Liga Sprawiedliwości

Ciekawostki z filmu Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera

Coś co dwa lata temu wydawało się niemożliwe stało się faktem. Fani dopieli swego i oryginalna wersja Ligii Sprawiedliwości ujrzała światło dzienne. Oto ciekawostki z wersji Zacka Snydera.

SPOILERY

Pieśń dla Aquamana

Pieśń śpiewana przez chór kobiet żegnających Aquamana nazywa się Vísur Vatnsenda-Rósu. Jest to tradycyjna islandzka pieśń ludowa. Autorką tekstu jest Rósa Guðmundsdóttir a kompozytorem Jón Ásgeirsson. Najbardziej znaną wersję utworu wykonuje islandzka piosenkarka Björk. Pieśn opowiada o kobiecie żegnającej swojego ukochanego. Kobiety żegnające Aquamana śpiewają ją tak jaby się modliły, co jest kolejnym z licznych nawiązań do boskości superbohaterów DC.

Cameo Zacka Snydera

Wewnątrz kawiarni, z której wychodzi Lois Lane możemy zobaczyć Zacka Snydera.

Cameo Zacka Snydera

Jimmy Olsen

Pilnujący pomnika Supermana policjant, grany jest przez Marca McClure. Jest to aktor najbardziej znany z wcielania się w  Jimmy’ego Olsena w serii filmów z Christopherem Reevem. W wersji Jossa Whedona policjant nie pojawia się w ogóle, więc Marc dostał inną rolę – zagrał strażnika więziennego, obsługującego Barry’ego Allena (w scenie tej Barry dorysowuje stojącemu za nim osiłkowi wąsy).

marc mcclure Liga Sprawiedliwości

W uniwersum wykreowanym przez Snydera, Jimmy Olsen nie żyje. Został zabity podczas masakry w Afryce, w filmie Batman v Superman.

Zaśmiecanie

Aquaman po wypiciu butelki whiskey, bezceremonialnie wyrzuca ją do oceanu. W filmie Aquaman zaśmiecanie mórz i oceanów przez ludzi, było pretekstem do rozpętania wojny między ludźmi i Atlantami.

Wojna z Darkseidem

Podczas bitwy o Ziemię, połączone siły starożytnych bogów i Amazonek i Atlantów pokonały Darkseida. Cios, który osłabił potwora, zadany został przez Aresa. Swoją moc Ares czerpie z konfliktu, więc był bez wątpienia najsilniejszą postacią w tej epickiej bitwie. Jeśli się przyjrzymy uważnie, zauważymy, że bóg wojny wciąż ma twarz Davida Thewlisa, wcielającego się w tę rolę w filmie Wonder Woman.

https://www.youtube.com/watch?v=1tuQUkYKByc

Na skutek głębokiej rany barku, Darkseid musiał uciekać. Motyw ramienia powtarza się w filmie jeszcze dwa razy. Gdy Steppenwolf próbuje zabić Cyborga, na jego drodze staje Superman, któremu cios toporem nie wyrządza najmniejszej szkody. Po chwili Superman odpłaca się Steppenwolfowi, raniąc go promieniem z oczu w tym samym miejscu, w którym ranny został jego mentor.

Steppenwolf ranny

Yalan Gur

W bitwie uczestniczy też członek korpusu Zielnych Latarni Yalan Gur. W filmie Snydera ginie podczas bitwy a jego pierścień prawie wpada w ręce Darkseida. W wersji komiksowej Gur był jedną z najpotężniejszych latarni. W nagrodę za heroizm z jego pierścienia zdjęte zostały ograniczenia. Niestety spowodowało to pychę i wiarę we własną nieomylność. Yalan zaczął wierzyć, że rozrost ludzkości grozi przyszłości wszechświata. W celu zahamowania rozwoju gatunku ludzkiego zaczął terroryzować starożytne Chiny. Podczas jednego z jego ataków, zaczęli na niego nacierać chińscy wieśniacy uzbrojeni w drewniane kije. Yalana rozśmieszyła ta próba, jednak nie wiedział, że w tym samym czasie Strażnicy wszechświata, mający dosyć jego występków ukarali go, ustawiając w jego pierścieniu brak odporności na drewno. Ranny Yalan uciekł, jednak spłonął, wchodząc w ziemską atmosferę.

Yalan Gur liga sprawiedliwości

Gardner Fox

Ciężarówka, która powoduje wypadek, ma logo „Gard’ner Fox”. Jest to nawiązanie do Gardnera Foxa – współtwórcy postaci Flasha.

gardner fox

Atom

Naukowcem, będącym prawą ręką Silasa Stone’a jest grany przez Zhenga Kaia, Ryan Choi. Miłośnicy komiksów DC rozpoznają w nim superbohatera o pseudonimie Atom. W serialach Arrow i Legends of Tomorrow, w postać tę wciela się Brandon Routh. Mocą Atoma jest umiejętność zmniejszania i zwiększania swojego rozmiaru. Jest to po prostu Ant-Man z DC.

Atom liga sprawiedliwości

https://www.youtube.com/watch?v=7Vd45-YayYQ

Nie jesteś sam

W jednej ze scen, przez chwilę widać billboard z napisem You are not alone. Jest to hasło American Foundation for Suicide Prevention, czyli organizacji zajmującej się pomocą osobom zagrożonym samobójstwem. W trakcie kręcenia Ligi Sprawiedliwości Autumn – córka Zacka Snydera popełniła samobójstwo. Było to oficjalnym powodem odejścia Snydera i zastąpienia go Jossem Whedonem. Wersja Snydera jest jej dedykowana, o czym informuje nas pierwsza plansza końcowych napisów.

AFSP justice league

Obiekt 61982

Gdy alianci odnajdują trzeci Motherbox, nadają mu nazwę „obiekt 6-1982”. Jest to nawiązanie do komiksowego debiutu Cyborga, w czerwcu 1982.

Obiekt 6-1982

Bruce Kent

W szafce nocnej Lois zobaczyć możemy test ciążowy. Jest to zapowiedź przyszłych wydarzeń uniwersum DC. Snyder planował wątek dziecka Supermana, które miało być pozbawione supermocy ojca. W zakończeniu planowanej trylogii Snydera, dziecko Supermana miało przejąć rolę Batmana, zabitego podczas obrony Ziemi.

Czarny kostium Supermana

Czarny kostium Supermana pochodzi z linii komiksowej Death of Superman. Bohater po swoim zmartwychwstaniu nosił go, aby się szybciej zregenerować. Kolor czarny lepiej pochłania promienie słoneczne, a moc Supermana pochodzi właśnie ze Słońca.

Superman czarny kostium

Śmierć Steppenwolfa

Malutki szczegół kryje się w scenie śmierci Steppenwolfa. Zostaje on przeszyty trójzębem, uderzony przez człowieka ze Stali i zdekapitowany przez Wonder Woman. Jednak to nie oni a Darkseid zabija w końcu swojego wysłannika. Gdy głowa Steppenwolfa ląduje pod nogami Darkseida, oczy wciąż się świecą niebieską poświatą. Ich błysk gaśnie dopiero po zmiażdżeniu przez Darkseida.

Steppenwolf śmierć

Epilog Ligii Sprawiedliwości

W końcówce filmu w wersji Whedona Luthor spotyka się z Deathstrokiem, aby namówić go na założenie Ligii superzłoczyńców. W wersji Snydera Luthor zdradza mu sekretną tożsamość Batmana. Były to podwaliny pod film Batman w reżyserii Bena Aflecka. Projekt oczywiście się nie zmaterializuje, gdyż Warner Bros rozpoczęło produkcję zupełnie innego filmu o Batmanie w reżyserii Matta Reevesa.

https://www.youtube.com/watch?v=MdV3BMDXAcg

W epilogu widzimy zdewastowany świat i Jokera współpracującego z Batmanem. Joker nie ma swojego tatuażu „DAMAGED” znanego z filmu Legion samobójców. Może to oznaczać, że szaleniec go zwyczajnie usunął, zakrył grubą warstwą makijażu, lub…oglądamy Jokera z alternatywnego wymiaru.

Joker oferuje Batmanowi kartę, która ma być symbolem zawartego między nimi pokoju. W wizji z filmu Batman v Superman, Batman miał ją przypiętą do broni. Z kolei w wizji Cyborga, gdy Superman góruje nad zgliszczami siedziby Ligii Sprawiedliwości widać ją przedartą na pół, co oznacza, że doszło do zerwania sojuszu. Dlaczego Batman potrzebuje Jokera? Można tylko podejrzewać, że jest mu on potrzebny do zabicia kogoś, kogo Batman sam nie potrafi zabić. W dialogu mieści jeszcze malutki szczegół dotyczący współpracy, która jest wymuszona przez Batmana szantażem związanym z Harley Quinn. Joker przez cały czas próbuje prowokować Batmana swoimi tekstami, jednak gdy pada imię Harley, Joker zaczyna się trząść.

Koszmar liga sprawiedliwości

Przyszłość Snyderverse

W drugiej części Ligii Sprawiedliwości Batman opracował plan pokonania Darkseida, zanim ten zdąży pojawić się na Ziemi. Lois Lane zostaje ukryta w jaskini Batmana. Dowiaduje się o tym Darkseid i zabija ją. Uruchamia to ciąg wydarzeń prowadzących do koszmaru widzianego przez Batmana i Cyborga. Darkseid zdobywa równanie antyżycia, przy pomocy którego podporządkowuje sobie oszalałego Supermana. Superman zaczyna niszczyć Ziemię. Druga część Ligii miała być tym, czym „Wojna nieskończoności” dla Marvela. W trzeciej odsłonie wydarzeniom próbuje zapobiec Flash, jednak cofa się w czasie zbyt daleko i pojawia się w filmie Batman v Superman (wizja Bruce’a). W końcu udaje mu się trafić we właściwy moment i ostrzec Batmana. Ten wiedząc, że „Lois jest kluczem” postanawia się poświęcić. Jego śmierć zmienia bieg wydarzeń, dzięki czemu reszcie Ligii udaje się pokonać Darkseida.

Czy zobaczymy kiedyś te wydarzenia na ekranie? Ciężko powiedzieć, gdyż formalnie Snyderverse jest zakończony. Fani jednak uruchomili kampanię #RestoreTheSnyderVerse więc kto wie…

Inne

W scenie podszywania się Flasha pod żołnierza wkradł się mały błąd. W wersji Wheedona jego data urodzin to 11.06.10, co oznacza, że ma on..7 lat. W wersji Snydera datę poprawiono na 09.30.97

Flash data urodzin

Gdy Darkseid zabija Aquamana przy pomocy Omega beam, promień lasera układa się w litery END

Darkseid zabija aquamana

Na monumencie Supermana znajduje się lista nazwisk osób poległych podczas walki z Zodem. Jedno z nich to Ben Parker. Ciężko powiedzieć, czy jest to świadome mrugnięcie okiem w kierunku fanów Marvela, czy nazwisko trafiło tam przypadkowo.

Jedna z kapsuł na kryptońskim statku ma otwartą kapsułę. Może to sugerować, że na Ziemię przybył ktoś jeszcze – Supergirl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.