Acer Predator Helios Neo 16 – Recenzja laptopa do gier

Znalezienie odpowiedniego laptopa gamingowego może być wyzwaniem. Teoretycznie większość modeli w podobnych widełkach cenowych jest zbliżona parametrami, jednak gdy przyjrzymy im się dokładniej, w niektórych możemy dostrzec pewne mankamenty. Jednym z takich laptopów, jest omawiany poniżej Acer Predator Helios Neo 16 (PHN16-71). Jest to dosyć udany model, jednak niepozbawiony pewnych potencjalnie uciążliwych problemów.

Unboxing

Pierwsze wrażenie nie jest oszałamiające. Opakowanie laptopa to standardowy beżowy karton. Wewnątrz, poza laptopem, zasilaczem, przewodem i instrukcją, nic więcej nie znajdziemy. Z wagą 2,5 kilograma, laptop nie różni się znacząco od innych modeli z podobnego przedziału cenowego. Różnicę stanowi jednak zasilacz, który jest wyjątkowo duży i ciężki (18,5x9x3,5 cm – 1.2 kg) Dla osób, które planują zabierać laptopa w podróże, może to stanowić znaczną niedogodność.

Parametry

Testowany przez nas model (PHN16-71) jest wyposażony w procesor Intel Core i7-13700HX, kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060 z 8 gigabajtami pamięci GDDR6 oraz 16 gigabajtami pamięci RAM (z możliwością rozbudowy do 32 gigabajtów). Nośnikiem danych jest dysk SSD M.2 marki Micron o pojemności 1 terabajta (model MTFDKBA1T0TFH). Komponenty są dobrze dopasowane i nie występuje tzw. efekt wąskiego gardła (ang. bottleneck), czyli sytuacja, w której jeden z podzespołów jest znacząco wolniejszy od pozostałych, co ogranicza ogólną wydajność systemu.

Acer Predator Helios Neo 16 porty tył

Porty

Z tyłu laptopa umieszczono dwa porty Thunderbolt 4, złącze HDMI 2.1 oraz port ładowania. Po lewej stronie znajdziemy port USB 3.2, gniazdo Ethernet, slot na karty microSD oraz złącze audio typu jack. Po prawej stronie umiejscowiono dwa dodatkowe porty USB 3.2. Chociaż ilość portów nie robi ogromnego wrażenia, powinna być wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. W przypadku potrzeby rozszerzenia konfiguracji o dodatkowe urządzenia, możliwe jest zakupienie huba do portów Thunderbolt, które są w stanie obsłużyć nawet kilkanaście dodatkowych urządzeń.

Acer Predator Helios Neo 16 porty

Klawiatura

Laptop posiada klawiaturę RGB z blokiem numerycznym. Klawisze charakteryzują się miękkością i wygodą w użyciu. Funkcje dodatkowe klawiszy są dostępne dzięki wykorzystaniu klawisza „Fn”. Wykonana z lekko porowatego plastiku powierzchnia klawiatury minimalizuje widoczność odcisków palców. Kolor podświetlenia klawiatury można dostosować indywidualnie lub skorzystać z predefiniowanych szablonów.

Na klawiaturze umieszczono również dwa nietypowe klawisze. Jeden z nich, będący częścią bloku numerycznego, ozdobiony jest logiem serii Acer Predator i służy do uruchamiania aplikacji Predator Sense, która pozwala na zmianę trybu pracy laptopa, podświetlenia klawiatury, czy regulację systemu chłodzenia. Klawisz jest przydatny, jednak jego położenie bardzo niefortunne, co może skutkować niechcianym uruchomieniem aplikacji.

Drugim nietypowym elementem jest podłużny, podświetlany przycisk znajdujący się nad klawiszami funkcyjnymi. Pierwszy instynkt podpowiada, że jest to wyłącznik. W rzeczywistości, fizyczny wyłącznik laptopa znajduje się w prawym górnym rogu bloku numerycznego. Długi przycisk umożliwia zmianę trybu pracy laptopa, od najcichszego po najszybszy.

Acer Predator 16 klawiatura
Źródło: materiały producenta

Oprogramowanie

Miłą niespodzianką jest brak oprogramowania typu bloatware. Niestety nie oznacza to, że laptop jest gotowy do użytku od razu po rozpakowaniu. Główną przeszkodą w efektywnym wykorzystaniu pełnej mocy obliczeniowej jest system operacyjny Windows 11. Ogromna ilość działających w tle procesów spowalnia działanie urządzenia. Problemy z przycinaniem się niektórych gier ustąpiły dopiero po „odchudzeniu” systemu za pomocą specjalnych narzędzi. Usunięcie niepotrzebnych funkcji doprowadziło nie tylko do wyeliminowania zacięć, ale również do zauważalnego wzrostu liczby klatek na sekundę w niektórych grach.

Niezawodność niektórych narzędzi również pozostawia wiele do życzenia. Aplikacja o nazwie Killer Intelligence Center, mająca na celu optymalizację wydajności sieciowej przez dynamiczne przydzielanie priorytetów, w praktyce często prowadziła do problemów. Rozpoczęcie pobierania gry na Steamie mogło spowodować, że przeglądarka internetowa przestawała funkcjonować, a intensywne wykorzystanie łącza przez aplikacje czasami powodowało utratę połączenia. Problem został rozwiązany przez odinstalowanie wspomnianej aplikacji.

Ekran

Szesnastocalowy ekran jest dosyć nietypowy, gdyż zastosowano w nim proporcje 16:10. W praktyce oznacza to ekran nieco wyższy i bardziej kwadratowy. Takie wymiary znakomicie sprawdzają się podczas pracy biurowej, umożliwiając na przykład wyświetlenie dodatkowego akapitu tekstu w programie Word czy więcej widocznych ścieżek podczas edycji wideo. Jednak w przypadku gier, które zazwyczaj są projektowane z myślą o bardziej powszechnych proporcjach 16:9, może to prowadzić do nieprawidłowego wyświetlania obrazu (np. rozciągnięcie w pionie). Problemy mogą również pojawić się przy streamowaniu lub nagrywaniu materiałów na YouTube. Obejściem problemu jest zastosowanie dostępnych rozdzielczości 16:9. Ekran zmieni się wtedy w panoramiczny – u góry i dołu ekranu pojawią się czarne belki. W ostateczności można użyć także zewnętrznego monitora, chociaż wtedy kupno laptopa jest bezzasadne. Ekran laptopa oferuje maksymalną rozdzielczość 2600×1600 pikseli, ale dostępna jest również opcja włączenia wirtualnych rozdzielczości, sięgających aż do 4K (tzw. DSR).

  The Punisher 2004 - recenzja

Ekran odświeżany z częstotliwością 165 Hz jest bardzo ładny. Kolory są żywe, charakteryzują się dobrym kontrastem i są odpowiednio jasne. Obraz jest również bardzo ostry i wyraźny w prawie każdych warunkach, z wyjątkiem sytuacji, gdy na ekran pada bezpośrednie światło słoneczne.

Dźwięk

Dobiegający z wbudowanych głośniczków dźwięk, charakteryzuje się bardzo niską jakością. Sytuację można poprawić, korzystając z niestandardowych ustawień dostępnych w aplikacji Predator Sense, jednak nie należy spodziewać się rewelacyjnych efektów. Pod względem jakości dźwięku jest to jeden z najgorszych modeli w swojej kategorii cenowej.

Chłodzenie

System chłodzenia działa efektywnie, utrzymując temperaturę w przedziale 70-80+ stopni Celsjusza nawet podczas używania najbardziej wymagających aplikacji i gier. Niestety, wydajność ta wiąże się z relatywnie wysokim poziomem hałasu. W praktyce oznacza to konieczność zwiększenia głośności do maksimum lub korzystania ze słuchawek podczas grania w wymagające tytuły.

Sterowanie systemem chłodzenia odbywa się za pośrednictwem aplikacji Predator Sense, która oferuje cztery predefiniowane ustawienia: ciche (quiet), zrównoważone (balanced), wydajne (performance) i turbo. Wspomniany wcześniej przycisk umożliwia cykliczne przełączanie się między trybami lub bezpośredni wybór między ustawieniem najcichszym a najgłośniejszym (najbardziej wydajnym).

aplikacja predator sense

Gry

Jak laptop radzi sobie w wymagających grach? Jak na produkt ze średniej półki zaskakujaco dobrze. Wyniki uzyskane w trybie turbo wyglądały następująco:

Shadow of the Tomb Raider

W najwyższych ustawieniach (z wyłączonym PureHair) i przy rozdzielczości 4K, gra działa ze średnią wartością 51 klatek na sekundę (waha się od 40 do 60 fps). Po zmniejszeniu rozdzielczości do 1920×1080, gra osiągnęła imponujące 162 fps.

Resident Evil 4 remake

W maksymalnych ustawieniach graficznych i rozdzielczości 4K, gra osiągała nieco ponad 30 fps. Przy ustawieniu „balanced” i tej samej rozdzielczości, wynik zbliżał się już do 50 fps. Po wybraniu rekomendowanych ustawień, udało się osiągnąć ponad 70 fps.

Far Cry 6

Maksymalne ustawienia w 4K pozwoliły uzyskać średnio 45 klatek na sekundę. Po obniżeniu ustawień do „high” gra zaczęła chodzić w 60 fps.

Spider-Man: Miles Morales

Aby zagrać w przygody młodego Spider-Mana w 4K, należało obniżyć wiele opcji graficznych. Jeśli interesują nas wszystkie opcje graficzne ustawione na maksimum, konieczne jest obniżenie rozdzielczości do 2K.

Przetestowaliśmy wiele gier, ale omawianie ich szczegółowo byłoby powtórzeniem. Większość wymagających tytułów z ostatnich lat działa w rozdzielczości 4K przy obniżonych detalach, lub w rozdzielczości 2K przy pełnych lub niemal pełnych ustawieniach graficznych. Dodatkowo, jak wcześniej wspomniano, w niektórych grach wybór rozdzielczości wyższej niż natywna rozdzielczość ekranu prowadził do rozciągnięcia obrazu.

Czy zakup tego laptopa się opłaca? To zależy. Jeśli laptop ma być wykorzystywany wyłącznie do gier, warto rozważyć inne modele. Acer Predator Helios Neo 16 wymaga bowiem czasu na dopasowanie ustawień. Z drugiej strony, będzie to doskonały wybór dla osób, które planują używać laptopa nie tylko do celów rozrywkowych, ale także do pracy (edycja wideo, tworzenie stron internetowych, pisanie tekstów itp.), ponieważ dodatkowa przestrzeń ekranowa umożliwia wyświetlenie większej ilości treści bez konieczności przewijania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *