Squid Game – ciekawostki, nawiązania i easter eggi

Squid Game to koreański serial opowiadający o zmagających się z trudnościami finansowymi ludźmi, którzy dobrowolnie zapisują się do udziału w sześciu niewykle prostych grach. Nagrodą jest gigantyczna suma pieniędzy. Niestety istnieje haczyk — jeśli dana osoba przegra w jakiejś konkurencji, lub złamie zasady gry — zginie. Przed wami ciekawostki z serialu Squid Game.

SPOILERY!

Sześć gier

Jedna z największych tajemnic serialu brzmi: jaka będzie następna gra? Dla graczy jest to informacja na wagę życia i śmierci. Odpowiedzi nie znają nawet nadzorcy. Okazuje się, że kolejność gier była z góry ustalona, czego dowodem są symbole na ścianie w pomieszczeniu z łóżkami. W miarę likwidowania kolejnych graczy i znikania kolejnych łóżek malunki były coraz bardziej widoczne.

squid games symbole

Za wszystkim stał staruszek

Organizatorem zmagań okazuje się niepozorny staruszek – Il Nam Oh. Jak tłumaczy w końcowym odcinku gry były wynikiem nudy. Według niego „gdy masz zbyt dużo pieniędzy, życie traci smak”. W serialu poukrywane są malutkie tropy wskazujące na jego zaangażowanie w przedsięwzięcie.

– Il Nam Oh jako jedyny odstaje wiekiem od reszty zawodników. Jako jedyny ma też widoczną (udawaną) niepełnosprawność.

– Podczas pierwszego spotkania Lee Jung-jae i Il Nam Oh ten pierwszy myśli, że Il Nam Oh liczy graczy, więc podpowiada mu, że ich ilość jest wyświetlona na tablicy. Przerwanie liczenia wywołuje widoczną irytację staruszka, gdyż tak naprawdę oszacowuje on zawodników pod kątem ich szansy w dalszych grach.

-W trakcie pierwszej gry Il Nam Oh jako jedyny wygląda na zadowolonego. Inni gracze panikują i krzyczą z przerażenia na widok zabijanych ludzi, jednak on dochodzi do mety z szerokim uśmiechem na twarzy.

-gdy pokazany zostaje widok z kamery śledzącej ruch graczy, Il Nam Oh jest zaznaczony nieco inaczej od pozostałych graczy.

Squid game baba jaga patrzy

-Podczas sceny powrotu do gry wszyscy zawodnicy zostają zagazowani w autach. Wszyscy z wyjątkiem staruszka, którego nigdzie nie widać.

-W trakcie nocnej masakry, dopiero wołanie o pomoc Il Nam Oha powoduje interwencję strażników

-Gdy policjant Wi Ha-joon sprawdza kartotekę rozgrywek roku 2020, na pierwszej stronie widnieje gracz numer dwa. Notatek o graczu numer jeden nie ma, gdyż jest on organizatorem.

squid game kartoteka
-Podczas gry w kulki, Il Nam Oh opowiada, że całe miejsce jest rekreacją osiedla, na którym się wychowywał. Zdrada też, że już w młodości lubił podglądać jak inne dzieci się bawią.

-Nie widzimy momentu „zastrzelenia” Il Nam Oha jednak po chwili kamera pokazuje cały teren z góry i w miejscu, gdzie powinno znajdować się jego ciało, nie ma ani zwłok, ani krwi. Po strzale nie słychać także dźwięku upadającego ciała.

  Mortal Kombat 1995 - recenzja

squid game gra w kulki

Sposób w jaki umrą zawodnicy, został przepowiedziany w drugim odcinku

Ali okradł swojego szefa. Zginął, ponieważ został okradziony z kulek przez Cho Sang-woo.

Gangster Jang Deok-su skoczył z mostu, aby uciec swoim prześladowcom. Zginął w przedostatniej konkurencji, spadając z mostu.

Kang Sae-byeok przyłożyła nóż do twarzy mężczyzny i zagroziła mu podcięciem gardła, jeśli ten ją oszuka. Kobieta zginęła od ciosu w aortę szyjną.

Cho Sang-woo próbował popełnić samobójstwo. W ostatnim odcinku zginął w wyniku samobójstwa.

Hierarchia strażników

Kółko oznacza robotników, trójkąt strażników, a kwadrat nadzorców. Wielu osobom symbole te kojarzą się padem konsoli PlayStation, co ma być nawiązaniem do grania w grę. Reżyser jednak twierdzi, że symbole zostały wybrane, gdyż są jedną z pierwszych rzeczy, które dzieci uczą się rysować. Hierarchia nadzorców natomiast jest wzorowana na kolonii mrówek, w których panuje podobnie ścisły podział.

Schody Squid Game

Schody, które bohaterowie pokonują w drodze na kolejne śmiertelne gry, wzorowane są na „Relativity” – dziele holenderskiego artysty M. C. Eschera z 1953 roku. Przedstawia ono świat, w którym nie obowiązuje prawo grawitacji, podobnie jak w świecie Squid Game nie obowiązują normalne prawa.

escher relativity squid game

As the Gods Will

Niektórzy uważają, że Squid Game to plagiat filmu „As the Gods Will”. Opowiada on uczniach szkoły średniej zmuszonych do wzięcia udziału w morderczych grach. Pierwsza gra, w której uczniowie muszą dobiec do systematycznie zabijającej ich lalki, jest niemal identyczna jak ta ze Squid Game. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Film jest adaptacją mangi z 2011. Reżyser Squid Game twierdzi, że jego pomysł był pierwszy, gdyż już w 2008 roku miał gotowy scenariusz, jednak żadne studio nie było zainteresowane kupnem. W tamtym okresie serial miał tytuł „Runda szósta”.

Błędy

Błąd: Odbywające się od wielu lat gry, nazywają się „Squid” (kałamarnica, kalmar). Tak zostały oznaczone w kartotekach. Co roku grę obserwują ci sami VIP-owie. Jednak z jakiegoś powodu, gdy rozpoczyna się ostania, szósta gra, która jest wariacją koreańskiej zabawy pod taką samą nazwą, widzowie jej nie znają i trzeba im tłumaczyć.

Błąd: Kartoteka szklarza pokazuje, że żył on ponad 100 lat!

squid game błąd szklarz

Dexter – ciekawostki z serialu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *