God of War to seria gier z gatunku hack and slash autorstwa Santa Monica Studio. Głównym bohaterem jest spartański generał Kratos, który w wyniku intrygi Zeusa staje się tytułowym Bogiem Wojny. Cykl doczekał się dziewięciu oficjalnych odsłon, z czego pierwsze siedem osadzonych jest w realiach starożytnej Grecji. Niestety, tylko dwie najnowsze części zostały wydane na PC. Co jednak, jeśli chcielibyśmy zagrać w starsze odsłony przygód Kratosa na komputerze? W tym artykule pokażemy, jak to zrobić.
God of War 1 i 2
Dwie pierwsze części – God of War (2005) oraz God of War II (2007) – ukazały się na konsolę PlayStation 2. W obie gry można zagrać za pomocą emulatora tej konsoli o nazwie PCSX2. Emulator nie wymaga mocnego sprzętu, a obie gry są emulowane niemal perfekcyjnie. Jeśli dysponujemy wydajnym komputerem, możemy uruchomić je nawet w 8K. Ponadto emulator pozwala na wgranie dodatkowego pakietu tekstur wysokiej rozdzielczości, co jeszcze bardziej poprawia oprawę graficzną.
PCSX2 jest stosunkowo prosty w obsłudze, a do uruchomienia wymaga jednorazowej konfiguracji, która pojawia się przy pierwszym jego uruchomieniu. Aby zagrać, potrzebujemy tylko oryginalnej płyty z grą lub jej obrazu (ISO) zgranego na dysk komputera. Szczegółową instrukcję, jak to zrobić, znajdziecie na oficjalnej stronie emulatora.
PCSX2 ma niestety jedną wadę – wymaga tzw. BIOS-u, czyli oprogramowania konsoli niezbędnego do jej uruchomienia. Bez BIOS-u emulator nie uruchomi żadnej gry, a ponieważ BIOS jest chroniony prawami autorskimi, twórcy emulatora nie mogą go dostarczać w pakiecie. Legalnie można go pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy to zgranie BIOS-u z własnej konsoli PlayStation 2. Drugi polega na ściągnięciu aktualizacji oprogramowania konsoli PS3 z oficjalnej strony Sony i wyodrębnieniu z niej potrzebnego pliku.
God of War Collection
Jeśli uzyskanie BIOS-u konsoli na potrzeby emulatora PS2 jest dla Was zbyt skomplikowane, istnieje alternatywa. Obie części God of War zostały zremasterowane na konsolę PlayStation 3 i wydane jako God of War Collection (pakiet dwóch gier) lub God of War Saga (pakiet pięciu gier). Do uruchomienia tych remasterów potrzebny jest emulator PlayStation 3 o nazwie RPCS3, który, na szczęście, nie wymaga żadnych dodatkowych plików. Emulator ściągamy z oficjalnej strony, instalujemy posiadaną przez nas grę i gramy. Równie prosty jest proces kopiowania danych z oryginalnego nośnika Blu-ray – wkładamy płytkę do napędu i uruchamiamy narzędzie PS3 Disc Dumper, które automatycznie skopiuje i zdekoduje zawartość płyty na nasz dysk.
Wersja na PS3 oferuje dużo lepszą grafikę, ponieważ remastery otrzymały tekstury w wyższej rozdzielczości oraz zostały wzbogacone o tryb 60 klatek na sekundę. Obie gry działają bezbłędnie. Jedyną przeszkodą są znacznie wyższe wymagania sprzętowe. Do grania potrzeba przynajmniej karty graficznej GTX 1060, 8 GB RAM-u i procesora z serii i7 4xxx. Taka lub zbliżona konfiguracja pozwoli cieszyć się rozgrywką na minimalnych lub średnich ustawieniach. Aby grać na ustawieniach maksymalnych w 4K, potrzeba sprzętu ze średniej półki (lub wyższej).
Chains of Olympus i Ghost of Sparta
Na konsolę PlayStation Portable (PSP) wydano dwie części przygód Kratosa: God of War: Chains of Olympus oraz God of War: Ghost of Sparta. Emulator PSP o nazwie PPSSPP (link) jest prosty w obsłudze i nie wymaga BIOS-u. Na oficjalnej stronie znajdziemy dwie wersje emulatora: zwykłą (darmową) i Gold (płatną), przy czym obie są identyczne pod względem funkcjonalności – wersja Gold służy do wspierania twórców.
Po instalacji emulatora musimy jedynie wskazać katalog, w którym znajduje się obraz gry (ISO). Wymagania sprzętowe do uruchomienia God of War w PPSSPP są bardzo niskie – gra powinna działać nawet na biurowym komputerze z dedykowaną kartą graficzną (choć może być konieczne obniżenie jakości grafiki). Jedyną trudnością dla mniej doświadczonych graczy może być zgranie obrazu gry z konsoli, ponieważ wymaga to wcześniejszego zainstalowania tzw. custom firmware na PSP.
Jeśli wykonanie tej procedury wydaje się zbyt kłopotliwe, mamy alternatywę. Obie gry zostały zremasterowane i wydane na konsolę PlayStation 3 jako God of War Origins Collection. Podobnie jak w przypadku remasterów God of War 1 i 2, obie gry działają na emulatorze RPCS3, mają dość niskie wymagania i są praktycznie pozbawione błędów. Dodatkową zaletą jest lepsza grafika oraz przerywniki filmowe w wyższej rozdzielczości.
God of War III
Kolejna odsłona – God of War III – pojawiła się na konsoli PlayStation 3. Niestety, gra jest niezwykle wymagająca sprzętowo i nadal ma liczne błędy w emulacji. Aby uruchomić ją choćby na minimalnych detalach, potrzeba przynajmniej komputera ze średniej półki, lecz nawet wtedy nie mamy gwarancji pełnej płynności i stabilności. W chwili pisania tego artykułu na oficjalnej stronie emulatora gra figuruje w stanie „ingame”, co oznacza, że nie jest jeszcze w pełni dopracowana. Można ją ukończyć, ale trzeba się liczyć z drobnymi błędami grafiki (np. migającymi teksturami). Na oficjalnej stronie emulatora znajduje się instrukcja (link), które ustawienia i łatki zastosować, by gra działała możliwie najlepiej.
God of War: Wstąpienie
Ostatnia gra w „greckim” cyklu także została wydana na konsolę PS3. Niestety, podobnie jak w przypadku God of War III, jest bardzo wymagająca sprzętowo. Nawet na komputerze z wysokiej półki utrzymanie pełnej płynności graniczy z cudem. Gra miewa także tendencję do przypadkowych zawieszeń lub błędów graficznych. Nagranie testowe wykonane zostało na komputerze wyposażonym w kartę graficzną RTX 4080 i procesor i9-14900. Przez większość czasu rozgrywka jest względnie płynna, jednak przy większej liczbie obiektów na ekranie potrafi zwolnić.
God of War w usłudze PlayStation Plus na PC
Jeżeli Wasz sprzęt nie radzi sobie z uruchamianiem emulatorów, istnieje jeszcze jedna możliwość. Sony oferuje dostęp do starszych gier w ramach usługi PlayStation Plus Premium. Posiadacze konsol PS4 i PS5 mogą w niej uruchamiać wiele tytułów z bogatej biblioteki Sony. Dobra wiadomość dla użytkowników PC jest taka, że usługa działa także na komputerach. Aktualny koszt subskrypcji to około 70 zł miesięcznie. Wystarczy wykupić abonament, pobrać aplikację PlayStation na PC i grać bez konieczności instalowania emulatorów. Dodatkowym atutem jest fakt, że rozgrywka odbywa się w chmurze (streaming), co oznacza, że można z tego korzystać nawet na bardzo słabym sprzęcie.