Na noże (Knives out) – ciekawostki i easter eggi

Artykuł zawiera spoliery z filmu Na noże.

Nazwisko Harlan Thrombey pochodzi z popularnej gry paragrafowej „Kto zabił Harlowe’a Thrombeya?”. W książce tej Harlowe Thrombey jest bogatym potentatem, który umiera otruty arszenikiem podanym mu w brandy a zadaniem czytelnika jest dowiedzieć się, który członek rodziny go zamordował.

Kto zabił Harlowe'a Thrombeya

Imię Ransom pochodzi od głównego bohatera Trylogii Kosmicznej C.S. Lewisa. – Elwina Ransoma.

Trylogia kosmiczna

Reszta rodziny dostała imiona po ulubionych muzykach Riana Johnsona.

Dziwaczny akcent Benoita Blanca, Daniel Craig wzorował na amerykańskim historyku Shelbym Foote.

Wskazówki

Sekretne okno, przez które Marta wchodzi na piętro, ukryte jest za obrazem przestawiającym chłopca wychodzącego z ramy obrazu.

Na noże sekretne okno

W późniejszych scenach Blanc odkrywa odrobinę błota na ramie okiennej. Jednak gdy widzimy retrospekcje Marty, możemy dostrzec, że nie dotknęła ona butem parapetu. Jest to bardzo subtelna wskazówka pokazująca nam, że z okna musiał korzystać ktoś jeszcze. Gdy później widzimy retrospekcje z Ransomem, możemy zobaczyć, że to on zostawił ślad.

Na noże błoto

Harlan podczas gry w „Go” mówi, że nie można odróżnić rekwizytu od prawdziwego noża, co później ma kolosalne znaczenie w finale.

Nóż rekwizyt na noże

Podczas pierwszego spotkania z Martą, Blanc dwa razy spogląda na jej buty. Już wtedy zauważył plamę krwi. Blanc później delikatnie do tego nawiązuje. Gdy Martha zostaje jego 'Watsonem’, wygłasza on słynne hasło Sherlocka Holmesa The game is afoot„. Zdanie to używa się jako idiom oznaczający, że coś się rozpoczęło, jednak w tym przypadku Blanc delikatnie nawiązuje do jej stóp (afoot). Zupełnie jakby chciał się pochwalić: spojrzałem na twoje nogi i wiem wszystko.

Na noże buty

Widząc Martę bawiącą się z psem Blanc wspomina, że psy mają instynkt i łatwo rozpoznają charakter ludzki. I faktycznie, gdy tylko pojawia się Ransom, psy od razu na niego naskakują, podpowiadając nam, kto jest zabójcą.

Psy knives out

Harlan zostawia list, w którym opisuje zdrady Richarda. Podczas rozmowy z Richardem na ten temat Harlan ugniata w ręku piłkę. Po śmierci Harlana Richard włamuje się do jego biurka, znajduje list a w nim pustą kartkę i z radości wyrzuca tę samą piłkę przez okno. Piłkę podnosi Blanc i rzuca psom. Pies przynosi piłkę Lindzie, a ona odnosi ją do gabinetu, gdzie znajduje pusty list, porzucony przez Richarda. Jednak jest on pusty tylko dla osoby postronnej. List jest zapisany atramentem sympatycznym. Linda wcześniej wspominała, że był to sposób, w jaki Harlan przekazywał jej wiadomości. Nie wiemy co się stało dalej, ale możemy się domyślić, gdyż Richard na koniec filmu ma podbite oko.

Knives out piłka

A to, że piłka odegra ważną rolę w fabule, Rian Johnson  podpowiedział nam w scenie rozmowy Harlana z Joni. Angielski idiom „Keep eyes on the ball” oznacza, że trzeba się na czymś skoncetrować.

Keep eyes on the ball knives out

Już podczas pierwszych scen możemy się przekonać, że członkowie rodziny podszyci są fałszem. W zależności od tego, kto opowiada o urodzinach, osoba ta zajmuje poczesne miejsce przy seniorze rodu.

  Kevin sam w domu - ciekawostki z filmu

Urodziny na noże

Scena w restauracji zawiera kolejną bardzo subtelną wskazówkę. Już na początku rozmowy kelner przynosi dodatkową miseczkę, zamówioną wcześniej przez Ransoma. Wiedział on o przypadłości Marty, jednak nie miał powodu uważać, że będzie ona wymiotować, chyba że sam wiedział coś więcej o sprawie.

Na noże miska

W scenie odczytania testamentu kryje się mała wskazówka, że to Ransom będzie przeciwnikiem Marty w dalszej rozgrywce.

Szachy na noże

Scena, w której Ransom wytyka palcem kolejnych członków rodziny, mówiąc: eat shit, została zmieniona w ostatnim momencie. Oryginalnie miał on każdemu powiedzieć, żeby szedł się pierdo&^*. Reżyser zorientował się, że z taką ilością fucków film dostanie wyższą kategorię wiekową, co może się odbić na przychodach.

Rasizm

Rodzina Thrombey chce uchodzić za postępową i nowoczesną, jednak niemal na każdym kroku pokazują, że są podszytymi fałszem obrzydliwymi hipokrytami. Członkowie rodziny publicznie zachwalają Martę, jednak żaden z nich nie potrafi nawet poprawnie powiedzieć, z jakiego kraju ona pochodzi. Usprawiedliwiają też przed nią jej nieobecność na pogrzebie, mówiąc jej na osobności ja chciałem żebyś była na pogrzebie, ale zostałem przegłosowany”. Największym hipokrytą jednak jest Richard, grany przez Dona Johnsona. Podczas rozmowy z policją popisuje się znajomością pro imigranckiego utworu hiphopowego, co pokazuje, jak bardzo mu zależy na zachowaniu pozorów bycia postępowym. Maska opada z niego podczas rodzinnego spotkania, gdy zostaje poruszony temat imigracji. Jako przykład na poparcie swoich poglądów Richard, że Marta mieszka w kraju legalnie i ciężką pracą wypracowała swoją pozycję. Jednak dosłownie chwilę później podaje jej brudny talerzyk po cieście, zupełnie jakby Marta była służącą, a nie pielęgniarką.

Na noże ciasto

Walt w przeciwieństwie do Richarda uważał, że nie należy ograniczać imigracji i każdy powinien mieć szansę, jednak to on wykorzystał fakt nielegalnego statusu jej rodziny, aby ją szantażować.

Gra w Go symbolizuje rozgrywkę między rodziną Ransomem a Martą. Marta gra czarnymi pionkami i twierdzi, że wygrywa, bo nie gra, aby wygrać, ale aby ułożyć ładny wzór. W podobny sposób zwycięża ona w końcówce filmu, gdyż nie grała o pieniądze, a kierowała się dobrymi pobudkami.

Cameo

W filmie małe cameo ma Joseph Gordon Levitt. Jego głos można usłyszeć z laptopa oglądanego przez siostrę Marty. JGL wystąpił do tej pory we wszystkich filmach Riana Johnsona.

W rolę adwokata wcielił się Frank Oz znany z podkładania głosu Yodzie w Gwiezdnych Wojnach.

Inne

Podczas pierwszego przesłuchania Blanc naciska co jakiś czas na klawisz pianina. Jest to sygnał dla policjanta, aby zadał pytanie o czas przybycia na urodziny.

Podczas sceny rozmowy z Joni na biurku Harlana widać figurkę rodzica dającego klapsa dziecku. Symbolizuje to, co robi Harlan, obcinając fundusze kolejnym członkom rodziny.

Na noże figurka

Portret Harlana zmienia wyraz twarzy w końcówce filmu.

Na noże portret

Podczas kręcenia zdjęć portret nie był jeszcze gotowy i w jego miejscu wisiał green screen. Gotowe dzieło dodano w postprodukcji.

Film rozpoczyna i kończy się ujęciem kubka należącego do Harlana.

Na noże kubek

Na noże (Knives out) – recenzja

Błędy i dziury fabularne w filmie Glass Onion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *