Breaking Bad – ciekawostki z serialu

Minęło już pięć lat od zakończenia serialu i dziesięć od jego rozpoczęcia. Z tej okazji przypominamy kilka ciekawostek z tego kultowego już serialu.

Liczba ofiar

W serialu umiera łącznie 270 osób. Największym mordercą jest sam Walter White, który przyczynił się do śmierci 201 osób. Oczywiście trzeba pamiętać, żę lwią część tej liczby stanowią ofiary katastrofy lotniczej, spowodowanej jedynie pośrednio przez Heisenberga. Własnoręcznie Walter zabił piętnaście osób (w tym siebie). O jedną osobę więcej zabijają meksykańscy kuzyni. Trzecią pozycję zajmują ex aequo Gus Fring i gang białych suprematystów z trzynastoma ofiarami na koncie. Najmniej osób ginie w sezonie pierwszym, bo zaledwie trzy. Bardzo krwawo wypada też Lydia, która co prawda sama nikogo nie zabija, ale przyczynia się do śmierci 21 osób. Zadziwiająco mało ofiar ma na koncie Mike, bo zaledwie dziewięć.

Mike Ehrmantraut

Jonathan Banks dostał rolę przez przypadek. Mieszkanie Jesse’ego po śmierci Jane, miał posprzątać adwokat Saul. Okazało się jednak, że ze względu na wcześniejsze zobowiązania grający go Bob Odenkirk nie będzie mógł zagrać tej sceny. Dlatego właśnie stworzono postać Mike’a — sprzątacza, gdyż tak się nazywał początkowo bohater. Twórcy serialu oczarowani grą Jonathana Banksa postanowili rozpisać jego rolę na więcej odcinków.

Beczki

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmagać filmowcy, są numery telefonów. Trzeba bardzo uważać, aby w filmie nie podać prawdziwego numeru telefonu, gdyż może to oznaczać dla właściciela tego numeru tysiące połączeń od ciekawskich widzów. Ten sam problem dotyczy współrzędnych, pod którymi Walt zakopał beczki z pieniędzmi. Aby uniknąć wizyt ludzi z łopatami, współrzędne te prowadzą do Q Studios w Albuquerque, gdzie kręcono większość scen.

Aaron Paul

Aaron Paul nigdy nie studiował aktorstwa. Biorąc pod liczbę zdobytych przez niego nagród, jest to nieco zaskakujące. Paul ma po prostu naturalny talent. Karierę zaczynał od modelingu i występu w teledyskach. Czasami udało mu się zdobyć jakąś pamniejszą rolę w serialu. W ten sposób trafił na plan serialu „Z archiwum X”, gdzie poznał Vince’a Gilligana, czyli późniejszego twórcę Breaking Bad.

Co ciekawe w Archiwum X grał także Bryan Cranston.

Pobicie Jesse’ego

Podczas sceny pobicia Jesse’ego, Raymond Cruz (Tuco) naprawdę pobił Aarona Paula. Oczywiście przez przypadek. Aktor za bardzo wczuł się w rolę i jedno z jego kopnięć dosięgło celu. Aaron poczuł ból i zaczął prosić, żeby ten przerwał. Cruz natomiast myślał, że to element gry aktorskiej i kontynuował scenę. Paul zemdlał i scena skończyła się interwencją lekarza. Scenę nakęcono ponownie, tym razem z dublerem.

Śmierć Gusa Fringa

Pamiętna scena to nie wynik komputerowej animacji tylko ciężkiej pracy makijażystów, którzy na co dzień pracowali przy serialu „The Walking Dead”. W rewanżu, w serialu o zombie pokazano zgraję bandytów, którzy używali niebieskiej mety Heisenberga.

Pizza na dachu

Tę ciekawostkę zapewne wszyscy znają, ale i tak ją tu opiszemy. Cranstonowi udało się wrzucić pizze na dach w pierwszym ujęciu. A dokonanie tego nie jest wbrew pozorom proste. Pizza jest giętka i pocięta na kawałki, więc przy próbie rzutu na ogół się rozpada. Jeśli przyjrzymy się reakcji Cranstona w tej scenie, widać, że jest lekko zdziwiony swoim sukcesem. Niestety fani serialu, scenę potraktowali jako „challenge accepted” i zaczęli masowo wrzucać pizze na dach tego samego budynku, co doprowadziło do ogrodzenia posiadłości.

Inną ciekawostką jest fakt, że pizza nie jest pokrojona w trójkąty. Powód ku temu jest oczywisty — gdyby była rzut nie mógłby się udać, gdyż pizza rozleciałaby się w locie na kawałki. Stworzyło to jednak niewielką dziurę fabularną. Twórcy postanowili zażartować sobie z tego w drugim odcinku czwartego sezonu. Gdy Jesse urządza imprezę, zamawia dla gości pizzę. Okazuje się, że pizza jest niepokrojona, gdyż jak twierdzi Badger pizzeria oszczędza w ten sposób pieniądze. Jesse retorycznie pyta ile w ten sposób można zaoszczędzić. Żartobliwy temat powraca także w serialu Better Call Saul. Gdy jedna z postaci zamawia pizze przez telefon, prosi o jej pokrojenie.

  Better Call Saul (Zadzwoń do Saula) - ciekawostki z serialu

Śmierć Hanka Schradera

Dean Norris chciał umrzeć już na początku piątego sezonu. Powodem była rola w opartym na powieści Stephena Kinga serialu „Pod Kopułą”. Na szczęście tak się nie stało i bohater miał okazję zagrać w swoich najbardziej dramatycznych epizodach.

Podatki

Oryginalnie miejscem akcji serialu miało być Los Angeles, jednak koszty kręcenia w mieście aniołów, okazały się zbyt duże. Albuquerque zaoferowało twórcom bardzo korzystne ulgi podatkowe.

Prawdziwy Heisenberg

Heisenberg został wybrany przez Watera nie tylko ze względu na groźnie brzmiące nazwisko. Werner Heisenberg, który był jednym z największych fizyków XX wieku, zmarł na raka w 1976.

Remake Breaking Bad

Kolumbijczycy nakręcili remake serialu zatytułowany „Metastasis” (2014). Składa się on z dwóch długich sezonów, których akcja pokrywa się z pięcioma sezonami Breaking Bad.

Cukierki

Niebieska metaamfetamina to masa z której robi się…cukierki. Debbie Ball, właścicielka cukierni The Candy Lady w Albuquerque, gotowała je jako rekwizyt. Jej cukiernia od tego czasu przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie tylko można u niej kupić woreczki z niebieskim 'towarem’, ale także inne słodkości przyprawione tym specyfikiem. Dodatkowo Debbie zajmuje się też organizacją wycieczek po serialowych lokacjach. Oczywiście w kamperze.

Inne

Po obejrzeniu odcinka „Ozymandias” twórca Gry o tron George R.R Martin uznał, że Walter White jest większym potworem niż jakakolwiek z postaci z jego książek.

Grający syna Watera, RJ Mitte cierpi na tę samą chorobę, co jego filmowa postać, jednak choroba aktora ma dużo łagodniejszy przebieg. Mitte, musiał trenować chodzenie o kulach i jąkanie się do roli.

Grający Bogdana Marius Stan podobnie jak Walter White jest geniuszem. Obecnie pracuje na wydziale nuklearnym w Argonne National Laboratory, jednej z największych placówek badawczo-rozwojowych w USA.

Samuel L. Jackson tak bardzo chciał zagrać epizod w serial, że pojawił się pewnego razu na planie ubrany jako Nick Fury. Było to możliwe, gdyż w tym samym studiu kręcono akurat pierwszą część „Avengers”. Mimo statusu gwiazdy producenci odmówili. Jackson nie chowa urazy, bo dziś dzień pozostał wielkim fanem serialu.

Jesse i Walt Jr. to jedyne główne postacie, które nigdy się nie spotkały w serialu.

Genialny foreshadowing w Breaking Bad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *