Ciekawostki z serialu Ozark

Ozark plansza tytułowa

Pochodzenie nazwy Ozark

Ozark to prawdziwe jezioro. Znajduje się w krainie Ozark, od której pochodzi nazwa jeziora. Nazwa krainy pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego i stanowi zniekształcony skrót „aux Arks”, czyli kraina Arkansas. Inni badacze jako pochodzenie nazwy wskazują francuski zwrot „aux arcs” oznaczający zakręt rzeki.
Samo jezioro jest tworem sztucznym i powstało w 1931 w wyniku postawienia tamy Bagnella na rzece Osage. Jezioro najpierw nazywało się Osage, a następnie Bagnell, ale przekorni mieszkańcy nigdy tych nazw nie uznali i nazywali jezioro po prostu Ozark. W końcu nazwa została oficjalnie zmieniona. Aby sprawy skomplikować jeszcze bardziej, jezioro jest też nazywane „smokiem z Missouri”. W serialu historia powstania jeziora jest kilka razy wspominana.

Wieśniacka Riwiera

W pierwszym odcinku Marty ze strachu bełkocze zapamiętany z ulotki fakt o najdłuższej linii brzegowej. To także fakt prawdziwy – w czasie powstania, Ozark było największym sztucznym jeziorem w USA i jednym z największych na świecie. Linia brzegowa wynosi 1,850 kilometrów. Tak wielką długość linii brzegowej Ozark zawdzięcza nietypowemu kształtowi. Długość jeziora to blisko 150 kilometrów. Marty miał też rację z turystyką. Szacuje się, że co roku wakacje spędza tam 5 milionów turystów. Niektórzy złośliwie nazywają ten obszar „Wieśniacką Riwierą”

Na końcu pierwszego odcinka Marty z rodziną oglądają jezioro Ozark z miejsca zwanego Lover’s Leap. Lover’s Leap jest jednym z najbardziej znanych miejsc nad jeziorem. W rzeczywistości, miejsce to nie wygląda tak jak na filmie, gdyż na ogół przebywa tam sporo osób. Poza tym miejsce jest zazwyczaj bardzo zaśmiecone. Przed przystąpieniem do zdjęć ekipa serialu musiała sprzątać tony śmieci pozostawione przez turystów. Nazwa miejsca została wymyślona przez dziennikarza, który opisał w gazecie fikcyjną historię o samobójstwie pewnej Indianki. Obecnie miejsce nie nadaje się do samobójstwa, gdyż na skutek podniesienia poziomu wody, wysokość nie jest dostateczna do skończenia ze sobą.

  Dark - odpowiedzi na pytania z drugiego sezonu

Bar u Marty’ego

Nad jeziorem Ozark istnieje bar o nazwie Marty Byrde’s. Bar istnieje od 24 lat, jednak na fali popularności serialu zmienił nazwę. Właściciel nie ukrywa, że jest to nawiązanie do serialu, jednak oprócz nazwy nie uświadczymy tam żadnych atrakcji związanych z serialem. A to dlatego, że…

W serialu pod tytułem Ozark prawie nie oglądamy prawdziwego jeziora Ozark. Zamiast tego większość zdjęć jest kręcona się nad jeziorami Allatoona i Lanier w stanie Georgia. Powód jest prozaiczny – stan Missouri, w którym jest położone jezioro, nie ma wystarczająco atrakcyjnego systemu podatkowego dla filmowców i bardziej opłaca się kręcić zdjęcia gdzie indziej. Jest w tym jakaś ironia, że twórcy serialu o praniu pieniędzy, kombinują, aby nie płacić podatków.

Czołówka serialu Ozark

Na początku każdego epizodu widzimy plansze z literą O, podzieloną na cztery części. W każdej z tych części znajduje się jakiś przedmiot uformowany tak, aby przypominał kolejne litery tytułu (Z-A-R-K). Jednak plansza ta ma więcej znaczeń. Każdy z tych przedmiotów to mała zapowiedz wydarzeń z danego odcinka. Przykładowo, kiedy widzimy pistolet, możemy się domyślić, że ktoś zostanie zastrzelony.

Mały domek nad jeziorem Ozark

Jason Bateman, kojarzony raczej z lżejszym repertuarem został nominowany do nagrody Emmy w kategorii najlepszy aktor w serialu dramatycznym, jednak przegrał z Matthew Rhysem z The Americans. Oprócz tego Jason sam wyreżyserował cztery odcinki Ozark, z czego jeden został nominowany do Emmy, za najlepszą reżyserię. Tutaj ponownie musiał uznać wyższość konkurencji. Dla Batemana Ozark nie był pierwszym kontaktem z drugą stroną kamery. Już w 1986 wyreżyserował trzy odcinki serialu Valerie, zostając jednocześnie najmłodszym członkiem gildii reżyserów. Jason z aktorstwem związany był od najmłodszych lat. Jego debiutem ekranowym była rola Jamesa Coopera Ingallsa w serialu Mały domek na prerii.

  Making a murderer, seria 1 i 2 - recenzja

Sposoby, jakich używa Marty Byrde, do prania brudnych pieniędzy były używane przez gangsterów w prawdziwym życiu. Konsultantami przy serialu byli agenci FBI, którzy podzielili się z twórcami metodami, jakich używają organizacje przestępcze, aby zalegalizować swoje dochody.
Julia Garner gra jedną z najtwardszych kobiecych postaci w serialu, jednak w rzeczywistości jest przeciwieństwem tej postaci. Julia w jednej scenie miała przetestować pułapkę, wrzucając do wody mysz. Okazało się jednak, że aktorka panicznie boi się myszy. Kolejne podejścia do ujęcia skończyły się atakiem paniki. W końcu trzeba było znaleźć dublera do nakręcenia samej dłoni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*