Spider-Man: Daleko od domu – ciekawostki, nawiązania i easter eggi

Spider-Man: Daleko od domu, podobnie jak inne filmy MCU, jest pełen różnego rodzaju nawiązań i ciekawostek, do komiksów, gier i innych filmów Marvela. Oto wszystkie, które udało nam się znaleźć.

SPOILERY

Ciotka May organizuje zbiórkę na bezdomnych. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do znanego z komiksów i gry na PS4 ośrodka F.E.A.S.T. w którym May pracuje.

https://www.youtube.com/watch?v=uQ7G021Nuqg

Ta krótka scena adresuje też pewne niedopowiedzenie związane z „blipnięciem”. Pstryknięcie Starka przywróciło do życia wszystkich wymazanych przez Thanosa ludzi. Dla nich nie minęła nawet sekunda. Problem w tym, że na Ziemi minęło 5 lat. W tym czasie osoby, które zniknęły, zostały uznane za martwe. Co to oznacza? Nieopłacane przez nikogo domy zostały przejęte przez banki. Wdowy i wdowcy poznali nowych partnerów i założyli nowe rodziny. Zniszczone w wyniku różnych katastrof domy, zostały wyburzone. Członkowie rodzin mogli umrzeć w ciągu tych 5 lat. Implikacje są zbyt duże, aby je tutaj omawiać, jednak nietrudno sobie wyobrazić, że wiele osób, po powrocie, skończyło bez dachu nad głową. Zbiórka organizowana przez May dotyczy właśnie takich osób. Nawiązuje do tego także nauczyciel Petera, który w samolocie opowiada śmieszno-smutną historię o tym, że jego żona udawała zniknięcie, aby go zostawić.

W scenie na zapleczu ośrodka widzimy plakat reklamujący zawody zapaśnicze. Uwagę na nim przykuwają dwa nazwiska: Crusher Hogan i Bonesaw Macgrath. Joseph Crusher Hogan to zapaśnik, z którym Peter Parker zmierzył się w oryginalnych komiksach, natomiast Bonesaw Macgrath jest jego odpowiednikiem w Spider-Manie Sama Raimiego.

Wrestling Spiderman daleko od domu

Walizka Petera ma inicjały B.F.P. Należy ona do wuja Bena, którego pełne nazwisko to Benjamin Franklin Parker.

Walizka wuja bena spiderman

Filmy wyświetlane na pokładzie samolotu są easter eggami. The Snap, Finding Wakanada, Hunting Hydra i Heart of Iron – The Tony Stark story to prawdopodobnie sposób Hollywood na eksploatowanie historii Avengers. Ostatni to dokument Nova – Most Einsteina-Rosena, którego narratorem jest znany z innych filmów MCU Erik Selvig. W świecie MCU zapewne stał się on kimś w rodzaju Neila deGrasse Tysona.

Filmy samolot spiderman

Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z Mysterio, uważni widzowie mogli wypatrzyć go na drugim planie. W scenie z gołębiami obsiadującymi MJ widzimy go stojącego za Peterem. Chwile później podczas spaceru Petera i MJ widzimy Gutesa Gutermana. Oznacza to, że ludzie Becka śledzili Petera od samego przylotu. Gutermana możemy zobaczyć ponownie w scenie na moście Londyńskim.

Mysterio śledzi Petera w Wenecji

Gutes Guterman śledzi Petera

 

Cytat „niespokojna głowa, co koronę nosi” pochodzi z dramatu Szekspira Henryk IV część II. Biorąc pod uwagę, że Stark właśnie przekazał Spider-Manowi dostęp do potężnej aparatury, można to zinterpretować jako bardziej wyszukany sposób na powiedzenie „z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność”.

„Pan Beck jest z Ziemi, ale nie z twojej Ziemi” – te słowa Nicka Fury zdradzają coś, czego dowiadujemy się dopiero ze sceny po napisach. Nick Fury to Skrull.

Kostium Nocnego Pawiana, to nawiązanie do serii komiksowej Spider-Man Noir. Akcja komiksu dzieje się w alternatywnej rzeczywistości lat 30 XX wieku.

Błąd: Jakim cudem Quentin Beck, czyli jeden z ważniejszych pracowników Starka nie został wykryty przez Nicka Fury? Podejrzliwy Fury na pewno sprawdzał dane i odciski palców „przybysza z innego wymiaru” w swoich bazach danych i nazwisko projektanta wyrzuconego z hukiem z Stark industries musiało gdzieś się przewinąć. Więc albo to błąd scenarzystów albo Quentin Beck to wymyślony pseudonim.

Dziesiątki Spider-Manów rzucających się na głównego bohatera podczas jego koszmarnej wizji to nawiązanie do podobnej sceny z filmu Matrix: Reaktywacja. Atak zaczyna się od dotknięcia przez Petera lustra, co także jest nawiązaniem do trylogii braci (obecnie sióstr) Wachowskich.

  Jeszcze więcej ciekawostek z filmu Avengers: Infinity War

Spiderman nawiązanie Matrix

Z jakiegoś powodu w filmie eksponowany jest wątek problemów rodzinnych Flasha. Gdy Peter zakłada okulary Starka, widzi co jego koledzy robią na swoich komórkach i laptopach. Możemy wtedy zobaczyć esemes jaki wysyła Flash do swojej mamy. Najwyraźniej martwi się on o swoją rodzinę. Pod koniec filmu Flasha zamiast rodziców z lotniska odbiera kierowca. Wygląda na to, że Flash odegra większą rolę w następnym filmie z Pająkiem.

Flash Spiderman daleko od domu

Po pokonaniu Mysterio, Peter odzyskuje okulary i jedną komendą głosową przejmuje kontrolę nad urządzeniem. Tymczasem podczas sceny w barze, Peter musiał przekazać Mysterio pełne uprawnienia do sterowania. Może to być zwykły błąd scenarzystów, jednak może to także być sugestia, że Mysterio wciąż żyje. Jakim cudem? Otóż Peter pyta się komputera „czy to jest realne?” na co dostaje odpowiedź twierdzącą. Jednak komputer może tylko odpowiadać za drony Starka, a Mysterio przed uzyskaniem dostępu do EDITH miał własne, którymi tworzył żywiołaki. Wystarczyło, że Beck wgrał tylną furtkę do oprogramowania Starka, a jego śmierć była kolejną iluzją o której EDITH nie wie, lub nie może wiedzieć, gdyż Beck odpowiednio zmodyfikował jej oprogramowanie. Za tą teorią przemawia także brak wyjaśnienia co się stało z ekipą Becka.

W końcówce filmy widzimy dziwny baner reklamowy, na którym widnieją połączone ze sobą strzałami kółka z numerami 1-2-3-? i napis we are expected to show you what comes next„. Cyfry 1-3 oznaczają trzy dotychczasowe fazy Marvela a czwórka nadchodząca fazę czwartą, której szczegóły zostały niedawno ujawnione.

Daleko od domu zapowiedź czwartej fazy

W scenie po napisach widzimy wielki powrót znanego z filmów Sama Raimiego J.J Jamesona, granego przez J.K. Simmonsa. Jameson jak widać rzucił pracę w gazecie i prowadzi audycję radiową, która wzorowana jest na programie Infowars, prowadzonym przez Alexa Jonesa. Na identyczny pomysł wpadli twórcy gry Spiderman na PS4.

W programie Jamesona wybucha prawdziwa bomba. Jameson dysponuje nagraniem umierającego (?) Mysterio, który zdradza największy sekret Petera Parkera. Na konsekwencje tego wydarzenia musimy poczekać do następnego filmu. Wiemy natomiast, jak takie sytuacje kończyły się w komiksach. Gdy chory Spider-Man dostał manto od Doktora Octopusa, a ten zdarł z niego maskę, ludzie uznali, że Parker nieudolnie udawał Spider-Mana. W innym komiksie schorowany Peter ujawnił znajomym swoją tożsamość. Gdy choroba przeszła i Peter postanowił wrócić do pajęczych obowiązków, namówił niejakiego Hobiego Browna znanego także jako Prowler do udawania Spider-Mana podczas gdy on sam przebywał wśród znajomych. Aaron Davis będący inną wersją Prowlera pojawił się już w MCU, a grał go Donald Glover.

https://www.youtube.com/watch?v=6G93mw2R_KM

W komiksie Civil War podporzadkowując się nowemu prawu Peter sam ujawnił światu swoją tożsamość. Sytuacja została odwrócona dzięki pomocy Dr. Strange, który przy pomocy zaklęcia wymazał wspomnienia o Peterze z pamięci ludzkości.

Scenarzyści MCU, mogą także użyć czegoś innego. Człowiek tak wpływowy, jak Nick Fury przy pomocy technologii Mysterio może zaaranżować niepodważalny dowód, że Peter nie jest pająkiem, a zrobienie z krzykliwego prezentera radiowego miłośnika teorii spiskowych nie powinno być trudne.

A przy okazji Civil War, scena z osaczeniem Spider-mana przez dziennikarzy do złudzenia przypomina tą z ujawnieniem tożsamości w komiksie.

Spiderman ujawnia tożsamość

 

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobry artykuł. Nawet porównaliście scenę do kultowego Matrixa co w samym ujęciu rzeczywiście te dwie sceny są prawie, że identyczne. Takich rzeczy, jak banner Marvela to dostrzeże mały procent widzów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *