Niewydane gry z Supermanem

Superman jest najbardziej znanym superbohaterem w historii. Niestety z popularnością postaci nie szły w parze udane gry. Chociaż na przestrzeni lat wyszło ich całkiem sporo, większość z nich to kompletne niewypały. O grach z Supermanem, poczytacie tutaj i tutaj. W tym artykule skupimy się na grach, które z różnych powodów zostały anulowane i wyjaśnimy dlaczego tak się stało.

Superman III

Jeśli nie oglądaliście nigdy filmu Superman 3…to macie szczęście. Film jest po prostu tragiczny. Cechuje go kiepski i wymuszony humor, bełkotliwy scenariusz i słabe aktorstwo. Dla graczy pamiętna może być jednak scena, w której Superman jest ostrzeliwany rakietami sterowanymi przez gigantyczny komputer. Na ekranie komputera wyświetlana jest w tym czasie animacja przypominająca 8-bitową grę.

Całość wygląda jak prawdziwa gra komputerowa z tamtego okresu, co doprowadziło do spekulacji, że gra pokazana w filmie istnieje naprawdę. Oczywiście jest to tylko plotka. To, co oglądamy na ekranie to stworzona na stacjach roboczych animacja. Prawdą jest, że Atari pracowało nad dwoma grami opartymi o film, jednak te nigdy się nie ukazały. Powodem była zapaść rynku gier w 1983. W jej wyniku wartość rynku spadła o 97%(!), a niektóre firmy znalazły się na krawędzi bankructwa. W celu minimalizowania strat firmy szybko likwidowały projekty ze słabymi rokowaniami na sukces, a właśnie takimi były gry z Supermanem. O wersji na Atari 5200 nie wiadomo zbyt wiele, gdyż nigdy nie ukazał się nawet jeden screen, jednak możemy przyjrzeć się wersji na komputer Atari 800 XL. Sterując głównym bohaterem musimy ochraniać dzielnice Metropolis, w które strzela znany z filmu gigantyczny komputer. W sieci można odnaleźć rom niewydanej gry i przekonać się samemu o jej jakości. Największą wadą gry jest toporne sterowanie. Gra jest także nudna i monotonna, gdyż całość ogranicza się do powtarzania w kółko tych samych czynności.

Superman / Sunman

Inną niewydaną grą z Supermanem była niezatytułowana gra produkcji Sunsoft. Firma w 1992 wydała grę „Superman” na 16-bitowe konsole, jednak planowała wydać także całkowicie odrębną produkcję na konsolę NES. Miała to być platformówka, naśladująca inną, udaną produkcję tego samego studia, czyli Batman z 1989 roku. Z niewiadomych przyczyn DC wycofało swoje pozwolenie na użycie wizerunku Supermana. Aby ratować projekt, firma zmieniła wygląd głównego bohatera i niektórych przeciwników. W ten sposób Superman zmienił się w Sunmana. Mimo iż gra była całkowicie ukończona, nigdy nie została wydana. W Internecie można znaleźć jej grywalny rom. Tytułowy Sunman, wygląda jak Flash z peleryną.

W 2014 miłośnik romhackingu wydał wersję gry z przywróconymi nawiązaniami do Supermana.

Wystarczy spędzić kilka minut z produkcją, aby się przekonać, dlaczego firma nie zdecydowała się opublikować ukończonej gry. Sunman jest zwyczajnie kiepski. Wydana przez tę samą firmę gra z Batmanem, jest naprawdę dobrą platformówką z wyważonym stopniem trudności. Podobna w założeniach gra z Supermanem, ze względu na moc latania, staje się nie tylko dziecinnie łatwa, ale i co najgorsze, nudna.

Superman na PlayStation, 2000

Titus software, czyli autorzy niesławnej gry Superman 64, pracowali jednocześnie nad wersją na konsolę PlayStation. Fabuła była częściowo oparta o ten sam scenariusz, jednak gameplay wyglądał trochę inaczej. Gra była ukończona w 95%, gdy wygasła licencja. Po porażce Superman 64, Warner Brothers odmówiło jej odnowienia, aby nie szargać reputacji największego bohatera uniwersum DC. W 2020 roku do sieci trafił rom gry. Już po paru minutach widać, że wersja na PSX jest o niebo lepsza. Sterowanie jest płynniejsze (choć do doskonałości daleko), design poziomów bardziej urozmaicony, a grywalność nieporównywalnie lepsza. Gdyby doszło do premiery, nie byłaby to najlepsza gra z synem Kryptonu, jednak ciężko by ją było nazwać najgorszą.

  Dark - wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

Superman: Battle for Metropolis, 2001

Porażka Superman 64 spowodowała, że posiadacze praw autorskich zadecydowali o narzuceniu regulacji związanych z wydawaniem licencji na postać Człowieka ze stali. Ich ofiarą padł deweloper Neon studios. Firma wyprodukowała grywalny prototyp gry na konsolę Game Boy Color. Produkcja nie zachwyciła licencjodawców, którzy odmówili dalszej współpracy, jednocześnie zabijając projekt.

Gra dzieli się na dwie główne sekcje. Jedna przypomina typową platformówkę 2d z widokiem z boku. W drugiej latamy nad Metropolis i strzelamy do zastępów wrogów. Ta część przypomina dowolną strzelankę kosmiczną.

Jak na konsolę Game Boy Color gra jest ładna, a animacje bardzo płynne. Niestety w 2001 zadebiutowała konsola Game Boy Advance, co spowodowało, że Battle for Metropolis zaczęła wyglądać niezwykle ubogo.

Warto jeszcze dodać, że chociaż tytuł nawiązuje do finału Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, gra nie ma z tymi komiksami nic wspólnego.

Blue Steel, 2008

Gra miała ukazać się na konsole PlayStation 3. Twórcy planowali podłączyć się pod popularność nadchodzącego filmu Superman: Returns Bryana Singera, jednak produkcja gry zajęła zbyt dużo czasu. Superman miał wykonywać misje ratunkowe i walczyć z przeciwnikami. Nowością, z której twórcy byli wyjątkowo dumni miała być możliwość niszczenia całych budynków, co miało oddawać poziom zniszczeń i spustoszenia, do jakich prowadzi walka postaci obdarzonych supermocą. Z powodu ambitnych założeń gra nie miała mieć otwartego świata, tylko mini mapki wydzielone dla danej misji. Przeciwnikami byli: Doomsday, Darkseid i Livewire. Niestety ambitne plany pokrzyżował kryzys finansowy z 2008, który spowodował upadłość dewelopera.

Superman produkcji Rocksteady

Najdziwniejsza gra na tej liście, gdyż nie wiadomo do końca czy na pewno powstawała. Od czasu premiery Arkham Knight w 2015 roku, fani spekulowali, jaka będzie następna gra studia. Wśród propozycji najczęściej typowano Człowieka za stali. Plotki nabrały bardziej realnego kształtu w 2018, gdy branżowe magazyny potwierdziły, że firma pracuje nad grą z Supermanem. Oficjalna zapowiedź miała ukazać się na targach E3. Firma jednak nie udostępniła nic, a pod koniec roku wypuściła dementi. Jednak plotki i doniesienia nie ustawały. Powodem anulowania gry miało być jej odrzucenie przez włodarzy WB Games. Niektórzy twierdzą, że autorem całego zamieszania był troll z 4chana, inni że gra naprawdę została odrzucona a jej zasoby przeniesione do innych projektów.
Niezależnie ku której wersji się skłaniamy, w 2020 Rocksteady ogłosiło, że pracuje nad grą Suicide Squad: Kill the Justice League, w której Superman jest postacią poboczną.

Wszystkie gry z Supermanem (lata 1979 – 1998)

Wszystkie gry z Supermanem, część druga 1999 – 2022

Historia powstania Superman 64 – jednej z najgorszych gier w historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *