Halt and catch fire – ciekawostki z serialu

Halt and Catch Fire

Tytuł serialu nawiązuje do instrukcji kodu maszynowego, powodującej zaprzestanie wykonywania rozkazów przez procesor i rozpoczęcie odczytu komórek pamięci. Dwie instrukcje procesora Motorola 6800, które doprowadzały do wejścia procesora w nieskończoną pętlę, zostały nieoficjalnie ochrzczone skrótem ’HCF’ (Halt and Catch Fire). Nazwa ta w żartobliwy sposób nawiązuje do nagrzewania się procesora podczas wykonywania dużej ilości operacji, co miałaby doprowadzić procesor do temperatury zapłonu. W późniejszych wersjach procesora instrukcje te zostały zachowane do celów testowych.

Cardiff Electric

Cardiff Electric jest luźno oparta o prawdziwą firmę Compaq. Compaq Computer Corporation była założoną w 1982 roku firmą komputerową z siedzibą w Teksasie. W 1983 Compaq wydało komputer Compaq Portable, który był klonem komputerów produkowanych przez IBM. Firmie udało się skopiować większość rozwiązań, a własny BIOS (część odpowiedzialna za rozruch) zbudowany został dzięki tzw. inżynierii wstecznej. Polega to w dużym uproszczeniu na rozebraniu danego produktu na części pierwsze i dzięki poznaniu, na jakiej zasadzie on działa stworzeniu kopii kompatybilnej z oryginałem. Firma w ten sposób stworzyła tańsze klony komputerów IBM, które były zdolne uruchamiać te same programy. Compaq nie było jedynym przedsiębiorstwem produkującym własną wersję przenośnego komputera — swojego szczęścia na rynku szukały także: Osborne, Kaypro, Otrona i Dynalogic Hyperion. Jednak żaden z tych komputerów nie przetrwał na rynku, gdyż nie były kompatybilne z IBM, co znacznie ograniczało bibliotekę oprogramowania i możliwości rozbudowy sprzętu.

Steve Jobs i Steve Woźniak

Joe i Gordon oraz ich wzajemne relacje są wzorowane na założycielach firmy Apple — Stevie Jobsie i Stevie Woźniaku. Joe jest charyzmatycznym wizjonerem z silnymi zdolnościami przywódczymi, natomiast Gordon jest utalentowanym inżynierem. Podobnie jak założyciele Apple, Joe i Gordon swój wspólny projekt rozpoczęli w garażu.

Joe i Godon Wozniak Jobs

Grający Joe Macmillana, Lee Pace, swoją kreację oparł o dwie inne fikcyjne postacie: psychopatę Patricka Batemana z filmu American Psycho i Dona Drapera — głównego protagonistę serialu Mad Men.

Z kolei grający Gordona Clarka, Scoot McNairy, styl ubierania i niektóre manieryzmy pożyczył sobie od Tima Patersona — twórcy systemu 86-DOS, który później stał się podstawą MS-DOS.

Gary Kildall i CP/M

Historia Gordona i Donny jest luźno oparta na historii małżeństwa Gary’ego i Dorothy Kildall. Kildallowie w historii komputerów zapisali się z dwóch powodów: Gary był twórcą wspomnianego już BIOS-u i wraz z żoną Dorothy, opracował system operacyjny CP/M. System odniósł spory sukces i pod koniec lat 70. był jednym z wiodących systemów operacyjnych na komputerach 8-bitowych. Gary próbował swoim systemem zainteresować IBM, jednak korporacja z jakiegoś powodu odrzuciła ofertę. Kildall założył więc własne przedsiębiorstwo — Digitial Research Inc. W krótkim czasie jego produkt został jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. IBM na rynek komputerów osobistych wkroczyło dosyć późno — na początku lat 80. Komputer powstał w błyskawicznym czasie, jednak firma nie dysponowała żadnym system operacyjnym. W tym celu IBM zwrócił się do Billa Gatesa, który o dziwo odmówił. Gates nie dysponował w tamtym czasie własnym systemem operacyjnym a jego raczkująca firma zajęta tworzeniem interpretera BASIC, więc zasugerował wysłannikom IBM, rozważnie CP/M jako ich przyszłego systemu operacyjnego.

Legenda głosi, że Bill Gates zadzwonił do Gary’ego, aby dać mu znać o nadchodzącej okazji życia. Był jednak mały haczyk — prawnicy IBM zmusili Billa do podpisania umowy o poufności. Nie mógł wspomnieć nikomu o odbytym spotkaniu. Bill podczas rozmowy jedynie insynuował Gary’emu przybycie ważnych ludzi, jednak Gary nie zrozumiał tego, co próbował mu przekazać między wierszami właściciel Microsoftu, więc poleciał załatwiać inne sprawy. Z wysłannikami IBM spotkała się Dorothy. Ta nie chciała jednak podpisać kontraktu o poufności i sprawa utknęła w miejscu. Nieobecność Gary’ego i nieufność Dorothy podkopała zaufanie IBM do tego stopnia, że firma postanowiła zwrócić się do kogoś innego. Od tej pory istnieją dwie wersje wydarzeń. Gary twierdził, że poleciał na wakacje z żoną i w samolocie lecącym na Florydę udało mu się wynegocjować umowę ustną z przedstawicielem IBM. IBM temu zaprzecza i twierdzi, że wysłannicy IBM, lecieli na zupełnie inne spotkanie i nikt z Garym nic nie negocjował. Tak czy inaczej, IBM ponownie spotkało się z Gatesem, który zgodził się zrobić system operacyjny dla IBM. Co prawda sam nie posiadał jeszcze swojego systemu, ale wykupił licencję na produkowany przez Seattle Computers system Q-DOS (przemianowany później na PC-DOS). Gary był upokorzony, gdyż stał się źródłem anegdot o facecie, który utracił kontrakt życia, gdyż beztrosko poleciał sobie na wakacje. Gdy ukazał się konkurencyjny dla CP/M system PC-DOS, Gary dopatrzył się w nim fragmentów kodu, które mogły świadczyć o naruszeniu praw autorskich. W odpowiedzi na prawnicze groźby IBM zaproponowało więc ugodowo, że wraz ze swoimi komputerami będzie oferowało zarówno DOS, jak i CP/M a klienci sami wybiorą. Gary się zgodził i był to jego kolejny błąd. CP/M kosztowało $240 a produkt Microsoft zaledwie $40. Dzięki niskiej cenie PC-DOS stał się światowym standardem. Od tej pory przy większości spotkań biznesowych Gary był pytany o tę sprawę. W serialu podobny los spotka Joe MacMillan, który po przybyciu na spotkanie biznesów orientuje się, że został zaproszony tylko po to, aby wysłuchać żartów na temat swoich przeszłych porażek. Gary wpadł w alkoholizm. W 1994 roku został zabity podczas bójki w barze.

  Na noże (Knives out) - ciekawostki i easter eggi

Inicjały Gordona i Donny Clarks oraz ich historia luźno nawiązuje do losów Gary’ego i Dorothy. Gordon i Donna także stali się pośmiewiskiem, gdy dzieło ich życia, czyli zaawansowany komputer Symphonic, nie chciał się uruchomić na publicznej prezentacji podczas targów COMDEX.

Gary dorothy kildall halt and catch fire

Scoot McNairy i Kerry Bishe grali także małżeństwo w innym filmie — oskarowym Argo.

Podczas pracy Gordon uziemia się przy pomocy obrączki. Scena nader symboliczna, jednak z punktu widzenia elektroniki jak najbardziej poprawna. Sceny nie było w scenariuszu i została wymyślona przez aktora podczas zdjęć.

Mutiny

Sezon 2 pokazuje narodziny gier online. Mutiny prowadzone przez Cameron i Donnę to społeczność gier online, która najpierw eksperymentuje z grami tekstowymi, a później z komunikatorami, aby wkrótce wkroczyć do świata e-handlu. Mutiny jest bardzo luźno wzorowane na Compuserve, będącą pierwszą firmą w stanach oferującą e-usługi. Najbardziej popularną grą Mutiny jest „Parallax”, gra przygodowa w realiach fantasy, podobna do „Colossal Cave Adventure” – pierwszej w historii przygodówki tekstowej, wydanej w 1976 roku. Widzimy też grę, która bardzo przypomina „Maze War”, czyli grę komputerową z 1974 roku, która jest uważana za pierwszą mulitplayerową grę z gatunku FPS, wykorzystującą sieć do wspólnych rozgrywek.

W drugim sezonie postać Cameron luźno nawiązuje do Roberty Williams — założycielki legendarnej Sierry.

Sierra – historia i upadek marki, część pierwsza (1979-1989)

Habitat i America Online

Inną ważną grą, nad którą pracuje Mutiny, jest Community. Tytuł ten przypomina do złudzenia prawdziwą grę online pod tytułem Habitat. Jest to wyprodukowana przez LucasArts gra MMORPG, w której gracze mogli się spotykać, rozmawiać, tworzyć nowe obiekty i lokalizacje. Każdy gracz miał wpływ na środowisko gry, więc wyprodukowane przez nas przedmioty mogły być przez innych graczy wykorzystane, skradzione lub nawet zniszczone. Styl graficzny użyty w produkcji naśladował inną grę wyprodukowaną przez LucasartsManiac Mansion. Serwery gry obsługiwała firma Quantum Link. Firma ta pod koniec lat 80. zmieniła nazwę na America Online (AOL) i stała się internetową potęgą pierwszej połowy lat 90. W 2017 grupka zapaleńców ożywiła dawno zapomnianą grę pod nazwą NeoHabitat.

W sezonie trzecim Joe zostaje upodobniony do Jobsa jeszcze bardziej. Podobnie jak słynny założyciel Apple, Joe nosi brodę, charakterystyczne okulary dżinsy i czarne swetry. Jego twarz pojawia się też na okładach pism. Podobnie jak w przypadku Jobsa, Joe w pewnym zostaje usunięty ze stanowiska, ze względu na rozdmuchane projety kosztujące dużo pieniędzy. Jednak jego postać nosi też pewne cechy Johna McAfee, twórcy pierwszego komercyjnego oprogramowania antywirusowego.

Pomagier Macmillana – Ryan Ray, przypomina postać Aarona Swartza. Aaron był genialnym programistą, który bardzo zaangażował się w ruch otwartego oprogramowania i podobnie jak Ryan dokonał włamania komputerowego, które w konsekwencji doprowadziło do jego samobójstwa.

Comet i Rover

W czwartym sezonie akcja toczy wokół wyścigu wyszukiwarek internetowych. Jeden zespół tworzy uzupełniany ręcznie katalog stron o nazwie Comet, a drugi tworzy opartą o algorytm wyszukiwarkę o nazwie Rover. Najłatwiej porównać je do Yahoo i Google, jednak trzeba pamiętać, że Yahoo działało i święciło sukcesy wiele lat wcześniej. Powstałe w 1994 Yahoo, było katalogiem ciekawych stron. Do każdej strony wprowadzonej do Yahoo, dodawany był ręcznie jej opis. Strony o charakterze komercyjnym dodawane były za opłatą. Yahoo musiało konkurować z wyszukiwarkami opartymi o algorytm, z których najważniejsze były Webcrawler i Altavista oraz z katalogami tworzonymi ręcznie, takimi jak Infoseek czy Lycos. W 1995 gigant AOL (America Online) wykupił Webcrawlera, a królująca na rynku wyszukiwarka Netscape zaczęła wykorzystywać Infoseek jako domyśną wyszukiwarkę. W następnym roku ukazały się kolejne dwie duże wyszukiwarki: Ask i MSN Search oraz malutki niepozorny projekt nazwany Backrub. W 1998 roku Backrub zmienił nazwę na Google a reszta to historia.

Obie zaprezentowane w serialu wyszukiwarki powstały na potrzeby serialu i można je znaleźć pod poniższymi linkami:

Comet

Rover

A skoro już mowa o stronach powstałych na potrzeby serialu, można też obejrzeć stronę autorstwa Cameron Howe:

Link

1984

W finale sezonów 1 i 3 bohaterowie odwiedzają prawdziwe targi Comdex, na których jest prezentowany m.in. komputer Apple ze swoją słynną reklamą inspirowaną powieścią Rok 1984.

W trzecim sezonie para bohaterów namiętnie gra w konsole Nintendo (znaną u nas głównie jako Pegazus), przechodząc gry takie jak „Super Mario Bros” czy „Duck Hunt„.

Duck hunt halt and catch fire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *