Pan Samochodzik i testament Rycerza Jędrzeja

Pan Samochodzik i testament Rycerza Jędrzeja – recenzja

Książka ta została napisana już po śmierci Nienackiego, przez jego przyjaciela i ucznia, Jerzego Ignaciuka. Ignaciuk (pod pseudonimem Jerzy Szumski) dokończył poprzednią powieść Nienackiego, zatutyłowaną „Nieuchwytny kolekcjoner”. Wdowie książka tak się spodobała (i zapewne czek za nią), że dała zielone światło na jej kontynuację. Tym razem trzeba było pisać książkę od podstaw, aczkolwiek autor jako szkieletu użył mało znanej powieści Nienackiego z lat 50. zatytułowanej „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”. Szumski wykorzystał elementy jej fabuły, uwspółcześniając niektóre wątki i dodając postać Samochodzika.
Gracja z jaką książka jest napisana, ujawnia się już na wstępie. Do mieszkającego samotnie staruszka Herakliusza, przybywa tajemnicza kobieta, która podaje się za potomka rycerskiego rodu. Kobieta twierdzi, że próbuje odnaleźć testament pewnego rycerza – założyciela jej rodu. Herakliusz wie jednak, że rycerz ten nie zostawił po sobie potomstwa, pisze więc list do Tomasza z prośbą o pomoc. Podobny wstęp mieliśmy w „Niesamowitym dworze”. Tylko tam Nienacki napisał, gdzie się toczy miejsce akcji, opisał pokrótce kim jest dwójka bohaterów i dlaczego idą przez opuszczony park mimo później pory, a z dialogów dowiedzieliśmy się, że dwór jest opieczętowany po śmierci właściciela. Tutaj mamy jakiegoś staruszka z niewiadomych powodów patrolującego stare ruiny. Nie znamy miejsca akcji, nie wiemy kim jest ta osoba, ani co tam robi – po prostu nic. Wiemy tylko, że coś go przestraszyło. Po trzech dniach przychodzi do niego, jakaś tajemnicza kobieta, która twierdzi, że jest potomkiem rodu (o którym nic nie wiemy) i szuka jakiegoś testamentu. Staruszek wie, że ona kłamie, więc pisze list z prośbą o pomoc do Tomasza. Jak taki wstęp ma nas wciągnąć? Autor powinien dać jakiś kontekst, żeby czytelnik nie błądził po omacku. Są powieści i filmy, które celowo trzymają nas w niewiedzy, ale to ma pewien cel i związane jest z przyjętą stylistyką. Na pewno nie jest to stylistyka Samochodzików, a wiem o czym mówię, bo przeczytałem wszystkie powieści z cyklu. Nie każdy czytelnik musi wiedzieć zaraz o klasztorach cysterkich i ich historii.

Ten sam zabieg powtarzany jest w nastepnym rozdziale. Tomasz udaje się w odwiedziny do mistrza Nataniela, o którym wiemy, tylko że jest byłym uczniem Herakliusza (czyżby relacja Nienacki-Szumski?) i jest bardzo bogatym poetą-filozofem. Nienacki zapewne napisałby, skąd się znają, dlaczego jest taki sławny i bogaty, czy przeżyli z Tomaszem jakieś przygody i dlaczego Tomasz nazywa go „mistrzem”. Natomiast pan Szumski nie daje nam nic. Przyznaje się bez bicia, że nie czytałem oryginalnej powieści Nienackiego, więc nie wiem, czy to zabieg zastosowany także w niej, natomiast wiem ze w Samochodzikach, nie ma na to miejsca.

  Ślepnąc od świateł - recenzja serialu HBO

Innym problemem (po raz kolejny) jest nieznajomość realiów serii przez Szumskiego. Przecież Tomasz alkoholu nie odmawiał a Szumski z uporem maniakia robi z nigo fanatycznego abstynenta. No i co najgorsze, nuda. To już trzeci rozdział a ja wciąż nie jestem zaangażowany w akcję. Ani intryga, ani styl pisarski nie potrafią mnie wciągnąć. Na dodatek pojawiają się takie kwiatki jak „ostry profil piersi opiętych czarnym swetrem”. Same zachowania postaci też są dziwne. Tomasz i Nathaniel siedzą w barze i udają, że piją wódkę (po co?). Gdy widzą jakichś oprychów z kobietą od razu wiedzą, że to muszą być zabójcy Herakliusza. Skąd? Widocznie są telepatami. Szumski chyba nawet nie wie, jak jest zbudowany wehikuł, gdyż pisze o mocy ośmiu cylindrów. W końcu po pokonaniu jednej czwartej książki dostajemy pierwszą wzmiankę o skarbie i tajamniczym testamencie. Dlaczego nie można było rozpocząć książki od tego?

Pominę teraz prawie całą książkę (intryga jest nudna jak flaki z olejem) i napiszę coś o końcówce. Pod koniec dzieje się trzy rzeczy, o których trzeba wspomnieć. Przede wszystkim Tomasz poznaje niejakiego Pawła Dańca. Daniec to chodzący Superman i James Bond w jednym. Były komandos, przystojny, wysportowany, oczytany, niezwykle inteligentny, zna się nie tylko na sztuce, ale i także na sztukach walki. Nie rozumiem tylko dwóch rzeczy – po co osoba tego typu pojawia się w serii? Przecież Tomasz rozwiązywał zagadki, korzystając z intelektu i sprytu, a jego największą siłą i zarazem słabością była jego przeciętność. Nie rozumiem też pomysłu na nadanie mu nazwiska jednoznacznie kojarzącego się z pewnym komikiem. Drugim wydarzeniem jest śmierć Batury. Ot, tak sobie po prostu dzwoni on do Tomasza, opowiada mu, że został postrzelony i umiera. Na pogrzebie okazuje się, że Batura miał syna, który obwinia Tomasza o śmierć ojca. Trzecim i najważniejszym wydarzeniem jest zniszczenie wehikułu. Tak, Pan Samochodzik stracił w tej książce swój ikoniczny wehikuł. Na dodatek scena jest opisana tak dziwnie, że ciężko zrozumieć, co się tak naprawdę wydarzyło.

Pan Samochodzik wechikuł zniszczony
Piękna metafora tego co pan Szumski zrobił z całą serią

Żadne z tych wydarzeń nie jest wcześniej zasygnalizowane, widać że autor dokleił je w ostatniej chwili. Ja to widzę tak: Szumski już kończył i jacyś Janusze z wydawnictwa podjęli decyzję, że cykl będzie kontynuowany, ale trzeba go unowocześnić. Stąd te przyklejone na siłę wątki. Dlatego właśnie Tomasz traci wehikuł, bo przecież dostanie coś nowocześniejszego. Dlatego towarzyszem Tomasza zostaje komandos – bo po co używać szarych komórek, skoro dzieciaki wolą strzelaniny i sceny walki. Z tego samego powodu pojawia się syn Batury – gangster, który oprócz pogróżek rzuca nożem w jednego z bohaterów. To zapowiedz nowych porządków w świecie Samochodzika. Nie będzie już zwiedzania starych ruin i wysilania szarych komórek – będą za to strzelaniny i bójki.

  Solaris, Stanisław Lem - Recenzja

Ja wiem, że wszystko czasami potrzebuje restartu, a śmierć Nienackiego była świetną okazją do posprzątania Samochodzikowego uniwersum. Jednak istnieją jakieś granice. Wyobraźcie sobie porucznika Columbo, który zamiast zadawać „jeszcze jedno pytanie”, wyjąłby pistolet i przystawił podejrzanemu do głowy. Albo wyduszającego zeznania przy pomocy pieści. Nie pasuje to do formuły i postaci, którą ludzie pokochali. Nie mam nic przeciw bijatykom, strzelaninom i włamaniom do strzeżonych placówek, ale istnieją jakieś granice odstępstwa od oryginalnej fabuły. Szumski wywrócił wszystko do góry nogami i jednocześnie otworzył furtkę, do późniejszych kontynuacji, z czego skwapliwe skorzystali jego następcy. To, co się wyprawia w następnych książkach woła o pomstę do nieba. Wyobraźcie sobie scenę z harcerzami walczącymi z uzbrojonymi po zęby gangsterami. Dałbym głowę, że Nienacki nie pisałby o broni palnej, a jeśli już to chłopcy by wymyślili jakiś fortel, żeby zatrzymać przestępców na miejscu do przyjazdu policji. No ale to napisałby Nienacki, a nowe pokolenia ma takie podejście głęboko gdzieś i nowe auto Tomasza będzie ostrzeliwane częściej niż John Rambo siedzący w okopach.

Paweł Daniec Pan Samochodzik
Główne składowe Pawła Dańca

Co dalej z panem Samochodzikiem?

Od 1997 do 2017 wydawnictwo Warmia wydało ponad 140 (!) książek w serii. Daje to zawrotną sumę siedmiu książek na rok. Kontynuatorów jest kilku, a tempo jest taśmowe. Jak można się domyślić, pisanie książek w takim tempie nie sprzyja ich jakości. Do tej pory przeczytałem trzech kontynuatorów. Jeden z nich to fanatyk militariów, w którego książkach wszyscy się na okrągło biją i strzelają do siebie. Drugi z autorów zdaje się nie mieć za bardzo pojęcia o realiach starszych samochodzików i pisze książki po swojemu. Trzeci w całkiem przyzwoity sposób naśladuje styl Nienackiego, jednak akcja jego książek jest nudna. Nie mam w tej chwili dostępu, do po dzieł pozostałych autorów, wiec nie będę się wypowiadał. Przeglądając ofertę najnowszych książek wydawnictwa, zauważyłem, że w książkach z tego i ubiegłego roku Samochodzik już chyba nie występuje, a seria zmieniła się we własny spin-off z przygodami Pawła Dańca. Jedyne co wszyscy autorzy starają się robić poprawnie to formuła poszukiwania skarbu. W książkach, które czytałem, poszukiwane skarby są na ogół w jakiś sposób, związane z historią Polski i zahaczają o autentyczne wydarzenia z historii naszego kraju.

Nie zapowiada się w najbliższym czasie, aby wydawnictwo przestało nas spamować nowymi tytułami, pisanymi w tej samej tandetnej formule. A wielka szkoda, bo świat pana Samochodzika ma potencjał do wykorzystania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.