Ciekawostki z filmu Ant-Man i Osa (Ant-Man and the Wasp)

Jak w każdym filmie Marvel Cinematic Universe, w drugiej części przygód Ant-Mana znalazło się mnóstwo nawiązań, referencji i easter eggów. Postaramy się je tutaj omówić.

Spoilery

W logo Marvel Studios litery IO zostały zastąpione 10″. Jest to spowodowane dziesiątą rocznicą istnienia Marvel Cinematic Universe.

Kim jest Ghost?

Ghost to główny antagonista filmu. Postać pochodzi bezpośrednio z komiksów Marvela, jednak istnieją pewne różnice. Komiksowy Ghost jest mężczyzną, a jego głównym przeciwnikiem jest nie Ant-Man a Iron Man. Tak naprawdę Ghost nigdy nie walczył z Ant Manem. Komiksowy Ghost ma taką samą moc przenikania przez obiekty, jednak potrafi przenieść ją także na przedmiot, którego dotyka. Moc Ghosta nie pochodzi z kwantowego wymiaru, a z chipu który Ghost wynalazł. Korporacja dla której pracował Ghost postanowiła go zabić, jednak na skutek eksplozji bomby podłożonej przez zamachowca, chip stał się cześcią jego ciała. Po dokonaniu zemsty Ghost, zostaje sabotażystą do wynajęcia. Podczas jednej z misji jego drogi krzyżują się ze Starkiem, który od tej pory pozostaje jego największym wrogiem.

ghost marvel komiksy

Bill Foster

Laurence Fishburne gra Billa Fostera, który w komiksach Marvela jest czarnym superbohaterem zwanym Black Goliath. Nie wiadomo czy Marvel będzie chciał wprowadzić osobny film z tą postacią, jednak twórcy ukryli w filmie mały easter egg. Kostium Pyma ma wzór podobny do stroju komiksowego Goliatha. Co ciekawe Michael Douglas grał kiedyś postać nazywającą się Bill Foster w filmie Upadek z 1993.

MCU kontra DCEU

Dwoje aktorów z Ant man and Wasp grało wczesniej w filmach z uniwersum DC. Laurence Fishburne gra Perry’ego White – przełożonego Clarka Kenta w Daily Planet. Na razie nie wiadomo czy aktor powróci w kolejnych filmach i nie ma co spekulować, gdyż w DC panuje za duże zamieszanie. Fishburne grał też wcześniej w filmach Marvela – podkładał głos Silver Surferowi w nieudanej adaptacji Fantastic Four. Teoretycznie Fantastyczna Czwórka należy do Marvela, ale ponieważ Marvel odsprzedał prawa do niej studiu Fox, budują oni własne niezależne uniwersum. A przynajmniej budowali, bo były już trzy podejścia i wszystkie nieudane.

Drugim aktorem z przeszłością w DC jest Michelle Pfeiffer, która grała postać seksownej Catwoman w filmie Batman Returns.

Zanim Pfeiffer zdobyła swoją rolę, rozważane były inne kandydatury. Michael Douglas chciał, aby rolę zagrała jego prawdziwa żona, Catherine Zeta Jones. Reżyser natomiast myślał o Sharon Stone.

Jest jeszcze jeden aktor, który dzieli dwa superbohaterskie uniwersa filmowe. Jest nim Randal Cheng grający agenta w Ant Man agenta FBI. Niedługo zobaczymy go w u konkurencji w filmie pod tytułem Aquaman.

Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego aktorzy tak swobodnie przeskakują z jednego uniwersum do drugiego, to wyjaśnienie jest proste. Owszem, aktorzy mają w kontraktach klauzule niepozwalającą im grać u konkurencji, ale chodzi o aktorów głównych, a zakaz dotyczy grania podobnej postaci. Oznacza to, że Henry Cavill grający Supermana, może bez problemu zagrać szpiega czy zabójcę, ale nie może założyć peleryny i stać się superbohaterem w innym filmie bez pozwolenia włodarzy DC.

  Hitman 2007 - recenzja | adaptacje gier komputerowych

Langston Fishburne

W dzisiejszych czasach jest już dosyć łatwo odmłodzić cyfrowo aktora. Przykładem mógłby ty być na przykład Jeff Bridges w filmie Tron. Młoda wersja Billa Fostera wygląda niemal perfekcyjnie. Nie widać żadnych śladów efektów komputerowych. Jednak to nie zasługa komputerowych magików tylko speców od makijażu i dobrych genów po ojcu. Młodszą wersję postaci gra Langston Fishburne, czyli syn Laurence.

Langston Fishburne gra młodszą wersję swojego ojca

Kiedy Hank Pym przenosi się w kwantowy wymiar, urządzenie traci sygnał i Hank na poziomie mikrobów. Widzimy wtedy trzy nieprzyjemnie wyglądające organizmy zbliżające się do statku celem konsumpcji. Są to niesporczaki, zwane także niedźwiedziami wodnymi. Występują w prawie każdym zbiorniku wodnym. Niesporczaki są prawdopodobnie najbardziej odpornymi organizmami na Ziemi. Są w stanie przetrwać wysokie dawki promieniowania, mogą znieść temperatury gorętsze od wrzącej wody oraz zamrożenie w temperaturze zbliżonej do zera absolutnego. Mogą wytrzymać ciśnienie 6000 atmosfer. Dla porównania, dno Rowu Mariańskiego, czyli najgłębszego miejsca na Ziemi to zaledwie 1000 atmosfer. Mimo iż niesporczaki lubią wodę, potrafią bez niej wytrzymać nawet 100 lat. A wy myśleliście, że Thanos jest twardy!

Paul Rudd i Michelle Pfeiffer zagrali razem w komedii romantycznej Nigdy nie będę twoja (2007). Michelle grała w nim partnerkę Paula. Różnica wieku pomiędzy aktorami była częścią fabuły.

Film z gigantycznymi mrówkami to One! z 1954. Fabuła opowiada o inwazji gigantycznych mrówek, które powstały w wyniku eksplozji nuklearnej.

Cameo Stana Lee

Nie ma filmu Marvela, bez cameo Stana Lee. Tym razem niezawodny Stan reaguje na zmniejszenie auta słowami Lata 60 były fajne, ale teraz płacę za to”. Ma to oczywiście sugerować, że Stan myśli, iż ma zwidy wywołane nadużywaniem substancji odurzających. Co ciekawe, Stan Lee był przeciwnikiem tego typu używek i opublikował kilka historii komiksowych będących ostrzeżeniem przed narkotykami. Twórcy nagrali kilka różnych reakcji na zniknięcie auta. Niewykorzystane ujęcie możecie zobaczyć tutaj:

W zwiastunie filmu istnieje scena, którą z niewidomych powodów wycięto z filmu. Kiedy powiększony Scott stoi przed promem pełnym ludzi, zaczyna sobie z nich żartować, mówiąc: JA JEŚĆ LUDZI!”. (0:28)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *