Ciekawostki z serialu The Last of Us – odcinki 6-9

W artykule przedstawimy ciekawostki z odcinków 6-9 serialu The Last of Us. Jeśli chcecie poczytać o ciekawostkach z poprzednich odcinków, znajdziecie je pod tym linkiem.

UWAGA NA SPOILERY!

Odcinek 6 – Rodzina

Marlon i Florence to postacie wymyślone na potrzeby serialu. Wcielają się w nich Graham Greene i Elaine Miles. Oboje grali w niezwykle popularnym serialu Przystanek Alaska.

Przystanek alaska the last of us

Kolejnym easter eggiem jest nawiązanie do rezerwatu Wind River, o którym wspomina Marlon. W filmie o takim samym tytule Graham Greene wcielił się w szefa policji.

Sposób, w jaki Joel pyta o drogę, jest nawiązaniem do sceny tortur z gry. Joel porwał dwóch bandytów, po czym pytał o miejsce ich obozu, ostrzegając, że w przypadku różnych odpowiedzi będą czekały ich bolesne konsekwencje.

W scenę przejścia przez ośnieżony most wkradł się spory błąd – w ujęciu z drona w kadrze widać wyraźnie ekipę filmową.

The last of us most błąd

Jackson

Postacie docierają do tamy zasilającej miasteczko Jackson. W grze to tam Joel spotykał brata. W serialu spotyka go dopiero w samym Jackson, które w pierwszej części gry nie zostało pokazane od środka.

Koń, którym podróżują Joel i Ellie nazywa się Shimmer (Błysk). Jest to koń Ellie z drugiej części gry. W pierwszej bohaterowie podróżowali na koniu nazwanym Callus (stwardnienie, zgrubienie). Joel narzekał, że jest to bardzo dziwne i nietypowe imię dla konia.

Zmieniła się motywacja Joela. W grze chciał się jak najszybciej pozbyć „przesyłki”. W serialu boi się iść dalej, gdyż ma napady paniki i uważa, że nie będzie w stanie obronić Ellie.

W kinie w Jackson wyświetlany jest film Dziewczyna na pożegnanie. Jest to komedia romantyczna z 1977 roku, opowiadająca o aspirującym aktorze, który zakochuje się w swojej gospodyni i nawiązuje więź z jej córką. Podobnie jak serialowa Ellie córka boi się, że mężczyzna z czasem zniknie z jej życia.

 

Scena czytania pamiętnika pochodzi bezpośrednio z gry. Różnią się jednak okoliczności. W grze Ellie ucieka z po tym jak dowiaduje się, że Joel chce ją przekazać. Bracia muszą ją ścigać, po czym bronić przed bandytami.

Dina

Dziewczyna, która podgląda Ellie w stołówce przypomina Dinę z drugiej części gry. Dina została partnerką Ellie i pomagała jej w misji w Seattle.

Dina The last of us serial

W grze Joel podczas szamotaniny z bandytą spada z pierwszego pietra prosto na wystający z ziemi pręt. Jest to jedna z bardziej krytykowanych scen, gdyż szanse na przeżycie takich obrażeń, nawet w przypadku udzielenia fachowej pomocy są minimalne. W serialu zostaje dźgnięty przez bandytę kawałkiem drewna.

Odcinek 7 – Pozostawieni

Tytuł i fabuła odcinka nawiązują do DLC do gry zatytułowanego Left Behind. Okazjonalnie pojawiają się niewielkie różnice:

– w serialu lepiej poznajemy życie Ellie w barakach Fedry

– grze Riley wybudza Ellie udając zainfekowanego. W serialu przykłada jej rękę do ust.

-w grze Riley udowadnia przynależność do Świetlików nieśmiertelnikiem. W grze medaliki te pełniły także rolę znajdziek. W serialu Riley demonstruje broń.

Left behind - ellie i riley

-dziewczyny zdobywają alkohol przy jakimś przypadkowym trupie. W grze butelkę znajdują w obozie niejakiego Winstona. Był on jednym z bohaterów komiksu The Last of Us: American Dreams, będącego prequelem gier. Winston nauczył Ellie jazdy konnej.

the last of us american dreams komiks

-w budce fotograficznej Ellie i Riley dostają wydruk z wyblakłymi, niemal nieczytelnymi zdjęciami. W grze drukarka nie działała, zamiast tego komputer zaproponował podzielenie się zdjęciem na Facebooku. Dziewczyny oczywiście nie wiedziały, co to znaczy.

Left behind - zdjęcia

-W serialu dziewczyny grają w bijatykę Mortal Kombat 2. W grze Riley opowiada Ellie o automacie z grą „The Turning”. Niestety automat jest popsuty, więc Elllie udaje, że gra a Riley opowiada jej o rozgrywce.

-w serialu Ellie zaszywa Joela nicią krawiecką. W grze zamyka ranę przy pomocy taśmy klejącej. Ellie z gry nie ma też żadnych wątpliwości co do porzucenia Joela.

W odcinku znajdują się dwa nawiązania do mechanik z gry. Gdy Ellie wchodzi do centrum handlowego, jej latarka zaczyna migać. W grze trzeba było wtedy potrząsnąć padem. Drugim nawiązaniem jest przeszukiwanie przez Ellie szuflad opuszczonego domu. W grze w większości szuflad i szafek znajdowały się użyteczne zasoby.

  Bezbożnicy (Godless) - recenzja serialu Netflixa

Odcinek 8 – Gdy będziemy w potrzebie

Ósmy odcinek jest dość wierną adaptacją dziewiątego rozdziału gry zatytułowanego Lakeside Resort. Pojawiają się jedynie niewielkie różnice:

-W grze Ellie poluje przy pomocy łuku. W serialu zabiera strzelbę Joela.

-Serialowy David jest kimś w rodzaju kaznodziei. Później dowiadujemy się, że biblijny fanatyzm jest tylko na pokaz, a David tak naprawdę wierzy w…cordyceps. W grze wątek religijny był pominięty.

-W serialu większość członków grupy jest nieświadoma konsumpcji ludzkiego mięsa, natomiast w grze ludzie Davida doskonale o tym wiedzieli. W serialu poznajemy także rodzinę zabitego przez Joela bandyty, która o ironio zostaje nim nakarmiona.

-W grze podczas oczekiwania na powrót Jamesa z penicyliną, Ellie i David zostali zaatakowani przez stado zainfekowanych. Podczas wspólnej walki Davidowi udało się zyskać odrobinę zaufania u Ellie. W serialu zainfekowani się nie pojawiają, a Davidowi udaje się oczarować Ellie samą rozmową.

David the last of us

-W grze Ellie niemal od razu widzi rąbane na kawałki ciała. Mimo wszystko zaczyna jeść potrawę przyrządzoną przez Davida, gdyż ten jej mówi, że to sarnina. W serialu odmawia, ponieważ widzi kawałek ludzkiego ucha.

-W grze ogień rozpoczyna się w wyniku przewróconej lampy naftowej. W serialu zaprószyła go Ellie rzucając w Davida płonącym kawałkiem drewna

-Pod koniec walki, w serialu David usiłuje zgwałcić Ellie. W grze chce ją po prostu udusić. Warto jednak dodać, że w grze pojawiały się subtelne podteksty, że David jest pedofilem. Gdy Ellie była uwięziona, mówił że jest „wyjątkowa”, głaszcząc ją po ręce. W wersji angielskiej gry (w Polskiej dialog został nieznacznie zmieniony) jeden z torturowanych przez Joela bandytów po wbiciu noża w rzepkę, mówi, że dziewczyna jest nową „ulubienicą” Davida. Oznacza to, że Ellie nie jest pierwszą ofiarą i podobnych jej dziewczyn było więcej.

Joel tortutuje bandytę

-W grze Joel pierwszego bandytę zabija duszeniem. W serialu wbija mu nóż.

-Zarówno w grze jak i serialu Ellie masakruje Davida. W grze od zwłok odciąga ją Joel, natomiast w serialu Ellie sama kończy machanie maczetą i wychodzi na zewnątrz.

Prawą ręka Dawida (Jamesa) gra Troy Baker. Jest to aktor grający Joela w grach. Baker jest rekordzistą pod względem zdobytych nominacji na nagrodach BAFTA Games Awards.

Troy Baker the last of us

Odcinek 9 – Szukaj światła

Pierwsza scena odcinka została wymyślona na potrzeby serialu. W grze nie było żadnych informacji o matce Ellie, albo okolicznościach, w jakich dziewczynka zdobyła odporność. W grze jednak pojawiał się dialog sugerujący, że Marlene i matka Ellie się znały.

Ashley johnson poród

Matkę Ellie gra Ashley Johnson, czyli aktorka, która wciela się w Ellie w obu częściach gry The Last of Us. Debiutem ekranowym Ashley był film Lwie Serce z Jean Claude Van Damme. Zagrała w nim, mając siedem lat.

Ashley Johnson motion capture

 

Ciekawostki z filmu Krwawy Sport (Bloodsport)

Odcinek przebiega niemal identycznie jak dwa ostatnie rozdziały gry. Jedyna sporą różnicą jest pominięcie przez twórców serialu sekcji przeprawy przez zatopione tunele pełne klikaczy. Przejście to niemal zakończyło się utonięciem Ellie – w momencie schwytania przez Świetlików Joel reanimował ją. Sekcje prawdopodobnie wycięto to ze względów budżetowych.

The last of us reanimacja

Innym odstępstwem od fabuły gry jest wyjaśnienie głuchoty Joela – spowodowana jest ona nieudaną próbą samobójczą. W grze Joel nie był głuchy i nigdy nie strzelał do siebie – aczkolwiek rozważał popełnienie samobójstwa. Problemy ze słuchem tworzą dziurę fabularną – jak Joel przeżył przez tyle lat, nie słysząc przeciwników?

W scenie rozgrywającej się w sali operacyjnej Joel zabija chirurga, jednak oszczędza dwie pielęgniarki. Co ciekawe w grze można dokonać tego samego wyboru, jednak większość graczy nie jest tego świadoma i zabija całą trójkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *