Sukcesja – ciekawostki i nawiązania do prawdziwych wydarzeń

Serial „Sukcesja” opowiada historię rodziny Royów, którzy są właścicielami korporacji medialnej Waystar Royco. Gdy prezes korporacji, Logan Roy, zaczyna podupadać na zdrowiu, jego dzieci rozpoczynają bezwzględną walkę o władzę i kontrolę nad firmą. Chociaż fabuła serialu jest fikcją, pewne wątki nawiązują do prawdziwych wydarzeń. W poniższym artykule postaramy się te podobieństwa omówić.

Rodzina Murdochów

W Royach można dopatrzeć się podobieństwa do rodziny Murdochów. Obaj patriarchowie rodu są potentatami medialnymi w podeszłym wieku, z dziećmi z poprzednich małżeństw, z których większość jest zaangażowana w rodzinny biznes. Należąca do Logana telewizja przypomina do złudzenia stację FoxNews, którą posiada Murdoch. Do tematu telewizji FoxNews jeszcze wrócimy.

Najstarsze dziecko Murdocha, Prudence, trzyma się z dala od rodzinnych interesów, co przypomina zachowanie Connora. Kolejne dzieci, czyli Lachlan i James nieraz stawali się faworytami do odziedziczenia władzy po ojcu. Osoby z otoczenia rodziny twierdzą jednak, że Murdoch zawsze faworyzował Lachlana, podobnie jak serialowy Logan widział w roli swojego następcy Kendalla. Lachlan w 2005 odszedł z firmy, pobierając sowitą odprawę (100 mln), jednak po upływie dekady wrócił, aby walczyć o schedę po ojcu. Podobnie postąpił serialowy Kendal, dla którego jednak nie liczyła się tyle tytułowa sukcesja co zdobycie uznania ojca. Lachlan nosi też pewne cechy Romana Roya. Piastował w firmie podobne stanowiska, jednak nie interesowało go samo zarządzanie, a dająca je nad ludźmi władza.

Inny tropem wskazującym na inspirację Murdochami, jest fakt, że pomysłodawca serialu, Jessie Armstrong, przed Sukcesją napisał scenariusz filmu o Murdochach. Żadna wytwórnia nie była nim zainteresowana, więc autor rozbudował i przerobił pewne wątki, tworząc w ten sposób Sukcesję.

Rodzina Redstone

Redstonowie to kolejna rodzina miliarderów posiadająca różnego rodzaju przedsiębiorstwa, z których najbardziej znana jest sieć medialna Paramount Media Networks, do której należą kanały telewizyjne takie jak Nickelodeon, Showtime i Comedy Central. Do Redstonów należy także wytwórnia filmowa Paramount Pictures.

Córka patriarchy, Shari Redstone, była jego prawą ręką, jednak to on wciąż rządził. Problem pojawił się, gdy Sumner zaczął zbliżać się do dziewięćdziesiątki i nie miał zamiaru ustąpić. Akcjonariusze byli coraz bardziej zaniepokojeni. Co gorsza, mieli wątpliwości co do zdolności przywódczych córki potentata. Sumner zareagował we właściwy sobie sposób – rozpoczął systematyczną krucjatę wymierzoną w Shari. Usunął ją z kilku piastowanych stanowisk i próbował przymusić do odsprzedania należących do niej 20% akcji firmy. Oprócz tego domagał się pozbawienia córki praw do zarządzania firmą po swojej śmierci. Na przeszkodzie w tych planach stanął jego stan zdrowia. W 2015 Sumner zaniemógł i utracił zdolność porozumiewania się. Shari bezwzględnie wykorzystała sytuację. Szybko zwolniła ludzi swojego ojca i rozpoczęła restrukturyzację firmy.

Innym wątkiem przypominającym Sukcjesję jest proces jaki wytoczyła Manuela Herzer – była partneka Sumnera. Podczas procesu oceniane były jego zdolności poznawcze. Wyniki badania nie zostały upublicznione. W podobny sposób kwestionowana była poczytalność Logana Roya.

Bohaterowie Sukcesji nie przebierają w słowach i słyną z ekscentrycznych zachowań. W ostatnich latach swojego życia Redstone miał problemy z komunikacją. Z tego powodu z podwładnymi komunikował się przy pomocy tabletu, na którym dostępne były trzy możliwe odpowiedzi: „tak”, „nie” i „pie&^ol się”.

Trumpowie

Podobnie jak Logan Roy, Donald Trump ma kilkoro dzieci z różnych małżeństw. Potomkowie Trumpa są uwikłani w różne przedsięwzięcia rodzinne. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż w rodzinie Trumpów, póki co nie doszło do żadnych walk o schedę po ojcu, a senior rodu nie ma zamiaru się wycofywać z prowadzenia rodzinnego biznesu.

Z otoczenia Trumpa tylko jedna osoba przypomina serialową postać. Jared Kushner, mąż Ivanki Trump, jest inwestorem i biznesmenem. Podobnie jak serialowy Tom, Jared wkupłi się w łaski teścia. W 2017 został mianowany na doradcę ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu w gabinecie Donalda Trumpa, chociaż nie miał ku temu specjalnych kwalifikacji.

jared kushner Tom Sukcesja

Inną cechą wskazująca na Trumpa jest charakter Logana. Patriarcha rodu Royów, jest człowiekiem, który uwielbia walczyć i zwyciężać – za wszelką cenę. Osoby z otoczenia Trumpa wypowiadają się o nim w podobnym tonie. Trump każdą krytykę swojej osoby odbierał jako atak i wyzwanie – niezależnie czy pochodziło ze strony przeciwników z Partii Demokratycznej, kolegów z Partii Republikańskiej, czy nawet sprzyjającej Trumpowi telewizji FoxNews. Podobnie jak Loganowi, Trumpowi brakuje powściągliwości i często mówi rzeczy, których osoba na jego stanowisku mówić nie powinna.

Z Donaldem Trumpem wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku, producent serialu, Adam McKay, urządził w swoim domu próbne czytanie pilota serialu. Spotkanie ekipy miało być także okazją do świętowania zwycięstwa Hillary Clinton, którą twórca gorąco popierał. Jak wiadomo, nie wszystko poszło po jego myśli.

Andrew Carnegie

Andrew Carnegie był amerykańskim przemysłowcem, będącym jednym z najbogatszych ludzi w historii. Podobnie jak Logan, Andrew był z pochodzenia szkotem, który od podstaw zbudował w Stanach swoje własne imperium. Carnegie był także podobny do Logana fizycznie. Na tym jednak zbieżności się kończą. Carnegie był filantropem, który sporą część fortuny wydał na cele charytatywne związane z edukacją. Miał tylko jedno dziecko, które przejęło cały majątek, więc nie było żadnej wojny o sukcesję. Warto także zauważyć, że scenarzyści obdarzyli głównego bohatera szkockimi korzeniami dopiero pod koniec pierwszego sezonu. Wcześniej Roy był Kanadyjczykiem.
Dziwnym zbiegiem okoliczności miasto, z którego ma pochodzić Logan Roy, czyli Dundee, jest także miejscem urodzenia grającego go Briana Coxa.

Król Lear

Sukcesja jest też luźną adaptacją szekspirowskiego Króla Leara. Fabuła opowiada o królu Brytanii, który zmęczony latami panowania, pragnie przekazać władzę swoim córkom. Brian Cox wielokrotnie występował w scenicznych adaptacjach tej sztuki. W 1983 występował w niej jako książę Burgundii, a na początku lat 90. wcielił się w tytułowego bohatera. Aktor twierdzi, że było to jego najtrudniejsza rola. W 2003 roku ponownie wcielił się w szekspirowskiego króla, tym razem w serialu komediowym French and Saunders.

Improwizacje

Twórcy czasami pozwalają aktorom improwizować. Wiele z takich spontanicznych ujęć trafiło do serialu. W scenie rapu Kendalla, reakcje jego serialowej rodziny są autentyczne, gdyż aktorzy nie spodziewali się, że ich kolega z planu zacznie rapować.

Wypadek na Chappaquiddick

W finale pierwszego sezonu Roy Kendall opuszcza ślub siostry. Powodem jest chęć zdobycia większej ilości narkotyków. Podczas jazdy Roy traci kontrolę nad kierownicą i auto wpada do rzeki. Roy wychodzi ze zdarzenia cało, jednak jadący z nim kelner tonie. Roy ucieka z miejsca zdarzenia i wraca na ślub, udając, że nic się nie stało.

18 lipca 1969 r. senator Ted Kennedy brał udział w regatach odbywających się na wyspie Chappaquiddick. Wieczorem po regatach odbyła się impreza. Można powiedzieć, że był to tzw. „męski wypad”. Uczestnicy imprezy bawili się w gronie młodych atrakcyjnych kobiet. Jedną z nich była 28-letnia Mary Jo Kopechne. Mary wcześniej pracowała w sztabie wyborczym brata Teda – Roberta Kennedy’ego. W pewnym momencie Ted i Mary opuścili przyjęcie. Ted zeznał później, że Mary prosiła go o odwiezienie na prom, jednak przeczy temu fakt, że kobieta zostawiła na przyjęciu torebkę z kluczykami do pokoju hotelowego. Podczas przejazdu przez most, kierowca stracił panowania nad pojazdem i auto spadło do wody. Ted zeznał później, że nie pamięta szczegółów. Miał próbować ratować kobietę, a po kilku nieudanych próbach powrócić do hotelu. Po powrocie przespał całą noc, po czym zjadł śniadanie ze znajomymi. Dopiero wtedy udał się na policję, aby zeznać w sprawie wypadku. Powodem opóźnionego działania miał być szok. Senator został skazany na dwa miesiące więzienia…w zawieszeniu. Wokół sprawy narosły liczne teorie. Według jednej z nich wypadek był próbą ukrycia morderstwa dokonanego przez senatora na kobiecie, która go szantażowała. Inną wersją było, że kobieta sama prowadziła auto. Wile osób sugeruje także, że senator poszedł na policję dopiero na drugi dzień, aby wytrzeźwieć.

  Bezbożnicy (Godless) - recenzja serialu Netflixa

Piwo Connora

W trzecim odcinku drugiego sezonu Connor nagrywa ze swojej kuchni wideo będące częścią jego kampanii prezydenckiej. Jest to nawiązanie do podobnego nagrania popełnionego przez senator Elizabeth Warren. Słynąca z licznych wpadek członkini Partii Demokratycznej nagrała livestream ze swojej kuchni. Wideo zostało skrytykowane zarówno przez jej przeciwników jak i kolegów z Partii Demokratycznej, jako żenująca próba polizania się młodym wyborcom.

Vaulter

W odcinku sezonu drugiego Roy na polecenie ojca zwalnia większość pracowników internetowego magazynu Vaulter. Przypomina to upadek przynajmniej trzech podobnych publikacji.

Gawker

Gawker był plotkarskim blogiem, który dzięki swojej popularności z prostego bloga stał się imperium medialnym wartym miliardy dolarów. Niestety to, co wybiło Gawkera na szczyt, czyli pogoń za sensacją stało się także przyczyną upadku. W 2007 strona opublikowała artykuł zdradzający, że miliarder Peter Thiel jest gejem. Oprócz tego ukazała się seria artykułów opisujących miliardera jako człowieka mściwego, który lubi niszczyć innych dla rozrywki. Dziennikarze mieli rację. W 2012 Gawker opublikował seks-taśmę, na której można było podziwiać wyczyny znanego zapaśnika Hulka Hogana. Gawker odmówił usunięcia materiałów, Hogan wytoczył więc publikacji proces. Proces opłacił mu Peter Thiel. Gawker przegrał i został zmuszony do zapłaty 140 milionów dolarów odszkodowania. Gawker media nie miało pieniędzy na wypłatę, więc ogłosiło bankructwo. Oprócz zbliżonej nazwy (Gawker-Vaulter), redakcję magazynu przypomina wielki ekran, na którym wyświetlane są na bieżąco trendujące artykuły. Obecnie w tego typu redakcjach jest to standard, jednak Gawker był pionierem.

Gawker sukcesja

Buzzfeed

Drugą przychodzącą do głowy redakcją jest Buzzfeed. Magazyn zajmował się głównie produkowaniem różnego rodzaju quizów i popkulturowych artykułów. To spod ich pióra wyszły takie arcydzieła jak „Jakim rodzajem chleba jesteś?”, albo „Który z produktów Taco Bell przemawia do ciebie na poziomie duchowym”. Clickbaitowa formuła przyczyniła się do sukcesu, jednak popularność z czasem zaczęła wygasać. W 2021 firma zwolniła większość pracowników. Winę zgoniono na pandemię wirusa Covid19, jednak w praktyce większość innych przedsiębiorstw internetowych pomnażała w tym samym czasie swoje dochody. W serialu widzimy jakiego typu treści produkowane są przez Vaulter i trzeba przyznać, że artykuł zatytułowany „Picie mleka podczas używana toalety zmienia zasady gry” pasuje idealnie do profilu redakcji Buzzfeed.

Nagłówki Buzzfeed

Vice

Trzecim przedsiębiorstwem, które nieoczekiwanie zwolniło sporą część pracowników jest Vice. Jest to kanadyjski magazyn poświęcony stylowi życia, polityce, informacjom, sztuce i kulturze. Magazyn znalazł niszę rynkową pomiędzy poważnymi serwisami informacyjnymi, a clickbaitowymi publikacjami w stylu Buzzfeed. W magazynie można było poczytać o ludziach, którzy zgodzili się wytatuować sobie reklamę na własnym ciele, o pokazach mody dla kotów, cygańskim mistrzu walki na gołe pięści, czy przestępcy parającym się egzekucją długów. Niestety z czasem artykuł stały się coraz bardziej clickbaitowe i absurdalne. Z Vice mogliśmy się dowiedzieć, dlaczego kanibalizm jest „stygmatyzowany” przez społeczeństwo, przeczytać o nowym filmie pornograficznym osadzonym w świecie Fortnite, dowiedzieć się, dlaczego nie powinniśmy tworzyć memów z Donaldem Gloverem i jak wykorzystać pada od konsoli Switch do analnej zabawy. Dodatkowo treści dotyczące polityki zaczęły być w większości lewicowe, co oznaczało wyalienowanie części potencjalnych czytelników. Ostatnim gwoździem do trumny było kilka skandali związanych z molestowaniem. Od 2020 magazyn dwukrotnie dokonywał masowych zwolnień i chociaż jest daleko od upadku, to trzeba przyznać, że sytuacja wygląda źle i nie zanosi się na poprawę.

Konferencja Argestes

W szóstym odcinku drugiego sezonu Roy Kendall wybiera się na konferencję Argestes. Gromadzą się na niej miliarderzy z różnych gałęzi przemysłu. Z powodu wielkiej ilości przybyłych Roy nie ma gdzie wylądować swoim prywatnym samolotem.

Argestes jest parodią corocznej konferencji Allen & Co. Sun Valley. Pojawiają się na niej liderzy big-tech, potentaci medialni i wysoko postawione osoby – od założyciela Facebooka, poprzez Sorosa aż po Billa Gatesa. Scena lądowania jest satyrą celnie wymierzoną w hipokryzję elit. Miliarderzy przybyli na konferencję dziesiątkami prywatnych samolotów, aby omawiać walkę z…globalnym ociepleniem.

Waystar Theme Park

Należąca do Royów sieć parków rozrywki jest nawiązaniem do Walt Disney World. Podobnie jak w Sukcesji, wysoko postawione osoby okazjonalnie muszą popracować w parku, aby poznać opinie klientów z pierwszej ręki.

Sesja zdjęciowa

W pierwszym sezonie rodzina Royów spędza czas na farmie należącej do Connora. Celem jest rodzinna terapia i ocieplająca wizerunek rodziny sesja zdjęciowa. Podobną sesję zaaranżował Rupert Murdoch na swoim australijskim ranczu.

X-Men

Danny Huston wciela się w Jamiego Lairda – doradcę Logana Roya, granego przez Briana Coxa. Obaj panowie mieli okazję wcielić się w tę samą postać. Cox grał Williama Strykera w filmie X-Men 2, a Huston młodszą wersję tej samej postaci w nieudanym filmie X-Men geneza: Wolverine.

A skoro już mowa o castingu, to warto wspomnieć, że Brian Cox (Logan) jest starszy od Alana Rucka (Connor) o zaledwie 10 lat, jednak gra jego ojca.

Skandal FoxNews

Jednym z ważniejszych wątków serialu jest tuszowany przez wiele lat skandal związany z molestowaniem kobiet pracujących na promach Waystar Royco. Sytuacja do złudzenia przypomina skandal związany z telewizją Fox News, należącą do Ruperta Murdocha. Murdoch na stanowisko dyrektora nowej konserwatywnej stacji zatrudnił niejakiego Rogera Ailesa. Telewizja Fox błyskawicznie odniosła sukces. Ailes był bez wątpienia geniuszem, którym na zawsze odmienił oblicze współczesnej telewizji. Potrafił przyciągnąć największe talenty i wypracować nowej stacji dominującą pozycję na rynku. Niestety Ailes miał też mroczną stronę. Już w 2014 roku, jedna z prezenterek w swojej książce napisała, że Ailes oferował wielu kobietom wyższe stanowisko w zamian za seks. W wyniku nagłośnienia sprawy Ailes zrezygnował. W 2016 dziennikarka Gretchen Carlson (zbieżność nazwisk z innym dziennikarzem FoxNews, Tuckerem Carlsonem, jest przypadkowa) wytoczyła Ailesowi proces o moletowanie. Ailes zmarł rok później w 2017 roku. O kulisach skandalu opowiada film „Gorący temat”.

Lukas Matsson

Lukas Matsson nosi w sobie cech przynajmniej trzech znanych miliarderów. Głównym źródłem inspiracji jest Daniel Ek — założyciel Spotify. Podobnie jak Ek, Lucas pochodzi ze Szwecji, jest młody, ekscentryczny i usiłuje powiększyć swoje imperium medialne. Mattson ma też pewne cechy Elona Muska – podobnie jak on, miliarder manipuluje kursem akcji poprzez wpisy na Twitterze. Fascynacja Matssona psychodelikami, to z kolei nawiązanie do Petera Thiela – tego samego, który zniszczył Gawkera. Thiel w 2021 założył firmę zajmującą się lekami opartymi o substancje halucynogenne.

Wygłuszające słuchawki

W piątym odcinku czwartej serii (Kill list) Greg dowiaduje się, że Lukas Matsson uprawia seks, słuchając ulubionego podcastu w wygłuszających słuchawkach. Jest to nawiązanie do plotki dotyczącej Leonardo DiCaprio. Słynny aktor podczas uprawiania seksu miał zakładać słuchawki i wapować, całkowicie ignorując partnerkę.

Sprzedaż Waystar

W ostatnim odcinku dochodzi do sprzedaży Waystar Royco. W ten sposób trójka rodzeństwa zostaje pozbawiona tytułowej sukcesji. Podobny los spotkał imperium Murdocha. W 2019 roku Murdoch sprzedał swój konglomerat medialny Disneyowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *