Ciekawostki z filmu Avengers: Wojna Nieskończoności

Cały artykuł to jeden wielki spoiler do filmu Avengers: Wojna Nieskończoności.

Cameo Kennetha Brannagha

Na początku filmu słyszymy wysyłany ze statku Asgardczyków sygnał sos. Głos nadawcy należy do Kennetha Brannagha, aktora i reżysera, który fanom MCU powinien być znany jako reżyser pierwszej części Thora.

Poświęcenie

W kolejnej scenie poruszony zostaje główny temat filmu – poświęcenie. Loki musi wybierać pomiędzy życiem brata a kamieniem nieskończoności. Wątek ten będzie się powtarzał przez cały film. Cała filozofia Thanosa opiera się na tym, że zwyciężyć może tylko ten, który poświęci wszystko. Loki nie jest w stanie poświęcić swojego brata. Przed podobnym dylematem staje Starlord, który obiecał zabić swoją ukochaną w przypadku schwytania, jednak nie dopuszcza do tego Thanos, zmieniając jego pistolet w bańki. Wreszcie mamy Scarlet Witch, poświęcającą życie Visiona (ponownie pokrzyżowane przez Thanosa) i Dr. Strange oddającego kamień za życie Starka. Wreszcie najważniejszym poświęceniem jest zabicie przez Thanosa, swojej adoptowanej córki, czyli jedynej osoby, którą tak naprawdę kochał.

We have a Hulk

We have a Hulk czyli słowa, które Loki wypowiada do Thanosa, po raz pierwszy padają w Avengers, a mówi je Stark do Lokiego w ripoście na stwierdzenie Lokiego „mam armię”.

No ressurection this time – Słowa Thanosa nawiązują do udawanej śmierci Lokiego w końcówce The Dark World.

Prorocze zakończenie Avengers 2

Tony Stark na spacerze w parku opowiada Pepper o śnie w którym miał syna o imieniu Morgan. W komiksach, Morgan Stark był jego kuzynem i postacią negatywną. Innym snem Starka o którym warto wspomnieć jest sekwencja z Czasu Ultrona, gdzie wszyscy członkowie Avengers pokazani zostali jako martwi. W kontekscie zakończenia Infinity War, jest to dość proroczy sen.

https://www.youtube.com/watch?v=Edd_nAX5XMI&ab_channel=HaSanMDD

Tony Stank

Tony ma telefon z numerem do Kapitana Ameryki. W zakończeniu Civil War dostał go od samego Stana Lee, który szukał Tony’ego Stanka.

Inne

Dr. Strange rozpędza mgłę/kurz zaklęciem zwanym Winds of Watoomb.

Bleeding edge – to znany miłośnikom komiksów nowy strój Iron Mana. Jest on poarty o nanotechnologię.

Happy trails kid — tę kwestię słyszymy, kiedy Stark uruchamia spadochron ukryty w kostiumie Spidermana. W tej scenie z Tony’ego wychodzi mały hipokryta. Przez cały film podkreśla jak bardzo nie lubi popkulturowych referencji, a jednak sam używa tej kwestii pożyczonej z klasyka kina akcji, czyli Szklanej Pułapki. Happy trails Hans mówi John Maclane do Hansa, po strzeleniu do niego z pistoletu, który miał przyklejony na plecach.

Piosenka, którą śpiewają Strażnicy Galaktyki to Rubberband Man zespołu Detroit Spinners.

Thor podczas pierwszego spotkania mówi Strażnikom Galaktyki, że Thanos zabił połowę Asgardczyków. Oznacza to, że druga połowa uciekła, abo pozwolił im odejść zgodnie ze swoim zwyczajem zabijania połowy podbijanej populacji. Może to oznaczać, że sympatyczne postacie poznane przez nas w Thor: Ragnarok wciąż żyją.

  ALF - ciekawostki z serialu

Młody Groot gra na swojej konsoli w prawdziwą grę pod tytułem Defender.

Spiderman już drugi raz ratuje sytuacje swoją bogatą wiedzą filmową – pierwszy raz w Civil War gdzie olbrzymi Ant Man został pokonany, w stylu zapożyczonym z filmu Imperium Kontratakuje. Tym razem postanowił użyć sztuczki z filmu Obcy.

Podczas ustalania planu pokonania Thanosa, Drax nieoczekiwanie proponuje aby go pokonać…tańcem. Jest to aluzja do pierwszej odsłony Strażników, w której Starlord zaczął tańczyć przed Ronanem, aby go rozproszyć.

Czarna Pantera przed walką mówi, że Thanos nie znajdzie w Wakandzie nic oprócz krwi i pyłu. Thanos faktycznie upuścił krwi podczas bitwy, o czym nawet sam wspomina, a na końcu bohaterowie (włącznie z Czarną Panterą) rozpadają się w pył.

Spiderman mówi, że nie czuje się zbyt dobrze. Jest to spowodowane jego pajęczym zmysłem, który zapewne wyczuwa grożące mu niebezpieczeństwo. Jednak warto zauważyć, że do tej pory nie widzieliśmy pajęczego zmysłu w żadnym innym filmie MCU. W filmach Raimiego zmysł był pokazany przez odpowiednią pracę kamery i niepokojącym dźwiękiem, jednak w MCU, nie było to do tej pory, dla nas widzów w żaden sposób zasygnalizowane. Pierwszy raz zobaczyliśmy zmysł w akcji na początku Wojny Nieskończoności, gdy Peter dostał czegoś w rodzaju gęsiej skórki na ręce, po przybyciu statku obcych.

Scena, w której Bucky z Rocketem ostrzeliwują wrogów plecami do siebie, przypomina scenę z Guradians of Galaxy, w której Rocket robił to samo z Grootem. Nawiązaniem do pierwszego GoG jest też scena, w której Rocket pyta się Bucky’ego ile chce za mechaniczną rękę. Nawiązuje to do sceny, gdy Rocket chce zdobyć prostetyczną nogę starego więźnia, dla żartu.

Zakończenie z pstryknięciem palcami pochodzi bezpośrednio z komiksu.

To już wszystko. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, lub sami odkryliście coś ciekawego zostawcie komentarz. Zapraszamy także do osobnego wpisu o zakończeniu filmu Avengers, oraz do drugiej części ciekawostek z Infinity War.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *