Serial Lost (w Polsce emitowany pod tytułem Zagubieni) zadebiutował w 2004 roku i szybko zdobył rzesze wiernych fanów na całym świecie. Historia rozbitków lotu Oceanic 815, tajemniczej wyspy i niepokojących zjawisk przyciągała przed ekrany rekordowe ilości widzów. W ciągu sześciu sezonów twórcom udało się stworzyć opowieść intrygującą, pełną zagadek i zwrotów akcji. Poniżej znajdziecie zestawienie mniej znanych ciekawostek z serialu Lost.
Biblia serialu Lost
Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących serialu jest tzw. „biblia”, czyli napisana przez twórców broszura rzekomo zawierająca kompletny opis całej mitologii „Zagubionych”. Faktycznie istniał taki dokument, ale obejmował on jedynie ogólny zarys serialu oraz szereg luźnych pomysłów – większości z nich nigdy nie zrealizowano. Wśród najciekawszych znalazły się między innymi:
- Tajemnicza mgła niespodziewanie pokrywająca całą wyspę.
- Podejrzenia, że Locke wcale nie poluje na zwierzynę, tylko wykorzystuje mięso ze zwłok pasażerów.
- Ślady pogryzień na skórze psa, pasujące do ludzkich zębów.
- Dwudniowe zaćmienie słońca.
- Drzewo z dziwnymi (zakazanymi?) owocami i tabliczka z ostrzeżeniem w nieznanym języku, której rozbitkowie nie potrafią odczytać.
- Tajemnicze kokony pojawiające się w pobliżu obozu rozbitków.
- Proces o morderstwo
- Atak morderczych mrówek.

Z tego samego dokumentu wywodzą się jednak pomysły, które ostatecznie trafiły do serialu, takie jak obecność „obcych”, tajemniczy właz czy pozostałości inicjatywy Dharma (w oryginale zwanej Medusa Corporation).
Najdroższy pilot w historii telewizji
Pierwszy epizod Lost był w momencie premiery najdroższym pilotem w historii telewizji. Koszty produkcji szacuje się na około 14 milionów dolarów. Lwią część budżetu pochłonęła scenografia miejsca katastrofy, gdyż wykorzystano do niej prawdziwe fragmenty kadłuba samolotu Lockheed L-1011 TriStar.
Casting i zmiany w obsadzie
W roli Jacka początkowo obsadzono Michaela Keatona. Twórcy chcieli w ten sposób wywołać sensację, wykorzystując znane nazwisko do promocji i jednocześnie szokując widzów nagłą śmiercią lidera grupy. Gdy stacja ABC postanowiła, że Jack zostanie w serialu na dłużej, Keaton wycofał się, ponieważ nie interesowało go długotrwałe zaangażowanie w produkcję telewizyjną. Twórcom zostały wtedy tylko dwa tygodnie na znalezienie zastępstwa. Ostatecznie wybrano Matthew Foxa, który oryginalnie starał się o rolę Sawyera.
Sawyer miał być elegancko ubranym mężczyzną w średnim wieku. Jednym z poważnych kandydatów do tej roli był Forest Whitaker, który zrezygnował, gdy otrzymał propozycję wyreżyserowania filmu „Córka prezydenta”.
Charlie miał być pięćdziesięcioletnim, zblazowanym muzykiem.
W Pana Eko początkowo miał się wcielić Lance Reddick (znany m.in. z serii John Wick). Aktor musiał jednak zrezygnować z powodu zobowiązań na planie serialu The Wire. W późniejszych sezonach przypadła mu inna rola – Matthew Abaddona, ochroniarza i „fixera” Charlesa Widmore’a.

Scenarzyści kontra stacja
W trakcie kręcenia pierwszego sezonu, kierownictwo stacji ABC nie chciało nadmiernie rozwijać wątków fantastycznych. Lost miał być postrzegany jako serialowa wersja reality show Survivor (w Polsce znanego jako Ryzykanci) lub filmu Cast Away. Nadzwyczajne zjawiska na wyspie miały dać się wytłumaczyć działalnością człowieka lub nauką, a zbyt radykalne pomysły twórców były usuwane. Sytuacja uległa zmianie dopiero, gdy okazało się, że to właśnie zagadkowe i niewyjaśnione wątki najbardziej przyciągają widzów.
Najgorszy odcinek Losta
Stacja przez długi czas nie chciała wyznaczyć daty zakończenia serialu. Dla scenarzystów stanowiło to duży problem – nie mogli rozwijać mitologii, nie wiedząc, ile sezonów jeszcze przed nimi. Showrunnerzy zagrozili odejściem, ale stacja długo zwlekała z decyzją. Dopiero gdy oglądalność zaczęła spadać w okolicach przełomu drugiego i trzeciego sezonu (największą „zasługę” przypisuje się tu odcinkowi „Stranger in a Strange Land”, skupiającemu się na genezie tatuaży Jacka), stacja zgodziła się, by „Lost” zakończyć na szóstym sezonie. Dzięki temu twórcy mogli skupić się na stworzeniu spójnej historii i pogłębieniu mitologii wyspy.
Co ciekawe same tatuaże nie powstały na potrzeby serialu. Matthew Fox zrobił je sobie na pamiątkę występu w serialu „Ich pięcioro” (Party of five).
Nieplanowane odejścia i wątki, które przepadły
Wcielający się w Pana Eko, aktor Adewale Akinnuoye-Agbaje zdecydował się odejść z serialu z powodów osobistych, mimo groźby pozwu ze strony producentów. Dla scenarzystów było to duże wyzwanie, ponieważ mieli dla tej postaci wątki rozpisane na kolejne trzy sezony. Część pomysłów została później przeniesiona na inne postaci, np. Desmond otrzymał wizje dotyczące śmierci Charliego, a planowany konflikt „o bycie wybrańcem” między Lockiem i Eko zastąpiono rywalizacją Locka i Bena.

Pan Eko miał pojawić się gościnnie w finałowym odcinku (scena w kościele), jednak aktor nie zaakceptował oferowanej stawki.
Inną postacią, której wykreślono duży wątek, był Walt. Twórcy od początku sugerowali, że młody chłopak ma zdolności parapsychiczne. Wiele nietypowych zjawisk na wyspie miało być wytworami jego wyobraźni, które przeobrażają się w rzeczywistość (wątek inspirowany książką „Kula” Michaela Crichtona). Przeszkodą w realizacji tych planów okazał się wygląd Malcoma Davida Kelleya. Nakręcenie dwóch sezonów trwało dwa lata, jednak na wyspie w tym czasie minęły zaledwie dwa miesiące. Rosnący jak na drożdżach chłopak zaczął wyglądać zbyt dojrzale jak na swój wiek.
W wyniku strajku Gildii Scenarzystów czwarty sezon został skrócony o trzy odcinki. Planowano osobne epizody poświęcone Benowi i Charlotte. Z porzuconych wątków widzowie mieli dowiedzieć się, jak Ben wpadł w sidła Rousseau i dlaczego zdecydował się na udział w wymordowaniu wszystkich pracowników Dharmy (tzw. czystka). Pojawić miały się także wątki dotyczące Libby i więcej scen z Michaelem.
Niektóre zmiany zostały także wymuszone przez ograniczony budżet. Już w trzecim sezonie pojawiały się pierwsze nawiązania do wulkanu. Miał on być „sercem wyspy” i zarazem miejscem ostatecznej konfrontacji Jacka i Człowieka w Czerni. Okazało się, że koszt będzie zbyt duży, więc scenarzyści zostali zmuszeni do przeniesienia serca do wnętrza niewielkiej jaskini.
Burza mózgów w gronie scenarzystów Lost
Większość pomysłów wykorzystanych w serialu powstawała podczas wielogodzinnych sesji scenarzystów. Najciekawsze z nich trafiały do showrunnera, Damona Lindelofa, który decydował, czy zostaną wprowadzone do fabuły. Przykładem takiego procesu twórczego jest koncepcja bunkra: według różnych wersji miał być m.in. wejściem do jaskini pełnej skarbów, bio-kopuły, siedziby starożytenej cywilizacji czy doku z porzuconą łodzią podwodną. Ostatecznie to Lindelof zdecydował, że pod włazem znajduje się pomieszczenie, w którym co 108 minut ktoś naciska guzik, by zapobiec końcowi świata.
Sun i Jin
W serialu Sun (Yunjin Kim) mówi płynnie po angielsku, a Jin (Daniel Dae Kim) porozumiewa się niemal wyłącznie po koreańsku. W rzeczywistości sytuacja wyglądała odwrotnie: Yunjin Kim, wcześniej występująca głównie w koreańskich produkcjach, miała spore trudności z językiem angielskim, natomiast Daniel Dae Kim od dzieciństwa mieszkał w Stanach Zjednoczonych i to język koreański sprawiał mu trudności. Dla Koreańczyków jego wymowa brzmi nienaturalnie.
Jazda na „podwójnym gazie”
W połowie drugiego sezonu dwie ważne dla fabuły aktorki – Michelle Rodriguez (Ana Lucia) i Cynthia Watros (Libby) – zostały aresztowane za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Co ciekawe, obie zatrzymano tego samego dnia w odstępie zaledwie 15 minut. Krótko po tym ich postacie zostały uśmiercone. Twórcy zapewniali, że decyzja zapadła wcześniej, a zbieżność w czasie był czystym przypadkiem. Cynthia Watros zapłaciła grzywnę i poszła na terapię. Michelle Rodriguez, spędziła pięć dni w więzieniu.
Waga Hurleya
Pomimo wyczerpujących wędrówek po wyspie Hurley nie traci na wadze. W jednym z odcinków pokazano nawet, że ukradkiem podjada zapasy rozbitków. Nie chodziło jednak o naśmiewanie się z nadwagi aktora. W rzeczywistości decyzja wynikała z przyczyn praktycznych: gdyby Jorge Garcia schudł, ekipa miałaby problem z realizowaniem flashbacków z jego udziałem.
Wspólne projekty gwiazd Lost
Po zakończeniu Lost aktorzy wielokrotnie spotykali się na planach innych produkcji. Rekordzistą w tym względzie jest serial Hawaii Five-0, w którym przez kilka sezonów występował Daniel Dae Kim (Jin). Stałym członkiem obsady był też Jorge Garcia (Hurley), a Terry O’Quinn (Locke) pojawił się w 16 odcinkach. Gościnnie wystąpili m.in. Henry Ian Cusick (Desmond), Tania Raymonde (Alex Rousseau), Reiko Aylesworth (Amy Goodspeed) i Sam Anderson (Bernard).

Dużą popularność wśród obsady Lost zdobył również serial Once Upon a Time (2011–2018), współtworzony przez Adama Horowitza i Edwarda Kitsisa (scenarzystów Lost). Emilie de Ravin (Claire) i Rebecca Mader (Charlotte) były stałymi członkiniami obsady, a Jorge Garcia (Hurley) zaliczył gościnne występy. W produkcji pojawili się także Alan Dale (Charles Widmore) i Elizabeth Mitchell (Juliet).

W stworzonym przez J.J. Abramsa (jednen z pomysłodawców Lost) serialu Person of Interest główną rolę odegrał Michael Emerson (Ben), a w kilku odcinkach wystąpił Ken Leung (Miles). Co ciekawe, obaj zagrali też w filmie Piła.
Lost w świecie gier komputerowych
Lost:Via Domus to oficjalna gra będąca adaptacją serialu, której akcja rozgrywa się na przełomie sezonów 1–3. Gracz wciela się w cierpiącego na amnezję pasażera lotu Oceanic 815. Niestety gra została chłodno przyjęta przez krytyków i fanów, głównie dlatego, że nie jest uznawana za kanoniczną.
Showrunnerzy serialu przyznają natomiast, że jedną z inspiracji do stworzenia Lost była klasyczna gra komputerowa Myst z 1993 roku. Jej bohater trafia na wyspę pełną zagadkowych urządzeń oraz oznaczonych piktogramami stacji badawczych. Na wyspie przebywają dwaj uwięzieni bracia, błagający przybysza o pomoc w uwolnieniu.