Ciekawostki, błędy i easter eggi z filmu Avengers: Koniec gry

Grupa wsparcia

Córka Hawkeye’a grana jest przez Avę Russo, córkę reżysera Joe Russo. Jej ojciec także ma małe cameo, gdyż gra homoseksualnego uczestnika grupy wsparcia. Dla Russo nie był to pierwszy występ gościnny, gdyż grał już lekarza w Zimowym Żołnierzu oraz psychiatrę w Wojnie Bohaterów.

Lily joe russo

Na czele grupy stoi Jim Starling, współtwórca postaci Thanosa i autor komiksów Rękawica nieskończoności.

Jim sterling twórca infinity gauntlet

22 filmy MCU

W pożegnalnej wiadomości Tony mówi, że dryfuje już 22 dni. Jest to nawiązanie do ilości dotychczasowych filmów MCU. Wiadomość jest adresowana do Pepper. Tony przestrzega przez publikowaniem tego nagrania w mediach społecznościowych, co jest nawiązaniem do sceny z pierwszego Iron Mana.

Plakaty filmów MCU

Foreshadowing

W tej samej scenie znajduje się mały foreshadowing w postaci hełmu zniszczonego po tej samej stronie, co poparzenia na twarzy Starka po końcowym pstryknięciu.

Twarz Starka hełm

Błąd: Stark zostaje uratowany przez Kapitan Marvel. W domyśle dowiedziała się ona o koordynatach statku od Rocketa, zaraz po pojawieniu się w siedzibie Avengers (scena z napisów końcowych jej solowego filmu). Jeśli tak, to pozostaje pytanie, co w tym czasie robili Avangers a w szczególności Thor? Przez 22 dni palcem nie ruszył w sprawie przyjaciela?

Paradoks bliźniąt

Dla równowagi wypada jednak wspomnieć coś pozytywnego, a będzie to wiek/wygląd pani Kapitan. Wielu internatów uważa, że sporą wpadką jest brak oznak starzenia Carol Danvers. Jednak jej wygląd ma bardzo dobre naukowe uzasadnienie. Nazywa się to paradoksem bliźniąt. Gdybyśmy wysłali jednego bliźniaka w kosmos, a drugi zostałby na Ziemi, po powrocie bliźniak-kosmonauta byłby młodszy od swojego ziemskiego odpowiednika. Dla obiektów poruszających się bardzo szybko czas płynie wolniej, więc chociaż na Ziemi minęło 10 lat, dla bliźniaka kosmonauty był to zaledwie rok. A Kapitan Marvel bez wątpienia poruszała się baaaardzo szybko podczas swoich podróży kosmicznych.

Gruby Thor

Po powrocie Kapitan Marvel widzimy mały foreshadow dotyczący przyszłego losu Thora. Gdy inni są zajęci planowaniem jak pokonać Thanosa, Thor je ciasto i zapija je piwem.

Thor jedzenie

Odrzucone sceny

Thor naprawił swój błąd z poprzedniej części i tym razem celuje w głowę, co tworzy jedną z bardziej brutalnych scen w filmie. Jedna z odrzuconych wersji scenariusza szła w jeszcze mroczniejsze tony. Pod koniec filmu, Thanos z 2014 miał wkroczyć do naszej rzeczywistości, trzymając w ręku głowę Kapitana Ameryki! Szalony Tytan miał odwiedzić inne światy utworzone w wyniku manipulacji kamieniami i rozprawić się z tamtymi wersjami Avengers. Inną usuniętą sceną, jest sąd na Thanosem. Szalony Tytan miał stanąć przed obliczem Living Tribunal — kosmiczego bytu sprawującego pieczę nad wszystkimi światami MCU. Taka scena znajduje się w komiksach, jednak w przeciwieństwie do nich filmowy Thanos miał zostać uniewinniony.

Thor obcina głowę Thanosa

Ziemia 616

Auto Ant-mana znajduje się w składzie z numerem 616. Jest to nawiązanie do Ziemi 616- czyli głównej linii komiksowej Marvela. Ponieważ różne komiksy dzieją się w różnych wymiarach i rzeczywistościach, Marvel zaczął nadawanie im numerów. 616 jest póki co najważniejszym wszechświatem, zarówno w komiksach, jak i w filmach.

Lang 616 koniec gry

Nazwiska znajdujące się na tablicach pamiątkowych  to w większości ekipa filmowa, pracująca przy różnych filmach MCU.

Pod biurkiem Czarnej Wdowy widać baletki. Oznacza to, że oprócz treningu strzelania, wróciła ona do swojej dawnej pasji. Ten fragment jej przeszłości widzieliśmy w Avengers 2.

baletki czarna wdowa

https://www.youtube.com/watch?v=JizbPev_Qz4

Kapitan Marvel zmieniła fryzurę i jest to próba upodobnienia jej do komiksowego odpowiednika. Złośliwi internauci ochrzcili nową fryzurę Captain Karen (Kapitan Grażyna). Kapitan Marvel chyba powinna pomówić z ich managerem.

Kapitan Marvel Fryzura

Aktor Hiroyuki Sanada, który gra szefa Triady (zabitego przez Hawkeya), grał także w filmie Wolverine z 2013.

Hiroyuki Sanada w filmie The Wolverine

Błąd: Avengers pogodzili się z porażką i żyją dalej własnym życiem. Nagle pojawia się Ant-man z sugestią o podróży w czasie. Tony nie chce o tym słyszeć, jednak wieczorem przy swoim komputerze w kilka minut samodzielne rozwiązuje problem podróży w czasie.

W lobby wieżowca Thor proponuje posiłek, co jest nawiązaniem do sceny po napisach z filmu Avengers.

Ujęcie rąk Avengers przypomina bardzo pierwszy reaktor Tony’ego Starka.

Reaktor Tony'ego

Błąd: Gdy Avengers cofają się w czasie do wydarzeń z pierwszego filmu Avengers, Hulk odwiedza obrońcę Nowego Jorku – The Ancient One. Scena ta to nie tylko okazja do cameo Starożytnej, ale także próba usprawiedliwienia nieobecności magów podczas wydarzeń z The Avengers Assemble. Problem w tym, że obrońcą Nowego Jorku był wtedy Daniel Drumm, więc to jego powinien spotkać Hulk. Drumm pełnił swoją funkcję, aż do wydarzeń w filmie Doctor Strange, gdzie został on pokonany przez zdradzieckiego Kaeciliusa.

Błąd: Starożytna tłumaczy Hulkowi, że Kamienie Nieskończoności są niezbędne do utrzymywania harmonii we wszechświecie. Po zwróceniu kamieni na swoje miejsce Avengers zostali w świecie, w którym ich nie ma, gdyż Thanos je zniszczył.

  Doktor Strange w multiwersum obłędu - ciekawostki z filmu

Plan Strange’a.

W filmie Doktor Strange Starożytna powiedziała, że nie wie, co się stanie dalej, gdyż nie potrafi zobaczyć przyszłości po swojej śmierci. Jakim więc cudem Strange mógł zobaczyć 14 milionów możliwości (w tym tylko jedną zwycięską), skoro nie powinien widzieć nic po swojej śmierci? Są dwa wyjaśnienia tej sytuacji. Starożytna w tym samym filmie powiedziała, że Strange będzie najpotężniejszym magiem. Być może Strange posiadł moc pozwalającą mu widzieć świat, także po swojej śmierci. Strange mógł też widzieć przyszłość po zwycięstwie, gdyż oznaczało ono jego powrót.

Dlaczego w takim razie Strange nic nie powiedział Starkowi? Bo plan wymagał, aby wszystko potoczyło się swoim torem. Thanos musiał zwyciężyć, w bohaterach musiała nastąpić przemiana, która zmieniła charakter Hulka. Hulk musiał odpstryknąć wszystkich, aby w końcowej bitwie szanse były wyrównane, a Stark musiał zmodyfikować kostium, aby móc przechwycić kamienie i się poświęcić. Wiedza o tym co się stanie mogła spowodować, że Stark zacznie kombinować i zmieni bieg wydarzeń.

Wiąże się to z cechą osobowości Starka — umiejętnością wyciągania wniosków ze swoich porażek. Końcowa akcja z zabraniem Thanosowi kamieni wygląda jak tani twist, jednak tak naprawdę jest konsekwentną częścią historii Iron Mana. W każdym filmie MCU nowe wynalazki i ulepszenia Starka nawiązywały do problemów z poprzednich filmów. Spadochron w kostiumie Spider-Mana to konsekwencja tragicznego upadku War Machine w Wojnie Bohaterów. Z tego samego powodu w Infinity War, Stark dysponuje dodatkowym silnikiem rakietowym dającym mu wielkie przyśpieszenie. Ogrzewanie kostiumu Pająka to skutek wydarzeń w Iron Man 3, gdy Stark rozbił się w samym środku śnieżycy. Absorpcja mocy Thora w Avengers to skutek walki z Whiplashem w Iron Man 2, gdy największą wadą kostiumu była podatność na ataki elektryczne. Kostium składający się z nanomaszyn to skutek Wojny Bohaterów, gdy Ant Man wniknął do kostiumu przez małą szczelinę, pomiędzy warstwami pancerza. W Endgame Iron Man ma nową tarczę, składającą się z czystej energii, gdyż nanocząstkowa z Infinity War się nie sprawdziła. Po każdym ataku Thanosa, jej część była niszczona, a kostium komensował to, przenosząc nanocząstki z innych miejsc (np. twarzy). Stark pomny swojej porażki (nie był w stanie ściągnąć siłowo rękawicy z ręki Szalonego tytana) zbudował własną nano-rękawicę (korzystając z technologii, z której powstał Vision). Zadaniem rękawicy nie było ściągnięcie rękawicy z ręki Thanosa, tylko absorpcja samych kamieni.

Ironia losu

Śmierć Starka w ciekawy sposób zamyka konflikt między nim a Kapitanem Ameryką. W pierwszym Avengers, Kapitan zarzucił Starkowi, że ten nie poświęciłby się dla drużyny, rzucając się na druty kolczaste. Tony odgryzł się, mówiąc że poza siłą fizyczną osiągniętą dzięki serum, Kapitan jest nikim. Obaj sobie udowodnili, że są w błędzie. Kapitan okazał się kimś więcej niż tylko kupą mięśni, gdyż to jego Mjolnir wybrał jako osobę godną. Z kolei Stark wbrew słowom Kapitana poświęcił się dla wszystkich.

https://www.youtube.com/watch?v=KD0RzmHlkBI

Scena w windzie to oczywiste nawiązanie do niemal identycznej sceny w Zimowym Żołnierzu. Tym razem Kapitanowi udało się uniknąć walki dzięki zaklęciu Heil Hydra”.

 

Błąd: Hawkeye i Ant-Man przeżywają bombardowanie.

Błąd: Wyruszając w przeszłość, Avengers mieli dostateczną ilość cząstek na jedną podróż. Jakim więc cudem Ant-Man potrafi się zmniejszać i zwiększać, skoro wymaga to użycia cząstek, których zwyczajnie nie mieli?

Śmierć Ebony Maw wygląda bardzo podobnie do śmierci Petera Parkera w Infinity War. Śmierć ebony maw

Słowa „I Am Iron Man” są nawiązaniem do zakończenia pierwszego filmu MCU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *