The Last of Us – ciekawostki i Easter Eggi z serialu HBO

W poniższym artykule omówimy ciekawostki z serialu The Last of Us produkcji HBO, oraz porównamy fabułę serialu z grą.

Odcinek 1 – Gdy zgubisz się w ciemności

Pierwszą znaczącą zmianą jest przesuniecie czasu infekcji. W grze epidemia wybuchła w 2013 roku, czyli w roku premiery gry. Serialowa epidemia rozpoczęła się dziesięć lat wcześniej, w 2003 roku. Różni się też miejsce wybuchu epidemii – w grze jest zasugerowane, że pierwsza partia zainfekowanego jedzenia pochodziła z Ameryki Południowej, natomiast w grze źródłem infekcji jest Dżakarta w Indonezji.

Czy grozi nam pandemia z serialu The Last of Us?

Talk show został zainspirowany programem The Dick Cavett Show.

Curtis i Żmija

Sarah pożycza od sąsiadki film „Curtis and Viper 2”. Jest to nawiązanie do drugiej części gry. Gdy Dina i Ellie patrolują okolice Jackson rozmawiają o planach na wieczór. Elllie wspomina, że chciała obejrzeć z Joelem ten film. Joel jest wielkim miłośnikiem kina akcja z lat 80.

Scena ucieczki wygląda tak jak w grze. Różnicą jest powód wypadku. W grze dochodzi do zderzenia z innym pojazdem. W serialu na miasto spada samolot, a rykoszet trafia w auto bohaterów.

Cameo Craiga Mazina

W żołnierza, który strzela do Sary, wciela się reżyser odcinka i pomysłodawca serialu – Craig Mazin (Czarnobyl). Serialowy żołnierz od razu wykonuje komendę, podczas gdy jego odpowiednik z gry przez chwilę próbuje zaapelować do przełożonego.

The last of us Craig Mazin cameo

Joel usiłuje skontaktować się z bratem, gdyż martwi się o niego. Jest to spore odstępstwo od fabuły gry, w której Joel nie miał kontaktu z bratem od długiego czasu.

Zmianie uległ też charakter Tess. W grze to ona pociągnęła za spust, zabijając Roberta. Tymczasem w serialu Tess postępuje dokładnie na odwrót — najpierw mimo pobicia, przekonuje Roberta, że nie będzie szukać zemsty, po czym odwodzi Joela od wymierzenia sprawiedliwości.

Odcinek 2 – Zarażeni

Drugi odcinek został wyreżyserowany przez Neila Druckmanna – twórcę gier.

Na początku pokazane zostaje źródło epidemii — miasto Dżakarta w Indonezji. Pierwotnie każdy odcinek miał pokazywać, jak pandemia rozwijała się w różnych krajach, jednak zabrakło na to funduszy.

Lokacje

W odcinku przelotnie pojawia się kilka lokacji, które w grze pełniły większą rolę. W grze trójka bohaterów musiała przejść przez jeden z zawalonych wieżowców – tam po raz pierwszy napotkała klikaczy. Później przeszli przez zalany wodą hotel. W grze hotel pojawiał się później (w Pittsburghu) i był opanowany przez bandytów polujących na „turystów”.

Wieżowiec The last of us

„Bostońskie Muzeum” to fikcyjna lokacja wymyślona na potrzeby gry. Ten fragment został odwzorowany dosyć wiernie. Ostatnią miejscem jest budynek stanowy w Massachusetts. Tu pojawia się spora różnica. Tess zginęła, odpierając atak żołnierzy. W serialu ginie próbując powstrzymać zarażonych.

W odcinku pojawiają się dwa nawiązania do mechaniki gry. Podczas przechodzenia przez budynki Joel podsadza Tess. W muzeum, gdy klikacz zbliża się do Joela, ten stoi w bezruchu i nasłuchuje. Co ciekawe tworzy to dziurę fabularną, gdyż jak dowiadujemy się z kolejnych odcinków, serialowy Joel jest półgłuchy.

Tess ma problem z odpaleniem zapalniczki. Ma to uzasadnienie – jednym z objawów infekcji jest niekontrolowane drżenie rąk i powolna utrata władzy w kończynach. Nie tłumaczy to jednak dlaczego bohaterka nie użyła po prostu jednego z walających się granatów.

Odcinek 3 – Do ostatnich dni

Ellie znajduje automat z grą Mortal Kombat 2. Jest to nawiązanie do podobnej sceny w grze, jednak tam była to fikcyjna gra zatytułowana Triple Phoenix.

Stos, który układa Joel, jest symbolicznym pogrzebem wyprawionym dla Tess. Potwierdził to twórca serialu Craig Mazin. Jeden z czytelników zauważył, że dziwnym trafem przypomina to trofeum z innej popularnej gry tego samego studia — Uncharted 4. Aby zdobyć trofeum Not a Cairn in the World, należało odnaleźć i zniszczyć 16 stosów kamieni.

stos kamieni the last of us

Miasteczko Billa

Większość odcinka skupia się na losach Billa. W grze jego losy były pominięte. Najważniejsze różnice to:

-Serialowy Bill żyje w luksusowych warunkach. Ma zadbany dom i niemal wszystkie dostępne wygody. W grze Bill mieszkał w zrujnowanym kościele i żył ze zbierania resztek.

-W grze Frank nie pojawiał się, bohaterowie znaleźli jedynie jego zwłoki. Joel go nie znał. Pożegnalny list zostawiany przez Franka wyjaśniał, że miał dość Billa i dlatego próbował uciec z miasta. Gdy został ugryziony, popełnił samobójstwo. W ramach przygotowań do podróży, Frank okradł swojego partnera.

List od Franka The last of us

-Serialowy Bill jest kulturalnym, opanowanym człowiekiem, a w grze gburem i stereotypem amerykańskiego rednecka.

-Serialowy Bill zainstalował pułapki na wszystko, co się rusza. Niezależnie czy chodziło o zainfekowanych, czy grabieżców. W grze Bill nie zabijał zarażonych, gdyż uważał, że są oni świetnym straszakiem na potencjalnych napastników.

The last of us uniwersytet

-W grze Bill jest uzbrojony w maczetę. W serialu używa pistoletu i strzelby myśliwskiej.

-Serialowy Bill jest człowiekiem metodycznym i spokojnym, co stanowi przeciwieństwo Franka. W grze natomiast jest on człowiekiem porywczym i działającym bez zastanowienia.

  Mortal Kombat 1995 - recenzja

-W serialu Tess i Joel nie tylko znali Billa i Franka, ale i odwiedzali ich w interesach. Ich stosunki były przyjacielskie. Joel znał nawet kod dostępu do miasteczka. W grze Bill traktuje Joela opryskliwie i z niechęcią a jedynym powodem, dla którego mu pomaga, jest dług wdzięczności, za bliżej niesprecyzowaną „przysługę”.  Po udanej ucieczce przed zarażonymi Bill każe Joelowi „wypierdalać” z miasteczka.

-W grze Bill przeżywa. W serialu popełnia samobójstwo

-W grze Ellie i Bill mają kilka spięć. Dziewczyna na ogół z tych potyczek słownych wychodzi górą. W serialu postacie nigdy się nie spotykają.

Nie wiadomo skąd Bill ma urządzenie do wykrywania zarażonych. Urządzenia zostały wynalezione przez Fedrę dopiero jakiś czas po infekcji,  a Bill do czasu poznania Franka żył samotnie.

Serial nigdy nie wyjaśnia, na co cierpiał Frank (bohater wspomina o nieuleczalnej chorobie), jednak objawy sugerują stwardnienie rozsiane.

W rzeczach Billa, Ellie znajduje czerwoną koszulkę, którą nosiła przez dużą część gry.

Czerwona koszulka Elllie Tlou

Końcowe ujęcie okna, przypomina menu początkowe w gry. Oryginalnie twórcy serialu planowali umieszczać okna w rozpoczęciu każdego odcinka, jednak po jakimś czasie zdali sobie sprawę, że nie ma to zbyt dużego sensu.

Okno the last of us

Odcinek 4 – Weź mnie za rękę

Joel odsysa paliwo ze zbiornika porzuconego auta. W rzeczywistości paliwo traci swoje wartości po pół roku, a od wybuchu pandemii minęło 20 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Z5MefrqC34c

Ellie chwali się książką „No pun intended — volume 2”. Jest to książka z dowcipami. W grze Ellie dostaje ją od swojej dziewczyny — Riley (w dodatku: The Last of Us: Left Behind).

Pojawia się także scenka żywcem wyjęta z gry — Ellie przegląda magazyn erotyczny dla gejów.

 

Dużą zmianą jest trasa podróży. W grze bohaterowie trafili do Pittsburgha, tutaj do Kansas City.

Ellie strzela do mężczyzny duszącego Joela. Jest to sytuacja prosto z gry, jednak tam wydarzyła się w Pittsburghu, w zalanym wodą hotelu. Ellie nie ukrywała broni przed Joelem, tylko wzięła jego, wytrąconą mu z reki podczas szamotaniny. W grze napastnik ginął od strzału w głowę, jednak w serialu dostaje w zadek i zostaje dobity nożem przez Joela.

Przywódczyni ruchu oporu, Kathleen Coghlan, jest postacią wymyśloną na potrzeby serialu. Jej zwolennicy przejęli miasto i polują na ludzi, którzy współpracowali z Fedrą (Federal Disaster Response Agency — agencja rządowa, która przejęła władzę po wybuchu infekcji). Na szczycie listy poszukiwanych jest Henry, który przyczynił się do śmierci jej brata. W grze Henry pochodził z miasta w którym doszło do krwawej rebelii. Henry wraz z grupą ludzi opuścił miasto w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca. W ten sposób trafili do Pittsburgha, gdzie polowanie na nich rozpoczęli lokalni bandyci, zabijający „turystów”, czyli każdego, kto pojawia się w ich mieście.

Jeffrey Pierce

Perry’ego czyli prawą rękę Kathleen, gra Jeffrey Pierce. W grach aktor wcielał się w Tommy’ego — brata Joela.

Jeffrey Pierce the last of us

Odcinek 5 – Wytrzymać i przetrwać

Podziemna lokacja pokazana w serialu pochodzi bezpośrednio z gry. Grupa ludzi po przewodnictwem niejakiego Isha założyła własną, odizolowaną od bandytów na powierzchni społeczność. Grupa była samowystarczalna i dobrze wyposażona. Niestety pewnego dnia ktoś nie dopilnował drzwi, przez które wdarli się zarażeni.

Znajdźki

Sam i Ellie rozmawiają o swoim ulubionym komiksie — Savage Starlight. W grach komiksy z tej serii były znajdźkami poszukiwanymi przez Ellie. Za skompletowanie wszystkich komiksów gracz wynagradzany był trofeum o nazwie „Endure and Survive” czyli „Wytrzymać i przetrwać” — co jest także tytułem odcinka.

W grze podczas ucieczki przed bandytami Henry porzucił Ellie i Joela aby ratować własną skórę. W serialu w pewnym momencie próbuje uciekać przed snajperem, jednak powstrzymują go kolejne strzały.

Kathleen mówi, że „dzieci giną cały czas”. O ironio zabija ją zainfekowana dziewczynka. Nienaturalne ruchy zainfekowanej nie są efektami specjalnymi — w postać wcieliła się młoda gimnastyczka Skye Cowton.

Purchlak

Zainfekowany olbrzym pochodzi bezpośrednio z gry. Potwory te nazywają się Purchlakami (Bloater). Według mitologii gry jest to ostatnia faza transformacji zarażonego człowieka. Aby zmienić Klikacza w Purchlaka potrzeba kilku lat. Na skutek postępującej infekcji jego skóra pokrywa się twardymi grzybicznymi naroślami, które służą także jako pancerz. W grze Purchlak pojawiał się po raz pierwszy już mieście Billa.

Sposób, w jaki Purchlak zabija Perry’ego, przypomina animację ginięcia w grze. Jeśli potwór złapał Joela, zabijał go poprzez oderwanie górnej części głowy od ciała.

W grze Sam ginie w podobny sposób, jednak ukrywa ugryzienie przed innymi.

Ciąg dalszy w artykule poniżej:

Ciekawostki z serialu The Last of Us – odcinki 6-9

4 komentarze

  1. W 1 scenie odcinka 3 Joel układał nad rzeką stos z kamieni, który jest nawiązaniem do stosów z kamieni występujących w grze Uncharted 4 (również studia Naughty dog). Zniszczenie tych stosów było potrzebne do uzyskania trofeum.

    • Bardzo ciekawe. Sądziłem, że on te kamienie układa jako symboliczny nagrobek dla Tess, albo to jakiś rodzaj drogowskazu do podróżujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *