Firewatch – gra pozrów. Recenzja gry Firewatch

Firewatch – piękna gra z fatalnym zakończeniem

     Firewatch to gra przygodowa z widokiem z pierwszej osoby, która ma miejsce w amerykańskim parku narodowym Shoshone, w 1989 roku. Park ten jest tak naprawdę mniej znaną częścią słynnego parku narodowego Yellowstone. Głównym bohaterem jest Henry, który właśnie podjął pracę strażnika leśnego. Krótko po podjęciu obowiązków, wokół głównego bohatera zaczynają dziać się niewytłumaczone zjawiska. Henry odkrywa tajemnicze obiekty mieszczące się na terenie parku i napotyka na dziwną postać, która go obserwuje z oddali.

Firewatch narracja w intrze
Początek gry zamiast intra ma narrację z pewnymi opcjami do wyboru. Niezły sposób na oszczędności

     Gra rozpoczyna się w dosyć nietypowy sposób – w postaci napisów podsumowujących dotychczasowe życie Henryego, przeplatanych ujęciami głównego bohatera wyruszającego do parku podjąć nową posadę. Z narracji tej dowiadujemy się, jak Henry poznał swoja żonę Julie i jak układało im się codzienne życie, do czasu kiedy Julia zaczęła rozwijać w sobie pierwsze objawy Alzheimera. Kiedy choroba pogłębia się, Henry zaczyna zapijać swój smutek, przebywając w barze do późna w nocy. Po jednej z takich nocek, w drodze do domu zatrzymuje go policja. Po nocy w areszcie Henry opowiada o tym szwagierce, co powoduje, że rodzice Julii zabierają ja do siebie, do Australii. Osamotniony Henry znajduje ogłoszenie z ofertą pracy w parku i przyjmuje ją.
 

Firewatch wieża
Widok z naszej wieży obserwacyjnej

     Jako strażnik mamy przydzielona wieżę obserwacyjną, która staje się naszym punktem wypadowym. Naszym jedynym kontaktem ze światem jest Delilah, która to podobnie jak my pracuje w punkcie obserwacyjnym i jednocześnie nadzoruje naszą pracę. Pierwsze zadanie, jakie otrzymujemy to upomnienie turystów, bawiących się fajerwerkami nad pobliskim jeziorem. Po tej konfrontacji Henry wracając do wieży, widzi tajemniczą postać obserwującą go z oddali. Po powrocie do bazy odkrywamy że nasza siedziba jest splądrowana. Kto to zrobił i po co? A to tylko początek tajemniczych wydarzeń, z którymi musimy się zmierzyć.
 

Firewatch jezioro
Większość gry spędzamy z krótkofalówką w ręku

     Muszę przyznać, że gra potrafi niesamowicie wciągnąć. Uwielbiam tajemnice i atmosferę niesamowitości a gra dostarcza tego w nadmiarze. Rozgrywka toczy się w bardzo wolnym tempie, większość czasu spędzimy, chodząc pomiędzy lokacjami. Podczas tych wędrówek lwią część czasu spędzamy rozmawiając z Delilah przez walkie talkie. Te nasze rozmowy napędzają fabule, aczkolwiek czasami są tez miłym wypełniaczem czasu. Delilah od czasu do czasu rzuci jakimś sucharem albo opowie nam cos o sobie. Po pewnym czasie zaczynamy mieć wrażenie, że między postaciami zaczyna cos iskrzyć. Świetnie tutaj sprawdzają się aktorzy głosowi. Naprawdę zaczynamy lubić tę dwójkę i interesować się ich dalszym losem.

Firewatch easter egg
Mrugnięcie okiem do fanów Metal Gear Solid

      Na razie wszystko brzmi świetnie. Niestety inne aspekty gry już nie są takie fajne. Żeby nam urozmaicić czas spędzony w grze, autorzy poukrywali w niej różne ciekawostki. Mamy aparat fotograficzny któym możemy robić zdjęcia, w pewnych miejscach znajdujemy książki. Podczas wędrówek możemy też pozbierać puszki, jeśli znajdziemy miejsce zaśmiecone przez turystów. I po co to wszystko? Otóż po nic – tego typu rzeczy nie mają absolutnie żadnego wpływu na fabule, związane są one jedynie z trofeami/achievementami.  A zdjęcia z aparatu? Podczas napisów końcowych możemy sobie pooglądać nasze fotki. Ponownie nic to nie zmienia, jest tylko po to, żeby być. Właśnie na tym polega problem z ta gra – wszystko daje nadzieje na coś lepszego, ciekawszego a na końcu balon naszych oczekiwań zostaje przekłuty. Nawet zakończenie podąża tym tropem. Co prawda dostarcza ono odpowiedzi na większość pytań i zamyka wszystkie watki, ale robi to z gracją buta kopiącego nas w twarz. Równie dobrze główna postać mogla, by się na końcu obudzić i powiedzieć „nie uwierzysz kochanie, jaki miałem koszmar”. Gra posiada tylko jedno zakończenie, aczkolwiek pewne dialogi wybrane podczas rozgrywki mogą spowodować zmianę tematów naszych rozmów z Delilah. Rozumiem, że miało to spowodować, że gracze będą wracali, aby odkrywać nowe opcje dialogowe, ale wg. mnie to chyba za mało, by przyciągnąć kogoś do monitora po raz drugi. 

Firewatch easter egg The last of us
I drugi easter egg któy udało mi się znaleść – fikcyjny uniwersytet z The Last of Us

     Z innych subtelniejszych zmian zauważyłem, że wybory dokonane podczas wprowadzenia nas do historii powodują minimalnie inny wystrój naszej wieży strażniczej oraz wpływają na to, co Henry opowiada Delilah o swojej przeszłości. Mały szczegół a cieszy. Gdyby tylko autorzy chcieli więcej takich smaczków dodać…
Podczas gry na ogół słyszymy jedynie dźwięki przyrody i inne odgłosy, aczkolwiek kiedy muzyka się pojawia w określonych momentach rozgrywki, bardzo ładnie komponuje się z atmosferą gry. Grafika jest bardzo nietypowa – wszystko jest skąpane w pomarańczowych  lub zielonych
odcieniach, a sam styl graficzny został zapożyczony, z oryginalnych plakatów reklamujących park Yellowstone. Daje to w efekcie dosyć komiksowy wygląd, kojarzący mi się trochę z Team Fortress. Grafika jest też bardzo minimalistyczna. Nie uświadczymy tu super detali. Pewne obiekty takie jak sama wieża zostały odwzorowane pieczołowicie, ale sam widok parku ze względu na przyjętą konwencję wygląda mało realistycznie.

Firewatch kanion
Grafika jaka jest -każdy widzi. Jedni pokochają, inni znienawidzą

     Podsumowując Firewatch to jedna z lepszych gier napędzanych przez dialogi i jednocześnie jedna z najbardziej rozczarowujących gier historii. Jest ona odpowiednikiem wielu powieści Stephena Kinga, które to mają interesujące zawiązanie historii, ciekawe postacie, świetne dialogi, tajemnice, a wszystko zwieńczone jest okropnie nieadekwatnym zakończeniem. Myślę ze warto ja spróbować, jeśli trafi się nam na jakiejś dobrej wyprzedaży na Steamie. Natomiast nie polecam kupować jej za pełną cenę, ponieważ nie jest ona po prostu tego warta.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  Team17 - historia firmy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*