El camino walt white

El Camino: Film „Breaking Bad” – ciekawostki, nawiązania i easter eggi

Nakręcony w tajemnicy przed wszystkimi El Camino, to najnowsza produkcja Netflixa, będąca kontynuacją serialu Breaking Bad i kolejną odnogą czegoś, co możemy nazwać metaamfetaminowym uniwersum serialowym. Film jest przede wszystkim prezentem dla oddanych fanów serialu, a co się z tym wiąże, naładowany jest różnego rodzaju odniesieniami i easter eggami. A ponieważ serial zakończył się ponad 5 lat temu, nie wszystkie nawiązania będą jasne. Poniższy artykuł pomoże wam przypomnieć niektóre momenty Breaking Bad, do których nawiązuje El Camino.

SPOILERY!!

Pierwszy z licznych flashbacków ma miejsce na początku sezonu 5, gdy Mike i Jesse postanowili porzucić biznes. Dla Jesse’ego powodem było zastrzelenie przypadkowego dzieciaka przez Todda. Miejsce, w którym rozmawiają to pobocze rzeki, nad którą wkrótce Heisenberg zastrzeli Mike’a.

Mike i Jesse el camino

Podczas rozmowy Mike mówi do Jesse’ego, że ten powinien udać się na Alaskę, będącą ostatnią granicą”. Jest to foreshadow losów Jesse’ego, gdyż właśnie na Alaskę wywiezie go pan od odkurzaczy a hasło last frontier będzie na tablicy rejestracyjnej jego nowego auta.Last frontier el camino ciekawostki

Skrzynka pocztowa potrącona przez Jesse’ego ma numer 212. Jest to nawiązanie do wydarzenia z 12 odcinka 2 sezonu, czyli śmierci Jane. Było to przełomowe wydarzenie w życiu głównego bohatera i uruchomiło ono ciąg zdarzeń, które doprowadziły go do obecnej sytuacji.

El camino 212

Badger i Skinny Pete nie wydali pieniędzy od Heisenberga na narkotyki. Jako zagorzali fani Star-treka pokupowali sobie specjalne fotele i inne rzeczy związane z serialem. Sama scena ubliżania sobie podczas grania na konsoli, przypomina scenę z filmu 40-letni prawiczek.

Badger i Skinny Pete el camino

Todd był jednym z najgorszych psychopatów w serii. Podczas gdy inni przeciwnicy Walta zabijali z różnych powdów, takich: jak chciwość, gniew, zemsta itp. Todd robił to dla czystej przyjemności. W jego pokoju możemy zobaczyć ponury easter egg – tarantulę, która należała do zastrzelonego przez niego chłopaka. Todd mimo zarzekania się przed Waltem, że tego nie chciał i był to wypadek, zostawił sobie pająka jako trofeum.

  Dark od Netflixa - Wyjaśnienie fabuły

Tarantula el camino

Innym easter eggiem w pokoju Todda jest kula śnieżna przypominająca nam o fascynacji Todda Lydią. Wykonana prawdopodobnie na zamówienie kula przedstawia Lydię siedzącą na gigantycznej filiżance i Todda gapiącego się na nią. Jest to nawiązanie do jej zamiłowania do herbaty i stewii.

Kula śnieżna el camino

A skoro już jesteśmy przy Lydii, z radia możemy się dowiedzieć o zatrutej kobiecie w szpitalu, która jest w stanie krytycznym.

Ed Galbraith – pan od odkurzaczy i specjalista od znikania grany jest Roberta Forstera. Niestety jest to jego ostatni występ, gdyż aktor zmarł w dzień premiery filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=IbIIxgpd_n8

Olbrzymi ochroniarz prostytutek to Clarence. Fani metaamfetaminowego cinematic universe poznali go wcześniej w serialu Zadzwoń do Saula. Wystąpił on w jednej z bardziej pamiętnych scen z udziałem Mike’a.

Bawiący się żuczkiem Jessie to nawiązanie do odcinka Peekaboo (6 odc. drugiego sezonu), w którym także bawił się żukiem do czasu zdeptania go przez Skinny Pete’a. Żuczek symbolizował niechęć Jesse’ego do jakiejkolwiek przemocy.

Wejście w pojedynkę do siedziby przestępców i zażądanie od nich pieniędzy przypomina wydarzenia z Crazy Handful of Nothin (sezon 1 odc. 6) w którym Heisenberg z podobną pewnością siebie wszedł do siedziby Tuco. Podobny jest zresztą sposób wyjścia z opałów, zaskakujący zarówno przestępców, jak i widzów. Oznacza to, że Jesse nie tylko potrafi gotować jak Heisenberg, ale i przyswoił sobie jego sposób myślenia.

Kolejny flashback dzieje się w sezonie drugim. Prawdopodobnie w trakcie odcinka 4 Days out (odc. 9), w którym obaj skończyli na pustyni z rozładowanym akumulatorem.

List, który Jesse przekazuje do wysłania Edowi, jest adresowany do Brocka – czyli syna Andrei, byłej dziewczyny Jesse’ego zastrzelonej przez Todda.

Scena ze zwiastuna z przesłuchaniem Skinny Pete’a nie trafiła do gotowego filmu. Znalazł się w niej mały easter egg w postaci portretów upamiętniających poległych funkcjonariuszy – Hanka i Gomeza.

Jeśli znacie jakieś inne ciekawostki i nawiązania, podzielcie się nimi w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.