Late Night with the Devil – wyjaśnienie fabuły

Late Night with the Devil. Prowadzący popularny talk-show, Jack Delroy, nieustannie traci widzów. Odcinkiem z najwyższą oglądalnością jest epizod, w którym wystąpiła jego umierająca na raka żona. Po zakończeniu żałoby i powrocie do telewizji bohater wciąż nie radzi sobie zbyt dobrze. W poszukiwaniu nośnego tematu postanawia zaprosić do swojego programu medium, nawiedzoną dziewczynę oraz badacza zajmującego się zwalczaniem oszustów.

UWAGA – w dalszej części tekstu znajdują się spoilery z filmu Late night with the devil.

W finale Late Night with the Devil opętana dziewczyna traci nad sobą kontrolę i morduje pozostałych gości. W tym samym czasie Jackowi Delroyowi rzeczywistość zaczyna mieszać się ze wspomnieniami. Przypomina mu się podpisanie nowego kontraktu ze swoją stacją, spotkanie w klubie The Grove i ostatnie chwile z żoną Madeleine na łożu śmierci. Kobieta błaga o pomoc w uśmierzeniu bólu. Delroy bierze rytualny sztylet i dźga ją. Okazuje się jednak, że tak naprawdę dźgnął Lily. O co chodzi?

Co się stało po zakończeniu programu?

Akcja filmu kończy się w momencie zabicia Lily przez Jacka. Film nigdy nie tłumaczy, jaki był dalszy los Jacka. Wcielający się w głównego bohatera David Dastmalchian powiedział, że jego bohater popełnił samobójstwo albo trafił do zakładu dla obłąkanych.

Wyjaśnienie late night with the devil

Co stało się z żoną Jacka Delroya?

Delroy był członkiem elitarnego klubu dla mężczyzn o nazwie The Grove. Jego członkowie oddawali się orgiom i magicznym rytuałom. Podczas jednego z nich Delroy „sprzedał” duszę swojej żony w zamian za rozkwit kariery. Bohater mógł traktować sytuację jako żart lub po prostu nie chciał odmawiać wpływowym kolegom. Tak czy inaczej, nieco później żona Jacka zachorowała na raka płuc i zmarła. Zgodnie z obietnicą, jego kariera nabrała wiatru w żagle, a odcinek z chorą żoną był najwyżej notowanym w historii programu.

late night with the devil Wyjaśnienie fabuły

The Grove to Bohemian Grove

Bohemian Club to ekskluzywne stowarzyszenie założone w 1872 roku w San Francisco. Klub jest najbardziej znany ze swojego dorocznego, dwutygodniowego zjazdu, który odbywa się w Bohemian Grove – prywatnym lesie redwood w Monte Rio, Kalifornia. Członkami klubu są mężczyźni wywodzący się z elit: prominentni politycy, miliarderzy, biznesmeni i artyści. Na spotkania uczęszczali nawet prezydenci USA: Herbert Hoover, Ronald Reagan i Richard Nixon. Zloty Bohemian Club są otoczone tajemnicą, co często prowadzi do różnych spekulacji. W 2000 roku znanemu propagatorowi teorii spiskowych Alexowi Jonesowi udało się dostać na teren klubu i nagrać ukrytą kamerą pogańskie rytuały.

Bohemian Grove late night with the devil
Rytuał „Cremation of Care” podczas zjazdu Bohemian Grove

Night Owls to The Geraldo Rivera Show

W poszukiwaniu większej oglądalności Jack Delroy zaczyna zapraszać kontrowersyjnych gości. Jest to nawiązanie do talk show Geraldo, prowadzonego przez dziennikarza Geraldo Rivierę. Jest on uważany za pioniera tzw. śmieciowej telewizji. W pogoni za oglądalnością prowadzący postawił na kontrowersje. Do jednego z odcinków zaprosił białego suprematystę, zwolennika czarnego nacjonalizmu i ortodoksyjnych Żydów. Doszło do bójki, w wyniku której kilka osób odniosło obrażenia, a prowadzący dostał w głowę krzesłem. Geraldo znalazł naśladowców swojego stylu, z których najbardziej znany jest Jerry Springer.

  Halt and Catch Fire - recenzja serialu

late night with the devil bójka

Dr. June Ross-Mitchell i Lily

Parapsycholog Dr. June Ross-Mitchell zajmuje się ocalałą z masakry kościelnej Lily. Kobieta przeprowadza z pacjentką szereg wywiadów. Do przywoływania wspomnień rytuałów odbywających się w kościele używa m.in. hipnozy. Jest to nawiązanie do kanadyjskiego psychiatry Lawrence’a Pazdera i jego pacjentki (późniejszej żony) Michelle Smith. Używając kombinacji psychoanalizy, hipnozy i innych technik, Pazder uzyskał od pacjentki opisy ponurych satanistycznych rytuałów, którym była poddawana. Kobieta miała widzieć ofiary składane z niemowląt, być gwałcona i torturowana. Na podstawie zapisów z sesji lekarz napisał bestsellerową książkę „Michelle Remembers”. Mimo iż żadne z twierdzeń kobiety nie zostało potwierdzone, książka przyczyniła się do tzw. satanistycznej paniki lat 80. Po jej przeczytaniu ludzie „przypominali” sobie własne przeżycia w kulcie satanistycznym. Zgłoszono przynajmniej 12 000 przypadków w samych Stanach Zjednoczonych. Lekarze badający fenomen, zauważyli, że „wyparte wspomnienia” pacjentów, przypominają sceny ze znanych filmów dotyczących satanizmu (Omen, Dziecko Rosemary itp.)

Szandor D’Abo to Szandor LaVey

Twórca kościoła Abraxa jest wzorowany na Antonie Szandor LaVey – założycielu i pierwszym przywódcy Kościoła Szatana oraz autorze „Biblii Szatana”. Śmierć członków kościoła Abraxa to nawiązanie do masakry w Waco, gdy członkowie kultu przewodzonego przez Davida Koresha zginęli podczas oblężenia przeprowadzonego przez organy ścigania.

Szandor LaVey late night with the devil
Szandor LaVey (wikimedia)

Carmichael the Conjurer to James Randi

Carmichael the Conjurer (Carmichael Zaklinacz) to nawiązanie do Jamesa Randiego – zawodowego iluzjonisty, który na pewnym etapie kariery zaczął ujawniać sztuczki uprawiane przez różnego rodzaju szarlatanów. Randi był w tym niezwykle skuteczny. Aby przyciągnąć więcej chętnych, Randi ufundował nagrodę 1000 dolarów dla każdego, kto udowodni ponad wszelką wątpliwość, że posiada nadprzyrodzone zdolności. Nagroda systematycznie rosła, aż osiągnęła zawrotny pułap miliona dolarów. Przez ponad 40 lat trwania wyzwania nikomu nie udało się jej zdobyć. Wyzwanie zostało zamknięte w 2015 roku z powodu braku chętnych.

Christou to Uri Geller

Christou to Uri Geller – iluzjonista twierdzący, że posiada moce parapsychiczne. Geller występował w licznych programach, w których demonstrował swoje niezwykłe zdolności: wyginanie łyżek, zatrzymywanie czasu, odczytywanie zawartości ukrytych rysunków. Nie były to specjalnie oryginalne sztuczki, jednak Geller twierdził, że wykonuje je wyłącznie dzięki sile własnego umysłu. W 1973 roku Geller został zaproszony do talk-show Johnny’ego Carsona. Najpopularniejszy prezenter Ameryki sam był iluzjonistą i był bardzo sceptyczny wobec twierdzeń Gellera. Aby go zdemaskować, zaprosił do tego samego programu Randiego. Randi osobiście dostarczył rekwizyty, na których magik miał pokazać potęgę swojej mocy. Jak można się domyślić, magik nie potrafił tego dokonać i wyszedł z programu upokorzony.

Christou late night with the devil

Jesli znacie jakieś inne ciekawostki z filmu Late Night with the Devil, podzielcie się nimi w komentarzach.

Tenet – wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *