Ciekawostki z serialu Ozark

Pochodzenie nazwy Ozark

Ozark to prawdziwe jezioro. Pełna nazwa to Lake of the Ozarks. Jezioro położone jest krainie Ozark, która jest częścią aż czterech stanów: Missouri, Arkansas, Oklahoma i Kansas. Nazwa krainy pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego i stanowi zniekształcony skrót „aux Arks”, czyli kraina Arkansas. Inni badacze jako pochodzenie nazwy wskazują francuski zwrot „aux arcs” oznaczający zakręt rzeki.
Samo jezioro jest tworem sztucznym i powstało w 1931 w wyniku postawienia tamy Bagnella na rzece Osage. Jezioro najpierw nazywało się Osage, a następnie Bagnell, ale przekorni mieszkańcy nigdy tych nazw nie uznali i nazywali jezioro po prostu Ozark. W końcu nazwa została oficjalnie zmieniona. Aby sprawy skomplikować jeszcze bardziej, jezioro jest też nazywane „smokiem z Missouri”. W serialu historia powstania jeziora jest wspominana kilka razy.

Wieśniacka Riwiera

W pierwszym odcinku Marty ze strachu bełkocze zapamiętany z ulotki fakt o najdłuższej linii brzegowej. To także fakt prawdziwy – w momencie powstania, Ozark było największym sztucznym jeziorem w USA i jednym z największych na świecie. Jego długość to blisko 150 kilometrów, a linia brzegowa wynosi aż 1850 kilometrów!

Marty miał też rację z turystyką. Szacuje się, że co roku wakacje spędza tam 5 milionów turystów. Niektórzy złośliwie nazywają ten obszar „Wieśniacką Riwierą”

Lover’s Leap

Pokazane w pierwszym odcinku urwisko zwane Lover’s Leap istnieje naprawdę i jest jedną z lokalnych atrakcji turystycznych. Jednak w rzeczywistości Lover’s Leap nie wygląda tak jak atrakcyjnie, jak w serialu. Na ogół przebywa tam sporo osób, a okolica jest bardzo zaśmiecona. Przed przystąpieniem do zdjęć ekipa serialu musiała uprzątnąć tony śmieci pozostawione przez turystów. Nazwa miejsca została wymyślona przez dziennikarza, który opisał w gazecie fikcyjną historię samobójstwa pewnej Indianki. Obecnie urwisko nie nadaje się do samobójstwa, gdyż na skutek podniesienia poziomu wody, wysokość nie jest dostateczna do skończenia ze sobą.

Bar u Marty’ego

Nad jeziorem Ozark istnieje bar o nazwie Marty Byrde’s. Bar istnieje od 24 lat, jednak na fali popularności serialu zmienił nazwę. Właściciel nie ukrywa, że jest to nawiązanie do serialu, jednak oprócz nazwy nie uświadczymy tam żadnych atrakcji związanych z serialem. A to dlatego, że…

W serialu nie zobaczymy prawdziwego jeziora Ozark (z drobnymi wyjątkami). Zamiast tego większość zdjęć jest kręcona się nad jeziorami Allatoona i Lanier w stanie Georgia. Powód jest prozaiczny – stan Missouri, w którym jest położone jezioro, nie ma wystarczająco atrakcyjnego systemu podatkowego dla filmowców i bardziej opłaca się kręcić zdjęcia gdzie indziej. Jest w tym jakaś ironia, że twórcy serialu o praniu pieniędzy, kombinują, aby nie płacić podatków.

  Sanitarium na PC - wyjaśnienie fabuły i interpretacja symboliki

Czołówka serialu Ozark

Na początku każdego epizodu widzimy plansze z literą O, podzieloną na cztery części. W każdej z tych części znajduje się jakiś przedmiot uformowany tak, aby przypominał kolejne litery tytułu (Z-A-R-K). Każdy z tych przedmiotów to mała zapowiedz wydarzeń z danego odcinka. Przykładowo, kiedy widzimy pistolet, możemy się domyślić, że ktoś zostanie zastrzelony.

Mały domek nad jeziorem Ozark

Jason Bateman, czyli aktor kojarzony raczej z lżejszym repertuarem, za swój występ w Ozark został nominowany do nagrody Emmy w kategorii najlepszy aktor w serialu dramatycznym. Batman przegrał z Matthew Rhysem z serialu The Americans. Oprócz tego Jason sam wyreżyserował cztery odcinki Ozark, z czego jeden został nominowany do Emmy za najlepszą reżyserię. Tutaj ponownie musiał uznać wyższość konkurencji. Dla Batemana Ozark nie był pierwszym kontaktem z drugą stroną kamery. Już w 1986 wyreżyserował trzy odcinki serialu Valerie, zostając jednocześnie najmłodszym członkiem gildii reżyserów. Jason z aktorstwem związany był od najmłodszych lat. Jego debiutem ekranowym była rola Jamesa Coopera Ingallsa w serialu „Mały domek na prerii”.

Pranie brudnych pieniędzy

Sposoby jakie Marty Byrde stosuje, do prania brudnych pieniędzy, były używane naprawdę przez różnego rodzaju organizacje przestępcze. Konsultantami przy serialu zostali agenci FBI, którzy podzielili się z twórcami metodami, jakich używają organizacje mafijne, aby zalegalizować swoje dochody.

Casting

Julia Garner gra jedną z najtwardszych kobiecych postaci w serialu, jednak w rzeczywistości jest przeciwieństwem granej przez siebie osoby. Julia w jednej scenie miała przetestować zastawioną przez siebie pułapkę, wrzucając do wody mysz. Okazało się jednak, że aktorka panicznie boi się myszy. Kolejne podejścia do ujęcia skończyły się atakiem paniki. W końcu trzeba było znaleźć dublera do nakręcenia samej dłoni trzymającej gryzonia.

Jason Bateman i Laura Linney nie byli zainteresowani występem w serialu. Linney wolała występować w filmach, a Batman chciał zająć się reżyserią. Do występu producenci przekonali go właśnie ofertą wyreżyserowania niektórych odcinków. Gdy Bateman podpisał kontrakt zrobiła to także Linney, gdyż bardzo chciała z nim zagrać.

Pierwszym aktorem zaangażowanym w produkcję, był grający Jacoba Snella, Peter Mullan. Producentom tak zależało na jego występie, że namówili go do podpisania kontraktu w ciemno, przed ukończeniem scenariusza.

Ile sezonów będzie miało Ozark?

Czwarty sezon jest ostatnim.

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobry serial.Po skończeniu oglądania rozmyślam o nim do dzisiejszego dnia.Chciałam nadmienić ze to zdarzylo się pierwszy raz a mam 70 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *