Cały artykuł to jeden wielki spoiler do filmu Avengers: Wojna Nieskończoności.
Druga część ciekawostek związanych z filmem Avengers: Wojna Nieskończoności. Część pierwszą znajdziecie pod tym linkiem.
Hulk ląduje w sanktuarium dr Strange.
Fabuła Wojny Nieskończoności jest luźno oparta o wydarzenia z komiksu Infinity Gauntlet. Jedną ze scen przeniesionych bezpośrednio z kart komiksu jest lądowanie Hulka w Sanctum Sanctorum (siedzibie dr Strange). W komiksie wyglądało to podobnie, jednak osobą zrzuconą był Silver Surfer.
Cameo Stana Lee
Nie ma filmu MCU, bez malutkiej roli głównego twórcy uniwersum Marvel. Tym razem widzimy go w roli kierowcy autobusu, którym jedzie Peter Parker.
Wymiana uprzejmości pomiędzy dr Strange i Tony Starkiem.
Podczas pierwszego spotkania, dwa najbardziej nadmuchane ega w MCU nie szczędzą sobie docinek. Jedną z nich jest pytanie Tony’ego, czy Strange potrafi coś jeszcze oprócz robienia zwierzątek z balonów. Jest to nawiązanie do występu dr Strange u Jimmy’ego Kimmela. W programie Strange próbował zabawiać grupę dzieci robieniem balonowych zwierzątek.
Nowy kostium Człowieka-pająka
Nowy kostium nazywa się Iron Spider i pochodzi bezpośrednio z komiksów. Spiderman otrzymał go od Tony’ego Starka podczas wydarzeń w komiksowej wersji Civil War. Co ciekawe wersja komiksowa z jakiegoś powodu miała jedynie trzy odnóża i wyglądała dziwnie. W wersji filmowej błąd ten został naprawiaony.
Nawiązanie do Arrested Development.
Zanim osiągnęli sławę jak twórcy najlepszych filmów MCU, bracia Russo znani byli głównie ze swojej pracy przy serialach. Jednym z ich większych sukcesów było zdobycie nagrody Emmy za pracę przy serialu Bogaci Bankruci. W scenie z Kolekcjonerem widzimy niektóre z jego okazów. Jednym z nich jest zanurzone w słoju popiersie niebieskiego człowieka. Należy ono do Tobiasa Funke, czyli jednej z głównych postaci serialu a nawiązuje do odcinka, w którym postać ta próbowała dołączyć do grupy muzycznej.
Biały Wilk.
W komiksach Marvela White Wolf to imię należące do adoptowanego brata Czarnej Pantery. Jego rodzice zginęli w katastrofie lotniczej w okolicach Wakandy, a on został adoptowany przez rodzinę królewską. Był on jedynym białoskórym mieszkańcem Wakandy i stąd jego imię. Postać ta prawdopodobnie nie pojawi się w MCU, natomiast możliwe, że wątki z nim związane zostaną wpisane w historię Zimowego Żołnierza w kolejnych filmach Marvela.
Powrót Red Skulla.
W filmie Czerwoną Czaszkę grał Hugo Weaving, najbardziej znany z grania agenta Smitha w trylogii Matrix. Niestety Hugo nie był zadowolony ze swojego występu w MCU. Nie podobały mu się m.in. wielogodzinne zabiegi charakteryzacyjne. Na nieszczęście dla niego, jego kontrakt (podobnie jak większość kontraktów MCU) wymagał obecności w wielu filmach. W praktyce mógł być zaproszony do zagrania swojej roli ponownie w dowolnym z filmów Marvela. Na szczęście dla aktora tak się nie stało i jego kontrakt w końcu wygasł. Dlatego właśnie Red Skulla w Infinty War gra Ross Marquand, obecnie najbardziej kojarzony z rolą Aarona w The Walking Dead. Ross oprócz występów w filmach i telewizji zasłynął swoją niezwykłą umiejętnością udawania celebrytów. Wiele ludzi się nabrało i dopiero napisy końcowe im uświadomiły, że to nie Hugo gra tę postać.
https://www.youtube.com/watch?v=DkSarCXjxmc
Zaklęcie The Crimson Bands of Cyttorrak!
Jedno z zaklęć użytych przez dr. Strange do chwilowego zatrzymania Thanosa pochodzi bezpośrednio z komiksów, w których jest przez niego wielokrotnie używane.
Śmierć Visiona.
Jeden ze smutniejszych fragmentów filmu, został także pożyczony z komiksu Infinity Gauntlet. Jedyną różnicą jest to, że Vision w komiksach nie był posiadaczem kamienia.
Spiderman oślepia Thanosa pajęczą siecią.
Oślepienie Thanosa pajęczą siecią zaczerpnięto z komiksu.
Cauldron of the cosmos.
Tony dostaje opieprz od Strange’a za opieranie się o wielki kociołek. W sumie nie ma się czemu dziwić, gdyż przedmiot ten wygląda jak element dekoracji. Jednak jest to bardzo poteżny artefakt, który pozwala doktorowi zaglądać zarówno w przeszłość jak i w przyszłość oraz odkrywać tajemnice kosmosu.
Nawiązania do Kevina Bacona
Kiedy Gamora w Gaurdians of the Galaxy, mówi Star-Lordowi, że nie tańczy, ten opowiada jej o legendzie „Footloose„ w której wielki bohater o imieniu Kevin Bacon ocala całe miasto dzięki tańcowi. Footloose to film muzyczny w którym młody chłopak przeprowadza się do małej miejscowości, gdzie obowiązuje zakaz tańca.
Where is the stone?
W scenie przesłuchaiwania Kolekcjonera, Thanos zadaje mu właśnie to pytanie, jednak ton jakim je wypowiada różni się nieco od tradycyjnego głosu Thanosa. Sposób w jaki je wypowiada nawiązuje do filmu Przekręt, którym Benicio del Toro używa ich kulkukrotnie podczas sceny rabunku.
Czy zgadzasz się doktorze? (Do you concur, doctor?)
Pytanie, które Stark zadaje Stange’owi, ma dodatkowe znaczenie. Chodzi o to, że zarówno aktor grający Iron Mana, jak i dr. Strange wcielali się w Sherlocka Holmesa. Zdradza to użycie słowa concur zamiast agree. To pierwsze słowo jest bardziej formalne i rzadko używane w mowie potocznej. Przy pomocy tego słowa Sherlock Holmes zwraca się do doktora Watsona w filmie Sherlock Holmes: Games of Shadow. Benedict Cumberbatch, do którego adresowane jest pytanie, także grał tę postać w serialu BBC.
Hulkbuster.
Kostium Iron Mana, który zakłada dr Banner to ten sam, który został użyty w Avengers 2, do poskromienia Hulka, kiedy ten wymknął się spod kontroli.
Bitwa w Wakandzie.
Podczas bitwy widzimy scenę w której po otwarciu bramy nasi bohaterowie pędzą w kierunku nadciągających wrogów. Na czele biegnie Czarna Pantera a zaraz za nim Kapitan Ameryka. Jest to nawiązanie do sceny poscigu z Wojny Bohaterów.