Historia konsol PlayStation

Marka PlayStation istnieje od 1994 roku, a najnowsza wersja konsoli Sony, PlayStation 5 ciągle cieszy się największa popularnością i to właśnie sprawia, że każda promocja PlayStation 5 ciągle cieszy się nieprawdopodobnym zainteresowaniem. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby wybrać się na historyczną i przypomnieć sobie historię PlayStation. W tym artykule omówimy, od czego wszystko się zaczęło i przejdziemy przez historię każdej z platform Sony, od PS1 do PS5. Omówimy, jakie były jedne z najlepszych gier na konsole, jak dobrze sprzedawała się konsola, jak wpłynęła na przemysł rozrywkowy, i damy porównanie każdego systemu specyfikacji, ceny startowej i wiele więcej. Więc zaczynajmy!

PlayStation 1

Pierwsza konsola PlayStation została wydana 3 grudnia 1994 roku w Japonii a dokładnie 9 września 1995 roku miała swoją premierę w USA. Konsola okazała się sukcesem komercyjnym, sprzedając ponad 102 miliony sztuk na całym świecie. Jednym z głównych czynników sukcesu Sony była zasługa zewnętrznych deweloperów, którzy opuścili Nintendo z powodu waśni i ciągłych kłótni o drogie licencje i ograniczonej pamięci na kartridżach.

Playstation 1

Dysk PS1 mógł pomieścić 660mb, w porównaniu do kartridża SNES, który maksymalnie mógł pomieścić 6mb w takich grach jak Tales of Phantasia czy Star Ocean. Te ograniczenia były jednym z głównych powodów, dla których Square przeniosło prace nad Final Fantasy VII z N64 na PS1, stając się drugą najlepiej sprzedającą się grą na PS1 w historii, za Gran Turismo.

W lipcu 2000 roku firma Sony wprowadziła na rynek PSOne, która była mniejszą i bardziej zwartą odmianą konsoli PlayStation. W jej obudowie zrezygnowano z portów równoległych i szeregowych, a przycisk resetowania połączono z przyciskiem zasilania. Producent wydał również specjalny zestaw PSOne, który zawierał 5-calowy ekran LCD zintegrowany z konsolą oraz adapter do zasilania. PSOne cieszyła się dużym zainteresowaniem, sprzedając łącznie 28,15 milionów egzemplarzy. Prawda że liczba robi wrażenie?

Popularne gry, które zostały wydane podczas generacji PS1 to Metal Gear Solid, Tekken 3, Crash Bandicoot, Tomb Raider, Resident Evil 2, Spyro The Dragon, Twisted Metal 2, Parasite Eve i Syphon Filter.

Mgs psx
Metal Gear Solid to jeden z największych hitów konsoli Playstation

Historia PlayStation 2

PlayStation 2 zostało zapowiedziany w 1999 roku i wydane w Japonii 4 marca 2000 roku, a w Ameryce Północnej 26 października 2000 roku. PS2 sprzedało się w ciągu całej swojej kadencji w liczbie ponad 155 milionów sztuk, dzięki czemu Sony stało się dominującą siłą w branży gier, pokonując nie tylko konsole Nintendo N64 i Gamecube, ale także Saturn i Dreamcast firmy SEGA. Mimo że Microsoft rozpoczął rywalizację, wydając potężniejszego Xboxa, Sony utrzymało dominację na rynku. Różnica w ilości sprzedanych konsol PS2 w porównaniu do PS1 to 53 mln egzemplarzy.

Playstation 2 konsola

Konsola PS2 przyczyniła się do popularyzacji nowego formatu DVD oraz do przełomu w grach dla kolejnego pokolenia. W momencie premiery był to najtańszy odtwarzacz DVD dostępny na rynku. PS 2 nie była tylko konsolą do gier, ale także umożliwiała odtwarzanie filmów w jakości 480p na telewizorach CRTV z dźwiękiem Dolby w liczbie od 3 do 5 kanałów.

Chociaż PS2 posiadało obsługę sieci, była ona mocno ograniczona w porównaniu z usługą Xbox Online. Należało kupić PlayStation 2 Network Adapter i używać dial-upu lub szerokopasmowego internetu, aby połączyć się z grą, która działała na serwerach innych firm. Ostatecznie Sony wydało PS2 Slim w 2004 roku, które zawierało porty sieciowe na konsoli. Popularne gry wykorzystujące ówczesne możliwości sieciowe to m.in: Burnout 3: Takedown, Call of Duty 3, Resident Evil Outbreak, Socom 2 U.S. Navy Seals i Twisted Metal: Black Online.

W tej generacji konsol zaczął się również wzrost gier rytmicznych takich jak: Guitar Hero, Rock Band, Dance Dance Revolution i SingStar. Ludzie kupowali mnóstwo dodatkowych akcesoriów takich jak mikrofony, pady do tańca, gitary i elektroniczne zestawy perkusyjne.
Do popularnych gier wydanych na PS2 należą Grand Theft Auto: San Andreas (tak! GTA SA wydane zostało dokładnie w 2004 roku), Gran Turismo 4, Final Fantasy X, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Kingdom Hearts, God of War oraz Ratchet & Clank.

ffx playstation
Final Fantasy X

Historia PlayStation 3

PlayStation 3 pojawiło się 11 listopada 2006 roku w Japonii i 17 listopada 2006 roku w Ameryce Północnej. Była to zdecydowanie najdroższa konsola firmy Sony, której cena wynosiła 499 dolarów za model 20 GB i 599 dolarów za model 60 GB ze względu na nowy format Blu-ray. System był bardzo krytykowany za wysoką cenę, kontroler Sixaxis i słabo rozwinięte gry wieloplatformowe.
Unikalna architektura Cell była dużą przeszkodą dla deweloperów na samym początku, ale z czasem udało im się uwolnić pełny potencjał konsoli. Mimo początkowych trudności, PS3 stało się ostatecznie jedną z najlepiej sprzedających się konsol siódmej generacji, sprzedając się w liczbie 87,4 miliona sztuk.

Playstation 3 konsola

PS3 to również pierwsza rzeczywista próba firmy Sony w zakresie możliwości sieciowych. Chociaż PS2 technicznie posiadał obsługę sieci za pośrednictwem adaptera sieciowego, premiera PS3 przesunęła sprawę o krok dalej, wprowadzając PlayStation Store, PlayStation Home oraz ewentualną usługę subskrypcji PlayStation Plus.

Sieć PlayStation Network została uruchomiona w 2006 roku, aby umożliwić graczom połączenie się z przyjaciółmi i granie w gry wieloosobowe online za darmo. System trofeów został wprowadzony w lipcu 2008 roku, dodając kluczową brakującą funkcję, którą konkurenci z Xboxa mieli dzięki Osiągnięciom w poprzednich latach. Początkowo Sony uczyniło trofea opcjonalną funkcją dla twórców gier, jednak w styczniu 2009 roku uczyniło je obowiązkowymi. Super Stardust HD był pierwszym tytułem, w którym pojawiły się trofea dzięki aktualizacji. Pierwszą fizyczną grą z trofeami był PixelJunk Eden, a Uncharted: Drake’s Fortune stało się pierwszą grą z platynowym trofeum.
Popularne gry, które ukazały się na PS3, to m.in. The Last of Us, Uncharted 3: Drake’s Deception, Warhawk, MotorStorm, LittleBigPlanet, Resistance: Fall of Man, Killzone 2, Demon’s Souls i Heavenly Sword.

Uncharted 3 gra
Uncharted 3 na konsolę PlayStation 3

Czas na PlayStation 4

PlayStation 4 była kolejnym krokiem ewolucyjnym konsoli do gier wideo firmy Sony, poprawiając wszystkie błędy młodości z konsoli PS3. PS4 była pierwszą konsolą Sony, która została wydana w Ameryce Północnej przed Japonią, a jej premiera odbyła się 15 listopada 2013 roku. PlayStation 4 charakteryzowało się lepszą obsługą sieci i lepszą architekturą systemu, dzięki czemu rozwój konsoli był znacznie łatwiejszy niż jej poprzedniczki.

  Historia serii Resident Evil – Resident Evil: Code Veronica

Playstation 4 konsola

PS4 była pierwszą konsolą Sony, która wprowadziła wirtualną rzeczywistość dzięki zestawowi słuchawkowemu PSVR, korzystającemu z kamery PS4 i kontrolerów PS Move (wprowadzonych przecież wraz z PS3). Zestaw słuchawkowy PSVR posiada wyświetlacz OLED o przekątnej 5,7 cali, pozwalający graczom na granie w gry w rozdzielczości do 1080p z częstotliwością odświeżania 120/90 Hz. Zestaw słuchawkowy zawiera również jednostkę procesorową, która umożliwia wyjście wideo Social Screen, dźwięk 3D i tryb Cinematic w 4K lub HDR dla zawartości nie-PSVR na PS4 Pro.

W 2014 roku Sony uruchomiło PlayStation Now, usługę subskrypcji strumieniowej w chmurze, która pozwalała grać w nowe gry, a także klasyki z poprzednich generacji konsol. W 2017 roku Sony zaprzestało świadczenia usługi dla PS3, PS Vita i PlayStation TV, czyniąc ją dostępną tylko dla posiadaczy PS4. Od 2020 roku dostępnych jest ponad 800 gier, a ponad 300 z nich można pobrać.
PS4 Pro, inaczej znane jako nazwa kodowa „Neo”, ukazało się w listopadzie 2016 roku. Było to ulepszenie średniej generacji, podnoszące częstotliwość taktowania procesora do 2,1GHz i GPU do 911MHz, aby obsłużyć rozdzielczość 4K i zwiększyć wydajność w niektórych grach. PS4 Pro posiada również ulepszone połączenia, takie jak dodatkowy port USB, HDMI 2.0a zamiast HDMI 1.4 oraz optyczny port audio. Oprócz ulepszonego CPU i GPU, konsola Pro otrzymała 1GB pamięci RAM DDR3 dla aplikacji nie związanych z grami, aby zwolnić szybszą pamięć RAM GDDR5 dla wydajności w grach.

Popularne gry, które zostały wydane na PS4 to Marvel’s Spider-Man, God of War, Horizon Zero Dawn, Final Fantasy VII Remake, Persona 5, Ghost of Tsushima, Bloodborne, Driveclub, Killzone Shadow Fall oraz Infamous Second Son, Cyberpunk 2077, Elden Ring, Dying Light 2, Immortals: Fenyx Rising, Assassin’s Creed Valhalla oraz Call of Duty: Black Ops Cold War.

Konsola PlayStation 5

PlayStation 5 (PS5) to aktualnie na obecną chwilę najnowsza konsola do gier wideo firmy Sony, którą została zaprezentowana w lutym 2020 roku. Została wprowadzone na rynek w listopadzie tego samego roku. PS5 zastąpiła wcześniejszą generację konsoli, PlayStation 4.
PS5 została zaprojektowana z myślą o oferowaniu graczom jeszcze lepszych doświadczeń w zakresie grafiki, dźwięku i interakcji. Jeśli chodzi o aspekty techniczne konsola posiada procesor AMD Zen 2 o 8 rdzeniach i 16 wątkach oraz grafikę AMD RDNA 2. Dysponuje też 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD, co pozwala na szybkie ładowanie gier i mniejsze opóźnienie podczas rozgrywki.

PLaystation 5 konsola

 

PS5 oferuje również wsparcie dla rozdzielczości 4K i technologii HDR oraz wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości przez zestaw słuchawkowy PlayStation VR. Konsola ta posiada także nowy kontroler DualSense, który oferuje haptyczną reakcję i adaptacyjne gładziki, umożliwiając graczom jeszcze lepsze odczuwanie interakcji z grą. W 2023 roku również ma pojawić się nowy zestaw do rozszerzonej rzeczywistości PSVR 2. Warto również zwrócić uwagę na to że sprzedaż konsol Sony wiąże się poniekąd ze sprzedażą innych akcesoriów, padów, kamerek, czy innych urządzeń jak choćby telewizory, soundbary i inne sprzęty.

Konsola PS 5 jest kompatybilna z wszystkimi grami z PS 4, a także z nowymi tytułami, takimi jak „Spider-Man: Miles Morales” i „Demon’s Souls”. Obecnie konsola jest dostępna na rynku i cieszy się popularnością wśród graczy w Polsce i na świecie.

The last of us remake ps5
Remake gry The Last of Us na konsolę PlayStation 5

Konsola PlayStation 6

Informacje o tej konsoli to na razie spekulacje, oficjalnie firma Sony nie potwierdziła jeszcze żadnych informacji na temat PS6, aktualnie firma sony koncentruje się na modelu PS5 który jest najpopularniejszym modelem konsol od firmy Sony.
W planach firmy, jest wydanie ulepszonej wersji konsoli PS5 Pro, ale na chwilę obecną nie mamy informacji o tym kiedy dokładnie nastąpi premiera ulepszonej wersji konsoli PlayStation 5.

Sprzedaż konsol PlayStation w całej historii

Sony jest jednym z największych producentów konsol do gier wideo na świecie i sprzedało miliony swoich konsol PlayStation na całym świecie.

Do tej pory pierwsza generacja konsoli PlayStation sprzedała się w liczbie 102,5 milionów sztuk. PlayStation 2, która była konsolą bestsellerową, sprzedała się w liczbie 155 milionów sztuk. PlayStation 3 sprzedała się w liczbie 87 milionów sztuk.

PlayStation 4 – ponad 110 milionów sztuk.

PlayStation 5 – na chwilę obecną nie sposób oszacować ilości sprzedaży, gdyż konsola ciągle się sprzedaje niemal jak świeże bułeczki. O czym świadczy choćby niedostępność konsol na rynku czy wygórowane jej ceny.
Jednak należy pamiętać, że te dane dotyczą tylko sprzedaży konsol i nie uwzględniają liczby sprzedanych gier czy innych akcesoriów.

Podsumowując jednak poprzednie generacje konsol Sony PlayStation sumaryczna sprzedaż modelów PS1-PS4 – to 454,5 milionów sztuk. Liczba ta robi ogromne wrażenie i pokazuje jak ogromną marką jest marka PlayStation.

Tania konsola PlayStation lub akcesoria?

Historia konsol i ilości sprzedaży uświadamiają nas tylko w tym jak bardzo szeroki jest rynek konsol PlayStation. W szczególności model PS5. Jak kupić tanio konsolę PlayStation?
Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie na zakupie konsoli PlayStation:

1. Kupuj na promocjach: Firmy często oferują promocje na swoje produkty, w tym na konsolę PlayStation. Możesz śledzić strony internetowe sklepów i witryn promocyjnych, aby być na bieżąco z aktualnymi ofertami. Warto przeglądać stronę z promocjami HotShops.pl, gdzie znajdziecie oferty na najciekawsze promocje w całym Internecie w tym również ofert na tanie konsole PS5 z różnych sklepów takich jak RTV Euro AGD, NEONET, Media Markt, Amazon, Allegro czy wiele innych.

2. Kupuj używane: Kupowanie używanej konsoli PlayStation może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Upewnij się jednak, że konsola jest w dobrym stanie i ma gwarancję.

3. Skorzystaj z kodów rabatowych: Niektóre sklepy oferują kody rabatowe, dzięki którym można zgarnąć zniżki na zakupy. Sprawdź, czy sklep, w którym planujesz kupić konsolę, oferuje taki kod i skorzystaj z nich.

4. Kupuj w pakiecie z grami: Czasami sklepy oferują specjalne pakiety z konsolą i grami w atrakcyjnej cenie. Może to być dobry sposób na oszczędzenie pieniędzy, jeśli planujesz kupić kilka gier.

Artykuł powstał we współpracy z portalem HotShops.pl

2 komentarze

  1. Różnica w sprzedaży PS2, a PS i PSOne to ok. 53 miliony sztuk, a nie 126,85 miliona sztuk. PS i PSOne łącznie sprzedały się w ilości 102,49 miliona sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *