Entuzjasta Gier

Gry, filmy, seriale, ciekawostki

The Last of Us part 2 – analiza zwiastuna

Wreszcie zawitał do nas drugi zwiastun oczekiwanej przez fanów gry The Last of Us part 2. Pierwszy trailer, wywarł na mnie wrażenie, że Joel nie żyje. Umazana krwią Ellie i spokojny głos Joela oraz jego niepasująca do sytuacji schludność, sugerowały, że go tam w ogóle nie ma, że jest wytworem wyobraźni głównej bohaterki. Pozostawało pytanie, czy coś mu się stało w czasie pomiędzy częścią pierwszą i drugą, czy może zginie on podczas akcji gry. Liczyłem, że drugi zwiastun rzuci nieco światła na moje podejrzenia, jednak stało się inaczej. Nowy zwiastun The Last of Us całkowicie porzuca znanych na bohaterów i przedstawia nową historię z nowymi postaciami…jednak tylko pozornie.

Zwiastun zaczyna się od ujęcia dwóch postaci niosących swoją ofiarę przez las. Ofiarą jest dobrze zbudowana kobieta w średnim wieku. Co mają zamiar z nią zrobić, widać na kolejnym ujęciu. Z belki stropu zwisają wypatroszeni ludzie. Za chwilę kobiecie zostaje zarzucony stryczek na szyję, jednak oprawcy podkładają jej pod nogi wiadro, aby jej nie uśmiercać od razu. Głównym oprawcą okazuje się kobieta. Jest ona grana przez aktorkę Emilly Swallow i występuje pod imieniem Emily.

Emilly Swallow jako Emily
Emilly Swallow jako Emily

Rola jej jest opisana jako „występ gościnny”. To i fakt, że na końcu zwiastuna ginie sugeruje niewielką rolę w całej fabule.

Emily najwyraźniej przewodzi jakiemuś kultowi. Potwierdza to używane przez nią słownictwo. W pewnym momencie mówi: „zagnieździł się w nich grzech”, „gdzie jest drugi apostata?”. Co więcej, kiedy na scenie pojawia się kolejna ofiara – młoda azjatycka dziewczyna, Emily każe swoim pomocnikom połamać jej ręce, używając sformułowania „podetnijcie jej skrzydła”. Być może jej kult uważa pewnych ludzi za aniołów.  Młoda dziewczyna z połamaną ręką ma na imię Yara i jest grana przez Victorię Grace.

Victoria Grace jako Yara
Victoria Grace jako Yara

Wktórce pojawia się kolejna postać, chłopiec z łukiem, który zabija członków sekty. Emily ginie od uderzenia młotkiem – tym samym, którym złamano Yarze rękę. Chłopiec z łukiem ma na imię Lev a gra go Ian Alexander.

Ian Alexander jako Lev
Ian Alexander jako Lev

Zarówno Lev, jak i Yara, mają azjatyckie rysy, co może sugerować, że są rodzeństwem. Lev mówiąc o powieszonej kobiecie, twierdzi, że  „należy do nich”, co nie pozostawia to złudzeń, że jest ona uciekinierką z sekty. Apostata to osoba, która porzuciła wiarę. Ponieważ w momencie zadawania pytania, Emily już złapała tajemniczą kobietę, więc wygląda na to, że ktoś inny niepokazany w zwiastunie także uciekł.

  The Last of Us part 2 - recenzja spoilerowa

Młotek jak pamiętamy, jest jedną z broni używanych w pierwszej części gry. Naughty Dog wypuścili do tej pory dwa plakaty, na każdym widać dłoń trzymającą broń. Na jednym widzimy drobną rękę z charakterystyczną blizną po ugryzieniu, trzymającą nóż, co nie pozostawia wątpliwości, że jest to ręka Ellie.

Plakat The Last of us part 2 z ręką Ellie
Plakat The Last of us part 2 z ręką Ellie

Zagadką jest drugi plakat. Dłoń widniejąca na nim, chociaż dobrze zbudowana, na pewno nie należy do Joela. Jeśli przyjrzymy się jednak uważnie, zobaczymy, że dłoń ta należy do kobiety ocalonej ze stryczka.

Kolejną ciekawostką jest zwierzęca symbolika na plakatach. Na plakacie Ellie widzimy motyle. Na drugim ognisko z płonącego auta w kształcie wilka. Ma to na pewno związek z osobowością postaci.

Plakat The Last of us part 2 z ręką Anny
Plakat The Last of us part 2 z ręką Anny

I tutaj dochodzimy do postaci tajemniczej kobiety. W przeciwieństwie, do pozostałych postaci ze zwiastuna, Naugty Dog nie ujawnił jej imienia, jedynie aktorkę ją odtwarzającą — Laurę Bailey.

Laura Bailey w roli Anny
Laura Bailey w roli Anny?

Jak widać, imie bohaterki jest zamazane, ale można łatwo wywnioskować, że musi być krótkie – cztero, może pięcioliterowe. Warto zwrócić też uwagę na twarz bohaterki, która jest niezwykle podobna do Ellie. Skoro postać otrzymała swój własny plakat i zwiastun, znaczy to, że będzie ona ważną postacią w grze. Jeśli dodamy do tego podobieństwo twarzy, całkiem możliwe, że oglądamy mamę Ellie. Oprócz wyglądu pasuje także jej czteroliterowe imię – Anna.

Ciekawostką dotyczącą tej postaci jest też, że stworzona została na podstawie trzech różnych postaci. Aktorką użyczającą mimikę twarzy i ruchy ciała jest wspomniana wyżej Laura Bailey.

Laura Bailey
Laura Bailey. Zdjęcie pochodzi z Twittera aktorki

Jednak ciało użyte do wykonania modelu 3D, należy do Collen Fotsch – modelki i profesjonalnej atletki. Trzecią postacią, której cech użyto, jest oczywiście odtwórczyni roli Ellie – Ashley Johnson. Twórcy gry pochwalili się swoim systemem, który podczas sesji motion capture w czasie rzeczywistym morfuje odgrywaną postać w inną. Przy jego pomocy twarz Laury Bailey została zmodyfikowana, aby bardziej przypominać Ellie.

  Uncharted: Zaginione Dziedzictwo - recenzja
Collen Fotsch The last of us 2
Ciało Collen Fotsch zostało użyte jako model postaci

Jeśli założymy, że postać ta to mama Ellie, oznacza to, że wydarzenia oglądane w zwiastunie dzieją się około 14 lat przed wydarzeniami z The Last of Us i 19 przed wydarzeniami z pierwszego zwiastuna. Dodatkowo można wywnioskować, że akcja gry będzie toczyła się w dwóch płaszczyznach czasowych. W jednym będziemy grali Ellie, a w drugim poznamy losy jej mamy.

W trailerze jest moment, w którym przywódczyni sekty wbija lekko nóż w brzuch Anny. Czyżby oznaczało to, że Anna jest już w ciąży? Niekoniecznie, widać obok także mężczyznę potraktowanego w ten sam sposób, więc to raczej standardowy rodzaj kary stosowany w sekcie. Możliwe też, że bohaterka jest w bardzo wczesnym okresie ciąży, której nie chciała ujawniać (możliwe że posiadanie partnera jest w sekcie karalne) i stąd jej ucieczka z sekty.

Easter Egg z Uncharted 4
Easter Egg z Uncharted 4 – komiks The Last of Us

Jednym z easter eggów ukrytych w grze „Uncharted 4” była powyższa okładka fikcyjnego komiksu. Widzimy na niej postać przypominającą Ellie, w zaawansowanej ciąży. Czyżby to miał być motyw przewodni nowej części gry? W jedynce główną osią napędzającą akcję była budująca się relacja ojciec-córka między Joelem a Ellie. Możlwie, że tutaj twórcy spróbują opowiedzieć o macierzyństwie w postapokaliptycznym świecie. W jednej z osi fabularnych oglądalibyśmy Annę a w drugim Ellie. W jakiś sposób to, co przeżywają, stanowiłyby lustrzane odbicie, podobnie jak plakaty pokazują odwrotną stronę dłoni bohaterek. Oczywiście to już tylko moje luźnie domysły.

List do Ellie
List pozostawiony przez Annę

O samej matce wiemy niewiele. W poprzedniej części było ujawnione, że zmarła on po porodzie i że poprosiła wcześniej swoją przyjaciółkę Marlene o opiekowanie się jej dzieckiem. Zdążyła też napisać list do córki. Nie znamy jednak okoliczności jej śmierci ani wydarzeń poprzedzających ją. Nie wiemy nawet, kto jest ojcem. Czyżby ktoś z sekty? Może to ojciec Ellie jest tym poszukiwanym apostatą?

Wygląda na to, że na odpowiedzi będziemy musieli trochę poczekać. Premiera gry zaplanowana jest na 2019 rok.

Jeśli podobał ci się ten artykuł, i chcesz mi podziękować, możesz zostawić napiwek klikając w jedną z reklam. Dzięki.