Breaking Bad – ciekawostki z serialu

Minęło już pięć lat od zakończenia serialu i dziesięć od jego rozpoczęcia. Z tej okazji przypominamy kilka ciekawostek z tego kultowego już serialu.

W serialu umiera łącznie 270 ludzi. Największym morderca jest sam Walt/Heisenberg, który przyczynił się w różny sposób do aż 201 trupów. Lwią część tego stanowią ofiary katastrofy lotniczej, spowodowanej jedynie pośrednio przez niego, ale i tak Walt ma na koncie 15 własnoręcznie zabitych osób. O jedną osobę więcej zabijają meksykańscy kuzyni. Trzecią pozycję zajmują ex aequo Gus Fring i gang białych suprematystów. Najmniej osób ginie w sezonie pierwszym, bo zaledwie trzy.

Jedna z najciekawszych postaci serialu, czyli Mike Ehrmantraut, dostał rolę przez przypadek. Mieszkanie Jesse’ego po śmierci Jane miał posprzątać adwokat Saul. Okazało się jednak, że ze względu na wcześniejsze zobowiązania grający go Bob Odenkirk nie będzie mógł zagrać tej sceny. Dlatego właśnie stworzono postać Mike’a — sprzątacza, gdyż tak się nazywał początkowo bohater. Twórcy serialu oczarowani grą Jonathana Banksa postanowili rozpisać jego rolę na więcej odcinków.

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmagać filmowcy, są numery telefonów. Trzeba bardzo uważać, aby w filmie nie podać prawdziwego numery telefonu, gdyż może to oznaczać dla właściciela tego numeru tysiące połączeń od ciekawskich widzów. Ten sam problem dotyczy współrzędnych, pod którymi Walt zakopał beczki z pieniędzmi. Aby uniknąć wizyt ludzi z łopatami, współrzędne te prowadzą do Q Studios w Albuquerque, gdzie kręcono większość scen.

Aaron Paul nigdy nie studiował aktorstwa. Biorąc pod uwagę, że jedną z najmocniejszych stron serialu jest aktorstwo w wykonaniu dwójki głównych bohaterów, jest to nieco zaskakujące. Paul ma po prostu naturalny talent. Z Vincem Gilligan, czyli twórcą Breaking Bad poznał się poprzez występ w reżyserowanych przez tego pierwszego odcinkach Z archiwum X.

  El Camino: Film "Breaking Bad" - recenzja

A skoro już jesteśmy przy tym aktorze, to warto wspomnieć, że na planie został nieźle poturbowany przez Raymonda Cruza grającego szalonego Tuco Salamace. Podczas sceny pobicia Jesse’ego, Aaron naprawdę oberwał i zaczął prosić o, żeby ten przerwał. Ten natomiast myślał, że to element gry aktorskiej i kontynuował scenę. Paul zemdlał i scena skończyła się interwencją lekarza.

Śmierć Gusa Fringa to nie wynik komputowej animacji a ciężkiej pracy makijażystów, którzy na co dzień pracują przy serialu The Walking Dead. W rewanżu, w serialu o zombie pokazano zgraję bandytów, którzy używali niebieskiej mety Heisenberga.

Tę ciekawostkę zapewne wszyscy znają, ale i tak tu opiszemy. Cranstonowi udało się wrzucić pizze na dach w pierwszym ujęciu. A sztuka ta jest naprawdę trudna. Pizza nie jest sztywna i przy próbie rzutu na ogół się rozpada. Jeśli przyjrzymy się reakcji Cranstona w tej scenie, widać, że jest lekko zdziwiony swoim sukcesem. Niestety fani serialu, scenę potraktowali jako „challenge accepted” i zaczęli masowo wrzucać pizze na dach tego samego budynku, co doprowadziło do ogrodzenia posiadłości.

Dean Norris chciał umrzeć już na początku piątego sezonu. Powodem była rola w opartym na powieści Stephena Kinga serialu Pod Kopułą. Na szczęście tak się nie stało i bohater miał okazję zagrać w swoich najbardziej dramatycznych epizodach.

Serial był kręcony w Alberquerke przez przypadek. Oryginalną lokacją miało być Los Angeles, jednak włodarze Alberquerke zaoferowali zniżki podatkowe.

Po obejrzeniu odcinka Ozymandias twórca Gry o tron George R.R Martin uznał, że Walter White jest większym potworem niż jakakolwiek z postaci z jego książek.

Metaamfetamina użyta w serialu to masa z której robi się cukierki. Debbie Ball, właścicielka cukierni The Candy Lady w Albuquerque, gotowała je jako rekwizyt. Jej cukiernia od tego czasu przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie tylko można u niej kupić woreczki z niebieskim towarem, ale także inne słodkości przyprawione tym specyfikiem. Dodatkowo Debbie zajmuje się też organizacją wycieczek po lokacjach w serialu. Oczywiście w kamperze.

Grający syna Watera, RJ Mitte cierpi na tę samą chorobę, co jego filmowa postać, jednak choroba aktora ma dużo łagodniejszy przebieg. Mitte, musiał trenować chodzenie o kulach i jąkanie się do roli.

  Billy Mitchell - najlepszy gracz świata oszustem?

Grający Bogdana Marius Stan podobnie jak Walter White jest geniuszem. Obecnie pracuje na wydziale nuklearnym w Argonne National Laboratory, jednej z największych placówek badawczo-rozwojowych w USA.

Samuel L. Jackson tak bardzo chciał zagrać epizod w serial, że pojawił się pewnego razu na planie ubrany jako Nick Fury. Było to możliwe, gdyż w tym samym studiu kręcono akurat pierwszą część Avengers. Mimo statusu gwiazdy producenci odmówili. Jackson nie chowa urazy, bo dziś dzień pozostał wielkim fanem serialu.

Kolumbijczycy nakręcili remake serialu zatytułowany Metástasis (2014). Składa się on z dwóch długich sezonów, które pokrywają się z pięcioma sezonami BB.

Heisenberg został wybrany przez Watera nie tylko ze względu na groźnie brzmiące dla amerykańskiego ucha imię. Werner Heisenberg, jeden z największych naukowców XX wieku zmarł na raka w 1976.

Jesse i Walt Jr. to jedyne główne postacie, które nigdy się nie spotkały się w serialu.

To już wszystko, ale jeśli szukacie więcej ciekawostek z Breaking Bad, sprawdźcie ten artykuł.

Genialny foreshadowing w Breaking Bad

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*