Dexter – ciekawostki z serialu

Serial jest luźną adaptacją serii książek autorstwa Jeffa Lindsaya. Cykl został rozpoczęty powieścią „Demony dobrego Dextera” (Darkly dreaming Dexter) a zakończony powieścią „Dexter nie żyje” (Dexter is dead). Łącznie powstało osiem książek. Stacja Showtime zaadoptowała fabułę tylko pierwszej z nich. Sezony 2-8 są wymysłem scenarzystów, a z książek pochodzą tylko pojedyncze wątki.

Dexter książki

Różnice pomiędzy książkami a serialem

Najważniejszą zmianą jest charakter głównego bohatera. Serialowy Dexter, twierdzi, że nie posiada emocji, jednak co jakiś czas je okazuje. Książkowy Dexter jest kompletnie wyprany z uczuć i nie przejawia najmniejszych objawów empatii.

Dexter mierzy się z innym przeciwnikami, zabija innych ludzi i przeżywa inne perypetie. Brat Dextera żyje przez cały cykl książkowy. W pierwszej książce ginie za to LaGuerta. „Mroczny pasażer”, czyli żądza zabijania objawia się głównemu bohaterowi jako mityczne bóstwo. Dexter rozpoznaje u dzieci Rity chęć zabijania i uczy je kodeksu Harry’ego. W ostatniej książce Dexter ginie w wyniku eksplozji łodzi.

Niektóre wątki z książek zostały przemycone do serialu w postaci ponurych easter eggów. W drugiej książce z cyklu Dexter mierzy się z seryjnym zabójcą grającym w „szubienicę” ze swoimi ofiarami. Za każdą złą odpowiedź ofiara traci kończynę. Tak właśnie skończył książkowy sierżant Doakes. Jego postać zostaje pozbawiona rąk, nóg i języka. Serialowy Doakes ginie w wyniku eksplozji, która pozbawia go kończyn.

Casting

Michael C. Hall nie chciał zagrać głównej postaci. Aktor był świeżo po zakończeniu wyczerpującej pracy na planie serialu „Sześć stóp pod ziemią” i chciał odpocząć od telewizji. Na dodatek obawiał się zaszufladkowania, gdyż miał być to drugi serial w jego karierze, w którym główna postać ma do czynienia ze zwłokami. Dopiero po przeczytaniu scenariusza aktor postanowił przyjąć rolę.

W rolę Briana – brata Dextera oryginalnie miał się wcielić znany z występów w MCU Jeremy Renner. W 2002 Renner zagrał seryjnego mordercę Jeffreya Dahmera i właśnie ta rola spowodowała zainteresowanie producentów serialu. Aktor musiał odmówić ze względu na inne zobowiązania.

Grający sierżanta Batistę David Zayas przed rozpoczęciem kariery aktorskiej był prawdziwym policjantem. Zajęcia aktorskie rozpoczął jeszcze w trakcie trwania służby.

Mimo iż akcja serialu dzieje się w Miami, większość zdjęć powstała w Long Beach (Kalifornia). Na miejscu nakręcono tylko pilota i kilka ujęć pokazujących miasto. Powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Kalifornii Floryda nie oferuje atrakcyjnych warunków finansowych dla twórców filmów i seriali. Po drugie, podczas kręcenia pilota w Miami, przez miasto przeszły trzy huragany. Po trzecie, dla większości ekipy oznaczałoby to nieustanne podróże, lub konieczność przeprowadzki. Dlatego gdy zatwierdzono kręcenie całego sezonu ekipa przeniosła się do Long Beach, gdzie powstała reszta odcinków.

Dexter jest wzorowany na prawdziwym mordercy

Manuel Pardo podobnie jak Dexter pracował w policji. Najpierw w patrolu autostradowym na Florydzie, a następnie jako policjant w hrabstwie Miami-Dade. Po kilku incydentach związanych z zacieraniem śladów został zwolniony. Zaraz po zwolnieniu w 1986 r. rozpoczął kilkutygodniowy szał rabunków i morderstw. Łącznie zabił sześciu mężczyzn i trzy kobiety. Większość z nich była zamieszana w handel narkotykami. Pardo uważał, że zabijając „szkodników” wyświadcza światu przysługę. Podobnie jak Dexter, Pardo kolekcjonował pamiątki z miejsca zbrodni. Nie były to jednak próbki krwi, a zdjęcia ofiar i szczegółowe opisy zbrodni skrupulatnie zapisywane w dzienniku. Zabójca został stracony poprzez śmiertelny zastrzyk w 2012 roku. Autor książek o Dexterze nigdy oficjalnie nie potwierdził, że inspirował się policjantem-zabójcą, jednak mieszkał w Miami w czasie gdy Pardo popełniał swoje morderstwa, więc bez wątpienia znał głośną sprawę. Warto też zauważyć, że główny antagonista trzeciego sezonu nazywa się Miguel Prado.

Manuel Pardo Dexter

Aktor Jimmy Smits ugodził nożem innego aktora.

A skoro mowa o Miguelu Prado, to warto wspomnieć o incydencie z trzeciego sezonu. Podczas kręcenie sceny zabójstwa doszło do tragicznej pomyłki. Aktor Jeff Chase leżał przywiązany do stołu plastikową folią, a Smits miał zadać mu cios nożem w serce. Niestety aktor przez pomyłkę użył prawdziwego noża. Sytuację widzieli zarówno Chase jak i Hall, niestety Chase miał zaklejone usta, a ostrzegawczy krzyk Halla rozległ się zbyt późno. Na szczęście nóż trafił w znajdującą się pod folią metalową płytkę wielkości kartki samoprzylepnej. Grozy dodaje fakt, że w poprzednich dublach Smith użył prawidłowego noża-rekwizytu, jednak ani razu nie trafił w płytkę.

Etorfina

Swoje ofiary Dexter usypia przy pomocy etorfiny. Jest to prawdziwa substancja używana w weterynarii do usypiania dużych zwierząt. Jej działanie przeciwbólowe jest około 1000–80000 silniejsze od morfiny. Z tego powodu obrót substancją jest ściśle kontrolowany. W szóstym odcinku pierwszego sezonu dowiadujemy się, że Dexter zamawia ją pod pseudonimem Patrick Bateman. Jest to nawiązanie do filmu American Psycho.

American psycho

Trinity killer jest wzorowany na prawdziwym seryjnym mordercy

Głównym antagonistą czwartego sezonu jest grany przez Johna Lithgowa Trinity killer. Zabójca ten jest częściowo oparty na prawdziwym mordercy zwanym dusicielem BTK (BTK to skrót od bind, torture, kill – zwiąż, torturuj, zabij). BTK działał w latach 70. i 80. XX wieku. Zabójca mordował całe rodziny, a jego ‘specjalnością’ było podduszenie ofiar do utraty przytomności, tylko po to, aby je ocucić i powtórzyć duszenie. Morderca swój proceder uprawiał co kilka lat. Aby upewnić się, że jego 'zasługi’ nie spłyną na nikogo innego, na miejscach zbrodni zostawiał wiadomości. Ostatnią ofiarę zabił w 1991.

  House of the Dead Uwe Bolla - recenzja | Adaptacje gier komputerowych

Niektórzy sądzili, że zabójca nie żyje, gdyż seryjni mordercy rzadko przestają zabijać. Dopiero gdy w 2004 roku jedna ze stacji telewizyjnych wyemitowała materiał o zbrodniach sprzed lat, na reportaż zareagował sam morderca. BTK zaczął wysyłać paczki do stacji telewizyjnych i policji chwaląc się swoimi dokonaniami i celebrując 30-lecie działalności. Jedna z przesyłek zawierała dyskietkę. Był to błąd, który doprowadził do aresztowania. BTK nie wiedział, że po wykasowaniu danych z nośnika istnieje możliwość ich odzyskania. Na dyskietce policja znalazła skasowany plik Word. Dokument był zarejestrowany na kościół luterański w Wichita, a ostatnim użytkownikiem pliku był niejaki Dennis.

Okazało się, że zabójcą był niejaki Dennis Rader. Morderca był zaangażowanym członkiem lokalnej społeczności, miał udane życie rodzinne i był przewodniczącym rady parafialnej. Obecnie morderca odsiaduje wielokrotne dożywocie w całkowitej izolacji.

Czułe słówka

W pierwszym sezonie Dexter i Rita oglądają melodramat „Czułe słówka” z 1983 roku.

Jedną z głównych ról gra John Lithgow, czyli Trinity killer z czwartego sezonu.

Nowotwór

W roku u Michaela C. Halla zdiagnozowano nowotwór krwi zwany chłoniakiem Hodgkina (ziarnica złośliwa). Początkowo Hall ukrywał swoją chorobę przed członkami ekipy, gdyż liczył, że uda mu się zakończyć terapię w przerwie między sezonami. Niestety leczenie potrwało trochę dłużej i wywołało liczne skutki uboczne, takie jak utrata masy ciała i wypadanie włosów. Z tego powodu na planie piątego sezonu aktor nosił perukę.

Małżeństwo

Chociaż Michael C. Hall i Jennifer Carpenter grają rodzeństwo, w prawdziwym życiu byli parą małżeńską. Po dwóch latach wspólnej pracy na planie postanowili wziąć ślub. Ceremonia odbyła się w grudniu 2008 roku, w przerwie między kręceniem trzeciego i czwartego sezonu. Niestety okazało się, że państwo młodzi nie są sobie przeznaczeni. W 2010 doszło do rozwodu. Mimo problemów osobistych nawet po rozstaniu para zachowywała się profesjonalnie i powodowała żadnych konfliktów na planie.

Krew

Dexter to prawdopodobnie jeden z najkrwawszych seriali w historii. Na planie nieustannie potrzebne był litry naturalnie wyglądającej krwi. Z tego powodu twórcy opracowali własną recepturę. W jej skład wchodzą: syrop klonowy, czerwony barwnik spożywczy, płyn do mycia naczyń i olejek miętowy. Syrop klonowy nadawał odpowiedniej gęstości, płyn do mycia naczyń pozwalał na łatwiejsze sprzątanie planu zdjęciowego a olejek miętowy był potrzebny do odstraszania zwabianych słodkim aromatem insektów.

Statystyki

Ile ofiar ma na koncie Dexter? Ciężko powiedzieć, gdyż w kilku odcinkach padają inne liczby. W czwartym sezonie Dexter twierdzi, że Trinity killer jest jego 67 ofiarą, jednak w poprzednich sezonach była mowa o ponad 90 ofiarach. Liczbę ofiar Dextera można więc oszacować na 135-160.
Nie każde zabójstwo udawało się za pierwszym razem. W przypadku Little Chino (olbrzym z drugiego sezonu) Dexter musiał robić trzy podejścia. Rekordzistą jednak jest Trinity killer, którego Dexter usiłował zabić aż siedem razy.
Kodeks Harry’ego został złamany dziewięć razy.
Debra Morgan przeklina 996 razy.
Przygotowanie ‘foliowego’ miejsca zbrodni zajmowało ekipie filmowej kilka godzin pracy. Nakręcenie zabójstwa na ogół trwało cały dzień.

Rambo 4

Wielkim fanem serialu jest Sylvester Stallone. Będą pod wrażeniem kreacji Julie Benz, Stallone zaoferował jej rolę w filmie Rambo 4

Muzyka

Kompozytorem muzyki do wszystkich sezonów jest Daniel Licht. Jeden z bardziej rozpoznawalnych utworów użytych w serialu, czyli „Blood theme” został skopiowany bezpośrednio z horroru „Necronomicon”, przy którym Licht także pracował.

Finał Dextera

Ostatni odcinek ósmego sezonu Dextera, został uznany przez fanów za jeden z najgorszych finałów seriali w historii. Dexter porzuca swoje dotychczasowe życie, finguje śmierć i zostaje…drwalem. Widzowie i krytycy niemal jednogłośnie potępili wybory dokonane przez scenarzystów. Showrunner serialu twierdzi, że winę za aż tak nieudany finał ponosi stacja Showtime. Włodarze zabronili uśmiercania głównego bohatera, gdyż serial był największym hitem ich stacji. Oryginalnie showrunner planował zakończyć serial sceną egzekucji Dextera. Dotychczasowe wydarzenia miały być wspomnieniami głównego bohatera, w ostatnich chwilach jego życia przed podaniem trucizny. Zza szyby przebieg egzekucji miały obserwować dotychczasowe ofiary Dextera i osoby z jego otoczenia.

Twórcy serialu będą mieli okazję naprawić swoje błędy, gdyż stacja zatwierdziła 10-odcinkową kontynuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *