The Batman planowo miał być filmem w napisanym i wyreżyserowanym przez odtwórcę tytułowej roli — Bena Afflecka. Z powodów osobistych i porażki kinowej Ligii Sprawiedliwości Affleck zrezygnował z projektu. Przejął go Matt Reeves, który postanowił napisać nowy oryginalny scenariusz, inspirowany kilkoma popularnymi komiksami z Batmanem. Oto ciekawostki z filmu The Batman.
Inspiracje
Obrabowany na początku filmu sklep nazywa się 'Good Times Groceries’. Jest to nawiązanie do filmu Good Time z 2017 roku. Po jego obejrzeniu reżyser Matt Reeves zdecydował, że Pattinson będzie idealnym kandydatem do zagrania Batmana. Innymi inspiracjami filmowymi były dwa dzieła Davida Finchera: Siedem i Zodiak. Z pierwszego twórca pożyczył sobie stylistykę, ponurą atmosferę miasta skąpanego w deszczu i postać mordercy egzekwującego własne chore poczucie sprawiedliwości. Z drugiego pochodzi postać Riddlera ewidentnie inspirowana seryjnym zabójcą Zodiakiem i zostawianymi przez niego zakodowanymi wiadomościami.
Nawiązania do komiksów
Komiks Batman: Ego zainspirował charakter głównego bohatera. W komiksie tym informator Batmana zabija siebie i swoją rodzinę chcąc ocalić swoich bliskich przed gniewem Jokera. Targany wyrzutami sumienia Bruce wraca do jaskini i rozpoczyna wewnętrzny monolog. Na końcu Bruce godzi się z samym sobą, akceptuje poczucie winy i wyrusza na kolejną misję. Z komiksów Batman: Year One i Batman: Year Two twórca pożyczył sobie pomysł na bohatera stawiającego pierwsze kroki. Z komiksu Batman: The Long Halloween pochodzi tajemniczy mściciel zabijający osoby związane z mafią. Pierwotnie Reeves chciał, aby jego film był bezpośrednią adaptacją komiksu Długie Halloween, jednak w miarę pisania scenariusza zmienił zdanie.
W finale Batman wstrzykuje sobie dziwną zieloną substancję, który błyskawicznie stawia go na nogi, jednak doprowadza do szału. Przypomina to działanie substancji zwanej Venom. Jest to ten sam narkotyk, który daje Bane’owi nadludzką siłę i muskulaturę. W komiksach dręczony poczuciem winy z powodu nieuratowania młodej dziewczyny Batman zaczyna zażywać narkotyk dający mu większą siłę i wytrzymałość. Niestety ten sam środek zaczyna go uzależniać i powoduje napady agresji.
Kostium i gadżety
Batman traktuje członka gangu ukrytym w rękawicy paralizatorem. Oznacza to, że jego kostium izoluje go przed elektrycznością, co tłumaczy, jak udało mu się przeżyć porażenie wysokim napięciem w końcówce filmu.
Gdy Batman zdejmuje maskę widać wyraźnie ciemny makijaż wokół oczu. W podobny sposób wyglądali inni Batmani, jednak po zdjęciu maski makijaż u nich w magiczny sposób znikał.
W posiadłości Wayne’a znajduje się popiersie Williama Szekspira. Jest to nawiązanie do serialu Batman z lat 60. w którym podobne popiersie było używane do otwierania jaskini Batmana.
Kartki Riddlera
Kartka z życzeniami Secret friend jest wzorowana na kartce wysłanej przez mordercę Zodiaka. Różnicą jest obecność sowy, co może być nawiązaniem do Trybunału sów – tajemniczej grupa złożonej z członków najbogatszych rodzin Gotham.
Warto też zwrócić uwagę, że kolejne dwie karty, które Batman otrzymuje od Człowieka-Zagadki są zapowiedzią kolejnych wydarzeń. Na drugiej w kolejności karcie widać wybuch, czyli zamach bombowy na Alfreda. Na drugim widać kobietę odbierającą telefon, podobnie jak Dory odbiera telefon od Bruce’a.
Joker
Nawiązania do filmu Joker
The Batman zaczyna się w bardzo podobny sposób jak Joker – nagle pojawia się napis wypełniający cały ekran. Użyta została także niemal identyczna czcionka. Filmy jednak nie są osadzone w tym samym uniwersum.
Alfred
Podczas łamania pierwszego szyfru Alfred wspomina lata spędzone w „cyrku”. Cyrk to nieoficjalna nazwa siedziby brytyjskiego wywiadu MI6. Nazwa pochodzi od skrzyżowania Cambridge Circus, w którym siedzibę MI6 miała fikcyjna agencja z powieści Johna Le Carre. Oznacza to, że Alfred jest emerytowanym agentem brytyjskiego wywiadu.
Soundtrack
W filmie kilkakrotnie słyszymy utwór Ave Maria Franza Schuberta. Zniekształcona wersja utworu jest też użyta jako motyw przewodni Riddlera. Ze zdjęć w pracowni Riddlera możemy się dowiedzieć, że jako młody chłopiec śpiewał w chłopięcym chórze.
Główny motyw filmu jest inspirowany Marszem żałobnym Chopina. Co ciekawe tym samym utworem inspirował się John Williams przy komponowaniu Marszu Imperialnego z filmu Gwiezdne Wojny.
Inne
175 minut oznacza, że The Batman jest najdłuższym filmem z Batmanem i drugim najdłuższym filmem komiksowym, zaraz po Avengers Endgame (181 minut). Gdybyśmy jednak wzięli pod uwagę różnego rodzaje edycje specjalne, najdłuższym filmem byłby Watchmen: Ultimate edition trwający zawrotne 215 minut.
Wygląd restauracji, w której Riddler został aresztowany inspirowany jest obrazem Nighthawks autorstwa Edwarda Hoppera.
Peter Sarsgaard, który gra prokuratora Colsona prywatnie jest mężem Maggie Gyllenhaal, która grała Rachel Dawes w Mrocznym rycerzu (2008). Obie postacie, oprócz pracy w prokuraturze okręgowej, łączy ten sam los — zginęły w eksplozji spowodowanej przez głównego złoczyńcę.
Kryjówkę Riddlera możemy zobaczyć w scenie, w której Selina Kyle wychodzi z klubu. Po prawej stronie ekranu widać mieszkanie, z którego jakiś mężczyzna obserwuje wejście do klubu i robi zdjęcia.