venom plakat

Venom: ciekawostki, easter eggi i nawiązania

Film Venom, na pewno nie należy do najbardziej udanych produkcji komiksowych. Postać ta zasługuje na więcej. Jednak niezależnie od efektu, nie sposób twórcom odmówić dobrych chęci. Film jest prawdziwą kopalnią nawiązań do mitologii komiksowej. Przed wami porcja ciekawostek z tego filmu.

Głos Venoma

Głos Venoma należy do Toma Hardyego. Hardy codziennie nagrywał kwestie symbionta, a następnie były one mu odtwarzane przez malutki aparat ukryty w uchu. Dzięki temu rozmowa z nieistniejącym kosmitą była bardziej naturalna. Techniki tej Tom nauczył się na planie filmu Legend, gdzie grał braci bliźniaków.

Origin story Venoma

Komiksowe origin story Venoma wygląda nieco inaczej. Eddie Brock był dziennikarzem, który prowadził śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy. W serii artykułów o zabójstwa te oskarżył niewinnego człowieka, a prawdziwego zabójcę schwytał dopiero Spider-Man. Doprowadziło to do zrujnowania jego reputacji jako dziennikarza. Eddie o całą sytuację obwinia jednak nie siebie a Człowieka Pająka. Gdy w jego ręce wpada kosmiczny symbiont, Eddie ma tylko jeden cel — zabić Spider-Mana.

Twórcy filmu wymyślili własną oryginalną fabułę, a oparli ją luźno o dwie serie komiksowe: Lethal Protector i Planet of the symbiotes. W Lethal Protector Venom zawiera układ o nieagresji ze Spider-Manem. Człowiek pająk obiecuje zostawić go w spokoju, jeśli nie będzie popełniał żadnych przestępstw. Venom przeprowadza się do San Francisco, gdzie próbuje swoich sił jako superbohater. Niestety jego próby czynienia dobra w prasie przedstawiane są jako przestępstwa. Powoduje to, że Peter Parker uznaje pakt za złamany i przybywa schwytać swojego przeciwnika. Jakby tego było mało, ojciec jeden z ofiar Venoma organizuje bojówkę mającą go schwytać.

Planet of the Symbiotes pokazuje inwazję kosmicznych symbiontów na Ziemię i próby powstrzymania ich przez Venoma, Spider-Mana i Scarlet Spider.

komiksy z venomem

Czekolada

Kiedy Eddie idzie na zakupy, symbiont nalega na kupno czekolady. Jest to nawiązanie do komiksów. Venom odżywia się fenyloetyloaminą, która jest zawarta właśnie w czekoladzie. Innym miejscem, w którym można znaleźć ten neuroprzekaźnik, jest ludzki mózg. Tłumaczy to apetyt kosmity na ludzkie głowy. A skoro już jesteśmy przy kulinariach. Zdanie: Oczy! Płuca! Trzustka! Tak dużo przysmaków, tak mało czasu! także pochodzi bezpośrednio z komiksu (Amazing Spider-Man #374).

Venom czekolada

Syn J.J. Jamesona

W początkowych scenach filmu ratownicy mówią o kosmonaucie Jamesonie, który przeżył katastrofę. W komiksach kosmonauta Jameson jest synem J. J. Jamesona, czyli krzykliwego właściciela Daily Bugle zajmującego się oczernianiem Spider-Mana. W drugiej części trylogii Sama Raimiego Mary Jane miała wyjść za niego za mąż.

Twórcy Venoma

Dziewczyna Brocka pracuje dla firmy prawniczej Michelinie & McFarlane. Nazwiska te pochodzą od twórców postaci Venoma Davida Michelinie i Todda McFarlane. Jenak nie są oni jedynymi twórcami umieszczonymi w filmie. Brok mieszka w budynku Schuellera. Nazwa pochodzi od Randy’ego Schuellera. Randy jest fanem komiksów Marvela, który w 1982 napisał list do redakcji, proponując nowy strój człowieka pająka. Miały to być czarny syntetyczny kostium stworzony przez Richarda Reeda, dający mu niewidzialność. Włodarze Marvela nie tylko odpowiedzieli na list, ale także zaproponowali młodemu zapaleńcowi narysowanie komiksu. Schueller tak zrobił, jednak gotowy komiks nie został zatwierdzony. Pomysł się im podobał, jednak historia w nim opowiedziana nie spełniała standardów wydawnictwa. Tak czy inaczej, Randy dostał zapłatę za swoją pracę ($220), a pomysł trafił w ręce wymienione wyżej dwójki. Tak w 1984 narodził się czarny Spiderman (The Amazing Spider-Man #252), a następnie w 1988 Venom (The Amazing Spider-Man #300). Randy o kontynuacji jego pomysłu dowiedział się właśnie z komiksów. Ironicznie sam twórca postaci nie był zachwycony zmianami dokonanymi przez wydawnictwo. O historii pochwalił się dopiero przy premierze Spiderman 3. Powiedział, że nie interesują go pieniądze, a rozpoznanie własnego wkładu w postać. W kocu się odczekał i to nie przy byle okazji, gdyż film powstał na 30-lecie postania Venoma.

Randy Schueller list marvel

Trzecią postacią związaną z Marvelem, do której nawiązuje film, jest Ron Lim. W zakończeniu filmu możemy zobaczyć sklep Ron Lim Herbal. Ron jest artystą, który pracował nad pierwszym solowym komiksem z Venomem.

Riot – film kontra komiksy

Filmowy Riot jest kreowany na przywódcę symbiontów i zdecydowanie najsilniejszego z nich. W komiksach jest słabą postacią poboczną. Fundacja Life pochodzi z komiksów, jednak tam była to grupa pracująca nad ocaleniem swych członków przed końcem świata. Jej przywódcą jest Carlton Drake, jednak on i Riot to dwie odrębne postacie.

Woody Allen

Neurotyczne zachowania, którymi Hardy obdarzył postać Brocka, wzorowane są na Woodym Allenie.

Mimika Venoma jest całkowicie komputerowa. Za względu na zupełnie inny kształt twarzoczaszki, nie dałoby się przełożyć mimiki aktora na symbionta.

Plotki związane z filmem Venom

Po premierze filmu Life wiele osób uznało, że jest to prequel do Venoma. Nie jest to prawdą, chociaż trzeba przyznać, że pewne podobieństwa fabularne występują w obu produkcjach i gdyby dokonać kilku przeróbek scenariusza mógłby nim być.

Drugą plotką jest homoseksualizm symbionta. Chodzi o scenę, w której symbiont połączony z dziewczyną Brocka, całuje się z nim. Niektórzy internauci uznali, że symbiont zwyczajnie leci na Brocka, a cała scena ma być bardzo subtelną sugestią dotyczącą ich związku. Oczywiście można się doszukiwać w scenach tego typu kontekstów, jednak ani twórcy komiksów, ani filmu, nawet przez chwilę nie rozważali takiego obrotu spraw. W scenie tej Eddie po prostu całuje się ze swoją dziewczyną, która ma akurat na sobie kostium.

She-Venom

A skoro już jesteśmy przy postaci Anne Weying, czyli dziewczyny Brocka, to scena z noszenia przez nią kostiumu jest zaczerpnięta bezpośrednio z komiksów. She-Venom pojawiła się po raz pierwszy w komiksie „Sinner takes all”, jednak okoliczności jej połączenia z symbiontem były inne. Anne została postrzelona, podczas spotkania z Eddiem, a symbiont połączył się z nią tymczasowo, aby ocalić jej życie. Nowa właścicielka kosmity postanowiła od razu wyrównać rachunki z ludźmi, którzy o mało jej nie zabili.

She venom w komiksie
Podobnie jest z psem, który krótko był nosicielem symbionta. W komiksach pies Ivan był krótko połączony z Venomem.

Scena z akwarium

Tom Hardy ze względu na swój gwiazdorki status mógł sobie pozwolić na dużo improwizacji. Jedną z takich scen była wymyślona na poczekaniu scena w restauracji, gdzie Eddie postanawia się schłodzić w zbiorniku z homarami. Zdjęcia zostały przerwane, a ekipa, chcąc nie chcąc musiała zbudować specjalny zbiornik zdolny wytrzymać wagę aktora. Na szczęście Hardy nie poszedł na całość jak w Choi Min-sik w filmie Oldboy i pożarty przez niego homar był sztuczny.

Marvel kontra DC

Tom Hardy dołączył do grona aktorów, którzy zgrali zarówno w filmach Marvela, jak i DC. Hardy grał przeciwnika Batmana w filmie Dark Knight Rises. Co ciekawe komiksowa wersja Bane, swoją niezwykłą siłę czerpała ze specjalnego sterydu zwanego Venom.

Inną aktorką z Venoma, która miała przyjemność występu u konkurencji, jest Jenny Slate, która podkładała głos Harley Quinn w animacji The Lego Batman Movie (2017). Co ciekawe mimu występu w prawie 50 innych filmach i serialach, rola w Venomie, była dla Jenny debiutem w ekranowym umieraniu. Wszystkie jej dotychczasowe bohaterki przeżywały swoje filmy.

Aktor Ron Cephas Jones, który gra szefa Eddiego Brocka występuje także w serialu Marvel’s Luke Cage. Wciela się w nim w postać Bobby’ego Fisha.

Cameo Stana Lee

Swego czasu wśród fanów Marvela popularna była teoria, że Stan Lee we wszystkich swoich cameo gra tę samą postać – Uatu, zwanego także The Watcher. Jest on częścią rasy, która zajmuje się obserwowanie życia we wszechświecie, a on sam ma za zadanie obserwować Ziemię. Występ Stana Lee w Venom pasuje do tej teorii, gdyż Lee zwraca się do Brocka w liczbie mnogiej, wiedząc, że jest on symbiontem.

Sequel Venoma

Ostania ciekawostką kryje się w scenie z napisami końcowymi. Eddie odwiedza szpital psychiatryczny, aby przeprowadzić wywiad z mordercą Cletusem Kasady, który mówi mu: kiedy stąd wyjdę, będzie rzeźnia”. Clestus w komiksach jest kultowym przeciwnikiem Venoma i Spider-Mana, zwanym Carnage (rzeźnia). W przeciwieństwie do Eddiego, nie zabija on z zemsty, a dla czystej frajdy. Pojawiał się wielokrotnie w komiksach, grach i innych mediach i jeśli dojdzie do kontynuacji filmu, prawdopodobnie będzie on głównym przeciwnikiem Venoma.

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana z tą sceną. Strażnika więziennego gra Wade Williams, którego najsłynniejszą rolą jest rola sadystycznego strażnika Brada Bellicka w popularnym serialu Prison Break. Scena w Venomie nawiązuje do tamtej roli.

https://www.youtube.com/watch?v=WdKpDCwNzdc

Jeśli podobał ci się artykuł, możesz podziękować, odblokowując reklamy na stronie, lub dzieląc się nim w mediach społecznościowych. Możesz też rozważyć wsparcie portalu poprzez serwis Patronite

Bonus: występy Venoma w grach

Venom jako jeden z czołowych przeciwników człowieka pająka, występuje w prawie każdej grze z nim. Jednak w kilku tutułach jego rola jest ważniejsza, niż tylko pojawienie się na końcu etapu aby otrzymać łomot. W grze Spider-Man: Web of Shadows, Venom jest głównym antagonistą.

Venom jest też jedną z grywalnych postaci w grze Spider-Man and Venom: Maximum Carnage oraz Venom/Spider-Man: Separation Anxiety (trzeba przewinośc do 1:30 i 11:02)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.