Lwie serce – ciekawostki z filmu (1990)

„Lwie serce” to prawdziwy przełom w karierze Jean-Claude Van Damme’a. Filmy takie jak „Krwawy Sport”, „Kickboxer” i „Cyborg” zrobiły z niego gwiazdę kina akcji, jednak to Lionheart był pierwszym filmem, który pokazał, że umięśniony belg potrafi nie tylko kopać, ale i grać.Oto garść ciekawostek z tego filmu.

Zamieszanie z tytułami

Na świecie film był dystrybuowany pod różnymi tytułami. W Polsce znany jest oczywiście jako „Lwie serce”, co jest wiernym tłumaczeniem amerykańskiego tytułu „Lionheart”.  We Włoszech film miał podtytuł „Lionheart – Scommessa vincente” (zwycięski zakład).  W innych krajach można było spotkać:

„Full Contact”  – Francja

„A.W.O.L ”  – Wielka Brytania . Skrót od „Absent Without Official Leave” co w wojskowym żargonie oznacza samowolkę.

„Wrong Bet” – Australia. Nawiązanie do końcowej sceny, w której przyjaciel oznajmia głównemu bohaterowi, że postawił wszystko na jego przeciwnika.

„Leon” – Niemcy. Nawiązanie do pseudonimu głównego bohatera

„Leão Branco – O Lutador sem Lei” (Biały lew – wojownik ponad prawem)  – Brazylia

„O Legionário” (Legionista) – Portugalia. W późniejszym czasie zrezygnowano z tego nazewnictwa, gdyż ukazał się inny film z JCVD o takim samym tytule.

Van damme lwie serce okładki

A dlaczego aż tyle tytułów? Film był produkcją niezależną, więc posiadacze praw autorskich po prostu sprzedawali go bezpośrednio różnym krajowym dystrybutorom. Ci natomiast mając prawa do filmu, wybierali tytuł zasugerowany przez speców od marketingu. Możliwe też, że zagraniczni dystrybutorzy chcieli uniknąć ewentualnych problemów prawnych, gdyż istniał już film „Lionheart” z 1987.

Lwie serce 2

Większość wczesnych filmów z JCVD to produkcje niskobudżetowe. Gdy na początku lat 90. Van Damme trafił do pierwszej ligi Hollywood, nie chciał wracać do swoich starych filmów. Producenci podmieniali więc głównego aktora i kręcili kolejne sequele prosto na kasety wideo. Powstały cztery części Krwawego sportu, pięć Kickboxera (nie licząc późniejszego rebootu) i trzy odsłony serii „Cyborg”. A co z Lwim sercem? JCVD nie był zainteresowany sequelem, a reżyser nie chciał kręcić filmu bez niego, więc w zasadzie nie było nikogo, kto mógłby ruszyć projekt z miejsca. Na dodatek wytwórnia posiadająca prawa do filmu zbankrutowała. Van Damme po paśmie sukcesów zaliczył kilka porażek i spadł z tronu króla kina akcji. Z wyjątkiem filmu „Niezniszczalni 2” większość tytułów wydanych po roku 2000 to tanie akcyjniaki kręcone prosto na DVD. W roku 2009 Van Damme powrócił do serii Uniwersalny żołnierz a w 2016 powstała kolejna odsłona Kickboxera (będąca tak naprawdę rebootem serii). Oba powroty zostały dobrze ocenione. Krytykom do gustu szczególnie przypadł film „Kickboxer: Odrodzenie”, który dostał rewelacyjne 92% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes (najlepiej oceniany film w karierze JCVD). Idąc za ciosem Van Damme postanowił nakręcić sequel filmu „Lwie serce”. W 2018 na swoim oficjalnym profilu ogłosił, że wkrótce rozpoczną się prace nad kontynuacją. Do niczego nie doszło. Post został po jakimś czasie usunięty a JCVD nabrał wody w usta. Bardzo prawdopodobne, że problemem okazały się prawa autorskie rozproszone po różnych krajach.

Lwie serce 2 van damme

Scenariusz

Film powstał z połączenia dwóch niezrealizowanych projektów. Scenarzysta Krwawego Sportu, Sheldon Lettich pracował nad filmem o Legii Cudzoziemskiej dla Sylvestra Stallone. Van Damme w tym czasie pisał zainspirowany filmem „Ciężkie Czasy” własny scenariusz filmu o nielegalnych walkach ulicznych pod tytułem Wrong Bet. Gdy film ze Stallone nie doszedł do realizacji, Lettich i Van Damme połączyli ze sobą oba scenariusze.

Lyon Gaultier

Belgijski gwiazdor miał bardzo ciężki akcent. W fabule było to uzasadnione – bohater był członkiem Legii Cudzoziemskiej i miał  francuskie nazwisko Gaultier. Jednak mimo wielu lat spędzonych w USA, JCVD nigdy nie pozbył się swojego akcentu. Z tego powodu w późniejszych filmach twórcy wzorowali się Lwim sercu i nadawali głównemu bohaterowi francuskie nazwiska. W serii Uniwersalny żołnierz, główny bohater nazywał się Deveraux, w Nieuchwytnym celu –  Boudreaux, w The Quest – Dubois, w Maksimum Ryzyka – Moreau, w Replikancie – Garrotte, w Skazanym na piekło – LeBlanc, w Korpusie weteranów – Sauvage, w Full love –  Frenchy i wreszcie w Niezniszczalnych 2 – Vilain. To ostatnie co prawda oznacza po prostu „czarny charakter” w języku angielskim, jednak w filmie wypowiadane było w taki sposób, aby przypominać francuskie nazwisko.

Goła pupa Van Damme’a

Nazwiska nie były jedyną tradycją zapoczątkowaną w karierze Van Damme’a. W Lwim sercu gwiazdor po raz pierwszy na ekranie pokazał swoje zgrabne pośladki. Był to pomysł samego Van Damme’a. Belgijski mięśniak zapytał reżysera, czy mógłby „niechcący” upuścić ręcznik i zademonstrować swój tyłek. Reżyser się zgodził, gdyż uznał, że można nakręcić kilka wersji tej sceny i jeśli pojawią się jakieś problemy zastąpić ją bardziej powściągliwą. Scena trafiła do gotowego filmu i spodobała się publice do tego stopnia, że demonstracja pośladków w filmach JVCD stała się niemal obowiązkowa. Wyjątkiem był „Uliczny wojownik”, przeznaczony dla młodszej widowni. Co ciekawe pupa zachwyciła nie tylko panie, ale także środowisko LGBT, dla którego JCVD stał się ikoną. Aktor był z tego bardzo dumny. W jednym z wywiadów żartobliwie powiedział, że skoro geje go tak lubią, muszą mieć dobry gust.

Van damme szpagat

Improwizacja

Harrison Page (Joshua) zaimprowizował większość swoich linii dialogowych. Aktor starał się wymawiać jej jak najszybciej, wtrącając jak najwięcej slangu. Na planie nazywano go „motor mouth”. W wielu scenach z nim Van Damme wygląda na zakłopotanego lub poirytowanego. Spowodowane jest to faktem, że belg nie rozumiał, co partner do niego mówi. Paradoksalnie dodawało to scenom realizmu. Harrison twierdzi, że grając Joshuę, naśladował sposób mówienia swojego ojca.

  Historia serii Halloween 1978 -2022

Van Damme także improwizował, ale nie z dialogami tylko z przebiegiem scen. To jego pomysłem było, żeby walka na parkingu zakończyła się po jednym ciosie, a jeden z wojowników był szkockiego pochodzenia i nosił kilt. Van Damme wpadł także na pomysł, aby Attilia głaskał kota przed walką, co miało być nawiązaniem do Blofelda z filmów o Jamesie Bondzie.

Kilku aktorom z filmu, udało się później osiągnąć sławę w b-klasowym kinie akcji.

Billy Blanks

W obozie wojskowym Lyon wdaje się w bójkę z kilkoma legionistami. Jednym z nich jest Billy Blanks, znany z licznych ról w niskobudżetowych akcyjniakach z lat 90. Chociaż były to tandetne szmiry, Billy był bardzo popularny. Pod koniec lat 90. Billy przestał nagrywać filmy, jednak powodem nie była jego gasnąca popularność a niesamowity sukces jego autorskiego programu ćwiczeń Tae Bo. Program ten łączy ze sobą elementy sztuk walki z aerobikiem. Światowy fenomen Tae Bo pozwolił Billy’emu przejść na aktorską emeryturę.

Billy Blanks Filmy

https://www.youtube.com/watch?v=wtn9KJSaoiQ

Jeff Speakman

Malutką rolę ochroniarza Cynthii zaliczył Jeff Speakman. W dzisiejszych czasach niewiele osób o nim pamięta, jednak w latach 90. aktor otarł się o wielką sławę. Tak jak dziś każda wytwórnia chce mieć swoje uniwersum superbohaterów, tak w latach 90. wytwórnie chciały mieć własną gwiazdę kina kopanego. Takiego ekranowego twardziela poszukiwała wytwórnia Paramount. Speakman na pokazach zaimponował producentom do tego stopnia, że podpisali z nim kontrakt od razu na trzy filmy. Pierwszym z nich była produkcja zatytułowana „Niezwodna obrona”. Film okazał się sporym sukcesem. Speakman miał dobrą aparycję, niesamowite umiejętności i potrafił grać. Szybko wybrano dla niego kolejny, tym razem wysokobudżetowy scenariusz. Niestety w Paramount Pictures nastąpiła zmiana prezesa, a nowy chciał jak najszybciej odciąć się o wszystkiego związanego ze swoim poprzednikiem. Scenariusz został odebrany Speakmanowi i sprzedany wytwórni Fox. W ten sposób powstał jeden z najwyżej ocenianych i najlepiej zarabiających akcyjniaków wszechczasów – „Speed – niebezpieczna prędkość”. Paramount tymczasem nie chciało już produkować żadnego filmu ze Speakmanem. W końcu udało mu się uwolnić z kontraktu i podpisać nowy z wytwórnią Canon. W grę oczywiście wchodziły dużo mniejsze pieniądze. Już po rozpoczęciu zdjęć okazało się, że kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony całkowicie (Canon było na krawędzi bankructwa), więc ekipa musi zakończyć zdjęcia z tym co ma. Rezultat był tragiczny. Speakman zagrał jeszcze w kilku tanich filmach akcji, ale nigdy nie udało mu się wybić ponad c-klasowe śmietnisko.

Paco Christian Prieto

W walce w basenie swój debiut zaliczył Paco Prieto. Po Lwim sercu udało mu się zdobyć główną rolę w filmie „Only the Strong”. Film został zmiażdżony przez krytyków, jednak do dziś cieszy się kultem. Powodem jest fakt, iż jest to jedyny jak do tej pory w film skupiający się w całości na brazylijskiej sztuce walki capoeira.

Warto jeszcze dodać, że podczas sceny walki Paco niemal znokautował Van Damme’a gdy podczas kręcenia sceny jedno z kopnięć wylądowało na twarzy gwiazdora. JCVD ma wyjątkowego pecha do basenów. Wielki guz na jego czole to pamiątka z dzieciństwa. Młody belg skoczył do basenu, w którym nie było wody.

Ashley Johnson

W filmie debiutowała Ashley Johnson w roli siostrzenicy Lyona. Aktorka jest obecnie bardzo znana miłośnikom gier komuterowych, dzięki swojemu występowi w grze The Last of Us.

Ashley Johnson Lwie serce

Michel i Abdel Qissi

W rolę Mustafy – jednego z dwóch żandarmów wcielił się Michel Qissi. Jest on najlepszym przyjacielem Van Damme’a. Michel i Jean razem przybyli do Stanów i razem chodzili na castingi. Gdy Van Damme zaczął zdobywać sławę, zawsze starał się o niewielką rolę dla swojego przyjaciela. W Krwawym Sporcie Michel zagrał zawodnika, któremu Chong Li w brutalny sposób łamie nogę. W serii Kickboxer wcielił się w głównego przeciwnika głównego bohatera – Tong Po.

Starszy brat Michela – Abdel, wcielił się w Atillę, czyli ostatecznego przeciwnika. Kilka lat później Abdel ponownie skrzyżował rękawice z Van Dammem w filmie „The Quest”. Wcielił się w nim w monstrualnego mongolskiego wojownika.

Wersja reżyserska

Oprócz zmiany tytułu, dystrybutorzy filmu dokonywali ingerencji także w montaż. W zależności od kraju, co bardziej drastyczne sceny i dialogi były wycinane. Najbardziej kompletna wersja filmu ukazała się w Europie. Wydana w 2015 „Platinum cult edition”, zwana przez niektórych wersją reżyserską, zawiera wszystkie poprzednio usunięte sceny. Niestety kryje się w tym mały problem. Wydawcom płyty nie udało się namierzyć oryginalnych taśm z brakującymi scenami, więc uzupełnili brakujące fragmenty nagraniami z kaset wideo. Jak można się domyślić, różnica w jakości pomiędzy ujęciami jest bardzo widoczna.

Błędy

Podczas walki z wielkim zapaśnikiem, Van Damme znika pomiędzy ujęciami.

Lwie serce scena walki

Podczas walki z Atillą, na skutek uderzenia w żebra. Lyonowi pękają szwy, co skutkuje plamą krwi na koszulce. Jednak gdy Lyon jest wyprowadzany przez żandarmów, plama krwi znika.Lwie serce koszulka

W trakcie końcowej walki Joshua mówi, że wszystkie swoje pieniądze postawił na Atillę. Bohater odpowiada mu, że zrobił 'zły zakład’ i wstaje, aby kontynuować walkę. W kolejnych ujęciach Joshua jest raz na czworakach, raz wyprostowany, a czasami znika z ujęcia kompletnie.

Jeśli podobał ci się artykuł, możesz podziękować, odblokowując reklamy na stronie, lub dzieląc się nim w mediach społecznościowych. Możesz też rozważyć wsparcie portalu poprzez serwis Patronite

Ciekawostki z filmu Krwawy Sport (Bloodsport)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *