Virginia – wyjaśnienie fabuły i zakończenia

Virgina dzięki swojej nietypowej narracji jest jedną z najbardziej oryginalnych gier ostatnich lat. Niestety jest ona też trudna do zrozumienia. Miejsce akcji zmienia się raptownie, nie dostajemy żadnego wyjaśnienia ani kontekstu aktualnie oglądanych wydarzeń, a rzeczywistość przeplata się ze snem i narkotycznymi wizjami. Dodatkowo dochodzą liczne niedopowiedzenia. Ten artykuł może wam pomoc zrozumieć, co wydarzyło się w Virginii.

SPOILERY

Główną bohaterką jest Anne Tarver – świeżo upieczona agentka FBI. Jej pierwszą sprawą zostaje śledztwo w sprawie zaginionego chłopca – Lucasa. Przełożony Anne przydziela jej partnerkę Marie Haleprin. Jednak oprócz wspólnego śledztwa Anne ma prowadzić dodatkowe śledztwo przeciw Marii. Przełożeni podejrzewają Marię o prowadzenie jakiejś nielegalnej działalności.

Virginia- misja maria Halperin

W mieszkaniu zaginionego chłopca Anne odkrywa ciemnię fotograficzną z różnymi zdjęciami oraz pamiętnikiem. Jeden z rysunków w pamiętniku pokazuje jaskinię, w której młodzi ludzie spędzają czas, zażywając narkotyki. Na miejscu Anne znajduje cztery porcje LSD. Przed zapakowaniem do torebki z dowodami, Anne zachowuje dla siebie jedną porcję. Inny rysunek pokazuje lokalne obserwatorium. W środku agentki trafiają na tatę Lucasa awanturującego się z tajemniczą kobietą. Agentki postanawiają baczniej przyjrzeć się ojcu Lucasa, więc włamują się do jego domu. Znajdują tam rolkę filmu, z którego jasno wynika, że tajemnicza kobieta jest kochanką ojca Lucasa. Cudzołożnicy zostają aresztowani, lecz po krótkim czasie wypuszczeni z braku dowodów.

Obserwatorium i jaskinia Virginia

W tym samym czasie Anne prowadzi także śledztwo przeciw swojej partnerce. Okazuje się, że Marie jest córką agentki FBI Judith Ortega. Judith została zwolniona ze stanowiska po odkryciu korupcji w kierownictwie agencji. Maria uważa, że matka została niesłusznie zwolniona i próbuje to uwodnić, gromadząc dowody na korupcję. Jej głównym celem jest obecny szef wydziału. Szef podejrzewa Marię o działania przeciwko sobie, jednak nie ma wystarczających powodów, aby ją zwolnić, więc postanawia wyznaczyć Anne do zbierania haków na Marie. Prawdopodobnie namawiał też do tego samego innych pracowników i zrobił z Marii pariasa, z którym nikt nie chce pracować i który musi prowadzić swoje biuro w podziemiach agencji.

Ortega Virginia

Anne włamuje się do mieszkania Halperin i odnajduje stos kartotek wykradzionych przez nią z agencji. Zamiast iść z tym prosto do szefostwa, postanawia skonfrontować się z Marią. Maria przekonuje ją do słuszności swojej sprawy i Anne decyduje się wyrzucić dowody przeciw partnerce (tutaj mamy błąd twórców, zapewne nie wiedzieli, jak zrozumiale przekazać graczowi tę sytuację i stąd teatralne wyrzucenie kartoteki w powietrze, jednak w praktyce poufna kartoteka FBI fruwająca sobie nad całym miasteczkiem, to nie jest dobry pomysł). W rewanżu Maria oddaje Anne kopertę z LSD, którą ukradła z mieszkania Anne.

Konfrontacja Virginia

Wkrótce Maria i Anne zostają aresztowane. Być może szef próbował zastraszyć i wymusić w ten sposób współpracę Anne. Anne zaczyna rozmyślać nad swoją przyszłością. W śnie Anne wydaje szefostwu Marie. Następnie obserwujemy, jak Anne pnie się po szczeblach kariery, wydając swoich kolejnych współpracowników, po czym sama zostaje szefową wydziału i zleca swoim podwładnym szpiegowanie swoich partnerów. W tym wariancie sprawa Lucasa nigdy nie zostaje rozwiązana. Po przebudzeniu Anne zażywa ukrywany kawałek LSD, po którym doświadcza hipnotyczne wizje. Tym razem nie wydaje Marii i obie są wolne. W drodze powrotnej z miasta trafiają na Lucasa próbującego złapać stopa.

Virginia- nierozwiązana sprawa

Kim jest stary umierający człowiek?

Jest nim ojciec Anne.

Jakie jest znaczenie klucza i spalonego pudelka?

Przedśmiertną prośbą ojca Anne było spalenie zawartości pudełka trzymanego przez niego w ukryciu. Ojciec Anne pracował był w wojsku (możliwe, że w wywiadzie), a pudełko zawierało kompromitujące armię (lub jakąś rządową agencję) dowody. Jest nawet możliwe, że w pudełku mogły się znajdować rzeczy potwierdzające słowa matki Marii. Anne jest świadoma zawartości pudełka, gdyż zajrzała do niego, jednak i tak postanowiła je spalić. Być może w tamtym czasie nawet nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia tych danych i uświadomiła to sobie, dopiero gdy zaczęła badać przeszłość Marii. Tak czy inaczej, Anne zatrzymuje klucz na pamiątkę, a w końcówce gry wyrzuca go, symbolicznie pozbywając się poczucia winy.

Virginia- pudełko
Co wy tam palicie, Stopczyk?

Znaczenie Bizona.

Bizon reprezentuje sumienie Anne. Pojawia się w jej snach, kiedy ma ona podjąć jakąś trudną moralnie decyzję. W narkotycznych wizjach widzimy dwie wersje wydarzeń. W jednych Anne próbuje powstrzymać kult przed zabiciem bizona, a w drugich sama go zabija.

Znaczenie Kultu.

Kult reprezentuje korupcję władz. Dobór członków jest nieprzypadkowy. Widzimy księdza, wojskowego, policjanta, polityka i szefa FBI. Ludzi, którzy w jakiś sposób sprawują władzę. Ich kult domaga się ofiary w postaci bizona, czyli sumienia.

Virginia kult

Dlaczego Lucas uciekł z domu?

Największa zagadka gry ma zarazem najbardziej prozaiczną odpowiedź. Lucas uciekł przez problemy rodzinne. Jego ojciec był pastorem uwikłanym w romans z młodą kobietą. Związek rodziców Lucasa rozpadł się już dawno, a gra sugeruje, że matka też niepozostała mężowi dłużna w swoich zdradach. Pewnego dnia Lucas sfotografował swojego ojca w swoim gabinecie zaspokajanego oralnie przez kochankę, co sprawiło, że podjął decyzję o ucieczce.

 

1 thought on “Virginia – wyjaśnienie fabuły i zakończenia”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.