Psy 3 – ciekawostki i błędy fabularne

Więzienie

Pierwsza scena i pierwszy problem dla widzów. W zakończeniu Psów 2 widzieliśmy Franza z ukochaną w Nowej Zelandii, tymczasem tutaj pokazane jest to, jako sen siedzącego w więzieniu Franza i nie ma żadnego dodatkowego wyjaśnienia. Wiele osób uznało, że końcówka drugiej części była tylko snem, a po zastrzeleniu Sawczuka Franz został aresztowany. Niestety jest to wina reżysera, że zdecydował się przedstawić to w tak konfundujący sposób. Wyjaśnienie tej sceny i innych zajść pomiędzy częściami drugą i trzecią znajduje się w audiobooku zatytułowanym Psy 2.5. W imię miłości”.

W scenie znajduje się mały błąd — Franz wstaje i sięga po kawę. Tylko nie widać skąd się ona wzięła. W szerokim ujęciu widać, że w miejscu, z którego Franz ją sięga, nic nie ma. Film rządzi się swoimi prawami i nie każda nudna czynność jak parzenie kawy musi być pokazana, jednak w tym przypadku ma to znaczenie, gdyż kawa jest katalizatorem późniejszych wydarzeń.

I jeszcze jedna obserwacja: dlaczego w sześcioosobowej celi osadzonych jest tylko dwóch skazanych?

Psy 3 kawa

Psy 2.5

Akcja dzieje się dwutorowo. W pierwszym wątku Nowy jest przesłuchiwany (torturowany) przez Sarzyńskiego i Rosjan. Sarzyński próbuje od niego wydobyć informacje o miejscu pobytu Franza. W drugim wątku poznajemy losy Franza po przybyciu do Nowej Zelandii. Nadia zostawiła go dla jego brata, a Franz koi swą rozpacz w ramionach niejakiej Grace. Niestety, spokój pary burzy pojawienie się rosyjskich zabójców z GRU. Ciężarna Grace ginie a Franz zabija każdego, kto przyczynił się do jej śmierci. Tropy wiodą do Polski. Franz spotyka się z Nowym i Wolfem, zabija wielu Rosjan, wypija morze wódki i ratuje kraj przed spiskiem obcych służb. Na końcu w ramach układu oddaje się władzom i dostaje dożywocie zamienione na 25 lat.

Wiesiek cudotwórca

W początkowej scenie Psów 2, morderca grany przez Stanisława Suleja opowiada anegdotę o tym, jak zabił kobietę, która przepiła pieniądze dane jej na pomarańcze dla dziecka. Postać ta jest wzorowana na prawdziwym mordercy – Tadeuszu Wenclu. Okoliczności były podobne – Wencel pił wódkę z kolegą i dał jego konkubinie pieniądze na pomarańcze dla dzieci. Gdy ta na drugi dzień przyznała mu się, że pieniądze przepiła na melinie, Wencel ją zadusił. Ciało ukrył w małym kufrze, a sam wszczął kolejną awanturę, po której został aresztowany. Po dwóch tygodnia zwłoki zaczęły gnić, a zapach zaniepokoił sąsiadkę. Wencel został skazany na 25 lat. Po czterech latach zabił swojego współwięźnia, bo ten twierdził, że za butelkę wina mógłby zabić papieża. Za to morderstwo Wencel dostał karę śmierci. Egzekucja została wykonana w Poznaniu 7 lipca 1983.

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy anegdota o Wieśku-cudotwórcy także jest prawdziwa. Tak nie jest. Chociaż w kronikach kryminalnych można odnaleźć wiele przypadków kochliwych grabarzy oraz osób przedwcześnie uznanych za zmarłych, nie istnieje udokumentowany przypadek takiego zbiegu okoliczności. Jest to zwykła miejska legenda, którą można odnaleźć w Internecie na różnego rodzaju forach i blogach.

Jakuszyn

Syn Jakuszyna straszy Franza skrzywdzeniem bliskich mu osób. Wymienia mieszkającą w Houston w Teksasie byłą (prawdopodobnie chodzi o byłą żonę), brata Franza i jego syna. Później Waldka Morawca i jego rodzinę. Powodem wendetty jest chęć pomszczenia śmierci ojca. Pytanie, dlaczego w takim razie Jakuszyn nie wspomina nic o synu Franza? Podczas przesłuchania przed komisją weryfikacyjną, było powiedziane, że Franz ma dziecko. Mało tego – dziecko wychowywane przez brata Franza urodziło się krótko po przylocie do Nowej Zelandii, więc jest ono albo Franza, albo Wolfa. Oznacza to, że Franz ma aż dwoje dzieci. Czy rosjanie czekający 25 lat na wyjście Franza nie wiedzieliby o tym?

Panicz

Błąd: w jaki sposób Maurer odnalazł Panicza? Na pewno nie przez adres, gdyż w późniejszym czasie pytał się, gdzie mogą się napić, a ciężko też przypuszczać, że Panicz spędził ostatnie 25 lat czyszcząc toalety w tym samym klubie.

Podczas rozmowy z Paniczem, ten drugi wspomina o Nadii. Jest to kolejna nieścisłość z Psami 2.5. Nadia sama wybrała brata Franza jako tego bardziej statecznego, więc skąd miałaby być w Polsce i dlaczego nienawidzić Franza?

Spinaker

Scena rozmowy Franza se Spinakerem jest świetna, jednak wiążą się z nią dwa błędy. Po pierwsze, z końcówki filmu Psy 2 wiemy, że Franz wciąż ma pieniądze ukradzione Rosjanom, więc nie ma potrzeby szukać dodatkowego zarobku. Po drugie, powołując się na swoje znajomości, Franz zapomina wspomnieć, że poznał ojca Spinakera (wydarzenia z Psy 2.5).

Psy 2 ostatnia krew pieniądze Sawczuka

Ze sceną wiąże się jeszcze mała ciekawostka. Franz wśród znajomości powołuje się na starego i młodego Bednarza. W kanonie nie ma takiej postaci. Może to być nawiązanie do nieżyjącego Aleksandra Bednarza znanego z roli Majora Stanisława Bienia. Jednak byłoby to nawiązanie bardzo niesmaczne, gdyż Spinaker z pogardą mówi o umierającym Bednarzu, a Aleksander zmarł właśnie po ciężkiej chorobie.

Nowy prosi córkę o zrobienie kawy, a ta w następnym ujęciu serwuje wszystkim herbatę. Może to być błąd albo żart z inteligencji córki Morawca.

Psy 3 herbata

Sprawa Igora Stachowiaka

Duża część scenariusza oparta jest o sprawę Igora Stachowiaka. W 13 maja 2016 22-letni Mariusz F., zbiegł patrolowi w czasie próby zatrzymania. Dwa dni później patrol policji zatrzymał Igora Stachowiaka, gdyż wyglądem przypominał im zbiega. Już podczas zatrzymania użyto paralizatorów. Na komisariacie policji Wrocław-Stare Miasto, sześciu policjantów zaciągnęło Igora do łazienki (gdzie nie było kamer) i kontynuowało znęcanie się nad zatrzymanym. Doprowadziło to do śmierci w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej. Przyczyną była kombinacja zażytych przez ofiarę narkotyków, rażenia prądem i podduszenia. Policja początkowo próbowała sprawę zatuszować. Świadkowie zdarzenia, którzy nagrali interwencję, zostali oskarżeni o napaść na policjantów. Dopiero po bardzo dużym szumie medialnym sprawa trafiła na wokandę. Czterej policjanci zostali skazani na 2 lata więzienia.

Błąd: Nowy odwiedza posterunek, aby dowiedzieć się coś o aresztowaniu syna. Policjant go przydusza i każe iść do domu. Czy policjant zamieszany w zabójstwo naprawdę tak by się zachował?

Psy 3 Nowy na komendzie
Nie mamy pańskiego syna i co nam pan zrobi?

Angela i Wolf

Jakim cudem Wolf jest z Angelą? Przecież nigdy jej nie spotkał i prawdopodobnie nie wiedział nawet o jej istnieniu. Jak przebywająca w Paryżu modelka trafiła na ukrywającego się zbrodniarza wojennego, który jest jest także przyjacielem jej byłego partnera?

EDIT: Internauta Benton zwrócił uwagę, że Angela i Wolf poznali się podczas sceny w restauracji w pierwszej części Psów. Mimo wszystko nie tłumaczy to, skąd w trzeciej części są razem.

Psy - angela i wolf
Wiesz jak się robi małe deseczki?

Film sugeruje, że Wolf miał jakieś powiązania z młodym Jakuszynem. Gdy Franz odwiedza Wolfa, pyta go o pieniądze Sawczuka. Daje w ten sposób do zrozumienia Wolfowi, że sam ich nie ma. Zaraz po tym Franz uczestniczy w strzelaninie, pomaga rannemu Damianowi i jedzie zabić Cegłę. Tam od razu pojawia się GRU. Jakuszyn ewidentnie nie przyjechał po pieniądze, gdyż idzie z wyciągniętą bronią. Może to oznaczać, że Wolf z Jakuszynem utrzymywał kontakt i poinformował go o wizycie Franza. Inną poszlaką w tej sprawie jest odzywka Wolfa: czego potrzebujesz Franz poza zdrowiem? Zupełnie jakby Wolf wiedział, że Franz niedomaga od trucizny.

Wolf i Angela
W roli Angeli Agnieszkę Jaskółkę zastąpiła Magdalena Szczerbowska-Wojnarowska

Strzelanina z antyterrorystami.

Scena jest zwyczajnie bezsensowna i stawia pod znakiem zapytania cały wątek zemsty. Ekipa Franza natknęła się na oddział policji podczas wyruszania na akcję. Czyli do strzelaniny doszło przypadkiem i nie była planowana. Ok, ale jeśli nie była planowana, to dlaczego Franz kupił od Wolfa cały arsenał, włącznie z maskami gazowymi? Czy nie miałoby więcej sensu wyłapać skorumpowanych policjantów pojedynczo, niż strzelać do niewinnych antyterrorystów niczym do kaczek?

Sposób, w jaki ranny Nowy podpiera się pistoletem, przypomina podobną scenę z Psów 2.

Psy 3 ranny morawiec

Ciężko powiedzieć czy Nowy przeżył, czy nie. Po wypowiedzeniu ostatniej kwestii w filmie jego głowa opada, jednak może to być śmierć lub omdlenie z powodu utraty krwi.

Czym został otruty Franz?

Film nie ujawnia czym został otruty Franz, jednak wiele wskazuje na Polon 210. Nazwisko syna Jakuszyna pada w artykule czytanym przez Franza — Jakuszyn był jednym z rosyjskich dyplomatów wydalonych po otruciu Litwinienki. Jakuszyn jest też w GRU, które to przynajmniej kilkakrotnie użyło tego pierwiastka do zabicia niewygodnych osób. Emitowane przez polon-210 promieniowanie ma krótki zasięg i nie jest w stanie przejść przez kartkę papieru lub naskórek, jednak gdy polon-210 dostanie się do organizmu, powoduje uszkodzenia białek i DNA. Uszkodzenia te mogą prowadzić śmierci komórek i przyczynić się do rozwoju nowotworów. Objawami zatrucia polonem są m.in. nudności i wymioty, co widzimy u Franza. Czy osoba zatruta przeżyje, zależy przede wszystkim od przyjętej dawki.

Psy 3 artykuł

Czy Franz przeżył?

Nie wiemy jaką dawkę Franz otrzymał. Wiemy, że Franz wypił kawę częściowo, resztę wylewając na posadzkę. W końcówce filmu dowiadujemy się, że kolega z celi zmarł na skutek zatrucia. Franz mógł w wannie zemdleć w wycieńczenia lub umrzeć. Prawdopodobnie była to celowa zagrywka Pasikowskiego, który nie chciał sobie odcinać drogi do ewentualnej kontynuacji.

Reżyser twierdzi, że aktorzy są chętni do występu w kolejnej odsłonie, jednak film musi obejrzeć przynajmniej 2 mln widzów (skąd akurat taka liczba?). Wiemy, że Psom nie udało się tego osiągnąć, co stawia przyszłość serii pod znakiem zapytania.

Ostania scena do złudzenia przypomina obraz Śmierć Marata, autorstwa Jacques-Louis Davida.

Psy 3 śmierć marata

Błąd: do Franza dzwoni przestawiciel szwajacarskiego banku Heiko Schrottwiesenber. Jednak numer pokazany na wyświetalczu rozpoczyna się od +48  a nie +41.

Błąd: Franz wciąż używa telefonu należącego do Panicza. Policja już powinna mu łomotać do drzwi.

Psy 3 sms

3 thoughts on “Psy 3 – ciekawostki i błędy fabularne”

  1. „Jakim cudem Wolf jest z Angelą? Przecież nigdy jej nie spotkał i prawdopodobnie nie wiedział nawet o jej istnieniu.” To nie do końca tak było – Wolf i Angela spotkali się już w części 1. Psów. Po tym jak Franz wyciąga Angelę ze szkoły, w scenie gdy rozmawiają w restauracji, podchodzi do nich Wolf. Chwilę później, na pytanie Angeli, Franz odpowiada, że to handlarz… złomem 🙂 W napisach końcowych filmu widnieje on jeszcze nie jako Wolf lecz zagadkowy „Elegant”). Niemniej, artykuł świetny jak zawsze, celne spostrzeżenia.

  2. „Franz wciąż używa telefonu należącego do Panicza”
    Nie kojarzę wątku – ale telefonu można używać – wystarczy że kartę zmienił…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.