Skip to content

Entuzjasta Gier

Gry, filmy, seriale, ciekawostki

  • Gry
  • Filmy
  • Książki
  • Seriale
  • historia gier
  • Publicystyka
  • Solucje do gier
  • Kontakt
Codemasters – historia firmy (część 1)
Resident evil zagłada
Resident Evil: Zagłada – recenzja | Adaptacje gier komputerowych
kajko i kokosz gra
Historia gier z serii Kajko i Kokosz
sierra logo hd
Sierra – historia i upadek marki, część pierwsza (1979-1989)
Próba niewinności
Próba niewinności – recenzja serialu BBC i porównanie książki z serialem
Historia powstania Superman 64 – jednej z najgorszych gier w historii
resident evil

Recenzja Resident Evil z 2002 – Adaptacje gier wideo

Posted on 7 marca 20188 grudnia 2022 By Entuzjasta Gier Brak komentarzy do Recenzja Resident Evil z 2002 – Adaptacje gier wideo
ciekawostki, film, Gry

Dobrych gier jest wiele, ale niewiele jest aż tak dobrych, że definiują sobą cały odrębny gatunek. Tytuły takie nie tylko rodzą masę mniej lub bardziej udanych naśladowców, ale także staja się papierkiem lakmusowym dla przyszłych produkcji tego typu. Jedną z takich gier jest Resident Evil, czyli pozycja z 1996, która wypromowała nowy gatunek, zwany „survival horror”. W przeciwieństwie do gier będących zwykłymi horrorami, czyli grami osadzonymi w strasznej scenerii, gry z gatunku survival wprowadzają dodatkowe poczucie zagrożenia spowodowane ograniczonymi zasobami i poczuciem zaszczucia. Produkcje tego typu nastawione były na unikanie walki czy też nawet ukrywanie się. Fabuła gry Resident Evil opowiada o członkach grupy specjalnej STARS, mających zbadać zaginiecie ich kolegów z oddziału. Niestety na skutek ataku zmutowanych bestii, zmuszeni są oni ukryć się w opanowanej przez zombie posiadłości.

Milla Jovovich Resident Evil

Gra została olbrzymim sukcesem, powtórzonym w kilku kolejnych odsłonach. Przywróciła też modę na nieco pomijane w grach zombie. Capcom po dwóch sequelach, z których każdy finansowo przebijał poprzednika, postanowił też skapitalizować markę w inny sposób, sprzedając prawa do adaptacji filmowej. Okazja natrafiła się sama. W 1998 George Romero twórca słynnego Night of the Living Dead, czyli filmu, który wprowadził zombie do Hollywood, kręcił dla Capcom reklamę Resident Evil 2. Romero, zaproponował wtedy, że wyreżyseruje film na podstawie ich gry i napisze do niego scenariusz. Dla włodarzy Capcomu wszystko miało sens, wszak to na podstawie jego filmów, powstała ich gra, a dla fanów horroru, Romero był postacią kultową i nazwiskiem, które mogło przyciągnąć widzów. Po wstępnych rozmowach reżyser wziął się do pracy. Na początek polecił swojej asystentce przejść całą grę i uwiecznić to na kasecie video. Na podstawie tego gameplayu, Romero zaczął pisać scenariusz bardzo inspirowany fabułą pierwszej części gry. Niestety studio po przeczytaniu jego skryptu, odrzuciło go, co spowodowało, że projekt utknął w miejscu na dwa lata. Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać ten scenariusz, to znajduje się on tutaj.

W przeciwieństwie do wersji, która ostatecznie powstała, scenariusz Romero był wierny fabule gry. Romero udało się nie tylko umieścić w nim wszystkie stwory spotykane w grze, ale także prawie wszystkie postacie. Oczywiście były pewne odstępstwa, jednak prawie cały szkielet fabularny był nietknięty. Trzeba też przyznać, że skrypt mistrza horroru, bardziej skupiał się na dramacie niż akcji i prawdopodobnie to spowodowało, że Capcom mu podziękował. Po zamieszaniu z Romero, Sony postanowiło znaleźć na własną rękę kogoś, kto napisze scenariusz od nowa. I taką osobą okazał się Paul W.S. Anderson, który był reżyserem całkiem udanego Mortal Kombat. Jego scenariusz spodobał się studiu i w 2001 rozpoczęły się zdjęcia.

Pod Racoon City znajduje się tajna placówka badań genetycznych, o nazwie Hive, należąca do Umbrella Corporation. Tajemniczy złodziej kradnie próbkę genetycznie zmodyfikowanego wirusa T, przy okazji doprowadzając do skażenia, co skutkuje odcięciem placówki od świata i natychmiastową eksterminacją wszystkich w środku.
Tajemnicza kobieta budzi się nago w łazience opuszczonej rezydencji. Cierpi na amnezję. Ubiera się, sprawdza pobliskie pokoje, niestety w pewnym momencie zostaje obezwładniona przez tajemniczych mężczyzn. Okazują się oni pracującą dla korporacji Umbrella grupą komandosów, którzy mają za zadanie dostać się do odciętego ośrodka. Dowódca grupy wydaje rozkaz zabrania tajemniczej kobiety. Cała grupa udaje się w kierunku laboratoriów. Tymczasem główna bohaterka zaczyna mieć przebłyski wspomnień.

  Skazany (Shot Caller) - recenzja filmu z 2017

Film wywołuje mieszane odczucia. Pierwsza połowa zrealizowana jest naprawdę solidnie. Widać naśladowanie charakterystycznych rzutów kamery z gry, oraz próbę odtworzenia panującego w niej nastroju. Jest groźnie i bardzo tajemniczo. Niestety wkrótce atmosfera mrocznej rezydencji zostaje zastąpiona zimnym, stalowym labiryntem korytarzy laboratoryjnych, a klimat survivalu, przez uzbrojonych od stóp do głów żołnierzy, którzy strzelają do wszystkiego w zasięgu wzroku. Oprócz zombie, żołnierze są skonfrontowani z systemem obronnym laboratoriów, w postaci pułapek wyjętych żywcem z filmu Cube. Kuriozalna jest decyzja o uczynieniu głównym przeciwnikiem sztucznej inteligencji.

Bardzo dobre są nieliczne efekty praktyczne, w tym armie gnijących zombie. Niestety dużo gorzej wypadają efekty komputerowe, które ani nie były dobre w swoich czasach, ani nie są teraz. Szczególnie razi końcowy potwór, atakujący nasze oczy plastikowością i sztucznością. Przeszkadzają też wszystkie pseudomatrixowe efekty, rodem z taniego teledysku. Wbieganie na ścianę w zwolnionym tempie i inne tego typu akcje wypadają bardzo kiczowato. Śmieszne jest też używanie typowych klisz z horrorów, kiedy to grupa doświadczonych komandosów decyduje się rozdzielić niczym jacyś nastolatkowie w tanim slasherze.

Resident evil psy
W tym właśnie miejscy film przeskoczył rekin… znaczy sie psa

Aktorstwo jest przyzwoite. Milla Jovovich potrafi grać twardą heroinę, co udowodniła już w Piątym Elemencie i Joannie d’Arc. Ciekawostką jest, że mimo wiarygodnego ekranowego wizerunku twardzielki, aktorka jest tak naprawdę dosyć niezdarna. Na planie sama wykonywała większość scen kaskaderskich, co zaowocowało tym, że większość drobnych skaleczeń i obtarć na jej ciele widocznych podczas filmu jest prawdziwa. Warto też wspomnieć, że podczas zdjęć skrzywdziła przynajmniej trzech członków ekipy. W obsadzie mamy też etatową heroinę kina akcji, Michelle Rodriguez, która jak zwykle gra samą siebie. Reszta obsady też jest solidna i ciężko znaleźć jakiś słaby punkt.

Finansowo film zarobił na siebie tyle samo co Mortal Kombat, dzięki czemu Paul W. Anderson podreperował swoją nieco nadszarpnięta reputację. Studio od razu zamówiło kontynuację, którą reżyser zaczął pisać zaraz po premierze jedynki. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, wolał sam doglądać marki, aby nie stało się z nią to, co z Mortal Kombat po jego odejściu. Z perspektywy czasu, te słowa brzmią bardzo ironicznie.

Resident Evil 2: Apokalipsa – recenzja | Adaptacje gier komputerowych

Post Views: 4 302
Wspieraj Autora na Patronite
Tagi: adaptacje gier film george romero horror Mediakrytyk milla jovovich paul w.s. anderson resident evil shinji mikami survival horror

Nawigacja wpisu

❮ Previous Post: Lara Croft: Tomb Raider – recenzja | Adaptacje gier wideo
Next Post: Tomb Raider: Kolebka Życia – Recenzja | Adaptacje gier wideo ❯

Inne ciekawe artykuły

Czy nad adaptacją Metal Gear Solid właśnie zawisły czarne chmury?
Psy 3 linda
Psy 3. W imię zasad – recenzja
Rocky 4
Rocky vs Drago: The Ultimate Director’s Cut – recenzja wersji reżyserskiej Rocky 4
Home Sweet Home episode 2 – opis przejścia

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Żmijowisko serial zakończenie Zakończenie serialu Żmijowisko nie ma sensu
  • Ślepnąc od Świateł Ślepnąc od świateł – ciekawostki i nawiązania do prawdziwych wydarzeń
  • Alice in Borderland – wyjaśnienie zakończenia
  • Łącznikowe dziecko Death stranding Death Stranding – wyjaśnienie fabuły i zakończenia
  • Pitbull – prawdziwe sprawy z sezonu 2
  • Szadź – recenzja serialu
  • Dark okładka Dark od Netflixa – Wyjaśnienie fabuły
  • Columbo serial Columbo – ciekawostki z serialu
  • Tenet – wyjaśnienie fabuły i zakończenia
  • Dark – wyjaśnienie wydarzeń z sezonu 3

Polityka Prywatności

Theme: Oceanly News Dark by ScriptsTown