Psy 2 ostatnia krew

Psy 2: Ostatnia krew – ciekawostki, błędy i prawdziwe wydarzenia

Zgodnie z buńczuczną groźbą wykrzyczaną Bieniowi, Franz Maurer powrócił w 1994 – tyle że bez Ola. Pasikowski pierwotnie nie planował sequela, jednak olbrzymi sukces pierwszej części sprawił, że kontynuacja stała się nieunikniona. Akcja rozpoczyna się w momencie wyjścia Maurera z więzienia. Oto ciekawostki z filmu Psy 2.

Wyrwałem chwasta

Scena monologu współwięźnia Franza Maurera inspirowana jest historią mordercy, Tadeusza Wencla.

Na całym życiu Wencla zaważyło jedno wydarzenie – rozwód rodziców, gdy ten miał dwa lata. Matka znalazła sobie nowego partnera, ojciec zabrał drugiego syna, a Wencel trafił do adopcji. Po kilku latach matka zastępcza zostawiła go pod opieką współlokatorki. Ta prowadziła melinę, więc od młodości Wencel obracał się w patologicznym środowisku. Gdy był nastolatkiem, dowiedział się, że jego biologiczna matka żyje i postanowił ją odnaleźć. Nie dane mu było tego jednak dokonać od razu, ze względu na kolejne przestępstwa: kradzieże, rozboje i podpalenia. Na wolność wyszedł dopiero w wieku 20 lat. Spotkanie z matką nie poszło po jego myśli. Kobieta nie była zainteresowana nawiązaniem więzi, tylko jak najszybszym pozbyciem się go. Tadeusz przez kilka miesięcy przebywał w okolicy, imając się drobnych przestępstw. W końcu powybijał matce szyby w oknach, za co trafił do więzienia. Po wyjściu z niego natychmiast poszedł do matki i zaczął ją dusić. Przez kilka kolejnych lat Wencel na zmianę trafiał do więzienia i zakładu psychiatrycznego. Trwało to do 1976, gdy po wyjściu na wolność zamieszkał u kolegi spod celi – niejakiego Jerzego K. Podczas wspólnej libacji w wigilię, Wencel i jego kompan dali pijącej z nimi Janinie M. pieniądze, aby poszła do swoich dzieci i kupiła im pomarańcze. Na drugi dzień kobieta przyznał się, że nie była u dzieci, a na innej melinie. Wściekły Wencel udusił ją, za co został skazany na karę śmierci. Jak twierdził, dusząc kobietę, widział twarz własnej matki. Po apelacji wyrok zmieniono na 25 lat. W 1981 do celi Wencla trafił agresywny recydywista Jan G. Gdy dokonano zamachu na papieża, Jan G. twierdził, że sam by to zrobił lepiej. Dodał także, że chętnie wysadziłby cały świat. Wencel udusił go. Tym razem karę śmierci wykonano. Pasikowski oglądał dokument o Wenclu i postanowił umieścić go w swoim nowym filmie. Od bohatera dokumentu pochodzi także kultowy tekst o wyrywaniu chwastów.

Z faktem tym wiąże się mały błąd. Akcja filmu dzieje się w 1994 roku, podczas wojny Wojna w Bośni i Hercegowinie. Tymczasem w Polsce od roku 1988 nie wykonywano już jej (chociaż była orzekana). W 1997 usunięto ją z kodeksu karnego na dobre.

Pozostaje też pytanie dlaczego więzień skazany za zabójstwo współwięźnia, w dniu egzekucji (czego jest świadomy), siedzi w jednej celi z więźniem, który ma właśnie wyjść na wolność.

Rambo

Tytuł Ostatnia krew to nawiązanie do pierwszej odsłony serii Rambo (First Blood). Co ciekawe Gdy Sylvester Stallone nakręcił najnowszą odsłonę przygód Johna Rambo, zatytułował ją właśnie Ostatnia krew.

Rambo: Ostatnia krew – recenzja

Walenda i Stopczyk

Walenda i Stopczyk wracają do wydziału i od razu degradują Nowego. Nie jest to przypadek. W wyborach z 1993 wygrała koalicja SLD-PSL. Duża część SLD składała się z dawnych komunistów, którzy zaczęli szybko obsadzać stanowiska swoimi ludźmi. Oznaczało to, że odsunięci od władzy ludzie powracali do niej.

Cezary Pazura na swoim vlogu stwierdził, że naprawdę kierował ruchem na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Kierowcy nie byli statystami, a ruch uliczny nie został wstrzymany na potrzeby filmu. Pazura miał też improwizować niektóre dialogi.

Pan Pazura troszkę wyolbrzymił całą sytuację lub po prostu sobie żartował. Scena naprawdę była kręcona na prawdziwej ulicy z prawdziwym ruchem, jednak Nowy nie stoi bezpośrednio na drodze, jak powinien to robić policjant, tylko z boku, na środku ronda. Gdy Nowy podchodzi do zaimprowizowanego wypadku, w tle widać prawdziwego policjanta, który prawdopodobnie miał za zadanie kierować ruchem i nie dopuszczać gapiów. Samochody upozorowane na stłuczkę stoją poza drogą i są odgrodzone od ruchu szeregiem aut z włączonym światłem awaryjnym. Mimo wszystko zaaranżowanie takiej sceny z logistycznego punku widzenia musiało być koszmarem.

Psy 2 kierowanie ruchem

Kradzież auta przy pomocy piłeczki do tenisa

Franz dziurawi piłeczkę do tenisa, przykłada ją do zamka i naciskając na nią, wtłacza do zamka powietrze, co odblokowuje auto. Taka technika kradzieży to zwykły mit. Testowali to nawet słynni Pogromcy Mitów. Kiedy test z piłeczką nie wypalił, Pogromcy użyli sprężarki, jednak to też nie zadziałało. Jedyną skuteczną metodą jest użycie długiego kawałka sztywnego drutu (np. z wieszaka), który wciskamy między szybę a uszczelkę, po czym precyzyjnie próbujemy „złowić” blokadę zamka, lub klamkę w drzwiach. Tego prawidłowego sposobu Franz próbuje dopiero w części trzeciej.

Warto jeszcze wspomnieć istniała cała linia starych mercedesów, w których był zamek operowany powietrzem, jednak mechanizm działał na zasadzie wytwarzania podciśnienia, więc wtłoczenie do zamka powietrza nic nie daje.

Kolejny błąd wiąże się z tym jak Franz odpala auto. Zamiast łączyć ze sobą kable od rozrusznika i akumulatora, Franz grzebie w…podszybiu.

Psy 2 kradzież

Casting

Nadię zagrała Magdalena Dandourian. Pasikowski miał problem z obsadzeniem roli, więc w końcu w desperacji wybrał jedną z dziewczyn pracujących przy produkcji. Magdalena wcześniej zagrała tylko jedną, jednak bardzo pamiętną rolę – młodej żydówki, którą całuje Schindler, za co później trafia do więzienia.

Jednego ze złodziei gra Robert Więckiewicz. Była to jego dopiero trzecia rola.

Ochroniarza Jakuszyna gra Radosław Pazura – brat Cezarego.

Kolec, Stolec…

W filmie Chłopaki nie płaczą gangsterzy grani przez Mirosława Zbrojewicza i Cezarego Pazurę celowo przekręcają pseudonim Bolca, nazywając go Bolkiem. Tak sam pseudonim nosi postać grana przez Zbrojewicza w Psach

Lokacje

Wykwintna restauracja, w której spotykają się Franz i Wolf to tak naprawdę sala balowa w pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi.

Cementownia, w której dochodzi do strzelaniny ma nazwę Machulski i syn.

Psy 2 machulski i syn

Jest to nawiązanie do sławnego klanu filmowego. Jan Machulski  wciela się w rolę majora Walendy. Juliusz Machulski, czyli syn Jana, najbardziej znany z reżyserii kultowych komedii (Killer, Kingsajz, Vanbank) był producentem pierwszej części Psów.

Cementownię „zagrały” Zakłady Przemysłu Wapienniczego na Podkurnędzu leżącym na południe Sulejowa.

Nową Zelandię udawały Hawaje.

Pieniądze od Jakuszyna

Według strony goodcalculators milion dolarów w banknotach 100-dolarowych (taką walutą zapłacił Jakuszyn) powinno ważyć około 10 kilogramów. Oznacza to, że Franz w dwóch torbach dźwiga ponad 200 kilogramów.

21 milionów dolarów psy

Pościg

Kilka błędów pojawia się podczas sceny pościgu. Zaczyna się on od lekkiej kolizji i strzelenia w okno. Nowy zszokowany przez dłuższą chwilę patrzy się w odłamek szkła. Jednak w kolejnych ujęciach okna są nienaruszone.

Psy 2 Pościg

Podobny błąd kryje scena strzelania przez Wolfa. Gdy kieruje broń w kierunku okna, jest ono zamknięte, jednak w następnym ujęciu jest już otwarte.

Trzecim błędem jest rozpoczęcie sceny. Po słowach: miałeś matkojebco pilnować pieniędzy, Nowy rzuca się na Wolfa. Ujęcie pokazuje pustą drogę aż po horyzont i mijający bohaterów po prawej stronie bus. Tymczasem dosłownie sekundę później auto Nowego jest spychane z drogi przez samochód Rosjan. Skąd oni się tam wzieli? O ironio na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film został nagrodzony za montaż.

Psy 2 miałeś pilnować pieniędzy
Teleportujące się auto rosjan

Błąd: Jak Franz wyniósł zawartość walizki Sawczuka?

Ciekawostki i błędy z filmu Psy (1992)

Psy 3 – ciekawostki i błędy fabularne

Psy 2.5. W imię miłości – recenzja audiobooka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.