Ciekawostki z serialu Drużyna A (A-Team)

Serial został stworzony przez Stephena J. Cannella i Franka Lupo. Pomysłodawcą był Brandon Tartikoff, prezes NBC Entertainment. Tartikoff przedstawił swój pomysł jako połączenie filmów: Parszywa dwunastka, Siedmiu wspaniałych, Mission Impossible i serialu Hill Street Blues. Prezes dodatkowo sobie zażyczył, aby serial był trochę jak film „Mad Max – ale nie do końca”, a kierowcą auta miał być znany z serii Rocky aktor Mr. T. Cannell i Lupo nie mieli zielonego pojęcia, o co tak naprawę mogło chodzić, jednak nie mieli też zbyt dużo czasu na zastanawianie się, gdyż dostali zaledwie dwa tygodnie na napisanie pilota. Aby zaoszczędzić czas, napisali scenariusz będący plagiatem Siedmiu Wspaniałych. Niewielka wioska terroryzowana przez bandytów i grupa najemników wynajętych przez wieśniaków do obrony. Serial był planowany jako wypełniacz czasu antenowego i nikt nie spodziewał się, że Drużyna A zostanie jednym z największych hitów lat 80.

Zbrodnia, której nie popełnili.

Każdy odcinek rozpoczyna się od narracji:

10 lat temu skazano ich za zbrodnię, której nie popełnili. Z więzienia uciekli do podziemia Los Angeles. Nadal poszukiwani przez rząd utrzymują się jako najemnicy. Jeżeli masz problem, nikt nie może ci pomóc i potrafisz ich odnaleźć, zatrudnij Drużynę A.

Pytanie co takiego dokonali weterani? Podczas wojny w Wietnamie, Drużyna A była oddziałem specjalnym, dowodzonym przez pułkownika Morrisona. Przełożony wydał im rozkaz obrabowania Banku Hanoi. Celem było odcięcie przeciwnika od zasobów finansowych, co mogło przyczynić się do szybszego zażegnania konfliktu. Misja się powiodła, niestety okazało się, że w trakcie jej wykonywania Morrison został zabity przez żołnierzy Wietkongu, a jego kwatera doszczętnie spalona. Oznaczało to, że dowody na wykonywanie rozkazu przełożonego spłoneły. Członkowie drużyny zostali aresztowani, jednak udało im się uciec.

Członkowie Drużyny A

– podpułkownik John „Hannibal” Smith
– porucznik Templeton Arthur „Buźka” Peck
– sierżant Bosco Albert „Bad Attitude” Baracus
– kapitan H.M. „Howlin Mad” Murdock. Pełne imię Murdocka nigdy nie zostało ujawnione.

Buźkę miał zagrać inny aktor

Oryginalnie casting na Buźkę został wygrany przez Tima Dunigana. Aktor zagrał w pilocie zatytułowanym „Mexican slyride”. Niestety okazało się, że Dunigan wyglądał zbyt młodo, by grać weterana wojny wietnamskiej. W kolejnych odcinkach został więc zastąpiony przez Dirka Benedicta. Co ciekawe twórcy serialu od początku widzieli go jako Buźkę, a zamiana na Dunigana była wymuszona przez studio.

Mr. T

Postać grana przez Mr. T, od początku była pisana z myślą o postawnym aktorze. Producentom podobała się jego rola w filmie Rocky 3. Ciekawostką jest, że Mr. T służył w policji wojskowej, czyli oddziałach, które ścigały Drużynę.

Złoto noszone przez gwiazdora, było częścią jest personalnego wizerunku. Zanim Mr. T rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem, pracował jako ochroniarz celebrytów (Muhammad Ali, Michael Jackson), a jeszcze wcześniej jako bramkarz w jednym z klubów nocnych w Chicago. Gdy dochodziło do bójki, Mr. T zabierał pokonanemu przeciwnikowi złoto. Można je było odebrać od niego na drugi dzień. Jak się można domyślić, wiele osób po nie nie wracało.

Mr. T nosił swoje złoto do roku 2005. Gdy pomagał ludziom dotkniętym huraganem Katrina, uznał że nie będzie się obnosił ze złotem przy osobach, które utraciły dorobek życia.

Murdock

Producenci chcieli pozbyć się Murdocka, gdyż uważali tę postać za zbyt komediową. Okazało się jednak, że Murdock cieszy się dużą popularnością. Aktor twierdzi, że jego inspiracją był Mick Belker z serialu Posterunek przy Hill Street.

Z powodu zaburzeń psychicznych Murdock jest więziony w różnego rodzaju instytucjach. Jednak w żadnym z 98 odcinków natura jego przypadłości nie została wyjaśniona.

Pierwowzór Hannibala

Podpułkownik Gordon „Bo” Gritz był kontrowersyjnym żołnierzem Sił Specjalnych Armii. Swą popularność zyskał, promując teorię, że w powojennym Wietnamie wciąż przetrzymywani byli liczni amerykańscy jeńcy wojenni. Jego nagłaśniane przez media wysiłki zaowocowały wysypem filmów o tematyce amerykańskich jeńców wojennych, porzuconych przez własny kraj. Obok Rambo 2 najsłynniejszymi filmami były: Zaginiony w Akcji, Porządni faceci ubierają się na czarno, Niespotykane męstwo i Ucieczka jeńców. Do tego doszły dziesiątki mniej znanych c-klasowych filmów akcji. Niektóre sugerowały nawet, że agenci CIA odszukują jeńców wojennych, tylko po to, aby ich zabić i pozbyć się w ten sposób świadków. Na początku lat 90. sprawa trafiła pod obrady senackiej komisji. Prawdziwi weterani, którzy spędzili lata wojny w obozach, zeznali, że nie wierzą aby gdzieś jeszcze istniały obozy jenieckie.

Rolę Hannibala pisano z myślą o Jamesie Coburnie.

George Peppard był niezwykle konfliktowym człowiekiem

Do obsady Drużyny A aktor dołączył dzięki zwolnieniu z serialu Dynastia. Peppard grał w nim głównego bohatera, czyli Blake’a Carringtona. Niestety już po kilku dniach aktor popadł w konflikt z resztą obsady, przez co został zwolniony, a jego sceny nagrane ponownie z Johnem Forsythem, który został główną gwiazdą serialu. Zdjęcia Pepparda z planu Dynastii znajdziecie tutaj. Okazało się jednak, że nauczka poszła w las, gdyż na planie Drużyny A Peppard zachowywał się podobnie. Szczególnie przeszkadzał mu Mr. T. Niektórzy sugerują, że niechęć spowodowana była zazdrością o popularność. Sprawy pogorszyły się jeszcze bardziej, gdy Peppard dowiedział się, że Mr. T. zarabia więcej niż on. Konflikt wyskalował do tego stopnia, że Peppard odmawiał rozmowy z kolegą z planu. Wiadomości między nimi musiał przekazywać Dirk Benedict. Peppard prosił Dirka, aby przekazał wiadomość „człowiekowi ze złotem”. Peppard i Mr. T pogodzili się dopiero krótko przed śmiercią Pepparda.

Zachowania Pepparda doprowadziły także do odejścia Melindy Culea, która grała pomagającą drużynie zadziorną dziennikarkę. Podobny los spotkał jej zastępczynię Marlę Heasley.

Melinda Culea drużyna A

Istniało bardzo wąskie grono ludzi, do których Peppard odnosił się z szacunkiem. Jednym z nich był Hulk Hogan, który wystąpił gościnnie w jednym z odcinków. Niestety mimo namów producentów zapaśnik nie mógł powrócić do serialu ze względu na zobowiązania w lidze wrestlingu. Inną osobą, która miała zbawienny wpływ na stosunki na planie był dawny przyjaciel Pepparda, Robert Vaughn (The Man from U.N.C.L.E.).

Trzeba jednak przyznać, że jego nemezis, czyli Mr. T też nie był bez winy. Aktor niejednokrotnie miał doprowadzać do eskalacji konfliktu. Sam też nie stronił od gwiazdorskich zachowań. Potrafił zażądać helikoptera, którym pośpiesznie opuścił plan zdjęciowy, bo klimatyzacja w jego pokoju nie działała. Oczywiście nie liczył się tym, że odcinek nie został ukończony i ekipa będzie musiała czekać w upale na jego powrót. Przy innej okazji miał przedstawić producentom listę pracowników do zwolnienia. W czwartym sezonie zachowania Mr. T stały się takie nieprofesjonalne, że producenci rozważali jego zwolnienie.

Drużyna A była zbyt brutalna dla niemieckiej widowni

Krytycy porównywali serial do kreskówki Tom i Jerry, gdyż mimo strzelanin, wybuchów i kraks złowrodzy żołnierze zawsze z wszystkiego wychodzili cało. Nawet z samochodu, który wyfrunął 10 metrów w górę. Okazało się jednak, że nawet tak kreskówkowa przemoc jest dla niektórych zbyt drastyczna. W 1989 r. niemiecka telewizja zakupiła serial, jednak z 98 odcinków, pokazano tylko 26. Pozostałe zostały uznane za zbyt brutalne.

Śmierć Pepparda

Hannibal lubował się w cygarach, jednak w rzeczywistości Peppard palił papierosy i to w bardzo dużych ilościach. Potrafił spalić trzy paczki dziennie. Swój nałóg rzucił dopiero w 1992 roku po operacji usunięciu guza z płuca. Niestety decyzja została podjęta zbyt późno. Peppard zmarł na zapalenie płuc w 1994 roku, w wieku 65 lat.

Zakończenie serialu

Dwa pierwsze sezony biły rekordy popularności. Niestety od trzeciego sezonu oglądalność zaczęła spadać. Aby temu zaradzić, producenci dodali nowe postacie i wątki. Drużyna została schwytana i rozpoczęła pracę dla wywiadu. Wykonywanie kolejnych samobójczych misji było ceną za wolność. Niestety nawet to nie pomogło. Oglądalność była tak niska, że serial przestał być opłacalny, więc podjęto decyzję o zakończeniu. Finałowy odcinek zatytułowany „The Grey Team” wyemitowano 30 grudnia 1986 roku. Okazało się jednak, że doszło do pomyłki i stacja zapomniała o wyemitowaniu przedostatniego odcinka. Odnalazł się on dopiero podczas puszczania powtórek. Z tego powodu po ostatnim odcinku wyemitowano przedostatni (Without Reservations). Doprowadziło to do zabawnej pomyłki. W ostatnim odcinku Murdock nosi koszulę z napisem „fini” ( francuskie słowo oznaczające „koniec”), a wyemitowanym tydzień później nowym finale na koszulce ma napis „almost fini” (niemal koniec).

Drużyna A fini

Furgonetka Drużyny A

Kultowa furgonetka to zmodyfikowany van GMC Vandura z 1983 r. Ponieważ auto było często modyfikowane do kolejnych akcji, albo uszkadzane podczas pościgów, w zastępstwie wykorzystywano inne podobne vany. Najczęściej na „kaskadera” wybierano Forda Econoline.

Reboot Drużyny A

W 1994 planowano specjalny nakręcić specjalny odcinek, w którym Drużyna A po wypełnieniu ostatniej misji w końcu uzyskałaby wolność (w ostatnim odcinku serii wciąż zajmowali się najemnictwem). Niestety plany pokrzyżowała śmierć Pepparda.

W 2006 roku powstał dokument Bring Back the A-Team. Można w nim zobaczyć wywiady z gwiazdami serialu.

W 2010 roku powstał filmowy reboot z nowymi aktorami. W rolę Haniballa wcielił się Liam Neeson, w Buźkę Bradley Cooper, w B.A. zawodnik MMA Quinton Jackson, a w Murdocka znany z filmu Dystrykt 9, Sharlto Copley.

Oryginalni Buźka i Murdoch pojawiają się gościnnie w scenie po napisach. Ich cameo miało trafić w środek filmu, jednak ze względów czasowych, przesunięto je na koniec. Sceny trafiły na swoje miejsce dopiero w wydaniu rozszerzonym. Mr T odmówił występu, gdyż nie chciał grać jedynie małego cameo. Aktor skrytykował też film w wywiadach. Twierdził, że nie podoba mu się niepotrzebne epatowanie przemocą i seksem.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.