Skip to content

Entuzjasta Gier

Gry, filmy, seriale, ciekawostki

  • Gry
  • Filmy
  • Książki
  • Seriale
  • historia gier
  • Publicystyka
  • Solucje do gier
  • Kontakt
Intensywność Edgler Vess

Intensywność – recenzja miniserialu z 1997

Posted on 23 czerwca 201710 marca 2023 By Entuzjasta Gier Brak komentarzy do Intensywność – recenzja miniserialu z 1997
film, recenzja, seriale

Intensywność to miniserial z 1997 roku, na podstawie powieści Deana R. Koonza. Jest to rasowy thriller psychologiczny, momentami skręcający w stronę slashera.

Chyna Shepherd w dzieciństwie była świadkiem śmierci dziadków zabitych przez partnera jej mamy. Obecnie ma 26 lat i pracuje jako kelnerka. Piętno przeszłości wciąż na niej ciąży. Nie ma żadnej rodziny (film nigdy nie odpowiada na pytanie, co się stało z jej mamą) i stroni od bliższych związków z ludźmi. Z tego powodu dosyć niechętnie przyjmuje zaproszenie koleżanki z pracy Laury na rodzinną farmę celem wspólnego spędzenia Święta Dziękczynienia. Rodzina Laury przyjmuje ja bardzo życzliwie. Niestety pierwszej nocy do domu włamuje się seryjny morderca Edgler Vess, który morduje wszystkich domowników i uprowadza Laurę. Chyna postanawia ją uwolnić. Niestety jej przyjaciółka okazuje się martwa, a Chyna zostaje uwięziona z psychopatą w pojeździe zmierzającym w nienane. Okazja do ucieczki trafia się, gdy morderca robi postój na stacji benzynowej. Jednak akurat wtedy Chyna dowiaduje się, że Vess jedzie zabić małą dziewczynkę. Główna bohaterka postanawia powstrzymać szaleńca. Psychopata tymczasem zaczyna domyślać się, że ktoś za nim podąża. Zaczyna się gra w kotka i myszkę.

Miniserial jest adaptacją blisko 300-stronicowej książki Deana Koonza. Całość trwa około trzy godziny i została podzielona na dwie części. Pierwsza część filmu jest nieco bardziej nieprzewidywalna, ponieważ większość akcji toczy się w podróży, w wnętrzu klaustrofobicznego pojazdu. Druga część rozgrywa się już w jednej lokacji. Dzieło ma w sobie kilka naleciałości typowych dla horrorów (nie wchodź tam!!!), jednak wciąż jest bardzo solidnym thrillerem. Warto też pokreślić że zachowania bohaterów, mają swoje uzasadnienie. Jedynym zgrzytem w całej fabule jest postępowanie policji, która zachowuje się dosyć nieprofesjonalnie.

chyna Shepherd Intensity

Największą siłą filmu są główni bohaterowie. Molly Parker (House of Cards, Zagubieni w kosmosie)  bardzo dobrze pokazuje przemianę swojej bohaterki. Udaje jej się też ominąć większość pułapek ekranowych scream queens. Nie jest żadnym babskim terminatorem, który dzięki swojej girl power rozprawia się z bandziorem ani cycatą blondynką, która tylko krzyczy przez większość seansu. Jest zwykłą przerażoną kobietą, która używa swojego sprytu i doświadczenia wyniesionego z tragicznego dzieciństwa. Jednak prawdziwą gwiazdą filmu jest John C. McGinley najbardziej znany z roli dr Coxa w serialu „Hoży Doktorzy”. McGinley świetnie odnajduje się w roli krwiożerczego psychopaty. Rola jest nieco przeszarżowana, ale pasuje jak ulał do osobowości szaleńca. Edgler jest porywczy, ekstrawertyczny, a jednocześnie świetnie zorganizowany i pedantyczny. W zabójstwach szuka adrenaliny i dlatego w swoich okropieństwach ciągle posuwa się coraz dalej. Jednocześnie jest kameleonem, który świetnie udaje normalnego członka społeczeństwa. Potrafi być czarujący, tylko po to, żeby za chwilę wpaść w furię. Uwielbia też znęcać się nad ludźmi. Największą satysfakcję przynosi mu przerażenie ofiary. Aktor świetnie oddaje skomplikowaną osobowość mordercy, a każda scena z nim wywołuje ciarki. Sposób poruszania się, gestykulacja, ton głosu i szaleństwo w oczach – McGinley po prostu urodził się do tej roli.

  DOA: Dead or Alive - recenzja filmu

Intensywność: książka kontra serial

Dean Koontz nie ma szczęścia do adaptacji filmowych. Miałem okazje czytać kilka z jego książek i po obejrzeniu ich adaptacji było mi niemal przykro. Bardzo dobre powieści zostały sprowadzone do poziomu B lub nawet C-klasowego filmu. W przypadku Intensywności jest inaczej. Chociaż w fabule nastąpiły lekkie zmiany, szkielet fabularny pozostał ten sam. Z książki możemy dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości psychopaty. Torturował on zwierzęta od młodości, a rodziców zabił po tym, jak go na tym przyłapali. Do czasu akcji powieści miał już całkiem pokaźny licznik ofiar. Postać Vossa jest bazowana na seryjnym zabójcy Edmundzie Kemperze, znanym z serialu „Mindhunters”.

Zakończenie też zostało lekko zmodyfikowane względem książki. W filmie pewne wydarzenia są tylko zasugerowane, natomiast w książce znajdziemy bardzo szczegółowe opisy tortur. Zaszycie komuś powiek? Odcinanie palców? Miłośnicy gore będą uradowani.

Intensywność vs Blady Strach

Jeśli fabuła brzmi wam znajomo, ale nie kojarzycie aktorów, to jest szansa że oglądaliście film pod tytułem „High Tension” wydany u nas pod tytułem Blady Strach. Jest to francuski horror nakręcony przez Alexandre Aja, którego to scenariusz w bezczelny sposób kradnie fabułę omawianego tu dzieła. Aja twierdzi, że jest to jego oryginalne dzieło, ale oceńcie sami. Główna bohaterka jedzie do domu swojej przyjaciółki. Tam pierwszej nocy morderca morduje wszystkich domowników, oszczędzając przyjaciółkę. Główna bohaterka zakrada się do kampera, jednak za kierownicą siada zabójca i odjeżdża w nieznane. Zabójca robi po jakimś czasie postój na stacji benzynowej gdzie dokonuje rzezi… I tak dalej i tak dalej. Jest to w zasadzie ten sam film, aczkolwiek sceny przemocy są tutaj na absurdalnie wysokim poziomie. Nie ma żadnych psychologicznych gierek, jest tylko czyste celebrowanie przemocy. Twórcy dodali też końcowy twist na miarę M. Night Shyamalana, w którym to największym zaskoczeniem jest jego absurdalność. Dean R. Koonz jest świadom plagiatu, ale postanowił nie skarżyć twórców, bo jak twierdzi, nie chce on, żeby jego nazwisko pojawiało się przy „moralnych bankrutach”. Prawda jest jednak inna – High Tension zarobił na świecie mniej niż 7 milionow, przy budżecie 2,5, wiec nie byłoby nawet, z czego tych pieniędzy odbierać.

  Repentant - recenzja

Intensity utrzymuje nas w napięciu od początku do końca. Aktorstwo jest na bardzo wysokim poziomie, kreacja Johna C. Macginleya ociera się o geniusz, a typowe filmowe klisze trafiają się bardzo rzadko. Motywy bohaterów są jasne, a w scenariuszu ciężko znaleźć jakieś większe dziury fabularne. Jest to jedna z niewielu produkcji telewizyjnych z lat 90. która utrzymuje, a czasami nawet przewyższa poziom, do jakiego przyzwyczaiła nas współczesna telewizja. Naprawdę warto obejrzeć.

8/10

Post Views: 3 714

Podziel się artykułem

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Reddit (Opens in new window)
Wspieraj Autora na Patronite
Tagi: Blady Strach Chyna Shepherd Dean Koonz Edgler Vess edmund kemper film High Tension Intensity Intensywność John C McGinley Molly Parker recenzja serial Thriller

Nawigacja wpisu

❮ Previous Post: Recenzja gry Firewatch
Next Post: The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery – recenzja ❯

You may also like

Żmijowisko serial zakończenie
ciekawostki
Zakończenie serialu Żmijowisko nie ma sensu
8 września 2021
Dr dekker ekran tytułowy
Gry
The Infectious Madness of Doctor Dekker – recenzja
8 czerwca 2020
Memory film recenzja
film
Memory 2022 – recenzja
29 maja 2022
Shapeshifting detective gra
Gry
The Shapeshifting Detective – recenzja
8 lipca 2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Łącznikowe dziecko Death stranding Death Stranding – wyjaśnienie fabuły i zakończenia
  • Ślepnąc od Świateł Ślepnąc od świateł – ciekawostki i nawiązania do prawdziwych wydarzeń
  • Kontrowersyjne polskie gry Najbardziej kontrowersyjne polskie gry
  • Dark okładka Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły
  • Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 2
  • Alice in Borderland – wyjaśnienie zakończenia
  • ślub pitbull Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 3
  • Columbo serial Columbo – ciekawostki z serialu
  • Despero Pitbull Pitbull sezon 1 – prawdziwe sprawy i inne ciekawostki
  • Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

Polityka Prywatności

Copyright © 2023 Entuzjasta Gier.

Theme: Oceanly News Dark by ScriptsTown