Walter White celuje z broni

Genialny foreshadowing w Breaking Bad

Niektórzy uważają ten serial za arcydzieło telewizji i papierek lakmusowy dla innych produkcji, inni za wydmuszkę nadmuchaną przesadną ekscytacją fanów. Jakiekolwiek jednak mamy zdanie o Breaking Bad jako całości, nie sposób odmówić geniuszu poszczególnym częściom składowym serialu. Twórcy stawali na głowie, aby historia nauczyciela ze szkoły średniej, zmieniającego się w bossa narkotykowego, wyglądała jak najbardziej spójnie. I mimo iż pewne elementy były dopisywane w miarę postępu fabuły, twórcom udało się przemycić sporo podpowiedzi co do dalszego losu postaci.

Foreshadowing to technika używana przez scenarzystów, aby dać widzom podpowiedź co do dalszych wydarzeń w filmie czy serialu i je bardziej uwiarygodnić. Wyobraźmy sobie, że w połowie filmu jakiś pracownik biurowy jest uwikłany w strzelaninę, z której wychodzi zwycięsko. Aby cała sytuacja nie wyglądała na „wyciągniętą z kapelusza”, dobrze by było wcześniej podrzucić widzom małą podpowiedź co do tego, że osoba ta ma doświadczenie z bronią palną. Może to być ujęcie zdjęć wiszących na ścianie, na których widać tę postać w mundurze. Może to być linia dialogu, w której ktoś mimochodem wspomina o służbie wojskowej itp. Rezultatem tego, jest „kupienie” przez widza możliwości, że ten gryzipiórek jest w stanie zastrzelić kilka osób. Foreshadowing to scenariuszowe nasionko, z którego wyrasta okazałe drzewo. I właśnie ta technika jest używana przez scenarzystów Breaking Bad, czasami w bardzo wyrafinowany sposób. Poniżej pokażemy najciekawsze przykłady takiego foreshadowingu.

Pogróżki Skyler

Pierwszy przykład foreshadowingu widzimy już w drugim odcinku pierwszego sezonu. Kiedy Skyler idzie do domu Jesse’ego, zrobić mu awanturę, aby nie sprzedawał jej mężowi marihuany, mówi:
Jeśli nie będziesz trzymał się z dala od Walta … będziesz tego żałował
No i oczywiście wiemy, że Jesse będzie żałował, jednak całe zdanie i jego kontekst jest zbyt ogólnikowe. Czemu więc o tym piszemy tutaj? Bo zdanie to przepowiadało los Jesse’ego, który miał zginąć już pod koniec pierwszego sezonu. Oryginalnie Jesse miał być tylko przepustką Waltera do świata narkotyków. Producenci zauroczeni chemią (dowcip niezamierzony) pomiędzy głównymi postaciami i zdolnościami aktorskimi Aarona Paula postanowili zrobić z niego głównego partnera pana White’a. Echa tej groźby wracają w sezonie piątym, kiedy to Skyler osobiście namawia Walta do „rozwiązania” problemu Pinkmana, po tym, jak ten próbował podpalić ich dom.

Śmierć Jane

Związek dwóch narkomanów mających prawie nieograniczony dostęp do narkotyków nie może się skończyć dobrze. Autorzy umieścili w dialogach kilka podpowiedzi co do losu Jane. W odcinku Over (S2E10) Jesse przygotowuje jej śniadanie-niespodziankę i kiedy ta pojawia się w kuchni, Jesse komentuje: „nie powinnaś w ogóle wstawać”, na co ta odpowiada  – „nigdy?”.
W odcinku Phoenix (S2E12) mamy aż dwa nawiązania. Krótko po narodzeniu Holly słyszymy dialog o konieczności kładzenia jej na boku, na wypadek gdyby miała zwymiotować. Scena ta pokazuje także, że Walt doskonale wiedział co się dzieje z Jane i mógł jej pomóc, kładąc ją w pozycji bocznej. Jeszcze większy foreshadowing jest w kolejnej scenie z tego samego odcinka, kiedy Jesse wstrzykuje sobie narkotyk. Jane odwraca go wtedy na bok, podkładając poduszkę i mówiąc, że to na wypadek, gdyby zwymiotował.

  Mortal Kombat: Porwanie - recenzja | Adaptacje gier komputerowych

Jane breaking bad wymioty

Twórcy jeszcze raz uraczyli nas aluzją do zadławienia się w trzecim sezonie (Abiquiu S03E11). Kiedy Jane i Jesse odwiedzają muzeum, Jane mówi, że Jesse był taki słodki, że aż jej się cofneło. Oczywiście wydarzenia te oglądamy w formie flashbacka, a nie foreshadownigu, ale warto tu o nich wspomnieć.

Katastrofa samolotu nad Albuquerque.

Największa tragedia w historii Albuquerque była sugerowana od początku sezonu drugiego. Oprócz dosyć oczywistych scen ekipy zbierającej szczątki, jednak nakręconej tak aby widz myślał, że doszło do zabójstwa w domu państwa White, w serii drugiej znalazło się kilka innych nawiązań. Kiedy w pierwszym odcinku drugiego sezonu Walt liczy wydatki związane z przyszłością rodziny, dodaje kredyt mieszkaniowy, edukację dzieci, rachunki i jedzenie. Łączna suma która mu wychodzi to:

„737. 737 000 dolarów. Tyle potrzebuję.”

Boeing 737 spadł pod koniec sezonu na miasto.

Miś, który na skutek katastrofy znalazł się w basenie państwa White, pokazywany był w sezonie wielokrotnie. Jeszcze przed premierą drugiego sezony twórcy wypuścili teledysk zespołu Jesse’ego, w którym widzimy misia w tle. Później mogliśmy zobaczyć maskotkę jeszcze kilka razy, z czego najbardziej rzuca się w oczy mural w mieszkaniu Jane, ze spadającym z nieba misiem.

Natomiast nazwy odcinków drugiego sezonu (1,4,10,13) układały się w:
Seven Thirty-Seven, Down, Over, ABQ

Śmierć bliźniaków.

Na początku trzeba wyjaśnić znaczenie całej sceny, gdyż wielu widzów nie rozumie jej sensu. W pierwszym odcinku trzeciego sezonu (No Mas) bliźniacy, wraz z innymi ludźmi czołgają się do kapliczki. Kapliczka ta poświęcona jest Santa Muerte, czyli bogini śmierci. Znaczenie samego czołgania się jest czysto religijne — aby okazać szacunek i pokorę przed wejściem do świątyni. Jednak jak możemy zobaczyć, bracia lekko oszukują, gdyż przyłączają się do obrządku, dopiero w połowie drogi. Następnie widzimy jak jeden z braci, przypina w świątyni kartkę z wizerunkiem Heisenberga. Bracia w ten sposób modlą się o przysługę, czyli o pomoc niebios w zabiciu Waltera. A co to wszystko ma wspólnego z foreshadowingiem? Otóż w dokładnie w ten sam sposób jeden z braci będzie się czołgał pod koniec sezonu, kiedy zobaczy Waltera w szpitalu.

Kuzynie breaking bad czołgają się

Śmierć meneli

Pamiętna scena ze zmiażdżeniem głowy przez bankomat była zapowiadana wcześniej (S02E06Peekaboo). Skinny Pete pojawił się, aby dostarczyć Jesse’mu adres meneli, którzy go okradli. Kiedy Pete zobaczył robala, którego Jesse obserwował, po prostu go zdeptał.

  Pan Samochodzik i Człowiek z UFO - recenzja i garść ciekawostek

Kupno myjni Bogdana

Pomysł Skyler, jak przekonać Bogdana do sprzedaży myjni nie wziął się znikąd. Skyler wpadła na niego podczas mycia naczyń, patrząc na pokryty pianą zlew.

Śmierć Gusa

Najbardziej przesadzona scena śmierci, była zapowiadana wielokrotnie. Pierwszą aluzję otrzymaliśmy już na początku drugiego sezonu, kiedy to pokazano misia ze spaloną połówką twarzy. Podobnie jak u misia, oczodół Gusa jest pusty, a połowa twarzy spalona.

smierć gusa fringa

Kiedy Gus odwiedza Hectora Salamancę w domu opieki, w telewizorze widać film Most na rzece Kwai. W pokazywanej scenie, jeden z bohaterów, za chwilę poświęci się, rzucając się na detonator, aby wysadzić most (S4E11- Crawl Space).

most na rzece kwai breaking bad

Na końcu sezonu trzeciego, w mieszkaniu Gale’a widzimy czaszkę przypominającą obrażenia Gusa po eksplozji (S3E13 – Full Measure).

czaszka w mieszkaniu gale'a breaking bad

Jednak największą zapowiedź przyszłych wydarzeń dostaliśmy zaraz po scenie przesłuchania Gusa przez DEA. Zdenerwowany Gus jadąc windą, wykonywał gest palcem, podobny do tego, jaki wykonuje Salamanca podczas używania swojego dzwoneczka, a w tle było kilkakrotnie słychać dzwonek windy (S4E08 – Hermanos).
Gus fring w windzie

Napad na pociąg

Oryginalny sposób na zdobycie metyloaminy jest delikatnie sugerowany widzowi nieco wcześniej. Podczas burzy mózgów trójki wspólników, co do dalszej zasadności prowadzenia narkotytkowego biznesu, Walt mówi: „Ten pociąg musi się toczyć”

Śmierć Drew Sharpa

Delikatna sugestia co do przebiegu napadu jest zakomunikowana w tym samym odcinku. Hank pyta się Walta Jr. czy nie chciałby pooglądać z nim filmu Gorączka. Początkową sceną tego filmu jest napad, w którym giną ludzie z winy porywczego członka gangu.

Wypadek Teda

Nieszczęście, które spadło na Teda, było wyłącznie jego winą, gdyż w odcinku (S04E11 – Crawl Space), Ted się potknął o ten sam dywan, jednak później w żaden sposób go nie zabezpieczył.

ted potyka się o dywan

Śmierć Waltera White

Przez cały sezon piąty w krótkich futurospekcjach widzimy nawrót choroby Waltera. Bohater mocno kaszle i wygląda bardzo źle. Sugeruje to, że bohater umrze z powodu raka. Jednak w odcinku Ozymandias (S5E14), mamy krótkie ujęcie sugerujące inny los. Walter, oglądając przestrzelony bak, odbija się w karoserii auta w taki sposób, że dziura po kuli jest wymierzona w niego.

Walter White odbicie

To wszystko co udało mi się odnaleść w serialu, ale jestem pewien, że tego typu smaczków w scenariuszu jest ukrytych więcej. Jesli znacie jakieś przykłady foreshadowingu o których tu nie napisaliśmy, podzielcie sie z nimi w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.