Skip to content

Entuzjasta Gier

Gry, filmy, seriale, ciekawostki

  • Gry
  • Filmy
  • Książki
  • Seriale
  • historia gier
  • Publicystyka
  • Solucje do gier
  • Kontakt

Upgrade – recenzja (2018)

Posted on 25 września 201830 czerwca 2022 By Entuzjasta Gier 1 komentarz do Upgrade – recenzja (2018)
film, recenzja

Mechanik samochodowy Grey Trace, zostaje napadnięty przez grupę bandytów. W wyniku napadu ginie jego żona, a Grey zostaje sparaliżowany. Tajemniczy bogacz, któremu Trace naprawiał auto, proponuje eksperymentalną operację wszczepienia chipa, który pomoże mu odzyskać władze w nogach. Operacja ma nieoczekiwany skutek uboczny. Chip jest sztuczną inteligencją, która potrafi rozmawiać ze swoim nosicielem. STEM, bo tak się nazywa nowatorski implant, potrafi jednak coś więcej, niż tylko poruszać sparaliżowanym ciałem – potrafi także za pozwoleniem właściciela przejąć kontrolę, czyniąc z nosiciela superszybką maszynę do zabijania. Ponieważ policja nie potrafi rozwiązać sprawy napadu, Grey postanawia wykorzystać nowo nabyte umiejętności, aby wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.

Reżyser Leigh Whannell stworzył kolejny film o zemście. Zabili mi rodzinę, nie mam po co żyć, więc zabiję tych, którzy mnie skrzywdzili. Filmów takich były setki, jeśli nie tysiące. Filmowcy stają na głowie, aby wycisnąć z tego gatunku, coś więcej niż samą satysfakcję ze “sprawiedliwości stało się zadość”. W przypadku Upgrade nowością jest wspomniany wcześniej chip. Grający Greya Logan Marshall Green ma przed sobą trudne zadanie, grania mężczyny, którego ciało dosłownie demoluje swoich przeciwników, podczas gdy twarz wyraża całe spektrum emocji od przerażenia, aż do obrzydzenia tym, co się dzieje. STEM rozprawia się z przeciwnikami w wyjątkowo okrutny sposób (jedna ze scen wygląda jak wyjęta z cyklu Piła). Granie sceny walki i jednoczesne okazywanie różnych emocji może wyjść groteskowo, jednak aktor wychodzi z zadania zwycięzko. Logan ma zresztą więcej trudnych scen. Film nie przechodzi od razu do akcji, serwując nam blisko dwadzieścia minut dramatu i bezradności głównej postaci.

Oprócz aktorstwa mocną stroną filmu jest scenariusz. Mimo całej kiczowatej otoczki są w nim ukryte głębsze tematy, z których najważniejszy to stosunek człowieka do technologii. Czy warto pozwalać technologii kontrolować nasze życie? W tym kontekście na film możemy spojrzeć jak na dłuższy odcinek serialu Black Mirror. Podobieństwa te potęgowane są przez scenografię “niedalekiej przyszłości”. Inną zaletą scenariusza jest to, jak sprytnie zwodzi widza. Podobnie jak iluzjonista macha nam przed oczami jedną ręka, po to by odwrócić uwagę od drugiej, tak scenariusz macha nam przed oczami kliszami z tandetnych filmów (przez co sprawia wrażenie dziurawego jak sito) po to, aby w końcówce zaserwować nam twist, który może i nie byłby zbyt trudny do przewidzenia, gdyby nie to „oczywiste” rozwiązanie, sugerowane nam od samego początku.

  Ciekawostki z filmu Disaster Artist

Praca kamery jest bardzo interesująca. Whannel jest uczniem Jamesa Wana, z którym współpracował przy kilku znanych tytułach. Jedną z często wykorzystywanych przez Wana sztuczek jest „przylepienie” kamery do głównej postaci. Kiedy bohater przewraca się, kamera upada razem z nim. Podczas scen walki wygląda to bardzo efektownie.

Film miesza ze sobą gatunki takie jak dramat, science-fiction, kino akcji i kryminał a wszystko w stylistyce b-klasowych gniotów. Inspiracje są widoczne gołym okiem: Terminator, Ex Machina, Frankenstein, Życzenie Śmierci czy nawet gry takie jak Deus Ex. Pewne elementy mogą też kojarzyć się z twórczością Carpentera.

Upgrade to kawał solidnego rozrywkowego kina, odświeżającego skostniały gatunek kina zemsty. Znakomite aktorstwo, pomysłowy scenariusz i spora dawka dobrej akcji, powodują, że jest to jeden z najciekawszych filmów 2018.

Post Views: 6 374
Tagi: blumhouse film kino akcji logan marshall green Mediakrytyk science fiction upgrade

Nawigacja wpisu

❮ Previous Post: The Interview (Przesłuchanie) – recenzja filmu z 1998
Next Post: Historia i upadek serii Nieśmiertelny (Highlander) ❯

You may also like

Rocky 4
film
Rocky vs Drago: The Ultimate Director’s Cut – recenzja wersji reżyserskiej Rocky 4
22 marca 2022
Th Suicide of Rachel Foster plakat
Gry
The Suicide of Rachel Foster – recenzja
10 marca 2020
Kolor z przestworzy okładka
film
Kolor z przestworzy (Color Out of Space) – recenzja
3 sierpnia 2020
Broken age recenzja
Gry
Broken Age – recenzja
15 maja 2022

One thought on “Upgrade – recenzja (2018)”

  1. Pawel pisze:
    27 września 2018 o 21 h 03 min

    Zapowiada się soczysci

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Dark okładka Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły
  • Ślepnąc od Świateł Ślepnąc od świateł – ciekawostki i nawiązania do prawdziwych wydarzeń
  • Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 2
  • krwawy sport Kim jest Frank Dux – pierwowzór głównej postaci z filmu Krwawy Sport?
  • Steven Seagal kariera Co się stało z karierą Stevena Seagala?
  • Despero Pitbull Pitbull sezon 1 – prawdziwe sprawy i inne ciekawostki
  • Łącznikowe dziecko Death stranding Death Stranding – wyjaśnienie fabuły i zakończenia
  • Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3
  • Tenet – wyjaśnienie fabuły i zakończenia
  • Logo the thing coś Ciekawostki z filmu Coś (The Thing)

Copyright © 2023 Entuzjasta Gier.

Theme: Oceanly News Dark by ScriptsTown