Najlepsze gry FMV

FMV (Full Motion Video) to gatunek gier łączący filmowe nagrania z elementami interaktywnymi. Na przestrzeni lat powstało wiele tego typu gier, jednak duża część z nich jest bardzo kiepska. W poniższym artykule rekomendujemy kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę.

Her Story (2015)

Wcielamy się w policjanta oglądającego przesłuchanie kobiety w sprawie jej zaginionego męża. Nagranie zostało podzielone na setki krótkich klipów rozproszonych w bazie danych. Naszym zadaniem jest odnajdywanie kolejnych filmików poprzez wpisywanie odpowiednio dobranych słów kluczowych. Wielką zaletą gry jest innowacyjny i angażujący sposób opowiadania historii. To gracz decyduje, w jakiej kolejności oraz które fragmenty historii obejrzy, a następnie na ich podstawie układa sobie w głowie „jej historię”. Grę należy pochwalić także za niezwykle wiarygodne aktorstwo w wykonaniu piosenkarki Vivy Seifert. Her Story otrzymała bardzo pozytywne recenzje i przyczyniła się do reanimacji zapomnianego gatunku gier FMV.

najlepsze gry fmv her story

Late Shift (2016)

Student, dorabiający nocami jako parkingowy, zostaje wplątany w napad. Od decyzji gracza zależy, czy uda mu się przeżyć. Zaletą gry jest wysoka jakość realizacji – całość wygląda jak prawdziwy film, a nie amatorska produkcja kręcona po godzinach. Aktorstwo jest zaskakująco dobre, a sceny akcji wykonane bardzo profesjonalnie. Niestety, interaktywność jest ograniczona do minimum. W trwającym niewiele ponad godzinę filmie nasze akcje sprowadzają się do okazjonalnego dokonania szybkiego wyboru (np. uciekać czy się ukryć).

Late Shift – recenzja

Phantasmagoria (1995)

Gra autorstwa Roberty Williams – założycielki legendarnej Sierry. Pisarka Adrienne Delaney wraz z mężem przeprowadza się do posiadłości, uprzednio zamieszkałej przez seryjnego zabójcę. Krótko po wprowadzeniu kobieta zaczyna doświadczać potwornych wizji. Gra jest tradycyjną przygodówką point and click z okazjonalnymi wstawkami filmowymi. Jak na swoje czasy, gra miała wyjątkowo ładną oprawę i świetną atmosferę gotyckiego horroru. Jedynym zgrzytem jest nieco kiczowate aktorstwo (choć niektórzy uważają, że dodaje dodaje ono produkcji uroku i niezamierzonego humoru).

Phantasmagoria – recenzja gry z 1995

Phantasmagoria 2 (1996)

Sequel Phantasmagorii to oderwana fabularnie od poprzedniczki historia mężczyzny, który po wyjściu z zakładu psychiatrycznego próbuje na nowo poukładać sobie życie. Niestety, w jego otoczeniu zaczynają ginąć ludzie, a on doświadcza niepokojących wizji. Podobnie jak jedynka, gra łączy elementy przygodówki point and click z FMV. Tym razem historia przypomina thriller erotyczny, z odważnymi scenami seksu i brutalnymi scenami zabójstw.

Phantasmagoria 2: A Puzzle of Flesh – recenzja

The Infectious Madness of Doctor Dekker (2017)

Gracz wciela się w psychiatrę badającego morderstwo swojego poprzednika – tytułowego doktora Dekkera. Podejrzanymi są jego pacjenci. Prowadząc ich sesje terapeutyczne, musimy nie tylko pomóc im uporać się z problemami, ale także odkryć tożsamość zabójcy. Gra łączy mechanikę gier tekstowych z FMV. Z pacjentami komunikujemy się, zadając im pytania przy pomocy klawiatury. System jest pomysłowy i daje dużo możliwości, pod warunkiem że dobrze znamy angielski. Grę cechuje świetna atmosfera, nawiązująca do dzieł Lovecrafta.

The Infectious Madness of Doctor Dekker – recenzja

The Bunker (2016)

Thriller psychologiczny rozgrywający się w postapokaliptycznym świecie zniszczonym przez wojnę atomową. Główny bohater jest ostatnim mieszkańcem tytułowego bunkra. Jego codzienną rutynę burzy awaria jednego z komponentów, co zmusza go do udania się w opuszczoną część kompleksu. Gra jest świetnie zagrana, ma angażującą historię i mroczną atmosferę. Pod tym względem twórcom należą się same pochwały. Niestety, interaktywność i rozgrywka pozostawiają wiele do życzenia. Okazjonalne podniesienie przedmiotu czy dokumentu to trochę za mało, jak na przygodówkę. Razi też długość gry, która wynosi zaledwie godzinę.

The Bunker – recenzja gry FMV

Telling Lies (2019) Najlepsze gry FMV

Duchowy sequel „Her Story”. Podobnie jak w poprzedniczce, zadaniem gracza jest przeszukiwanie bazy danych w poszukiwaniu filmików. Tym razem wcielamy się w agentkę NSA, która przegląda ściśle tajne nagrania dotyczące działającego pod przykrywką agenta FBI. Fabuła jest bardziej złożona i wielowątkowa. Poznajemy nie tylko losy głównego bohatera, ale także różnych kobiet z jego otoczenia: żony, inwigilowanej przez niego kobiety oraz pracownicy seks-kamerki, do której główny bohater dzwoni, aby wyżalić się ze swoich problemów. Całość łączy się w historię godną dobrego filmu. Jest to także jedna z lepiej zagranych gier FMV, co nie dziwi, gdyż na fali sukcesu Her Story twórcom udało się zaangażować prawdziwe gwiazdy: Logana Marshalla-Greena (Upgrade), Alexandrę Shipp, Kerry Bishé (Halt and catch fire) i Angelę Sarafyan (Westworld).

  Black Dahlia - recenzja gry FMV

telling lies najlepsze gry fmv

 

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Chociaż technicznie jest to interaktywny film na Netflixie, Bandersnatch oferuje doświadczenie bardzo zbliżone do gier FMV (np. Late Shift). Podobnie jak tam, zadaniem gracza jest podejmowanie kolejnych decyzji, które uruchamiają kolejne filmiki.

Czarne lustro: Bandersnatch – recenzja interaktywnego filmu Netflixa

To oczywiście nie wszyskie godne uwagi gry FMV, jednak ze względu na ogrom materiału, artykuł zostanie podzielony na kilka części.

C.D.N

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *