Mniej znane seriale – Sleeper Cell

Sleeper cell okładka DVD
Sleeper cell okładka DVD

„Sleeper Cell” składa się z dwóch sezonów mających łącznie 18 odcinków. Pierwszy nazywa się po prostu „Sleeper Cell”, drugi otrzymał podtytuł „American Terror”. Serial bardzo przypomina swoją tematyką „24 Godziny” z Kiferem Sutherlandem, jednak podobieństwa leżą tylko w podejmowanej tematyce, a podejście twórców „Sleeper Cell” jest zupełnie inne. 24 wyrobiło sobie unikalny styl – mnóstwo akcji z głównym bohaterem w środku, nieoczekiwane i nie zawsze logiczne twisty fabularne, trudne decyzje podejmowane przez bohaterów w ułamku sekundy i dosyć czarno białe spojrzenie nie na terrorystów. Terrorysta w 24 to bezwzględny fanatyk, którego życiowym celem jest zginać, zabierając ze sobą jak najwięcej niewiernych. Nie ma dla nich miejsca na moralne rozterki. Śmierć Ameryce. Tymczasem „Sleeper Cell” próbuje wykorzystać to omijane szerokim lukiem przez scenarzystów 24 poletko – kim właściwie są terroryści? Co robią w wolnych chwilach oprócz rozmyślania o zabijaniu niewiernych? I dlaczego większość terrorystów to muzułmanie?

Darwyn Al-Sayeed mosque
Główny bohater jest głęboko wierzącym muzułmaninem.

Głównym bohaterem jest tajny agent FBI Darwyn Al-Sayeed przydzielony do rozpracowania komórki terrorystycznej w Los Angeles. Darwyn oprócz nienagannej służby ma jedna dosyć unikalna jak na serialowego agenta cechę – jest głęboko wierzącym i praktykującym muzułmaninem. Dzięki swojej religijności szybko nawiązuje kontakty w radykalnej społeczności muzułmańskiej i po pewnym czasie staje się członkiem komórki dowodzonej przez charyzmatycznego Farika. Wkrótce stanie się on świadom celów swoich nowych towarzyszy i zda sobie sprawę, że jego malutka komórka może zatrząść całą Ameryką.

Członkowie grupy pochodzą z różnych krajów i zajmują się innymi rzeczami. Przewodnik wycieczek, pracownik kręgielni, kasjer w sklepie spożywczym i nauczyciel w szkole średniej. Przewodzi im pracownik ochrony, udający przed wszystkimi, że jest Żydem (wedle zasady poznaj swojego wroga). Ich celem jest upadek Ameryki. Każdy z nich ma też inne powody, dla których znalazł się, właśnie w takiej sytuacji. Serial powoli odkrywa przed nami ich historię. Przeplata się to z życiem prywatnym Darwyna, który po godzinach zmaga się z własnymi rodzinnymi problemami. I to jest właśnie największa siła serialu — pokazuje ludzką stronę tych, którzy popełniają te przerażające czyny. Jednocześnie serial nigdy nie usprawiedliwia ich czynów. W dzisiejszej rzeczywistości jest to bardzo potrzebne, ponieważ dostajemy wgląd w kulturę i ich spaczone spojrzenie na Islam. Z tego właśnie powodu „Sleeper Cell” zasługuje na większą uwagę. Serial niestety wciąż jest aktualny i pomoże nam nabrać szerszej perspektywy na obecnie dziejące się wydarzenia.

  Bastion, Sklepik z marzeniami, Langoliery, Podpalaczka. Filmy Kinga które potrzebują remaku
Darwyn Al-Sayeed
Nawet w kilkuosobowej grupie ludzie mają przed sobą sekrety.

Oczywiście serial to nie tylko rozważania o istocie terroryzmu i problemy rodzinne, ale też akcja. Obserwujemy codzienny żywot terrorystów podczas ich „pracy”. Widzimy, jak umawiają się w małych pomieszczeniach ze specjalnymi zagłuszaczami podsłuchów i jak kradną ciężarówki, potrzebne im do misji. Widzimy, jak przemycają nielegalne produkty z zagranicy i nagrywają swoje pożegnalne taśmy, na których wyjaśniają swoje motywy, odgrażając się przy okazji zachodowi. Jednocześnie mimo całej swojej świętobliwej otoczki oglądamy jak notorycznie, łamią nakazy religii, o której dobro rzekomo tak zawzięcie walczą.

Drugi sezon różni się nieco od pierwszego, skupia się bardziej na akcji niż rozwoju postaci, jednak wciąż daleko mu pod tym względem do 24. Złota zasada sequeli obowiązuje — jest dużo mroczniej i brutalniej. Mamy też nieco więcej polityki i niestety tym razem twórcy nieco przegięli. O ile pierwsza seria była dedykowana poznaniu motywów stojących za terroryzmem i związkach terroru z islamem i robiła to z dosyć dużą delikatnością, nie twierdząc, że każdy muzułmanin to terrorysta, tak druga idzie w przeciwną stronę, obwiniając za wszystko białych ludzi. Twórcy zdają się mówić, że gdyby biały ludzie nie rządzili, świat byłby lepszym miejscem. Razi to, gdyż jest pierwszy sezon, przyzwyczaił nas do bardziej wielowymiarowego spojrzenia, na skomplikowane relacje społeczno-polityczne. Nie twierdze tu oczywiście, że biały ludzie nie mają swoich grzeszków, ale można było to pokazać w bardziej inteligentny sposób.

Oded Fehr
Ciekawostka: Oded Fehr grający islamskiego fanatyka udającego żyda, jest tak naprawdę żydem

Niezależnie od kontekstu politycznego z serialu możemy dowiedzieć się bardzo dużo o islamie i jakże różnym odbiorze przez jego wyznawców. Przykładem niech będą tu rodzice głównego bohatera, którzy się rozeszli ze sobą właśnie ze względu na swoje różnice w postrzeganiu tej religii. Aktorstwo jest przyzwoite, jednak to pierwszy plan ciągnie ten serial. Michael Ealy znany z ról „tego przystojnego gościa” w różnych filmach i serialach (a nawet teledyskach) pokazuje, że jest naprawdę niedocenionym aktorem i poza pięknymi błękitnymi oczyma jest w nim coś więcej. Był zresztą nominowany za ta role do złotego globu. Jego przeciwnikiem jest równie przystojny Oded Fehr najbardziej znany z obu części Mumii oraz z cyklu Resident Evil. Gra on tutaj prawdziwego fanatyka, obdarzonego niezwykłą charyzmą, który w imię swojej religii jest w stanie przetrwać wymyślne tortury wciąż manipulując swoimi prześladowcami.

  Mortal Kombat: Conquest - Adaptacje gier wideo

„Sleeper Cell” to bardziej realistyczna wersja „24 Godzin”, która dostarczy nam wielu emocji. Serial podchodzi ze sporym zrozumieniem do tematu islamskiego terroru, bez zbędnego demonizowania tej religii. Druga seria jest nieco słabsza, ale wciąż jest bardzo dobrym serialem z niezwykle mocnym zakończeniem. Serial jest dosyć mało znany w Polsce a szkoda. Uważam, że naprawdę warto go obejrzeć, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy zagrożenie terrorem jest wyższe niż kiedykolwiek.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*