Próba niewinności – recenzja serialu BBC i porównanie książki z serialem

Rodzina Argyll przeżyła tragedię. Matka pięciorga dzieci została zamordowana, a odciski na narzędziu zbrodni należą do adoptowanego syna, Jacka. Podejrzany nie ma żadnego alibi, a dla pozostałych członków rodziny jest czarną owcą. Jack trafia do więzienia, gdzie ginie zabity przez współwięźnia. Mija 18 miesięcy. Rodzina szykuje się do wesela. Pan domu, Leo Argyll ma właśnie poślubić swoją dotychczasową sekretarkę. Atmosfera nie jest radosna, gdyż rodzina nie akceptuje takiego obrotu wydarzeń. Przygotowania do ślubu rujnuje nieoczekiwany gość. Arthur Calgary twierdzi, że jest naukowcem powracającym z blisko dwuletniej wyprawy badawczej na Antarktydę. Krótko po powrocie do Anglii dowiedział się o tragicznych wydarzeniach w domu Argyll. Powodem jego przybycia jest fakt, iż feralnego wieczoru podwoził Jacka do miasta. Oznacza to, że Jack otrzymuje pośmiertne alibi. Cześć rodziny uznaje Arthura za naciągacza i szarlatana, jednak pozostali biorą pod uwagę możliwość, że morderca może wciąż przebywać wśród nich.

Ed Westwick i metoo

Od czasu gigantycznego sukcesu uwspółcześnionej wersji Sherlocka, BBC zaczęło odświeżanie innych klasyków kryminału. Jako pierwsza pojawiła się wysokobudżetowa adaptacja powieści Agaty Christie I nie było już nikogo, która ukazała się na święta 2015. Mini serial okazał się gigantycznym sukcesem. Idąc za ciosem, na święta 2016 BBC wydało adaptację powieści Świadek oskarżenia. Był to kolejny sukces. W planach była adaptacja Próba niewinności, która zgodnie z tradycją miała ukazać się na święta 2017. Niestety akurat wtedy na fali #metoo oskarżonym o molestowanie został Ed Westwick, czyli aktor grający jedną z głównych postaci. Z tego powodu BBC zdecydowało się na drastyczny krok. Premierę anulowano, wycięto wszystkie sceny z aktorem i nakręcono je od nowa. Pracy było sporo, gdyż musiano zastąpić prawie 1/3 materiału. Jak się okazało, decyzja o dokrętkach była pochopna, gdyż prokuratura nie znalazła dowodów na molestowanie i aktor został oczyszczony z zarzutów. Tak czy inaczej, serial po poprawkach był gotowy na Wielkanoc 2018.

Próba niewinnosci serial

Próba niewinności to adaptacja bardzo nietypowej powieści Agaty Christie. Zawiązaniem akcji jest skazanie zabójcy. Brakuje rozwiązującego zagadkę wszędobylskiego detektywa lub jakiejś sympatycznej postaci, której jesteśmy skłonni kibicować. Zamiast tego dostajemy gotycką atmosferę, rodzinne intrygi i liczne flashbacki.  Z tego powodu serial rozkręca się bardzo powoli. Dopiero po jakimś czasie wydarzenia stają się ciekawe. Argyllowie pod pozorem ułożonych ludzi z wyższych sfer są bardzo patologiczną rodziną. Każdy z członków rodziny ma trupy w szafie i niemal każdy może być potencjalnym zabójcą. Niestety ciężko tu powiedzieć coś więcej o fabule, gdyż opowiadanie o jej najlepszych momentach, wynagradzających początkową nudę jest zwykłym wchodzeniem na terytorium spoilerów.

Zdjęcia podobnie jak w poprzednich dwóch adaptacjach są piękne. Co ciekawe, mimo kilkumiesięcznej przerwy pomiędzy kręceniem serialu a dokrętkami, nie widać praktycznie żadnej różnicy. Aktorstwo jest na bardzo wysokim poziomie i ciężko znaleźć jakiekolwiek słabe ogniwo, włącznie z aktorem, który zastąpił Westwicka. Najlepiej na ekranie prezentuje się Bill Nighy w roli machiawelicznego seniora rodu.

  Tajemnica Bladego Konia (The Pale Horse) - recenzja serialu BBC

Serialowe zakończenie zostało zmienione. Zabójca i jego motywy są inne niż w książce. Niektórzy widzowie narzekali na takie rozwiązanie, uważając, że adaptacja powinna być wierna książkowemu oryginałowi. Osobiście się z tym nie zgadzam, gdyż jeśli zakończenie zrobione jest dobrze, zaskoczy nie tylko widzów odkrywających twórczość Christie, ale także osoby zaznajomione już z oryginałem. A tutaj jest zrobione to po mistrzowsku i równie zaskakujące.

Próba niewinności to jedna z najlepszych adaptacji Agaty Christie. W wyjątkiem niemrawego początku, historia trzyma w napięciu i umiejętnie łączy oryginalny materiał źródłowy z nowymi wątkami. Dla miłośników dobrych kryminałów jest to pozycja obowiązkowa.

8/10

Tajemnica Bladego Konia (The Pale Horse) – recenzja serialu BBC

Porównanie fabuły powieści z serialem (spoilery)

Jedną z pierwszych rzucających się w oczy zmian jest lekka modyfikacja nazwisk głównych bohaterów. Książkowi państwo Argyle w serialu nazywają się Argyll. Zmiana jest dziwna, gdyż nazwisko Argyll jest wymawiane tak samo. Zmianie uległo też jedno z imion; książkowy Jacko to w serialu Jack. Zawiązanie akcji w obu przypadkach jest identyczne. Zabójstwo, śmierć syna w więzieniu i pojawienie się nieoczekiwanego świadka. Prawie każdy jest podejrzanym. Różnice pojawiają się później.

Książka trochę bardziej skupia się na psychologii postaci. Wydarzenia odkrywamy, gdy postacie analizują zeznania Calgary’ego. W książce mamy spore zaangażowanie policji, która prowadzi w tej sprawie ponowne dochodzenia. Jacko ginie w więzieniu, nie z powodu pobicia a zapalenia płuc. Nie ma żadnego sugerowania, że Calgary jest niezrównoważony psychicznie. Od początku jest on traktowany poważnie. W końcówce książki zabójcą okazuje się Jacko. Morderca namówił do wykonania złowieszczego planu służącą (Kirsten Lindstrom), w której był zakochany. Podejrzenia miało paść na niego, a jego alibi miało zostać zeznanie Calgary’ego. Jacko nie przewidział jedynie, że Calgary wyjedzie na dwa lata i nie będzie mógł poświadczyć o jego niewinności.

W serialu zaangażowanie policji jest znikome. Calgary okazuje się pacjentem zakładu psychiatrycznego, który wymyślił opowieść o Antarktydzie, aby uwiarygodnić swoje przybycie. Był on tak naprawdę jedną z osób, które przyczyniły się do stworzenia bomby atomowej (paranoja atomowej zagłady to jeden z wątków przewijających się w serialu). Ze względu na poczucie winy wylądował w zakładzie zamkniętym i dopiero po wyjściu mógł poświadczyć niewinność Jacka.

Najważniejszą zmianą jest tożsamość mordercy. W serialu jest nim głowa rodziny — Leo. Okazuje się, że ma on nieślubne dziecko ze służącą. Dzieckiem tym jest Jack, którego państwo Argyll adoptowali, aby uniknąć skandalu. W ferelną noc Jack się o tym dowiedział i dlatego uciekł, a nie z powodu zabójstwa. Wrobić Jacka w morderstwo pomaga inspektor policji, któremu kiedyś Jack uwiódł żonę. Razem z Leo aranżują też oni śmiertelne pobicie w więzieniu. Pani domu została zabita, bo dowiedziała się o tym, że mąż ją zdradzał ze swoją sekretarką. Ostanią zmianą jest kara dla zabójcy, którą jest uwięzienie w bunkrze przeciwatomowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *