Wynalazek (Primer) – wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Zaraz obok Tenet, Wynalazek jest prawdopodobnie najbardziej zawiłym fabularnie filmem o podróżach w czasie. Powodów ku temu jest kilka. Wehikuł czasu działa na zupełnie innej zasadzie niż typowe maszyny do podróżowania w czasie znane z innych filmów SF. Chociaż bohaterowie mogą cofać się o zaledwie kilka godzin, w wyniku swoich machinacji tworzą wiele linii czasowych. Postacie nie są wobec siebie szczere – kłamią i manipulują, co jeszcze bardziej zaciemnia obraz. Na dodatek niektórych kluczowych dla fabuły wydarzeń nawet nie zobaczymy  — bohaterowie jedynie o nich wspominają. Najlepiej sytuację podsumował jeden z krytyków, pisząc, że jeśli ktoś twierdzi, że obejrzał film raz i go od razu zrozumiał, na pewno kłamie.

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wydarzenia z filmu. Zrezygnowaliśmy jednak z omawiania wszystkiego. Artykuł skupia się na aspekcie podróży w czasie, więc postacie poboczne, które nie mają większego wpływu na wydarzenia, zostały pominięte.

Jak działa wynalazek?

Film ignoruje typowe dla filmów science fiction błyskawiczne przenoszenie się w czasie. W filmie Carrutha cofnięcie się w czasie odbywa się w czasie rzeczywistym. Jeśli chcemy wrócić 6 godzin, tyle samo czasu musimy spędzić w wynalazku.

Aby rozpocząć podróż w czasie, bohater uruchamiał wynalazek. Następnie udawał się na kilka godzin do hotelu. W tym czasie sprawdzał notowania giełdowe. Po upływie 6 godzin wchodził do skrzyni. Wtedy rozpoczynała się właściwa podróż w czasie. Bohater wracał do momentu, w którym uruchomił urządzenie. Po wyjściu ze skrzyni znajdował się w punkcie wyjścia, jednak uzbrojony w wiedzę dotyczącą notowań giełdowych. Przez kolejne 6 godzin korzystał z niej, inwestując pieniądze na giełdzie.

primer schemat podróży
Schemat podróży w czasie (wikimedia commons)

Do czego służyły butle z tlenem?

Nie miały one wpływu na działanie wynalazku, jednak pomagały oddychać zamkniętej w środku osobie. Bez butli, podróż mogłaby skończyć się fatalnie.

Primer butle z tlenem

Jak powstał wynalazek?

Przez przypadek. Młodzi twórcy pracowali nad urządzeniem niwelującym działanie grawitacji. Ze strzępków rozmowy można zrozumieć, że działało ono na podobniej zasadzie jak schłodzony super przewodnik. Jeśli schłodzimy super przewodnik do bardzo niskiej temperatury, zadziała on jak magnes. Młodzi twórcy próbowali wynaleźć urządzenie, które dokona tego samego, bez schładzania.

Dlaczego Aaron i Abe wycinają z auta katalizator spalin?

Do urządzenia potrzebny jest im pallad — niezwykle drogi metal. Jest on wykorzystywany w katalizatorach spalin. Podobną chałupniczą metodą bohaterowie zdobywają inne potrzebne im urządzenia. Z mikrofalówki pożyczają sobie transformator, a z lodówki freon.

Primer katalizator spalin

Po co bohaterowie zamykają się w hotelu?

Samo przebywanie w hotelu nie miało nic wspólnego z podróżą w czasie, jednak było sposobem na zabezpieczenie się przez nieoczekiwanymi konsekwencjami. Aaron i Abe chcieli podczas ośmiu godzin w jak najmniejszy sposób wypływać na świat.

Druga skrzynia

Jako naukowiec Abe liczył się z nieoczekiwanymi konsekwencjami podróży w czasie. W celu zapobieżeniu ewentualnym problemom zabudował kolejną skrzynię, który była uruchamiana kilka godzin wcześniej. Gdyby coś poszło nie tak i zaszła konieczność odwrócenia wszystkich wydarzeń, bohater miał wrócić do drugiej skrzyni. W ten sposób pojawiłby się kilka godzin, przed rozpoczęciem swojej oryginalnej podroży w czasie i odwiódł samego siebie od jej dokonania.

Niestety generowało to spory problem. Podczas normalnej podroży w czasie po upływie 8 godzin, jedna z wersji wchodziła do skrzyni i cofała się w czasie, de facto znikając z rzeczywistości. W przypadku użycia drugiej skrzyni istniały dwie wersje tej samej osoby.

Dlaczego postacie mają problem z pisaniem

Film tego nie tłumaczy, jednak istnieją dwie teorie. Urządzenie może w negatywny sposób wpływać na układ nerwowy. Dlatego po jakimś czasie pojawiają się krwawienia z ucha i osłabienie prowadzące do omdlenia. Druga teoria zakłada, że przed odkryciem, do czego służy ich wynalazek, bohaterowie wkładali do niego ręce. Mogło to spowodować przesunięcie ich w czasie względem reszty ciała.

  Men 2022 - recenzja

Po co bohater nastawiał włącznik na piętnaście minut?

Moment włączenia maszyny, był także momentem, w którym cofający się w czasie bohater z niej wychodził. 15-minutowa przerwa spowodowana była koniecznością uniknięcia spotkania z samym sobą.

Ile powstało pętli czasowych?

Bohaterowie cofają się w czasie, tworząc przynajmniej kilkanaście linii czasowych. Pominiemy tutaj mniej ważne i skupimy się na kluczowych.

Pierwszą podróż w czasie odbywa Abe. Aaron w tym czasie idzie normalnie do pracy.

Druga linia czasowa
Po powrocie Abe idzie do Aarona i powstrzymuje go przed pójściem do pracy. Zamiast tego idą pooglądać przez lornetę Abe’a wchodzącego do urządzenia. Bohaterowie zapamiętują kursy akcji, cofają się w czasie i zarabiają pieniądze.
Pierwszego dnia, wieczorem odbywa się impreza. Przychodzi na nią uzbrojony były partner przyjaciółki Abe’a i Aarona – Rachel. Aaronowi udaje mu się go rozbroić.

Trzecia linia czasowa
Po udanym dniu bohaterowie leżą na kanapie i teoretyzują, co chcieliby zrobić z własnym życiem. Marzeniem Aarona jest pobicie szefa, po czym cofnięcie się w czasie, aby odwieść siebie od tego zamiaru – w ten sposób nikomu nie stanie się krzywda, a Aaron pozna jakie to uczucie. Rozważania bohaterów przerywa dziwne skrobanie na strychu. Żona Aarona postanawia zamówić deratyzację.

Czwarta linia czasowa

Bohaterowie robią to co zaplanowali – cofają się w czasie i zarabiają pieniądze. Po jednej z podroży, Aaron krwawi z ucha – jest to potencjalny efekt uboczny podróżowania w czasie. Podczas jednego z pobytów w hotelu Aaron przez pomyłkę odbiera telefon od żony.

Aaron odkrywa skrzynię bezpieczeństwa Abe’a i wykorzystuje ją do cofnięcia się w czasie do samego początku. Zabiera też ze sobą maszynę w częściach, dzięki czemu do dyspozycji pozostają dwie włączone maszyny, gotowe cofnąć bohaterów do samego początku.

Generuje to jednak spory problem – po świecie chodzi on i jego poprzednia wersja, która wciąż nic nie wie o podróżach w czasie. Przebywanie dwóch Aaronów może zaburzyć linię czasu. Aaron z przyszłości narkotyzuje swojego odpowiednika (nieświadomego podroży w czasie) i więzi go na strychu. W ten sposób może ponownie przeżyć cały dzień i upewnić się, że wszystko pójdzie, tak jak powinno.
Reszta dnia idzie zgodnie z planem. Abe przychodzi wtajemniczyć Aarona w podróże w czasie. Aaron nagrywa rozmowę, aby w przypadku kolejnego cofnięcia się wiedzieć, co dokładnie powinien mówić, aby nie zmienić żadnych wydarzeń. Wieczorem odbywa się impreza, na której Aaron rozbraja napastnika.

Primer strych

Piąta linia czasowa

Po powrocie Aaron znowu odbiera telefon od żony. Oznacza to, że mógł powstać paradoks czasowy, gdyż miał go odebrać Aaron w hotelu. (jeśli w pobliżu anteny znajdują dwa identyczne aparaty, przekaźniki telefoniczne łączą się z najbliższym). Okazuje się, że zdarzenie nie miało reperkusji. Jednak ziarno niepewności zostaje zasiane

W nocy Abe zostaje wybudzony przez dzieciaki, które uruchomiły alarm samochodowy. Abe wpada na plan. Po zakończeniu codziennej podróży włącza maszyny. Powód? Abe i Aaron mogę iść do szefa Aarona, pobić go, cofnąć się w czasie, przeczekać do nocy i iść pod dom Abe’a przepędzić dzieciaki, co w konsekwencji spowoduje, że Abe się nie obudzi i nie wpadnie na plan. Aaron spełni swoje pragnienie, a Abe sprawdzi, czy zaburzenie symetrii czasu może mieć konsekwencje.

  Mortal Kombat 1995 - recenzja | Adaptacje gier komputerowych

Plan udaje się częściowo. Przed podróżą bohaterowie widzą ojca Rachel (kobiety, której ex przybył na imprezę ze strzelbą). Wieczorem widza go ponownie, jednak jest mocno zarośnięty, chociaż po południu był gładko ogolony. Wniosek jest jeden – ojciec Rachel odkrył skrzynię i z niej korzysta. Bohaterowi gonią go i dopadają, gdy ten traci przytomność. Sugeruje to długą lub wielokrotną podróż. Abe i Aaron postanawiają cofnąć się do samego początku.

Szósta linia czasowa

Aaron wychodzi dnia pierwszego. W tym momencie istnieją jego trzy wersje: on sam, jego wcześniejsza wersja, która uwięziła oryginalnego Aarona na strychu i Aaron więziony na strychu. Nowo przybyły Aaron dogaduje się ze swoją poprzednią wersją.

Po cofnięciu się istnieją dwie wersje Abe’a. Nowy Abe postępuje podobnie jak Aaron i więzi swoją wcześniejszą wersję. Następnie idzie „po raz pierwszy” zapoznać Aarona z koncepcją podróży w czasie. Bohaterowie jednak orientują się kim są, gdy Abe omdlewa. Po zdradzeniu sobie wszystkich tajemnic postanawiają kontynuować wydarzenia, tak jak miały miejsce. Różnicą jest impreza, na której pojawiają się obaj.

Następnego dnia Aaron postanawia wyjechać. Pod fałszywą tożsamością zamieszka gdzieś daleko, a jego uwięziona na strychu wersja wróci do normalnego życia, w błogiej nieświadomości.

Niestety tak się nie stanie. Wersja Aarona, która uwięziła Aarona na strychu, ma wyrzuty sumienia i postanawia wyjaśnić swojej ofierze, co się stało. Narracja, którą słyszymy w trakcie trwania filmu, to jego telefon z wyjaśnieniami.

Co się dzieje po zakończeniu filmu?

Przynajmniej jedna z wersji Aarona, po wyjeździe pracuje nad nową, jeszcze większą wersją wynalazku. Podczas sceny rozstania na lotnisku, Aaron twierdzi, że możliwe jest stworzenie kopii całej rodziny, aby każdy z Aaronów miał swoją. Być może taki jest cel gigantycznego wehikułu. Więziony na strychu Aaron wie wszystko o podróżach w czasie, jednak nie wiadomo czy skorzysta z tej wiedzy.

Z kolei Abe pozostaje na miejscu, aby cofnąć się po raz kolejny do samego początku i powstrzymać Aarona i Abe’a przed podróżowaniem w czasie. Aaron twierdzi jednak, że nie będzie to możliwe. Nie wiemy, czy Abe odniósł sukces, czy jeszcze bardziej wszystko skomplikował.

Skąd ojciec Rachel dowiedział się o wynalazku?

Film nie tłumaczy nic na ten temat. Możliwe, że śledził któregoś z bohaterów, albo do magazynu trafił przypadkiem. Tak czy inaczej, bohaterowie nie dowiedzą się tego, gdyż ścigając go, zmienili bieg wydarzeń i nie może on już wrócić do skrzyni.

Druga, nieco bardziej naciągana (jednak możliwa) teoria wiąże się z imprezą. Dla Aarona najważniejszym wydarzeniem dnia pierwszego jest konieczność powstrzymania napastnika. Możliwe, że podczas którejś z kolejnych prób coś poszło nie tak i doszło do tragedii. Jedna z kopii Aarona mogła wtedy dać ojcu Rachel dostęp do maszyny. Możliwe też, że pojawienie się ojca Rachel ma związek z kolejnymi (niepokazanymi w filmie) próbami cofnięcia się czasie i naprawienia wszystkiego.

Jeśli podobał ci się artykuł, możesz podziękować, odblokowując reklamy na stronie, lub dzieląc się nim w mediach społecznościowych. Możesz też rozważyć wsparcie portalu poprzez serwis Patronite

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.