Pitbull sezon 1 – prawdziwe sprawy i inne ciekawostki

Pierwszy sezon Pitbula jest uważany nie tylko za jeden z najlepszych polskich seriali, ale i najbardziej realistyczny obraz portretujący pracę policjanta. Przedstawiony w Pitbullu świat jest brudny, policjanci nie różnią się za bardzo od bandytów i utrzymują z nim stosunki towarzyskie. Stróże prawa są przepracowani i mają zniszczone życie rodzinne. Jednak co najgorsze, świat pokazany w Pitbullu nie jest całkowitą fikcją. Wiele spraw i postaci jest wzorowanych na prawdziwych osobach i wydarzeniach. Postaramy się je tutaj omówić.

Despero

Zarówno Despero, jak i Metyl wzorowani są na Sławomirze Opali. Opala był policjantem z wydziału zabójstw, który wystąpił w telenoweli dokumentalnej „Prawdziwe Psy”. Na Opali wzorowany jest wygląd Desperskiego – charakterystyczna fryzura z wygolonymi bokami, wyłamany ząb, sposób poruszania się i mówienia. Metyl po Opali natomiast odziedziczył swoje problemy alkoholowe i liczne narzeczone. To Opala przez pewien czas zmuszony był mieszkać na komendzie i to on w alkoholowym amoku postrzelił swoją narzeczoną, oraz pobił zwierzchnika (jednak nie trzy razy, jak serialowy Despero). Podobnie jak Melyl miał bardzo wysokie IQ i dużą wykrywalność spraw. Po odejści z policji, przez pewien czas pracował u detektywa Rutkowskiego.

Marcin Dorociński i Sławomir Opala
Marcin Dorociński i Sławomir Opala

Nielat

Postać Nielata jest bardzo luźno wzorowana na synach bliźniakach Bogusława Lindy. Obaj skończyli akademię policyjną i służą w jednostce kryminalnej. Jednak cały wątek uzależnienia narkotykowego i problemów z życiem w cieniu ojca, jest fikcją.

Benek

Benek nie jest oparty o żadną konkretną postać. Jedynego podobieństwa można się doszukać między nim a aspirantem Andrzejem Sadzyńskim, który występował w serialu „Prawdziwe Psy”. Podobnie jak Benek, jest jednym z najlepiej strzelających policjantów w kraju. Ksywka „Benek” pochodzi od Dariusza Lorantego, kolegi Opali z wydziału.

Andrzej Sadzyński Benek Pitbull
Andrzej Sadzyński to jeden z najlepiej strzelających policjantów w Polsce

Gebels

Gebels jest częściowo oparty o Dariusza Lorantego, kolegę i współpracownika Opali. To on z powodów rodzinnych bardzo często pokazywał się w pracy z synem. Po odejściu z policji napisał kilka książek, a od 2014 roku redaguje magazyn kryminalny „Trop”. Często występuje w telewizji jako komentator spraw kryminalnych. W jednym z wywiadów Andrzej Grabowski powiedział, że poznał policjanta, na którym wzorowano jego postać, jednak zdecydował się zagrać własną interpretację.

Dariusz Loranty, pierwowzór Gebelsa
Dariusz Loranty, pierwowzór Gebelsa

Barszczyk

Barszczyk wzorowany jest na prawdziwym naczelniku, pod którym pracował Opala. Niestety oprócz pseudonimu „Napoleon” nic nie udało mi się ustalić na jego temat.

Kmieciak

Kmieciak wzorowany jest na dwóch gangsterach o pseudonimach Krakowiak i Korek. Więcej o Kmieciaku napiszemy przy okazji omawiania trzeciego sezonu.

Said

Said wzorowany jest na ormiańskim gangsterze Aleksandrze Yesayarze ps. „Said”. Był on nazywany królem Stadionu Dziesięciolecia. W 1997 roku podporządkował sobie ormiańską mafię, zabijając w Świerku dwóch konkurentów: Aleksandra Filianowa i Siergieja Mieleszko. 15 stycznia 1997 roku, Said zwabił Mieleszkę i jego wspólnika na spotkanie w lesie koło Świerku pod Otwockiem. Tematem rozmowy miał być podział wpływów. Jednak Said nie miał zamiaru niczym z nikim się dzielić. Jego ludzie pojawili się na spotkaniu i zadźgali Mieleszkę. Wspólnik Mieleszki, Nikołaj M. ps. „Kola” zdołał uciec, kiedy Said po dźgnięciu go się potknął. Nikołaj przeżył i uciekł za granicę, gdzie trafił do więzienia. Po tym wydarzeniu Said przejął cały stadion. Ściągał haracze od wszystkich. Haracz mógł wynosić od 100 zł do 2000 dolarów na miesiąc. Stosował metodę pogróżek przez telefon. Do właściciela stoiska podchodziło kilku Ormian i kazali sobie płacić. Jeśli właściciel nie chciał tego robić, Ormianie dzwonili do Saida, a on przez telefon mówił właścicielowi, że albo za 10 minut będą pieniądze, albo za pół godziny będzie on martwy. Oporni byli wywożeni za miasto i polewani benzyną. Jedna ofiara była także przypalana żelazkiem. Metoda okazała się niezwykle skuteczna. Po schwytaniu Saida w 2001 roku kupcy z bazaru nie potrafili (chcieli?) go rozpoznać, a obrona podważała rozpoznanie głosu usłyszanego przez telefon. W końcu pogrążyły go zeznania Nikołaja M. który zeznawał ze swojej białoruskiej celi. Proces Saida skończył się w 2004 roku wyrokiem dziewięciu lat pozbawienia wolności. Nie dożył on końca kary, gdyż rok po osadzeniu zmarł na raka. Wywiad z nim można zobaczyć w 10 odcinku dokumentu „Prawdziwe Psy”.

Aleksader Yesayar czyli Said
Aleksader Yesayar czyli Said

Odcinek 1

Strzelanina na Stadionie Dziesięciolecia

Otwierająca serial strzelanina to nawiązanie do zastrzelenia brata Saida, Anatolija Yesayara. Wydarzenie miało miejsce w lipcu 2000 roku. Kiedy Anatolij wszedł na koronę stadionu, ściągać haracze, dosięgły go kule zamachowca. W porachunkach związanych z Saidem w ciągu dwóch lat zginęło łącznie 10 osób.

Agencja

Scena w agencji wzorowana jest na przeżyciach Opali. Jego narzeczona (którą później postrzelił) była szefową agencji „masażu”. Opala pomagał jej czasami pozbywać się niegrzecznych klientów.

Scena w restauracji i w samochodzie z Kmieciakiem.

Opala i wielu innych policjantów utrzymywało stosunki towarzyskie z gangsterami. Był to obopólny układ – policjanci dostawali pewne informacje, które pomagały im w rozwiązywaniu spraw, a gangsterzy mieli zapewnione patrzenie przez palce na ich pomniejsze przestępstwa. Niektórzy twierdzą, że Opala posunął się dalej i nie tylko sprzedawał informacje Krakowiakowi (Kmieciak), ale także pracował dla Krzysztofa K. ps. „Nastek”. Jednym z najbardziej znanych krytyków Opali jest słynny świadek koronny „Masa”. Do wyroku skazującego doprowadziły jednak zeznania innego świadka koronnego – Piotra K., ps. Broda. Oskarżył on Opalę o udział w zabójstwie komisarza Papały. Dziś wiemy, że „Broda” lubił kłamać i był wykorzystywany przez prokuraturę do oskarżania osób, na które nie można było nic znaleźć. Opala jednak poszedł na układ z prokuraturą – przyznanie się do współpracy z gangsterami w zamian za skrócony wyrok. Jak tłumaczył w późniejszych wywiadach, zrobił to z powodu chłodnej kalkulacji.

Scena w toalecie

Wor w zakonie (rosyjski: złodziej w prawie) to członek rosyjskiej mafii o bardzo wysokim statusie, przestrzegający specjalnych reguł. Worom nie wolno w żaden sposób współpracować z rządem (włączając służbę wojskową) albo być żonatymi (do czego nawiązuje Kmieciak). Ze względu na swoją pozycję w świecie przestępczym, Wory często są rozjemcami w sporach między konkurującymi gangami, tak jak jest to pokazane w serialu. Wory, podobnie jak polscy grypsujący mają specjalne tatuaże. Żeby zostać worem, trzeba odbyć kilka wyroków i mieć wysoką pozycję w hierarchii więziennej. Tematykę worów podejmuje film „Wschodnie Obietnice”. Patryk Vega planował nakręcić film pt. „Wory w Zakonie”, ale projekt nigdy się nie zmaterializował.

Metyl strzela do drzwi.

Jest to pierwsze nawiązanie do postrzelenia partnerki przez Opalę. Więcej o tym przy omawianiu odcinków czwartego i piątego.

Odcinek 2

Pobicie Nielata.

Dilera, który pobił Nielata gra Eryk Lubos. W drugim odcinku drugiego sezonu Lubos gra inną rolę – konkubenta zamieszanego w zaginięcie dziecka.

Eryk lubos pitbull
Eryk Lubos gra dwie różne postacie w serialu.

Zoro Szembeka

Pobicia na komendach wciąż się zdarzają. Przed premierą Pitbulla, statystyki pobić zarzucanym funkcjonariuszom wyglądały następująco: w roku 2002 – 97, w 2001 – 93, a w 2000 – 87. W rok premiery Pitbula, głośna była sprawa pobicia 19-latka w Tomaszowie Lubelskim. Podobna sytuacja wydarzyła się w 2013 w Siedlcach. Najgłośniejszą sprawą tego typu jest zatrzymanie Igora Stachowiaka. W 2016 doszło do jego omyłkowego zatrzymania — policjantom z grupy monitoringu wydał się on podobny do poszukiwanego zbiega. Już podczas zatrzymania był przyduszany i rażony paralizatorem. Ci sami funkcjonariusze następnie wyłapywali świadków, którzy nagrywali zatrzymanie na telefonach komórkowych. Po przewiezieniu na komendę we Wrocławiu policjanci zabrali Igora do ubikacji, kazali się rozebrać i leżeć na podłodze, po czym sześciu policjantów znęcało się nad nim, rażąc go paralizatorem. Igor zmarł. Sprawa była zamiatana pod dywan przez rok, do czasu reportażu TVN, po którym poleciały głowy komendanta i większości policjantów uczestniczących w akcji.

  Bezbożnicy (Godless) - recenzja serialu Netflixa

Morderczyni

W Polsce były dwa bardzo głośne przypadki, w których matka zabiła własne dzieci ze względu na ich niepełnosprawność. W jednym przypadku sprawa wyglądała tak jak w serialu, z tym że matka po dokonaniu morderstwa popełniła samobójstwo. Inną głośną sprawą było utopienie w rzece trójki dzieci w Gromniku pod Tarnowem.

Pitbull Stenka
Prawdopodobnie najlepsza scena pierwszego sezonu – Gebels z Metylem i aresztowaną kobietą przechodzą przez dziedziniec komendy, na którym trwa koncert chóru dziecięcego wykonującego „Ave Maria”. Scena straszna w swojej symbolice. Utwór wykonuje Chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina.

Pitbull napisy końcowe

Odcinek 3

Restauracja Gama

Restauracja położona jest przy ul. Wolskiej 38 na warszawskiej Woli. 31 marca 1999 roku dokonała się tam największa egzekucja w historii warszawskich porachunków mafijnych. Zginał w niej Marian Klepacki ps. Klepak i czwórka jego wspólników: 48-letni Ludwik Adamski, ps. Lutek, 26-letni Mariusz Ł., ps. Oskar, 34-letni Piotr S., ps. Kurczak, oraz 38-letni Olgierd W., ps. Łysy. Kulisy tej sprawy pokazane są w drugim sezonie Pitbulla.

Restauracja Gama Pitbull

Despero dostaje mieszkanie

Oczywiście jest to fikcja, ale z samym mieszkaniem Opali wiąże się ciekawa historia. W akcie oskarżenia prokurator zarzucał Opali, że z jego mieszkania gangsterzy prowadzili obserwację generała Papały. Tutaj akurat pana prokuratora troszkę poniosła wyobraźnia, bo Opala mieszkał kilka kilometrów od Papały, więc jak napisał w swojej książce Vega, obserwacja nie byłaby możliwa nawet przez teleskop Hubble’a.

Wpadka – w scenie na strzelnicy między ujęciami znikają łuski.

Znikające łuski
Znikające łuski

Odcinek 4

Kolejna wpadka. W scenie z karkami zaczepiającymi Dżemmę, ma ona na sobie miniówkę, jednak zaraz po wyjściu za bramę miniówka zmienia się w spodnie.

Despero i karki Pitbull
Te dwa ujęcia dzieli jakieś 10 sekund

Napad na Bank.

Sprawa ta jest luźno wzorowana na sprawie napadu na oddział Kredyt Banku na ulicy Żelaznej w Warszawie. Napad odbył się 3 marca 2001 roku. W serialu dokonał tego Romuś. W rzeczywistości w napad zaangażowane były trzy osoby – Grzegorz Szelest, Krzysztof Matusik i Marek Rafalik. Dodatkowo dwie inne osoby dostały wyroki za niepowiadomienie policji i paserstwo. Podobnie jak serialowy Romuś, Krzysztof Matusik poprosił kolegę z firmy ochroniarskiej o wzięcie jego zmiany. Później przyszedł do banku razem ze wspólnikiem, który zastrzelił ochroniarza. Następnie Matusik, udając, że jest na zmianie, wpuścił pracownice i cierpliwie czekał, aż otworzą skarbiec. Kiedy to się stało, wpuścił do banku trzeciego wspólnika. Wspólnie sterroryzowali kasjerki, po czym Grzegorz Szelest zastrzelił je. Śledztwo trwało prawie pięć miesięcy. Po aresztowaniu odzyskano tylko część pieniędzy. Jeden ze sprawców kupił sobie auto, inny opłacił dziewczynie czesne na uczelni. Dużo też poszło na dobrą zabawę. W lipcu 2001 roku cała trójka została aresztowana. Śledczy wspominali, że podczas wizji lokalnej jeden z oskarżonych był bardzo podekscytowany. Sprawcy dostali odpowiednio 40, 35 i 25 lat. Krzysztof Matusik wyjdzie na wolność najwcześniej w wieku 63 lat. Grzegorz Szelest w wieku 64 lat. Marek Rafalik w wieku 49 lat. O tę sprawę oparty jest film „Rozdroże Cafe”.

Wpadka. Scena zeznań Romusia była tak przejmująca że panu od mikrofonu aż ręce omdlały.

Romuś Pitbull

W tym samym odcinku pada też chyba najgorsza kwestia w pierwszym sezonie „nie bądź taki kozak, nie jesteś szybszy od kulki”. Jednak cały dialog z dzisiejszej perspektywy brzmi niepokojąco proroczo dla Opali

Wor: – ja z tobą nie negocjuję. Masz ze mną umowę

Despero: – a jak nie mam?

Wor: – to się zabijesz

Despero: – nie bądź taki kozak, nie jesteś szybszy od kulki!

Wor: – zabijesz się, bo przestaniesz być policjantem

Ludzie bliscy Opali twierdzą, że nigdy nie pogodził się on z myślą o tym, że musiał odejść z policji. Namiastki tego szukał, pracując dla Rutkowskiego, ale odszedł, kiedy zorientował się, że robota dla tego detektywa to parodia pracy policjanta. W lipcu 2014 roku popełnił samobójstwo.

Zabójstwo kierowcy tira.

Zabicie przypadkowej osoby było testem dla członków gangu pnących się w hierarchii. Miało to na celu sprawdzenie, czy dany członek jest w stanie odebrać komuś życie i było zabezpieczeniem przed zdradą. Osobie, której grozi wyrok za zabójstwo, nie opłaca się współpracować ze służbami. W późniejszym czasie chodziło też o instytucję świadka koronnego – nie mógł nim zostać zabójca. Morderstwa nie mógł oczywiście dokonać także policjant pracujący pod przykrywką.

Postrzelenie partnerki przez Metyla

Ze służbowej broni Opali została postrzelona w plecy jego partnerka. Kobieta była w zaawansowanej ciąży. Opala twierdzi, że nic nie pamięta. Pijanego i agresywnego policjanta, pacyfikować musiał oddział antyterrorystyczny.

Metyl Pitbull

Odcinek 5

Odejście Metyla z Policji.

Po postrzeleniu swojej partnerki, Sławomir Opala został aresztowany. Kobieta zeznała, że sama się postrzeliła (w plecy). Oznaczało to oddalenie zarzutów i przywrócenie do służby. Opala zdążył jednak odejść na własne życzenie. Nie było już możliwości powrotu do służby.

Złapanie Saida.

Oryginalnie Pitbull powstał jako film fabularny. Po premierze wersji kinowej zapadła decyzja o przerobieniu filmu na serial. Aktorzy stawili się na planie, niestety odtwórca roli Saida, Waldemar Walisiak, zmarł w miesiąc po premierze filmu. Rolę Saida przejął Wojciech Wiliński. Sceny pościgu Nielata pochodzą z oryginalnego filmu, natomiast przesłuchanie to dokrętki serialowe. Ponieważ aktorzy różnią się wyglądem, podczas przesłuchania nigdy nie widać twarzy aktora w pełni, zamiast tego widzimy zbliżenia na oczy i usta.

Said Pitbull Walisiak Wiliński

I jeszcze kilka bonusowych ciekawostek:

Oryginalnie film miał być zatytułowany „Policja”

Do roli Despero, Marcin Dorociński postanowił spiłować zęba (aby bardziej przypominać swój pierwowzór). Po zakończeniu zdjęć naprawił ubytek. Krótko po tym dostał jednak ofertę występu w serialu i ponownie musiał odwiedzić fotel dentystyczny. W kolejnych sezonach aktor zrezygnował z uciążliwych zabiegów. Despero nosi inną fryzurę i ma zdrowe zęby.

Film był zapowiadany już w 2002 roku. W tamtym czasie obsada była zupełnie inna. Ponieważ produkcja opóźniła się o prawie rok, część aktorów zrezygnowała i trzeba było robić nowy casting. Oryginalna obsada to:

Andrzej Chyra – Despero
Krzysztof Stroiński – Metyl
Krzysztof Majchrzak – Gebels
Jerzy Radziwiłowicz – Benek
Przemysław Sadowski – Nielat
Krzysztof Pieczyński – Said (w starej wersji scenariusza nazywał się Rantik)

Weronika Rosati w ramach przygotowań do roli Dżemmy spędzała czas na Stadionie Dziesięciolecia. Obserwowała przebywające tam ormianki. Patryk Vega zabrał ją też do agencji towarzyskiej.

Jeśli wiecie o jakiejś pominiętej tu ciekawostce, dajcie znać w komentarzu. Zapraszamy także do przeczytania ciekawostek z drugiego i trzeciego sezonu.

Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 2

Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 3

3 komentarze

  1. „Grupy przestępcze testowały członków pnących się w hierarchii, każąc im kogoś zabić. Sprawdzali w ten sposób czy jest zdolny odebrać komuś życie oraz zabezpieczali się przed zdradą (osobie, której grozi wyrok za zabójstwo, nie opłaca się współpracować ze służbami).”
    Zupełnie nie w tym rzecz. Chodzi o to, że policjant pracujący pod przykryciem mógł popełniać różne przestępstwa i był zwolniony z odpowiedzialności karnej. Różne, ale oprócz zabójstwa. Żaden przykrywkowiec nie mógł sobie pozwolić na zabójstwo. Później oczywiście doszło do tego to, że nie można było pójść w koronę, jeśli miało się zabójstwo na koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *