Virginia – wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Virgina dzięki swojej nietypowej narracji jest jedną z najbardziej oryginalnych gier ostatnich lat. Niestety jest ona też trudna do zrozumienia. Miejsce akcji zmienia się raptownie, nie dostajemy żadnego wyjaśnienia ani kontekstu aktualnie oglądanych wydarzeń, a rzeczywistość przeplata się ze snem i narkotycznymi wizjami. Dodatkowo dochodzą liczne niedopowiedzenia. Ten artykuł może wam pomoc zrozumieć, co wydarzyło się w Virginii.

SPOILERY

Główną bohaterką jest Anne Tarver – świeżo upieczona agentka FBI. Jej pierwszą sprawą zostaje śledztwo w sprawie zaginionego chłopca – Lucasa. Przełożony Anne przydziela jej partnerkę, Marię Haleprin. Jednak oprócz wspólnego śledztwa Anne ma prowadzić dodatkowe śledztwo przeciw Marii. Przełożeni podejrzewają Marię o prowadzenie jakiejś nielegalnej działalności.

Virginia- misja maria Halperin

W mieszkaniu zaginionego chłopca Anne odkrywa ciemnię fotograficzną z różnymi zdjęciami oraz pamiętnikiem. Jeden z rysunków w pamiętniku pokazuje jaskinię, w której młodzi ludzie spędzają czas, zażywając narkotyki. Na miejscu Anne znajduje cztery porcje LSD. Przed zapakowaniem do torebki z dowodami, Anne zachowuje dla siebie jedną porcję. Inny rysunek pokazuje lokalne obserwatorium. W środku agentki trafiają na tatę Lucasa awanturującego się z tajemniczą kobietą. Agentki postanawiają baczniej przyjrzeć się ojcu Lucasa, więc włamują się do jego domu. Znajdują tam rolkę filmu, z którego jasno wynika, że tajemnicza kobieta jest kochanką ojca Lucasa. Cudzołożnicy zostają aresztowani, lecz po krótkim czasie wypuszczeni z braku dowodów.

Obserwatorium i jaskinia Virginia

W tym samym czasie Anne prowadzi także śledztwo przeciw swojej partnerce. Okazuje się, że Marie jest córką agentki FBI Judith Ortega. Judith została zwolniona ze stanowiska po odkryciu korupcji w kierownictwie agencji. Maria uważa, że matka została niesłusznie zwolniona i próbuje to uwodnić, gromadząc dowody na korupcję. Jej głównym celem jest obecny szef wydziału. Szef podejrzewa Marię o działania przeciwko sobie, jednak nie ma wystarczających powodów, aby ją zwolnić, więc postanawia wyznaczyć Anne do zbierania haków na Marie. Prawdopodobnie namawiał też do tego samego innych pracowników i zrobił z Marii pariasa, z którym nikt nie chce pracować i który musi prowadzić swoje biuro w podziemiach agencji.

Ortega Virginia

Anne włamuje się do mieszkania Halperin i odnajduje stos kartotek wykradzionych przez nią z agencji. Zamiast iść z tym prosto do szefostwa, postanawia skonfrontować się z Marią. Maria przekonuje ją do słuszności swojej sprawy i Anne decyduje się wyrzucić dowody przeciw partnerce (tutaj mamy błąd twórców, zapewne nie wiedzieli, jak zrozumiale przekazać graczowi tę sytuację i stąd teatralne wyrzucenie kartoteki w powietrze, jednak w praktyce poufna kartoteka FBI fruwająca sobie nad całym miasteczkiem, to nie jest dobry pomysł). W rewanżu Maria oddaje Anne kopertę z LSD, którą ukradła z mieszkania Anne.

  The Beast Inside - wyjaśnienie fabuły

Konfrontacja Virginia

Wkrótce Maria i Anne zostają aresztowane. Być może szef próbował zastraszyć i wymusić w ten sposób współpracę Anne. Anne zaczyna rozmyślać nad swoją przyszłością. We śnie Anne wydaje szefostwu Marie. Następnie obserwujemy, jak Anne pnie się po szczeblach kariery, wydając swoich kolejnych współpracowników, po czym sama zostaje szefową wydziału i zleca swoim podwładnym szpiegowanie swoich partnerów. W tym wariancie sprawa Lucasa nigdy nie zostaje rozwiązana. Po przebudzeniu Anne zażywa ukrywany kawałek LSD, po którym doświadcza hipnotyczne wizje. Tym razem nie wydaje Marii i obie są wolne. W drodze powrotnej z miasta trafiają na Lucasa próbującego złapać stopa.

Virginia- nierozwiązana sprawa

Kim jest stary umierający człowiek?

Jest nim ojciec Anne.

Jakie jest znaczenie klucza i spalonego pudelka?

Przedśmiertną prośbą ojca Anne było spalenie zawartości pudełka trzymanego przez niego w ukryciu. Ojciec Anne pracował był w wojsku (możliwe, że w wywiadzie), a pudełko zawierało kompromitujące armię (lub jakąś rządową agencję) dowody. Jest nawet możliwe, że w pudełku mogły się znajdować rzeczy potwierdzające słowa matki Marii. Anne jest świadoma zawartości pudełka, gdyż zajrzała do niego, jednak i tak postanowiła je spalić. Być może w tamtym czasie nawet nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia tych danych i uświadomiła to sobie, dopiero gdy zaczęła badać przeszłość Marii. Tak czy inaczej, Anne zatrzymuje klucz na pamiątkę, a w końcówce gry wyrzuca go, symbolicznie pozbywając się poczucia winy.

Virginia- pudełko
Co wy tam palicie, Stopczyk?

Znaczenie Bizona.

Bizon reprezentuje sumienie Anne. Pojawia się w jej snach, kiedy ma ona podjąć jakąś trudną moralnie decyzję. W narkotycznych wizjach widzimy dwie wersje wydarzeń. W jednych Anne próbuje powstrzymać kult przed zabiciem bizona, a w drugich sama go zabija.

Znaczenie Kultu.

Kult reprezentuje korupcję władz. Dobór członków jest nieprzypadkowy. Widzimy księdza, wojskowego, policjanta, polityka i szefa FBI. Ludzi, którzy w jakiś sposób sprawują władzę. Ich kult domaga się ofiary w postaci bizona, czyli sumienia.

Virginia kult

Dlaczego Lucas uciekł z domu?

Największa zagadka gry ma zarazem najbardziej prozaiczną odpowiedź. Lucas uciekł przez problemy rodzinne. Jego ojciec był pastorem uwikłanym w romans z młodą kobietą. Związek rodziców Lucasa rozpadł się już dawno, a gra sugeruje, że matka też niepozostała mężowi dłużna w swoich zdradach. Pewnego dnia Lucas sfotografował swojego ojca w swoim gabinecie zaspokajanego oralnie przez kochankę, co sprawiło, że podjął decyzję o ucieczce.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *