ALF – ciekawostki z serialu

„ALF” to serial komediowy opowiadający historię kosmity, który rozbija się w garażu stereotypowej amerykańskiej rodziny. Wyświetlany przez cztery sezony sitcom zdobył niezwykłą popularność, dzięki której tytułowy bohater stał się jedną z ikon telewizji późnych lat 80. Przed wami ciekawostki z serialu ALF.

Paul Fusco

Postać została stworzona przez lalkarza Paula Fusco. Inspiracją były Muppety Jima Hensona, a w szczególności postać Rowlfa the Dog. Fusco usiłował zainteresować swoim pomysłem kilka stacji telewizyjnych, jednak te albo pomysł odrzucały, albo chciały wprowadzić zbyt drastyczne zmiany. Koncepcję serialu kupli dopiero producent Bernie Brillstein i reżyser Tom Patchett. To oni pomogli doszlifować pomysł i przedstawić go szefostwu stacji NBC.

Paul Fusco twórca serialu Alf
Paul Fusco – twórca serialu Alf

Zapadnie

Jednym z największych wyzwań dla aktorów występujących w serialu było ostrożne przemieszczanie się podczas kręcenia kolejnych ujęć. Scenografia została zbudowana na platformie znajdującej się półtora metra nad ziemią. Było to konieczne, gdyż Alf był mechaniczną kukłą sterowaną przez kilku ukrytych pod podłogą operatorów. W różnych miejscach planu znajdowały się specjalne zapadnie, które można było otwierać na potrzeby danego ujęcia. Dzięki temu Alf mógł się pojawiać niemal w każdej części planu, jednak oznaczało to także, że chwila nieuwagi aktora mogła się skończyć bardzo nieprzyjemnie.

Dzięki systemowi zapadni Alf był prezentowany od pasa w górę. Co jednak gdy ujęcie wymagało pokazania całej postaci? Na tę okoliczność rekwizytorzy mieli przygotowany specjalny kostium. W postać Alfa wcielał się Mihaly „Michu” Meszaros — węgierski aktor, cyrkowiec i kaskader, mierzący zaledwie 84 cm wzrostu. Pomysł przebierania aktora w kostium Alfa porzucono po pierwszym sezonie, gdyż aktor nie potrafił zbyt długo wytrzymać w kostiumie.

Mihaly Michu Meszaros
Mihaly Michu Meszaros na okładce filmu Waxwork

Cenzura

Dużym problemem scenarzystów była cenzura ze strony stacji. Początkowo Alf miał być serialem dla dorosłego widza, jednak z czasem okazało się, że jest hitem także wśród młodszej widowni. Z tego powodu w drugim i kolejnych sezonach pojawiały się coraz większe obostrzenia. Zabroniono pokazywania alkoholu (w pierwszym sezonie Alf pił piwo) i naciskano na jak najmniejszą ilość żartów o jedzeniu kotów (na planecie Alfa koty były odpowiednikiem naszych kurczaków). Producenci mieli ku temu powód, gdyż pojawiły się oskarżenia, że po obejrzeniu serialu jakieś dziecko wsadziło kota do mikrofalówki.

Ofiarą cenzury padł także cały odcinek („Try to Remember”). Alf usiłował w nim stworzyć jacuzzi przy pomocy elektrycznego miksera. Próba skończyła się dla niego bardzo niefortunnie – bohater został porażony prądem i przez dwa odcinki cierpiał na amnezję. Podobnie jak w przypadku kotów pojawiły się doniesienia prasowe o dziecku, który usiłowało odtworzyć eksperyment, w wyniku czego zostało porażone prądem. Stacja postanowiła więc całkowicie przemontować odcinek. Aktorzy zdubbingowali własne dialogi, z których usunięto jakiekolwiek nawiązania do prądu. W nowej wersji Alf do produkcji bąbelków używa ręcznej trzepaczki, a amnezja jest wytłumaczona poślizgnięciem się pod prysznicem.

Poniżej wycięta scena

A tak wygląda odcinek po edycji

Oryginalnie stacja wyświetliła 99 epizodów, w tym trzy godzinne odcinki specjalne. Gdy serial trafił do dystrybucji, odcinki specjalne zostały podzielone na dwie części, dlatego też oficjalna liczba to 102 odcinki.

Podobnie jak w przypadku wielu seriali, nazwy odcinków nawiązują do jakiegoś wydarzenia lub dialogu z danego odcinka. Twórcy jednak podwyższyli sobie stopień trudności. Nazwy odcinków są także tytułami znanych piosenek. Wyjątkiem jest pierwszy odcinek zatytułowany po prostu A.L.F. (Alien Life Form)

  Prawdziwe sprawy z serialu Dahmer Potwór: Historia Jeffreya Dahmera

Alf był jednym z najdroższych seriali komediowych lat 80. Powodem były wymagania techniczne oraz spowodowana nimi konieczność przeprowadzania dłuższych prób. Nakręcenie jednego odcinka trwało 20-25 godzin. Dla porównania odcinek przeciętnego półgodzinnego serialu powstawał w kilka godzin.

W ostatnim odcinku czwartej serii (Consider me gone) Alfowi udało się nawiązać kontakt z przyjaciółmi z planety Melmac. Mieli go odebrać z umówionego miejsca, jednak wypłoszyło ich pojawianie się wojska. Odcinek kończy się schwytaniem tytułowego bohatera. Cliffhanger był wstępem do sezonu piątego, w którym Alf miał być więźniem w bazie wojskowej. Niestety krótko po premierze ostatniego odcinka czwartej serii stacja podjęła decyzje o anulowaniu serialu. Powodem była malejąca oglądalność.

W późniejszym czasie decyzję tę producenci nazwali błędem. Oglądalność co prawda malała, jednak twórcy zarabiali krocie na udzielaniu licencji. Alf pojawiał się w reklamach, grach komputerowych, na produktach (płatki śniadaniowe, zeszyty, cukierki) produkowano zabawki, gadżety i komiksy. W latach 87-89 nakręcono także trzy sezony serialu animowanego, pokazującego życie na Melmacu. Krótko po anulowaniu serialu moda przygasła, a wraz z nią spadły zyski.

Moda na Alfa pojawiła się także w Polsce. Przez niemal dwa lata przygody Alfa publikowało wydawnictwo TM-Semic. Łącznie ukazało się 21 komiksów.

Komiks alf tm semic

Mimo anulowania serii Fusco się nie poddawał i wciąż usiłował wskrzesić Alfa. Udało mu się tego dokonać dopiero po pięciu latach, gdy licencję wykupiła stacja ABC. Nakręcony na potrzeby telewizji pełnometrażowy film Projekt: Alf miał być nie tylko próbą rozwiązania cliffhangera, ale wstępem do nowego sezonu. Rozczarowująca oglądalność i niskie oceny krytyków spowodowały, że stacja wycofała się ze swoich planów.

Późniejszych prób reanimacji marki było kilka, jednak żadna nie zakończyła się sukcesem. W 2023 roku Alf pojawił się w serii reklam w należącej do Ryana Reynoldsa stacji Maximum Effort.

Problemy na planie

Choć serialowi Tannerowie tworzą zgodną i zgraną rodzinę, na planie dochodziło do wielu konfliktów. Powodem były długie godziny pracy w nieprzyjemnych warunkach, konieczność zachowania ostrożności i frustracja spowodowana popularnością tytułowej maskotki. Aktorzy uważali, że mimo ich ciężkiej pracy, cały splendor spływa na kukiełkę. Frustracja najbardziej udzielała się grającemu Williego Maxowi Wrightowi. Podczas kręcenia jednego z odcinków aktor przeszedł załamanie nerwowe i rzucił się na lalkę Alfa z pięściami. Przed całkowitym zniszczeniem maskotki powstrzymała go ekipa. Rękoczyny nie załagodziły nerwów. W ostatni dzień zdjęć aktor opuścił plan bez słowa pożegnania. W późniejszych wywiadach Max przyznał, że poczuł „ulgę” na wieść o anulowaniu serialu.

Max Wright był jedynym aktorem z Alfa, który z powodzeniem kontynuował swoją karierę. Pojawiał się w wielu filmach i serialach (na ogół w rolach drugo i trzecioplanowych), oraz w teatrze. W 1998 roku został nominowany do nagrody Tony (teatralne Oskary) za występ w sztuce Ivanov.

Max Wright przyjaciele
Max Wright w serialu „Przyjaciele”

W ostatnich latach życia Max Wright popadł w uzależnienie od ciężkich narkotyków i alkoholu. Aktor był dwukrotnie zatrzymywany za jazdę pod wpływem. Jego kariera została doszczętnie zniszczona gdy plotkarskie gazety opublikowały „seks taśmę” na której aktor zażywa narkotyki i uprawia seks z przypadkowo spotkanym bezdomnym.

Tym smutnym akcentem kończymy.

Ciekawostki z serialu Drużyna A (A-Team)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *