możemy się spodziewać, że jej charakter doprowadzi do spłodzenia jakiejś ważnej postaci.

Co to jest boska cząstka?

Boska cząstka to inaczej Bozon Higgsa. Jest to jedna z cząstek elementarnych. Przymiotnik ‘boska’ został nadany przez jej niezwykłe właściwości. Bozon Hoggsa daje wszystkim innym cząstkom ich masę. Mozna to wytłumaczyć na przykładzie popularnej analogii z celebrytami. Wyobraźmy sobie dowolnego człowieka na Ziemi idącego przez ulicę – jest on w tym przykładzie cząstką elementarną bez masy. Człowiek ten idzie, załatwia swoje sprawy i wraca skąd przyszedł nie niepokojony przez nikogo. Teraz wybraźmy sobie celebrytę idącego tą samą ulicą. Gdy zostanie dostrzeżony, od razu otacza go tłum ludzi proszących o autograf i selfie. Celebryta zostaje spowolniony przez tłum ludzi, czyli nabiera masy. Ludzie w tym przykładzie są właśnie cząstkami Higgsa. Poniższy film tłumaczy to nieco dokładniej.

Istnieje także inna cząstka elementarna zwana singletem Higgsa. Singlet ma bardzo niezwykłe właściwości, gdyż może podróżować w czasie. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z wehikułem czasu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale przy pomocy cząstek można by nadać wiadomość. Niestety na chwilę obecną, nawet przy opanowaniu odpowiedniej techniki jest to niemożliwe, z prostej przyczyny — w przeszłości nikt nie nasłuchuje takich sygnałów. Jedyną szansą więc byłaby wiadomość nadana do nas z przyszłości.

Jak działa urządzenie do podróży w czasie?

Przenośny wehikuł czasu zbudowany przez Tannhausa, używa Cezu 137 oraz telefonu komórkowego. Cez 137 jest prawdziwym pierwiastkiem, używanym m.in. w reaktorach atomowych. Włączone urządzenie powoduje powstanie pola Higgsa, co owocuje zwiększeniem masy cezu. Kiedy cez nabiera masy krytycznej, impuls elektromagnetyczny z telefonu komórkowego powoduje implozję i powstanie miniaturowej czarnej dziury.
Wechikuł czasu dark

Ile sezonów będzie miał Dark?

Dark ma stanowić zamkniętą historię rozpisaną na trzy sezony. Trzeci sezon już znajduje się w produkcji i chociaż nie ogłoszono jeszcze daty premiery, można założyć, że będzie nią 27 czerwca 2020, czyli dzień serialowej apokalipsy.

Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

5 komentarzy

    • Na pamiątkowym zdjęciu Sic Mundis obok Magnusa jest Bartosz – nie wiem czy to ta sama postać, co zabity przez młodego Noaha mężczyzna podczas kopania tunelu

  1. Jedna uwaga – nie uważam, że to dolanie przez Jonasa do beczek je zmieniło, bardziej podejrzewam, że Johnas pobiera z beczek paliwo do wehikułu.

    Dodatkowo co do powodu końca cyklu – cykl nie kończy się z powodu otwarcia beczki lecz z powodu dotknięcia się matki i córki pod koniec w elektrowni – jedną jest matką drugiej, choć jest jej córka (Charlotte oraz Elisabeth) – paradoks czasu niemożliwy bez podróży w czasie, który powoduje zamknięcie cyklu. Serial mocno naciska na zdarzenia związane z pętlą czasu i paradoksami. Tak jak sytuacja z zegarmistrzem i książką, który własną książkę przed jej powstaniem otrzymuje z przyszłości od starszej wersji Jonasa (paradoks kury i jajka).

  2. Jeżeli ktoś oglądał ten serial podczas kwarantanny i wszedł tu, żeby sobie wszystko rozjaśnić, to nie jest sam. Ale trzeba się najeść kwasu, żeby coś takiego ułożyć.

  3. Na pamiątkowym zdjęciu Sic Mundis obok Magnusa jest Bartosz – nie wiem czy to ta sama postać, co zabity przez młodego Noaha mężczyzna podczas kopania tunelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *